Onemli Gunler Banner
Sayfa 181/1001 İlkİlk ... 81131171179180181182183191231281681 ... SonSon
Arama sonucu : 8008 madde; 1,441 - 1,448 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz XXI

1. Haziran 2022’de

115 liraya yediğim burgeri (6.8 dolar)

Bu ay 371 liraya yedim (13.85 dolar)

Eve servis 425 lira

2. Dolarda yüzde 20-30 bir gerileme olmaz ise, bu iki ay yüzde 9 larda gelen enflasyon Eylül ayında da yüksek seyreder. Eylül ayına da enflasyon taşınması yüksek olmuştur. Gözle görülür bir fiyat artışı olmasa bile Eylül 4-5 bandında gelir. Ama sigara vs zamlar başladı yine.

Emeklilere verilen %25 lik tadımlık (geçmişe yönelik ) daha şimdiden eridi...Ayakta dikilen emekli cenneti garantiledim diyor a.q

Neyse bu enflasyonla hayat devam ederken düşük kur rejimi sayesinde asgari ücretli köşe olacak

Alıntı Originally Posted by 111222333 Yazıyı Oku
    Haziran 2022�de

115 liraya yediğim burgeri (6.8 dolar)

Bu ay 371 liraya yedim (13.85 dolar)

Eve servis 425 lira
    O zaman dolar cok ucuz demektir.27*2 olmali

5. Herkes bugün enflasyon hükümet sorunu , hükümetin ekonomi politikasından dolayı böyle oldu diyor, evet bir nevi doğru.ancak enflasyon ile mücadele için doları sabit tutmak, faiz artırmak vs hikaye.
    Bu hafta kırtasiyelerde iş patlaması olan bir dönem malum.gittiğim 2 kırtasiye tüm fiyat etiketlerini kaldırmıştı.içersi ana baba günü, kasada ne kadar diyosun 800-1000 tl ler havada uçuşuyor.birkaç ürünü aldom kasaya gittim şunlar ne kadar dedim, amazonda 20 tl olan kalem kırtasiye de 45 tl, 30 tl lik maped cetvel seti 80 tl, daha da sormadım bişey almadan çıktım.
    Bu ülke de esnafa aşırı denetim, fiyatlarla ilgili bir düzenleme gelmedikçe ağızları ile kuş tutsalar enflasyon düşmez.

6.  Alıntı Originally Posted by theosos Yazıyı Oku
    Ülke ekonomisini bu hale getirenleri savunacak değilim, hatta ekonomiye tam anlamıyla kamikaze dalışı gerçekleştirmişlerdir...

Ancak birilerinin sıvadığını düzeltmeye çalışan, liyakati global olarak teyit edilmiş birine karşı bu üslup ancak ülke ile sorunu olan birine ait olabilir...
    Liyakat sahibi demekten ziyade uluslararası finans piyasalarında tanınan desek daha doğru.

Liyakat sahibi devletin israfına fındık fıstık parası demezdi.

Alıntı Originally Posted by heval Yazıyı Oku
    Emeklilere verilen %25 lik tadımlık (geçmişe yönelik ) daha şimdiden eridi...Ayakta dikilen emekli cenneti garantiledim diyor a.q

Neyse bu enflasyonla hayat devam ederken düşük kur rejimi sayesinde asgari ücretli köşe olacak
    Ağustos ayı her zaman.!!
    Vatandaşın en düşük maliyeti olan ay idi.!!
    Haziran 21 ile.!!
    Gündüzler kısalmaya.!!
    Geceler uzamaya başladı.!!
    Sonbahar kış mevsiminde.!!!
    Dogalgaz ve diğer enerji giderlerine.!!
    Okkalı zamlar.!!!
    Enflasyon ve vatandaş açısından.!!!
    Çok zor günler olacak.!!!
    Pansumanla .!!
    Günü kurtarmak.!!
    Geleceğin aydınlık olacağını göstermez.!!
    Tüm ekonomik veriler.!!!
    Cehendemi gösteriyor.!!!
    Bu işin sonu Zonguldak.!!!
    Stagflasyon.!!!
    Kaos.!!!
    Moratoryum.!!
    Kendime masallar.!!
    Masallar dünyası.!!!
    Kötümser yalnız tüneli görür, iyimser tünelin sonundaki ışığı görür, gerçekçi tünelle birlikte hem ışığı hem de gelecek treni görür.!!!

8. Seçimi kazanmak için aşırı derecede gevşeyelim enflasyonu fışkırtalım döneminden,

Enflasyonu düşürmeye çalışıyormuş izlenimi verelim veya düşürmek istiyoruz ama bir türlü düşüremiyoruz dönemine geçtik.

Nisan'dan sonra sepet havası yapmazlarsa Bakana, Ağustos 2024 ten itibaren de sıkılaşma dönemine gireriz, işte orası kanlı olur.

Ha...her halükarda giren çıkan bizim olur....orası ayrı..

Negatif reel faiz devam ediyor, enflasyon artış hızı faiz arttırma hızından büyük veya başabaş olacak...yani tablo değişmedi....sadece bireysel tüketimin gırtlağını sıktılar ama KKM/DDKM nin sürprizleri bitmedi, yani KKM/DDKM anlamında süreç tamamlanmadı, kapatılmayan pozisyon gibi...Ne zaman MB shortlarıyla Halkın longları birbirini götürür ve aradaki makas azalır, o zaman bu KKM/DDKM nin faturası ortaya çıkar.

Tilkilerin kuyruklarını birbirine bağladılar, endekslediler bir dönem için bunlar birbirlerini frenlediler ya...hah işte şimdi tersinde de aynı etkiyi yaratıyor, dış ticaret açığında optimum nokta gereği kuru salmalı. kuru salınca KKM/DDKM farkı kadar direk para basmalı, bu bastığı para arttırdığı faizle sıkılaşmaya çalışmayla mücadele ediyor faiz artarken faizi baskılıyor. KKM/DDKM den kurtulup bu işleri sonrasında yapmalı, bu sefer de KKM/DDKM yle klasik mevduatçı bile dolarcı olduğundan, alayı dolara dönecek diye tırsıyor çünkü buradan çıkacakları reel faizle veya en azından enflasyona eşit bir faizle cezbedemiyor bir türlü o noktaya ulaşamıyor.

KKM/DDKM nin birikmiş etkilerinin önümüzdeki aylarda geç yansımalarını göreceğiz. Acilen reel enflasyon veya enflasyon kadar faiz ortamına ulaşana kadar, müdahalede kullanacağı ilave döviz ihtiyacını sağdan soldan bulması lazım. DTH tan KKM ye geçirdiği meblağ kadar ZK satmıştı piyasaya, o denklem de tersinden çalışacak, KKM den DTH a dönen para kadar birileri tekrar ZK tesis etmek zorunda kalacak bi de bunu arttırdılar tam bu aşamadan nedense...

Borsa...fışkırtır..ama nasıl..ya bu yapıyı tamamlayıp komple düzeltecek çabucak, ya da son dalga 5.1 ve 5.2 yapıp uzattıkça uzatacak.

Eğer bu borsanın 2020 verisiyle toplam varlığının %87 si 22.000 kişinin elindeyse, eğer 2018 sonrası ve özellikle depremle VF ve BES ler gırtlak mala girmişlerse....aşağıya verme lüksleri yok...borsamızın tamamen kontrollü olduğuna inanıyorsanız buna uyan yaklaşım budur...verip de napacak...nakte geçip de nereye gidecek..milyar milyar TL ler tabi kağıt üzerinde ekran fiyatı bu...dönüp satıyorum dese elindekinin %5 ini satamaz....mal yukarıya doğru satılır..

Çok ilginç bir döneme giriyoruz..çok yakında trend sonu var....sanki çok derine salmadan TL bazlı düzeltip bir daha yeni bir dalga yaratacak gibi...erken henüz, şu yapı bir tamamlansın bakarız..ytd

Sayfa 181/1001 İlkİlk ... 81131171179180181182183191231281681 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •