Sayfa 480/1009 İlkİlk ... 380430470478479480481482490530580980 ... SonSon
Arama sonucu : 8072 madde; 3,833 - 3,840 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz

1. EM'lere sermaye girişi hala yüksek oranlarda devam ediyor ve bu girişler rekor seviyelerdedir. Yellen'in artık eli belli oldu 3 aşağı 5 yukarı, kolay kolay faiz artıramayacak, köşeye sıkışmış durumda. Cuma günü TDİ rakamı açıklanır açıklanmaz (beklenenden 24,000 az gelmişti) gösterge 10 yıllık tahvillerin yıllık getirisi önce %2.11 e dip yapmıştı (yani tahvillere alım dalgası geldi) ama bir kaç dakika içinde U dönüşü yapıp gün içi %2.17 ye kadar çıkmıştı (yani tahviller satış yedi), şu anda ise (dün ABD piyasaları kapalıydı) yeniden %2.11 e düşmüş durumda (yani tahvillere tekrar alım dalgası geldi). Piyasanın babası diye bilinen ve borsaların 2 katı büyüklüğünde olan tahvil piyasasının verdiği mesaj öncü mesajdır ve bu mesaj ABD'de faizlerin çıkma olasılığının düştüğünü söylüyor. Bunun tercümesi de EM'lere olan sermaye girişlerinin aynen devam edeceğidir.
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

2. Herkese merhaba

Bloomberg terminali olan yada diğer terminali olanlardan ricamız olsa,
    carry trade'e ilişkin grafik görüntülerini paylaşabilir mi?

Bloomberg Cumulative FX Carry Trade Index benzeri özellikle em'ler içerisinde türkiye brezilya, meksika gibi
    İspanyolca geleceğin dili, sen geleceğin insanı ! ispanyolca

3. 3,53 sabitten sonra
    tüm düşüş şekli aynı. düşüren algoritma.
    algoritmaya indir talimatı verilmiş.
    -gören göz.

Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    Çin hükümetinin Yuan'ı serbest bırakmamasının ve hatta son haftalarda değer kazanmaya devam etmesinin nedeni 18 Ekim'de yapılacak olan Çin Komünist Partisinin 19. Ulusal Kongresidir. Bu kongrede önemli atamalar olacak, bazı yöneticilerin önü açılacak bazıları da kapı dışarı edilecek. Mao'dan bu yana en güçlü lider pozisyonunda olan şimdiki Başkan Xi Jianping pozisyonunu daha da sağlamlaştırıp bir 5 senelik daha Başkan olmayı kafaya koymuş. Böyle bir olay var iken Yuan'ın değer kaybetmesi ve devalüasyona uğraması söz konusu olamaz. Hükümet böyle istediği için Yuan'ın durumu 18 Ekime kadar bellidir yani ciddi bir oranda değer kaybı yaşayamaz. Esas 18 Ekimden sonra ak mı kara mı belli olacak çünkü Yuan'ın değerli olması yurtdışına sermaye çıkışlarını hızlandırıyor, ekonomi kan kaybı yaşıyor. Bunun önüne geçmek için her türlü yolu deneyeceklerdir ama son çare olarak %20-25 gibi bir devalüasyon olmak zorundadır yani USDCNH kuru şu anki 6.55 den 8.50 ye yol alacak.
    Çin olarak ABD'ye karşı 350-400 milyar dolar civarında dış ticaret artısı sağlıyorsanız..yada en önemli ticaret partneriyseniz..kur manipulatörü suçlamalarını dikkate almak zorunda kalırsınız..

Neyse, Çin bir şekilde deval yapmak zorundadır..ancak %20-25 ciddi bir orandır..kısa, ani yüksek devaller döviz borçlusu şirketlerin batmasına sebep olacağından, Çin neznindeki diğer balonlarında patlama ihtimalini arttırmaktadır..dolayısıyla benim kanaatim Çin 2015 yılında olduğu gibi %2-3'lük devaller ile bu işi zamana yayarak halletmek zorundadır..aksi takdirde hem kendisi, hemde diğer EM'ler için risk ciddi boyutta olur..hatta batı için bile..selamlar..

5. Evet bir cumhuriyet tarihi likidite açığı rekoru daha geldi bugün ve bayram arefesinde. Tam tamına 129.14 milyar TL (37 milyar dolardan fazla)

05-09-2017 tcmb fonlama verileri

TL depo: 10.4 milyar TL faizi %9.25
    GLP : 118.79 milyar TL faizi %12.25
    toplam : 129.14 milyar TL

AOFM: % 12.01

enflasyon verisi kötü geldi, tcmb önceden verdiği sinyale bağlı kalarak TL'yi enflasyon verisi doğrultusunda sıkıyor. Enflasyon yüksek geldiği için bir de GLP'yi 14.9.2017 de %12.50 ye çıkartırsa durum çok karışır. Tcmb itibarını zirveye taşır. Ama bu adımı teknik olarak atması gerekmesine rağmen böyle bir adım atacağını düşünmüyorum. Ancak GLP faizi düşüşü de böylelikle epey zora girmiş olabilir.

tcmb GLP faizini düşürmemesi durumunda dolar taşıyanlar biraz daha zorlanacaktır.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

6. Gösterge ABD 10 yıllık tahvillerde bugün gelen alım dalgası sonucunda çok güzel fiyat artışı yaşandı ve yıllık getirisi %4 e yakın düşerek %2.08 e indi, bu oran Trump'ın seçilmesinden bu yana en düşük değerdir yani 9 Kasımdan bu yana son 10 ayın en düşüğü, hatırlarsanız Trump seçildikten sonra piyasalar önce bir dalgalanmış ve ters yöne gitmişti, ama seçim sonuçları belli olduğunda tahviller müthiş bir satış dalgasına maruz kalarak 1 ay içinde gösterge 10 yıllıkların yıllık getirisi 8 Kasım günündeki %1.83 den 1 ay sonraki %2.6 ya fırlamıştı, tabii reflasyon ekonomisi beklentisi buna neden olmuştu yani yüksek bütçe açıkları vererek hükümetin harcamalara devam etmesi (alt yapı yenileme, yeni kamu yatırımları, 2 ye katlayan savunma ve dışişleri bakanlığı bütçeleri vs), şimdi bu beklenti dolayısıyla verilmiş olan gaz hemen hemen alınmış oldu ve gösterge getiri %2.6 dan %2.08 e indi bugün itibariyle, fixed income piyasası faiz artışı olmayacak gibi bir beklentiye girdi, ki tahvil alımlarından bu sonuca ulaşıyoruz veya da bu olay tamamen risk off bazlı da olabilir yani son gelişmeler ışığında paranın güvenli limana park edilmesi mevzusu.
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

7.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Evet bir cumhuriyet tarihi likidite açığı rekoru daha geldi bugün ve bayram arefesinde. Tam tamına 129.14 milyar TL (37 milyar dolardan fazla)

05-09-2017 tcmb fonlama verileri

TL depo: 10.4 milyar TL faizi %9.25
    GLP : 118.79 milyar TL faizi %12.25
    toplam : 129.14 milyar TL

AOFM: % 12.01

enflasyon verisi kötü geldi, tcmb önceden verdiği sinyale bağlı kalarak TL'yi enflasyon verisi doğrultusunda sıkıyor. Enflasyon yüksek geldiği için bir de GLP'yi 14.9.2017 de %12.50 ye çıkartırsa durum çok karışır. Tcmb itibarını zirveye taşır. Ama bu adımı teknik olarak atması gerekmesine rağmen böyle bir adım atacağını düşünmüyorum. Ancak GLP faizi düşüşü de böylelikle epey zora girmiş olabilir.

tcmb GLP faizini düşürmemesi durumunda dolar taşıyanlar biraz daha zorlanacaktır.
    değerli bir haber bu, eline sağlık

8.  Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    değerli bir haber bu, eline sağlık
    İş sıkışırsa bence buradan sıkışacak. Zira bankalar GLP'den *teorik* olarak sınırsız para kullanabiliyorlar, pratikte ise ciddi bir teminat yükü var bu tür bir borçlanmanın. Bankaların verebilecekleri teminatlar (çoğunlukla hazine bonosu) sınıra dayandığında ne gibi bir çözüm bulunacak orası çok önemli. Zira özel bankalara GLP ile dahi olsa kamu tarafından teminatsız kaynak aktarımı belirli kanunlara takılabilir, bürokratik olarak sıkıntılı bir durum yaratabilir.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

Sayfa 480/1009 İlkİlk ... 380430470478479480481482490530580980 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •