Sayfa 180/1312 İlkİlk ... 801301701781791801811821902302806801180 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 1,433 - 1,440 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1. Betonun ömrü betonuna göre, müteahhitine göre değişir bence.

Ev var, ev var. Almanya'da savaştan kalma yapılar ile bizim Karadenizli çakalların yaptıklarını bir tutmamak lazım.

2. Çok yerinde tespitler.
     Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    Ozele girersek bir cok nedeni var ama genel olarak aldigim ders sonucu konut yatiriminda benim tavsiyem sunlar;

1- bitmemis projeden gelismemis lokasyonlardan ev alma, oturmus icinde yatirimcidan cok oturumcu profilinin oldugu ve yeni insaat yapilacak fazla arsanin olmadigi bolgeden ev al.

2- fazla pesinat verecegim diye kasma, ozellikle faizler dusukse maksimum konut kredisi al.

3- herkesin konuta saldirdigi donem ev alma( bu butun yatirim araclari icin gecerli sanirim)

4- bi ev/bina/site ilk yillarinda bolgeden geri kaliyorsa daha sonra da geri kaliyor. Bastan kesip atmak baska bi yatirima bakmak daha mantikli.

3.  Alıntı Originally Posted by turali Yazıyı Oku
    Betonarme ömrü gerçekten 50 yıl mı, bilen arkadaş var mı? Şunun için soruyorum, Amerika'da Avrupa'da ve hatta ülkemizde 100 yıl önce yapılmış çok katlı binalar halen ayakta duruyor, onların yapı cinsi betonarme değil mi?

Ayrıca şimdi 10-15 yaşında daireyi alınca biz 35-40 yıl için mi ödemiş olacağız onca parayı?
    Normal bir beton yapay bir taştır ve ömrü taş kadar uzundur.
    Problem içindeki demirin korozyona uğramasında. Eğer içinde deniz kumu veya tuz yoksa demir korozyona uğramaz.

Örneğin Roma'daki Pantheon tapınağı beton bir yapı olarak yaklaşık 2000 yıldır taş gibi.

Bu şartlar altında betonun ömrü kimyasal ve mekanik deformasyona uğramazsa adeta sonsuzdur diyebiliriz.

NOT: İnşaat müh. falan değilim. Amatörce ilgim var.

4. Eski kötü yapılmış yapılar bile 40 yılı geçti. Umarım kısa sürede yenilenirler.

5.  Alıntı Originally Posted by turali Yazıyı Oku
    Hocam son paragrafınıza istinaden evlerde yükseliş için tren kaçtı, artık peşinden koşmayalım diye düşünebilir miyiz o zaman?
    Valla hocam dipleri ve tepeleri bilemeyeceğim için ben sizi etkilemiş olmayayım.

Ayrıca forumdaşların burada anlattığı kadarıyla bazı yerlerde fiyatlar uçmuş, fakat bizim çeliktepede ölü fiyatlara rağmen tık yok.
    Yani yükselişin başında veya sonunda olma durumu muhtemelen şehir şehir ve semt semt değişiyor.
    Bakarsınız hiç aklınıza gelmeyen bir bölgeye talep olur, millet hurraaaa oraya koşar , öteki taraftaki milyonluklar bu sefer yerinde sayar. Piyasa bir acayip oldu.

Belki hatırlarsınız, başkanlık referandumundan sonra, kalbur üstü kesimden ülkeyi terk edenler olunca, orta kesimde de İstanbuldan İzmire taşınma furyası başlamıştı.
    Anlam verememiştim. Çünkü sonuçta izmir yurtdışı değil. Akp sadece istambulu değil tüm Türkiyeyi yönetiyor.
    Ama işte saçma olmasına rağmen millet göç etmişti. Anlamak güç. Önceden kestirebilmek ise imkansız.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

6. Betonun ömrü 50 yılmış falan hikaye.
    1990'larda yapılan binalar görebileceğiniz en kötü binalar (şu deniz kumu meselesi).
    Onlar bile 40 yaşına varıyor ve o haberlerde duyduğunuz çökenlerin hepsi çok fazla katlı (yani yükü fazla) olan binalar.

1960 veya 70'lerde yapılmış daire var şişli de, betonuna çivi bile çakmakta zorlanırsın. (bugün en az 50 yaşında)
    Ki haberlere dikkat edin hep 90'ların binaları çöküyor, hiç şişli çevresindeki eski binaların çöktüğünü göremezsiniz.

Bu günkü hazır betonlu evlerin iömrü ise bence 100 yıldan aşağı olmaz. Fazlası olur.

Hem şişlideki evin, hem 90'ların evlerinin, hem de şu anki sıfır evlerdeki hazır betonun kırılıp kırılmadığını deneyimledim, çünkü iyi kötü hepsinin tadilatını yaptım veya inşaatında bulundum.

Beton kırarken veya delerken çok matkap yaktım.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

7.  Alıntı Originally Posted by Sugosu82 Yazıyı Oku
    Konut satışları düşük çünkü faizler yüksek.
    İstanbul ülke de en çok göç alan şehir .

"İstanbul'da, geçen yıl 85 bin 763 çift evlenirken, 27 bin 911 çift boşandı."

Yani her yıl 60 bin yeni konut lazım kiralık.sadece evlenenler için ! Boşanıp anne evine dönenleride düştüm sayıdan farkındaysanız.
    Bunun birde göçmeni, başka şehirlerden istanbula göç edenleri, kentsel dönüşüme girip kiraya çıkanları var.

Ancak şu an stok sadece 20.000 !!hadi sarı sitede olmayan 20 bin daha ekliyim olsun 40.000 ki , aynı zamanda 1 daireye 3-4 aynı ilanı koyanları da düşseniz aslında gerçek rakam 15-20 bin civarı olur yine.

İnsanlar yakında kiralık ev bulamadığından seve seve satılıklara birşekilde yönlenecek veya bu kiralık daire azlığını gören devlet faizleri düşürmek zorunda kalacak.

Yoksa istanbulda kömürlükten çevrilme 1 oda daireler 5000 tl den kirası başlayacak.

Yeni konut zor çünkü inşaat maliyetleri 3 katına çıktı. Bizzat eşimin dedesi , teyzesi kentsel dönüşüme verdikleri sitelerini 600 daire şu an 3 senedir sadece temeli kazıldı ve müteahhit ortada yok ! Parasız anlaştıkları müteahhit 200 bin istiyor daire başı. Bunun gibi binlerce kişi mağdur ve kirada şu an. Yeni kentsel dönüşüme gireceklerde iddia ediyorum 5 müteahhitteb 3 ü bitiremeyecek !
    O 15k evde üniversiteler başlayana kadar öğrencilere zor yeter heralde 1.8milyon istanbuldaki üniversitelere kayıtlı öğrenci var 45bini şehir dışından gelip ev tutsa kapatır

Bir tanıdığın bostancı koprusu - lunapark arası mavi ile belirttiğim yerde evi yıkıldı 3yılı geçti aynı duruyor temelde hemen üstündeki evde 1yıl oldu yıkalı aynı akıbette.
    Vardır her mahallede böyle ornekler. İstanbulda bu olayda baskı yapıyordur fiyatlara

8.  Alıntı Originally Posted by oguzvortex19 Yazıyı Oku
    O 15k evde üniversiteler başlayana kadar öğrencilere zor yeter heralde 1.8milyon istanbuldaki üniversitelere kayıtlı öğrenci var 45bini şehir dışından gelip ev tutsa kapatır

Bir tanıdığın bostancı koprusu - lunapark arası mavi ile belirttiğim yerde evi yıkıldı 3yılı geçti aynı duruyor temelde hemen üstündeki evde 1yıl oldu yıkalı aynı akıbette.
    Vardır her mahallede böyle ornekler. İstanbulda bu olayda baskı yapıyordur fiyatlara

Bu muteahhitlerin alayinin cebinde kurus para yok.hepsi bir sekilde burokrasi engellerini tanidik vasitasi ile asip kentsel donusume giren dolandiricilar.
    akillari sira 50 dairelik yeri yikip 100 daire yapip 20 si imalata,30 u kendilerine kalacagini sananlar.tabi avuclarini yaliyorlar boyle olunca.cunku istedikleri fiyatlara bir vatandasin o evi alabilmesi icin cebinde 1 milyon para olup aylik birde uzerine 10-15 bin kredi odemesi lazim.

malum kendimde imalat sektorunde oldugumdan hersey her sene % 50 zamlaniyor.keza insaat sektorude oyle.
    bir muteahhit su an 100 dairelik projeye baslasa bitenede o evin maliyeti 2 katina cikacak.tabi isin icinden cikamayinca durmak zorunda kalacak insaata.

birde insaat omru denmis.
    meshur tebernus efendiye bir soru sordum apisip kaldi.

bugun 8 katli binayi yikip 13-15 kat cikiyorlar ve muteahhitlere arada ki fark imalat + kar olarak kaliyor.

su an istanbulun alayi 15-20 katli binalar doldu.

20 kati yikip 50 yil sonra 30 kat izni almasi lazim kentsel donusumde.bunu da yapamayacaklarindan ileride istanbul hayalet sehire donusecek.ozellikle yuksek katli yapilar.

Sayfa 180/1312 İlkİlk ... 801301701781791801811821902302806801180 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •