Sayfa 195/1001 İlkİlk ... 95145185193194195196197205245295695 ... SonSon
Arama sonucu : 8005 madde; 1,553 - 1,560 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz

TCMB:Rezerv opsiyonu mekanizmasında değişiklikle 1.4 milyar dolar bankaların kullanımına geçecek

2. yine geldi reeskontlar,

Tcmb reeskont kredilerinin tekrar TL olarak ödenmesini mümkün kıldı. Kuru 3.70 'te çıpaladı. Yani yine bütün ihracatçılara birer put opsiyonu yazdı.

Önümüzdeki 4-5 ayda 4-5 milyar dolar civarı döviz talebini azaltabilir.

Ancak bu geçen sefer ki gibi yanıltıcı olmasın. Önümüzdeki 5 ay tcmb yine bu oranda dövizi brüt rezervlerine katamayacak.

Ekonomist arşadaşlar bunun tcmb döviz rezervlerinde teorik olarak azalma yaratmayacağını söylese de ben efektif olarak önümüzdeki 5 ay tcmb'nin rezervlerinde düşüş bekliyorum. Bu da faizi yukarıya baskılayacaktır.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

3. merkez bankası ancak bunu mu yapabiliyor ? biraz çaresiz bir müdahale gibi durmuyor mu bu işten anlayan biri açıklar mı.
    yine de piyasada "mb müdahale etti" algısı oluşturdu ve doları biraz aşağı çekti

Alıntı Originally Posted by lukas Yazıyı Oku
    TCMB:Rezerv opsiyonu mekanizmasında değişiklikle 1.4 milyar dolar bankaların kullanımına geçecek
    Küçük insanlar dengini, büyük insanlar kendini arar.

4.  Alıntı Originally Posted by snmzkyz Yazıyı Oku
    merkez bankası ancak bunu mu yapabiliyor ? biraz çaresiz bir müdahale gibi durmuyor mu bu işten anlayan biri açıklar mı.
    yine de piyasada "mb müdahale etti" algısı oluşturdu ve doları biraz aşağı çekti
    Beni ekonomist kategorisine sokmayın ama bu adım kuvvetli bir adım, ama ciddi anlamda riskli bir adım. Faiz arttırmamak için döviz rezervlerinden harcama yapıyor. Zira tcmb'nin net döviz rezervleri neredeyse %80 oranında reeskont kredisi dönüşlerinden birikiyor.

Bu kuvvetli ama aynı zamanda çok riskli bir adım.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin

Alıntı Originally Posted by snmzkyz Yazıyı Oku
    merkez bankası ancak bunu mu yapabiliyor ? biraz çaresiz bir müdahale gibi durmuyor mu bu işten anlayan biri açıklar mı.
    faiz üzerinde oynama yapamadığından ve yapmak istemediğinden sadece sıkılaştırma yapmak zorunda kalıyor

6.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Beni ekonomist kategorisine sokmayın ama bu adım kuvvetli bir adım, ama ciddi anlamda riskli bir adım. Faiz arttırmamak için döviz rezervlerinden harcama yapıyor. Zira tcmb'nin net döviz rezervleri neredeyse %80 oranında reeskont kredisi dönüşlerinden birikiyor.

Bu kuvvetli ama aynı zamanda çok riskli bir adım.
    Nerede dengelencekktir usd tahminen

SM-C7000 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

7.  Alıntı Originally Posted by Omerva Yazıyı Oku
    Nerede dengelencekktir usd tahminen

SM-C7000 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Reeskont kredilerini TL kabul etmesi demek aslında tcmb'nin dolaylı olarak net rezervlerinden döviz satışı yapıyor olması demek. Bu ikinci kez uygulanan bir yöntem ama her seferinde döviz rezervini azaltıcı bir etki yaptığı için bir öncekine göre *daha* riskli bir pozisyona evriliyor.

Tcmb döviz satışı yapıyor gibi düşünün hem reeskont kanalından hem de rom'dan , yani tcmb döviz satışı yaptığında ne düşünüyorsanız burada da denge noktasını öyle saptamaya çalışın.

Bu riskli bir adım ama ileride (*kısa vadede*) gerekecek faiz artışlarının oranının daha düşük olması gibi yan etkisi de var , ama buna rağmen bence çok riskli bir adım. Zaten az olan rezervlerini riske atmamalıydı, faizi yükseltmek belki orta ve uzun vadede daha az riskli olabilirdi. Çünkü ileride (*orta ve uzun vadede*) faiz silahını *yeniden* kullanması gerektiğinde çok düşük bir döviz rezervi faizin müdahale gücünü örseleyecektir. Yani düşük bir döviz rezervi ile gerekenden çok daha fazla faiz arttırmak zorunda kalabilir.

Özet : Tcmb *kısa vadeyi* kurtarmak için *orta ve uzun vadede* çok büyük bir risk aldı.

8.  Alıntı Originally Posted by BORA YAŞAR Yazıyı Oku
    Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın lansmanını bugün yapacağı yeni AKM projesini Milliyet'e anlattı.

Yeni AKM'nin Türkiye için övünç projelerinden birisi olacağını belirten Kurtulmuş, "Dünyanın en önemli, en modern, en gösterişli, en fonksiyonel opera binası olacaktır. A'dan Z'ye her şeyi yerli malı olacak" dedi...

Bu AKM 'de açılış, büyük bir ihtimalle dünya güzel Kur'an okuma yarışmasıyla yapılır...

İnşaat şirketlerinin reklamlarında sıkça kullandıkları lansman kelimesinin mucidi de bunlar olmalı...
    Erdoğan’ın AKM’nin yıkılacağını duyurduğu "şura" için 775 bin lira harcanmış

http://www.diken.com.tr/erdoganin-ak...ira-harcanmis/

Sadece açıklayacağı organizasyon için 775 bin TL harcanmış!!!!...
    "İyi insanlar cennete gider değil, İyi insanlar nereye giderse orası cennet olur."

Sayfa 195/1001 İlkİlk ... 95145185193194195196197205245295695 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •