Sayfa 1146/2243 İlkİlk ... 1466461046109611361144114511461147114811561196124616462146 ... SonSon
Arama sonucu : 17942 madde; 9,161 - 9,168 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

https://www.sozcu.com.tr/2022/dunya/...decek-6947902/

Rusya-Ukrayna gerilimi: Putin, Çarşamba günü işgal edecek

Umarım haber doğru çıkmaz.Bir yandan Ukranya ile başta savunma sanayi ve bir çok konuda ortaklığımız ve iyi uluslararası ilişkilerimiz ve NATO bünyesinde ittifakın yüklediği sorumluluklar var,diğer yandan da Rusya'dan doğalgaz alıyoruz,nükleer santral inşa ettiriyoruz,turizm'den en büyük gelir kaynağımız ve en çok sebze meyve ihraç ettiğimiz ve iyi komşuluk ilişkilerimizin olduğu bir ülke.
    Bir savaş durumunda en çok olumsuz etkilenecek ve arada kalacak ülkelerden biri olacağız.

Diğer taraftan Ukranya ayçiçeği üretiminde dünyanın en büyük üreticisi,başta buğday,arpa önemli tarım ürünleri ihracatçısı,önemli kömür ve demir yataklarına sahip bir ülke.Bir savaş durumunda başta yağ ve hububat olmak üzere emtia ürünlerinde küresel ölçekte bir fiyat artışına sebep olabilir.Ama daha da önemlisi dünyanın en büyük gaz ihracatçısı Rusya'nın avrupaya doğalgaz akışını kesmesi(avrupaya rus gazı ukranya üzerinden gidiyor,muhtemelen savaştığı ukranya'ya gazı kesecektir),doğalgaz ve petrol fiyatlarının kış devam ederken rekor düzeylere tırmanma riski olur.Hatta, eğer, NATO ülkelerinin Ukranya işgaline karşı Rusya'ya kollektif olarak yaptırım uygulanması kararına katılmak zorunda kalırsak,Rusya'nın misilleme olarak doğalgazımızı kesmesiyle kış ortasında doğalgazsız kalma sanayimizin üretiminin durması ve yoğun elektrik kesintileri yaşama riski de ortaya çıkmış olur.
    Son düzenleme : deniz43; 12-02-2022 saat: 09:50.

2.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    https://www.sozcu.com.tr/2022/dunya/...decek-6947902/

Rusya-Ukrayna gerilimi: Putin, Çarşamba günü işgal edecek

Umarım haber doğru çıkmaz.Bir yandan Ukranya ile başta savunma sanayi ve bir çok konuda ortaklığımız ve iyi uluslararası ilişkilerimiz ve NATO bünyesinde ittifakın yüklediği sorumluluklar var,diğer yandan da Rusya'dan doğalgaz alıyoruz,nükleer santral inşa ettiriyoruz,turizm'den en büyük gelir kaynağımız ve en çok sebze meyve ihraç ettiğimiz ve iyi komşuluk ilişkilerimizin olduğu bir ülke.
    Bir savaş durumunda en çok olumsuz etkilenecek ve arada kalacak ülkelerden biri olacağız.

Diğer taraftan Ukranya ayçiçeği üretiminde dünyanın en büyük üreticisi,başta buğday,arpa önemli tarım ürünleri ihracatçısı,önemli kömür ve demir yataklarına sahip bir ülke.Bir savaş durumunda başta yağ ve hububat olmak üzere emtia ürünlerinde küresel ölçekte bir fiyat artışına sebep olabilir.Ama daha da önemlisi dünyanın en büyük gaz ihracatçısı Rusya'nın avrupaya doğalgaz akışını kesmesi(avrupaya rus gazı ukranya üzerinden gidiyor,muhtemelen savaştığı ukranya'ya gazı kesecektir),doğalgaz ve petrol fiyatlarının kış devam ederken rekor düzeylere tırmanma riski olur.Hatta, eğer, NATO ülkelerinin Ukranya işgaline karşı Rusya'ya kollektif olarak yaptırım uygulanması kararına katılmak zorunda kalırsak,Rusya'nın misilleme olarak doğalgazımızı kesmesiyle kış ortasında doğalgazsız kalma sanayimizin üretiminin durması ve yoğun elektrik kesintileri yaşama riski de ortaya çıkmış olur.
    Kırımın işgali sonrası bu hareket rusyayı tamamen güvenilmez bir tedarikçi haline getirmeyecek mi ?
    İhraç pazarları ağırlıklı avrupa gözüküyor. Bu durumda alternatif tedarikçilere ve kaynaklara yönlenme ile sonuçlandığı takdirde rusya bundan en büyük zararı alacak ülke değil mi ?
    En önemlisi ruslar durduk yerde niye kendini bu kadar zora sokuyor onu çözemedim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

3.  Alıntı Originally Posted by Westwind Yazıyı Oku
    Kırımın işgali sonrası bu hareket rusyayı tamamen güvenilmez bir tedarikçi haline getirmeyecek mi ?
    İhraç pazarları ağırlıklı avrupa gözüküyor. Bu durumda alternatif tedarikçilere ve kaynaklara yönlenme ile sonuçlandığı takdirde rusya bundan en büyük zararı alacak ülke değil mi ?
    En önemlisi ruslar durduk yerde niye kendini bu kadar zora sokuyor onu çözemedim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Bence Rusya kendini zora sokmuyor da USA ortalığı kızıştırıyor mikser gibi karıştırıp duruyor. Rusyayı sıkıştırıyor yada yanlış hamleye zorluyor doğal olarak bu durumdan kazançlı çıkacak tek ülke USA

4. sayın Deniz Hocam dünkü sunumu göz ucuyla inceledim apartman yönetimindeki dilek ve temenniler gibi geldi bana aidat arttırılmış kat malikleri para yok deyince ziynet de olur denmiş gibi neyse benim sorum şu malum gri listeye alındık ülke notumuz da belli bildiğim kadarıyla bireylerin dolar bozup TL hesap açmaya niyetleri de yok şimdi kollardaki bilezikleri de bozacaklarını sanmıyorum acaba net hata noksanı fazlası gibi dışarıdan kaynağı belirsiz bir likidite mi sağlanacak sonra da altından geldi gibi izah edecekler burasını pek anlayamadım sizce nedir durum zira büyümenin finansmanı dış tasarruflar yerine yurt içi tasarrufların geliştirilmesiyle olacak denmiş tasarruf mu kaldı saygılar teşekkürler
    Batık ayıyım poz açacak halim yok

Alıntı Originally Posted by metin68 Yazıyı Oku
    sayın Deniz Hocam dünkü sunumu göz ucuyla inceledim apartman yönetimindeki dilek ve temenniler gibi geldi bana aidat arttırılmış kat malikleri para yok deyince ziynet de olur denmiş gibi neyse benim sorum şu malum gri listeye alındık ülke notumuz da belli bildiğim kadarıyla bireylerin dolar bozup TL hesap açmaya niyetleri de yok şimdi kollardaki bilezikleri de bozacaklarını sanmıyorum acaba net hata noksanı fazlası gibi dışarıdan kaynağı belirsiz bir likidite mi sağlanacak sonra da altından geldi gibi izah edecekler burasını pek anlayamadım sizce nedir durum zira büyümenin finansmanı dış tasarruflar yerine yurt içi tasarrufların geliştirilmesiyle olacak denmiş tasarruf mu kaldı saygılar teşekkürler
    -Şu anda 453.5 milyar dolar olan dış borcumuz 1983 yılında sadece 18.4 milyardı ve tamamı devlete ait,devletten devlete eximbank,proje kredisi ya da IMF ve dünya bankası gibi uluslararası kuruluşlardan alınan dış borçlardı.
    Özal iktidara gelince ,iç tasarrufların yetersiz olduğu savıyla, ekonominin büyüme hızını arttırmak ve kaldıraç kullanmak için uluslararası piyasalardan borçlanmak istedi.Kendisine 3 şart ileri sürüldü:

1)3 Rating kuruluşundan en az 2'sinden ülke kredi notu almak
    2)Serbest piyasa ekonomisine gitmek,sermaye hareketlerindeki kısıtlamaların tamamen kalkması,paranın çift taraflı olarak serbestçe girip çıkması,merkez bankasının bağımsızlığı ve serbestçe para politikasını yürütmesi
    3)Bir anlaşmazlık halinde sorunların uluslararası tahkim yoluna gidilerek çözülmesinin yasal güvence altına alınması

Böylece Özal'ın başbakanlıktan Cumhurbaşkınlığına geçtiği 1989 yılına kadar Türkiye'nin dış borcu 6.6 milyar doları özel sektörün toplam 41.8 milyar dolara yükseldi.

Gelinen noktada ikinci madde hasar almış gözüküyor,dış borçlarımızı çevirmede hem zorlanıyoruz,yapabildiklerimizi ise çok yüksek maliyetle yapabiliyoruz,ülke kredi notlarımız çok düşük düzeylere inmiş durumda,gelecek ay Fed'in parasal sıkılaştırmaya başlaması ile borcumuzu çevirmemiz daha da zorlaşacak ve maliyeti daha da yükselecek.Mevcut durumda bankalarımız sendikasyon kredilerini ancak 1 yıl vade ile çevirebiliyor,Hazine ise uzun bir aradan sonra:

13.02.2019 21.02.2022 3.0 USD 2,000 2,000 5.800 Kira Sertifikası İhracı XS1816199373

21 Şubat tarihinde 2 milyar dolarlık bir borcumuzun itfa tarihi yaklaştığı için geçen hafta "sukuk" yolu ile borçlanma ihalesine çıktı.

15 Mart tarihinde
    08.03.2012 15.03.2022 10.0 JPY 90,000 794 1.470 Tahvil İhracı JP579200ACF6
    90 milyar japon yeni(794 milyon dolar)
    25 Mart tarihinde ise
    17.10.2011 25.03.2022 10.4 USD 1,000 1,000 5.125 Tahvil İhracı US900123BY51
    1 milyar dolarlık tahvillerin dış borç ödemeleri yaklaşan tarihli hazine dış borç ödemeleri

Fed toplantısı yaklaşırken,bunların hangi maliyetle çevrileceğini göreceğiz.

Ama manzara şu ki özel sektör yüksek borçlanma maliyetleri nedeniyle borcunu daha düşük borçlanma oranıyla çeviriyor ve "net dış borç" ödeyicisi oluyor,Hazine ise maliyetine bakmadan daha yüksek oranda borçlanma arzusuna karşı,ekonomi yönetiminin politikaları nedeniyle uluslararası finans borçları borcu çevirmenin ötesinde taze yeni borç vermekte isteksizler.

Yani büyümeyi finanse etmek için dışarıdan borçlanma yolu tıkanınca (vadesi gelen dış borcu ödedikten sonra taze net döviz girişi),doğrudan dış yatırımlar da dibe vurunca,zorunlu olarak ekonominin büyümesi için iç tasarruflara yönelinmek zorunda kalındı.

Ama orada da sorun var: İç tasarruflar yatırımlara yetmiyor.Yatırımlarla iç tasarruflar arasında tasarruflar aleyhine oluşan fark cari açıktır. Bu açığı kapatmanın iki yöntemi vardır: İlki yatırımları düşürmektir. Bu yola girilirse büyüme de düşer. İkincisi de iç tasarrufları artırmaktır. Bunun yolu enflasyonun üzerinde (pozitif) reel faiz vermekten geçer. Eğer bir yandan hızlı büyümek bir yandan da cari açığı düşürmek hedefleniyorsa bunun yolu ikinci yöntemi seçerek iç tasarrufları artırmaya çalışmaktan geçer.

Sonuçta reel negatif faizle iç tasarruflar reel olarak düşer ve zaman içinde bir bölümü de sistem dışına çıkar.

Halktan 5 bin ton altın toplama projesini ise gayrı ciddi ayakları yere basmayan bir girişim olarak görüyorum.Eğer binde bir ,5 ton altın toplanırsa dahi ekonomi yönetimi kendini başarılı sayabilir ama buna dahi ihtimal vermiyorum.

Ekonominin nasıl düzlüğe çıkarılacağı,hangi yöntemlerin kullanılacağı belli,önceki sayfalarda bunlar çok yazıldı anlatıldı,ekonomi bilimi dışında yollardan çare icat etmeye çalışıp vakit kaybettikçe millet olarak ödeyeceğimiz fatura da giderek artıyor.

6. FED yarın ekstra toplanıyor, bakalım şağkadan tavşan çıkacakmı...

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    https://www.federalreserve.gov/newsevents/calendar.htm

Şubat 2022 takvimde FOMC toplantısı gözükmüyor,yönetim kurulunun yapacağı teknik bir toplantı.

FOMC yani federal açık piyasa komitesi ile yukarıdaki linkteki "Board" yani yönetim kurulu farklı yapılar.Para politikası ile ilgili kararları yönetim kurulu üyeleri ile ,dönüşümlü olarak 5 bölgesel Fed başkanının oluşturduğu komite alıyor.

Yukarıda linkteki toplantı ise Board'ın yani yönetim kurulunun yapacağı teknik bir toplantı.

https://www.federalreserve.gov/about...rd/default.htm

https://www.federalreserve.gov/monetarypolicy/fomc.htm

Yönetim kurulunun denetleme,regülasyon,ödeme sistemleri gibi farklı görev alanları da var.
     Alıntı Originally Posted by Kurt73 Yazıyı Oku
    FED yarın ekstra toplanıyor, bakalım şağkadan tavşan çıkacakmı...
    Daha önce yazmıştım,toplanan para politikası kararlarını alan FOMC(Federal açık piyasa komitesi) değil,Fed yönetim kurulu.

FOMC ise, yukarıdaki yazdığım gibi;yönetim kurulu üyeleri ile(Koltukların hepsi dolu ise 7 üye )+5 bölgesel Fed başkanının (13 tanesinin dönüşümlü olarak,new york fed başkanı daimi,4 bölgesel Fed başkanı 3 yılda bir) oluşturduğu 12 kişilik komite.

https://www.paraanaliz.com/2022/duny...-sonu-g-24200/

"Bedava Yemek" Ekonomisinin Sonu

-Akıllı ekonomi politikası oluşturma, gelecekteki daha büyük kazançlar için her zaman bugünü biraz acıyla takas etmeyi gerektirir. Ancak bu siyasi olarak, özellikle demokrasilerde zor bir tekliftir. Seçilmiş liderlerin, tasarının henüz görevdeyken gelmemesi umuduyla seçmenlerini hemen şımartmaları her zaman daha kolaydır. Dahası, bir politikanın neden olduğu acıyı taşıyanlar, mutlaka bundan kazanç sağlayacak olanlar değildir.

-Her ekonominin, bazı acılara dayanabilecek kişileri korumak için değil, gerçek ekonomik sıkıntıyı hafifletmek için en iyi şekilde kullanılan sınırlı bir politika güvenilirliği ve kaynak rezervuarı vardır. Herkes ücretsiz bir öğle yemeği istiyorsa, fatura en azından karşılayabilenler tarafından ödenecektir. Gelişmekte olan piyasa ekonomileri bunu zor yoldan öğrenmek zorunda kaldı. Gelişmiş ülkeler bunu tekrar öğrenmek zorunda kalabilir.
    Son düzenleme : deniz43; 14-02-2022 saat: 06:39.

Sayfa 1146/2243 İlkİlk ... 1466461046109611361144114511461147114811561196124616462146 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •