Sayfa 112/147 İlkİlk ... 1262102110111112113114122 ... SonSon
Arama sonucu : 1172 madde; 889 - 896 arası.

Konu: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-3

1. Dünya maalesef 70'lerin sonundan bu yana daha kötü bir noktaya evriliyor. Eskiden de kapitalizm ve sermayenin gücü dünyaya hükmediyordu ama bu sermaye "üretim sermayesi" idi. Yani üreten kazanıyor ve sermaye biriktirebiliyordu. 80'lerin başından sonra, özellikle küreselleşmenin hayatımıza girmesiyle, giderek "üretim sermayesi" yerini "finans sermayesi" almaya başladı.

Tüm dünyada gerçekleşen parasal faaliyetlerin çok azı gerçekten üretim ile ilişkilendirebileceğimiz bir sürecin ürünü. Sürekli paradan para kazanma hali söz konusu. Türev piyasalar, forex'ler derken bir de alt-coin'ler çıktı. Çarkı çevirebilmek için sürekli piyasalara para pompalanıyor - bahanesi bazen mortgage krizi oluyor bazen durgunluk bazen pandemi. Ve bu akıl almayacak miktarlarda paralar zaten dönüp dolaşıp zengin olanlara gitmeye devam ediyor maalesef. Yukarıda arkadaşların belirttiği gibi zengin olan daha da zenginleşip internette gördüğü NFT'lere milyon dolar saçabilirken bir milyara yakın insan açlık sınırında yaşıyor.

Bu dünya bu şekilde daha ne kadar dönecek ben kestiremiyorum. Allah sonumuzu hayır etsin.

2. benim nazarımda ülkemizdeki çalışan insanların hayat standartının Avrupa'nın altında olmasını şu veya bu şekilde normalleştirmek/ kabul etmek ülkeye yapılabilecek en büyük kötülüktür.

nihayetinde bir değer üretiliyorsa bunu birileri çalıyor demektir, hayat standartının düşüşünü kabul etmek politikacılar başta olmak üzere hırsızların ekmeğine yağ sürmektir.

ne zaman ülkeyi yönetenlerin hayat standartı benle aynı olur o zaman fedakarlığı kabul ederim.

genç arkadaşlara tavsiyem romantik masallara inanmayın ,emeğinizin karşılığını görmediğiniz şirket/ülkede vakit kaybetmeyin.

dünya tahmininizden çok küçük ve yurtdışındakiler sizden zeki falan değil.

silikon vadisinde çalışmayacaksan format aşağı yukarı belli.

3. Bu başlık da anlamını yitirmiş oldu, konunun beyaz yaka için koçluk yerine çalışanlar için koçluk olarak düzeltilmesi gerek.

4. Merhaba,
    Uzun uzun aramalarıma rağmen bulamadım.
    Bu forumun birinci kısmında bir arkadaş bir PDF dosyası, sanırım bir makale paylaşmıştı.
    Gençler için okuryazarlık gibi bir ismi vardı.
    Hatırlayan ya da sayfasını bilen paylaşırsa sevinirim.

5. Merhaba Arkadaşlar,

Tüm çalışanların maaşlarından asgari ücret tutarında gelir vergisi istisnası yapılınca brüt maaş anlaşanların net maaşları arttı ve AGİ’nin kalkması onları etkilemedi.

Ancak net maaş alanlardan da AGİ kalktı ve vergi istisnası işverenin cebine kaldı.

Acaba Maliye net maaş alanlar içinde bu gelir vergisi istisnasının çalışana yansıtılması için bir tebliğ çıkarır mı?Ne dersiniz?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Alıntı Originally Posted by mkdmkd Yazıyı Oku
    Merhaba Arkadaşlar,

Tüm çalışanların maaşlarından asgari ücret tutarında gelir vergisi istisnası yapılınca brüt maaş anlaşanların net maaşları arttı ve AGİ’nin kalkması onları etkilemedi.

Ancak net maaş alanlardan da AGİ kalktı ve vergi istisnası işverenin cebine kaldı.

Acaba Maliye net maaş alanlar içinde bu gelir vergisi istisnasının çalışana yansıtılması için bir tebliğ çıkarır mı?Ne dersiniz?

Sanmıyorum çünkü maliye herkesi brüt maaşlı görüyor teorikte. Net maaş uygulaması işletmelere özel uygulamalar oluyor bu durumda. Net maaş alanların aslen aylar bazında değişen brüt maaşları oluyor bunu şirket üstleniyordu.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

7.  Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    Sanmıyorum çünkü maliye herkesi brüt maaşlı görüyor teorikte. Net maaş uygulaması işletmelere özel uygulamalar oluyor bu durumda. Net maaş alanların aslen aylar bazında değişen brüt maaşları oluyor bunu şirket üstleniyordu.
    Ben maaşı net olarak alıyordum, şu an zam oranlarının ne olacağı kadar konuşuyoruz kendi aramızda bu konuyu. Bizdeki duyumlar şirketin hukuk biriminin AGİ'yi çalışana vermesi yönünde görüş bildirdiği ama nihai karar ne olur bekliyoruz.

8.  Alıntı Originally Posted by mkdmkd Yazıyı Oku
    Merhaba Arkadaşlar,

Merhaba, tebliğle olmaz o iş. Vergi, kanunla konulur, kaldırılır...

Sayfa 112/147 İlkİlk ... 1262102110111112113114122 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •