Sayfa 188/573 İlkİlk ... 88138178186187188189190198238288 ... SonSon
Arama sonucu : 4578 madde; 1,497 - 1,504 arası.

Konu: ISDMR - İskenderun Demir Çelik

1.  Alıntı Originally Posted by thebigshort Yazıyı Oku
    Ne güzel söylüyoruz 50 bin 100 bin lot die

Ama şöyle bir gerçekte var Türkiyede Çalışarak birikim yapmayı geçtim ayakta kalmak bile sıkıntı ...

Ufak şehirlerde 3-5 bin tl ev kiraları olduğunu söyleniyor

Büyük şehirlerde öğrencinin geçimi için 10 bin tl lazım diyenler var

Ülke de çalışanların çoğu minimum ücret ile çalışıyor

Buyur nasıl birikim yapacaksın ..

Türkiyede birikim yapmak için sağlam gelirin olması gerektiğini düşünüyorum
    Herkes için bunu demek zor ama aylık birikimler ile 10-15 yılda 50k eregl zor değil. Bunu ister büyüme hissesi ile yapar ister isdmr ile yapar. 50k eregl geçen sene 4 TL verdi yıllık 200bin TL. aylık 16.666 TL.

Benim verdiğim hedefler biz önümüzü kış tutalım bahar olursa güzel yaz olursa cillop olur. Hiç olmadı birikim yapmış oluruz.
    Uzun vade yatırımcı olmaya çalışıyor.

2. Benim verdiğim hedef lotlara bu yıl sahip olan birisi.

100 bin Eregl 400.000 TL net temettü
    100 bin hekts 150.000 TL bedelli sermaye artırımı parası.
    10bin froto 117.000 TL net temettü (Kasımda belki net 7 TL daha verebilir benim beklentim)

Toplamda 517.000 TL net temettü - 150.000 TL bedelli = 367.000 TL net temettüsü olacaktı. ilerleyen yıllarda belki hekts da temettü verir ise ballı kaymak.

Ne demişler zoru başarırız imkansız zaman alır.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,755
    İşyatırımın sektörraporlarını okumanızı tavsiye derim..demir çelik için pek olumlu değil gibi..
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

4.  Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    İşyatırımın sektörraporlarını okumanızı tavsiye derim..demir çelik için pek olumlu değil gibi..
    Doğu batı savaşı Ukrayna üzerinden devam ettiği sürece
    2023 ün de pek iyi olmayacağanı sanıyorum
    Henüz Avrupa resesyonun başlarında
    Amerika stagflasyona girdi
    Enflasyon konusunda dünyada verilen mücadele agresif ve seri faiz arttırımlarına rağmen bir türlü başarıya ulaşmıyor
    Çin in başı konut piyasaları ve bankalarla dertte
    Dünya ekonomileri covıd döneminin etkilerinin yaralarını saramadan bu sıkıntılar musallat oldu
    Bunların bileşkesinin finansal piyasalara yansımaması düşünülemez
    Nitekim yansımaya başladı da
    Benim en büyük endişem tüm bu silsilenin piyasalarda finansal bir krizi de tetiklemesi
    Endişe etmemek elde değil
    Şartlar böyle iken biz zaten yapmamız gerekenlerin tam tersini yaparak kendimizin çok ciddi bir krizini katmerleyerek seçim sonrasına ötelemeye çalışıyoruz
    Ancak bundan kaçış artık imkansız
    Seçimlerde kim kazanırsa kazansın faizleri enflasyon seviyesine çekmek zorunda
    Bu da kaçışı imkansız çok ciddi acı reçete sonucu ekonominin ani duruşu ile bilhassa iç pazara çalışan şirketlerin aşırı zorlanması ve iflaslar, işsizlik vs şeyler anlamına geliyor
    Bundan kaçış mümkün değil
    Tüm bunlar ortada iken çelik sektöründen ben 2 yıl daha umutlu değilim
    Biraz kara bir tablo çizdim farkındayım ama bunlar gerçeklere dayalı kaçışı pek mümkün olmayan şeyler

Bu sebeple bu iki yılı hisse biriktirmeye çalışarak geçireceğim
    Ereğlinin 2023 de ton bazında küçüleceğini
    Gelir bazında ise 2022 seviyelerini yakalarsa başarılı olacağını düşünüyorum
    Dolayısıyla 2024 yılında ödenecek 2023 temettüsünde büyüme olacağını pek mümkün görmüyorum
    Az insan çok huzur

5. Gitmiyor fiyatı enflasyon karşısında öldük bittik lanet hisse. Hele ki Sasa Hekts vs gibi gitmez dedikçe giden hisseleri görünce Eregl Allah belanı versin nerden bulaştım sana..

Yukarıdakine benzer değerlendirmeleri sıklıkla okuyoruz duyuyoruz. Şimdi temettü yatırımcısı olmanın ne demek olduğunu ne anlama geldiğini kavrayıp içselleştirmek önemli. Eregl neden tercih ettiğini bilmek önemli. Ben öteden beri hep şunun altını çiziyorum. Eregl şirket ana sözleşmesinde ben elde ettiğim karın tamamını nakit kar dağıtırım diyor. Yani benim misyonum şirket pay sahiplerine düzenli sürdürülebilir gelir akımı sağlamaktır diyor. Tercihi ona göre yapmak durumundayız. Yıllık düzenli nakit akışı mı istiyoruz yoksa nakit akışı lazım değil yatırım yapsın büyüsün mü istiyoruz. Yalnız şu olmaz hem yüksek nakit akışı versin hem de fiyatı artsın büyüsün. Bu Eregl gibi şirketlerde olmaz. Small cap firma bulacaksın onun için. Eregl blue chip hisse. 5 kat 10 kat fiyat hareketi burada olmaz. Ya da olursa da pandemi gibi yahut finansal kriz gibi olağanüstü bir dönemde alabilirsen şartlar normale döndüğünde hatta biraz da olumluya döndüğünde 3-5 kat prim yakalarsın. Dolayısıyla gerçekçi olmak gerekir.

Peki Hekts, Sasa vb hisseleri taşıyanlar da herhangi bir şekilde en azından şu anda temettü beklentisi içinde değiller ama Eregl hissedarı birkaç ay sonra alabileceği temettüye göre planlama yapıyor. Eregl bu anlamda bir nevi kiraya verilen gmenkul gibi değerlendirilmesi gerekir. Küçük paralarla az lotlarla Eregl tatminkar sonuçlar vermez. Ama lot sayınız belli bir seviyeyi geçince fiyatla uğraşmayı bırakırsınız çünkü elinize geçecek temettü çok daha anlamlı hale gelmiş olur. Kısa vadede varlık değeri olarak enflasyon altında kalabilir yeri gelir geçebilir. Ama kesin olan bir şey varsa Eregl portföy taşıyanlar her gün portföy TL değeri şu oldu bu olduyla uğraşırsa üzülür. Bakması gereken hedef lot sayısına ne kadar yakın olduğudur.

Ben geçen yıl 2022/Mart ayında 7 haneli temettü aldım. Tek lot satmadım ne 37 de ne 25 de. Dahası sürekli lot biriktirmeye de devam ediyorum. Verdiğim detaylardan ne kadar lotum olduğunu az çok tahmin edersiniz. Şimdi böyle bir lot sayısıyla sürekli fiyat hareketlerine bakarak üzülüp sevinmeye kalkarsam bu işin içinden çıkamam. Sasa Hekts vs başka bir tercih Eregl başka tercih. Armutla elma.

Özetle tercihi Eregl olanın yapması gereken hedef lot sayısı belirleyip ona ulaşarak gittikçe daha yüksek tutarda yıllık gelir yani kar payı elde etmek olmalıdır. Hedefe gelene kadar da mümkünse yıllık kar payına dokunmadan temettü veriminin oluşturacağı bileşik büyüme imkanından yararlanmak olmalıdır. Hedefe ulaştıktan sonra da yıllık düzenli nakit akımını ister harca ister başka kanallarda yatırıma dönüştür. Büyüme hissesi al gmenkul al ev al araba al vs vs.

Moral bozmanın anlamı olmadığını düşünüyorum. Ürüne talep düşük ürün fiyatı olabilecek tarihi dip seviyelerde. Ama unutmamak gerekir ki hisse de bu durumu 2.4 usd seviyesinden 1.5 usd seviyesine hızla geri çekilerek bence fiyatladı. Daha kötüsü olur mu olmaz mı ya da bu sıkıntılı tablo ne kadar sürer beraberce Allah ömür verirse yaşayıp göreceğiz. Mevcut dönemi gelir nakit problemi daha doğrusu tasarruf problemi olmayanlar açısından biriktirme anlamında avantajlı bir dönem olarak görüyorum.

Aldığımız kararların fiziki ve ruhsal sağlığımızı bozmasına izin vermeyelim. Bozuyorsa satıp çıkmak 1 dk sürmez. Hisse yatırımının en güzel tarafı da al sat işinin hızlı ve kolay olmasıdır.

Iyi haftasonları sağlıkla kalın

6. İş Yatırım:

Çelik fiyatları global resesyon endişeleriyle sert geriledi. Bloomberg göre, çelik fiyatları global resesyon endişeleri nedeniyle Mart
    ortasında gördüğü zirvelerden neredeyse %45 azalarak sert bir şekilde düştü. Avrupa’da on kat artan gaz ve elektrik fiyatları, bazı çelik
    üreticilerinin fırınlarını enerji maliyetlerindeki artışla kapatmasına neden oldu. Yükselen faiz oranları ve enflasyon kaynaklı küresel
    durgunlukla ilgili korkular göz önüne alındığında, Avrupa'da çelik arzında potansiyel düşüş olsa bile çelik fiyatlarının yönü belirsizliğini
    koruyor. Mevcutta Avrupa'dan çok daha düşük maliyetle doğalgaz satın alan Türkiye’de enerji - yoğun diğer sektörler gibi çelik
    üretiminde de Avrupa'ya kıyasla rekabet avantajına sahip. Bu üstünlüğün devamı sektörün Avrupa’ya ihracatını önümüzdeki yıl
    destekleyebilir.
    Riskler: Artan küresel durgunluk riski karşısında çelik talebindeki daralma, enerji kıtlığı, enerji maliyetlerinin daha da artmasının
    rekabet avantajını zedelemesi, hammadde tedarikindeki aksama, hammadde fiyatlarının beklenenden yüksek olması sektör için ana
    riskleri oluşturuyor.

Erdemir (EREGL.IS): Erdemir'in 1Y22'de net kar rakamı yüksek çelik fiyatları ve zayıf TL'nin etkisiyle, yıllık bazda iki katından fazla
    artarak 12.3 milyar TL’ye ulaştı. Şirket, 1Y22’de artan hammadde fiyatları (demir cevheri ve kok kömürü) sonucu yıllık bazda ciro
    büyümesinin altında 20.6 milyar TL FAVÖK kaydetti. FAVÖK marjı 1Y21'deki %38.2'den 1Y22'de %32.3'e geriledi.
    Sıvı çelik KKO’nın 2021’Deki %91’den 2022’de %87’e gerileyeceği tahminimizle, Erdemir’in toplam satış hacminin 2022’de yıllık bazda
    %4 düşüşle 7.94 milyon tona gerileyeceğini tahmin ediyoruz. Küresel durgunluk endişeleri kaynaklı çelik fiyatlarındaki düşüş trendinin
    devamı beklentimiz sonucu şirketin ortalama ton başına gelirinin 1Y22'deki 1.090 US$/tondan, 2Y22’de 840 US$/tona gerilemesini
    bekliyoruz. Sonuç olarak şirketin FAVÖK/ton rakamının 1Y22'deki 325 US$/tondan 2Y22’de 190 US$/tona gerileyeceğini hesaplıyoruz.
    Şirketin ortalama ton başına gelirinin 2023'te yıllık bazda %30 azalarak 660 US$/tona düşeceğini ve 2022 için öngördüğümüz 250
    US$/ton FAVÖK/ton rakamının 2023'te 120 US$/tona gerileyeceğini tahmin ediyoruz.
    EREGL için hisse başına hedef fiyatımızı önceki 34.20TL’den 2023 yılına ilişkin çelik fiyat varsayımlarımızdaki düşüş (önceki %25 düşüş,
    yeni %30 düşüş) nedeniyle 30.50TL’ye indiriyoruz. EREGL için hisse başına revize hedef fiyatımız getiri sunmamasına rağmen,
    2023’teki güçlü temettü ödeme beklentimizi göz önünde bulundurduğumuzda hisse için TUT tavsiyemizi yineliyoruz. EREGL'in 2023'te
    %18 temettü verimine işaret eden 19.3 milyar TL temettü dağıtacağını tahmin ediyoruz. EREGL, yurtdışı emsallerinin sırasıyla 3.9x F/K
    ve 3.2x FAVÖK ortalamasına kıyasla 2022T F/K 5.0x ve FD/FAVÖK 3.5x ile primli işlem görüyor. Hisse yılbaşından bu yana BİST-100‘ün
    %30 altında performans gösterdi.

Sn Mr Steel, seninle ayni durumdayim, ve ayni dusuncelere sahibim, yukaridaki temettu politikasinda gerekli yatirimlar icin para ayrildiktan sonra kalan dagitilabilecek miktarin tamamini dagitir
    Bende son aldigim temettulerin tamamina hisse aldim ayrica birtakim gayrimenkul satislarimdan gelenin tamami Ilede eregli aldim.Bundan sonraki donemde fiyatla hic ilgim yoktur temettude İster 4 tl , İster 6-7 tl olsun hic farketmez, Olmaz ya eger hic temettu vermezse ihtiyacim Ilan para kadar hisse satar durumu idare edeblirim.

8.  Alıntı Originally Posted by memoli1953 Yazıyı Oku
    Sn Mr Steel, seninle ayni durumdayim, ve ayni dusuncelere sahibim, yukaridaki temettu politikasinda gerekli yatirimlar icin para ayrildiktan sonra kalan dagitilabilecek miktarin tamamini dagitir
    Bende son aldigim temettulerin tamamina hisse aldim ayrica birtakim gayrimenkul satislarimdan gelenin tamami Ilede eregli aldim.Bundan sonraki donemde fiyatla hic ilgim yoktur temettude İster 4 tl , İster 6-7 tl olsun hic farketmez, Olmaz ya eger hic temettu vermezse ihtiyacim Ilan para kadar hisse satar durumu idare edeblirim.
    İşte beni bu yazılar motive ediyor. Sağolun varolun.

Sayfa 188/573 İlkİlk ... 88138178186187188189190198238288 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •