Onemli Gunler Banner
Sayfa 210/1009 İlkİlk ... 110160200208209210211212220260310710 ... SonSon
Arama sonucu : 8072 madde; 1,673 - 1,680 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz

1. Dolarcılar nasılsınız?

Bu haftasonu deprem bekleniyormuş, sosyal medyada deprem kahinleri, astrologlar çığlık atıyor.

Deprem olunca dolar %1 artacakmış, hadi yine iyisiniz.

2.  Alıntı Originally Posted by enki Yazıyı Oku
    Kesinlikle yazdıklarıma dikkat etmemişsin yada pek çoğunu atlamışsın anlaşılan..Ben yıllardır farklı olarak dolar yükselişinin faiz artışlarından (esasen yeterince arttıramayacağından- menzilinin kısa olmasından) gelmeyeceğini düşünüyorum sadece..çünki temelde FED sıkılaştırma yapıyor gibi gözüküyor ama esasen yapmıyor/yapamıyor..aşağıdaki grafik finansal koşulların hala gevşek olduğunu gösteriyor..geçen günde yayınlamıştım..görmedin sanırım..

Temelde gelişmiş MB’ları çaresizler bence.. borç çok fazla, kaldıraç çok fazla, 8-9 senedir kolay ve ucuz parayla oluşan balonlar çok fazla..vede bu balonlar birbirleriyle çok ilintili..çok detaya girmeyeyim ama bildiğin gibi borca dayalı bu sistemin devam edebilmesi için sisteme sürekli para girişi şart..dolayısıyla BOJ, ECB, BOE vb. sistemde likiditenin kurumaması için sistemi sürekli besliyorlar..burada ABD’nin QE yapamaması sonucu değiştirmiyor..her ay basılan 200 milyar dolardan fazla paranın bir kısmı ABD borsalarına , ABD hazine bonolarına yada farklı piyasalarına giriyor..sistem havuzdan beslenerek böylelikle devam edebiliyor..yani işte bu şekilde para mok gibi ortalıkta..

Benim düşüncem global ekonomi zaten düşük büyüme ve düşük enflasyon tuzağına girmiş durumda..zamanını kestirmek zor ama bunun bir sonraki adımı resesyon..tabi resesyon deyip geçmemek lazım..bu kadar borçla büyüyemiyen ekonomiler/şirketler ne olacak..hele birde bir sürü zombi şirketi, ekonomileri düşününce..sonrası deflasyon ihtimali vb. vb..

Kısaca yukarıdaki ihtimali gören dolar ne yapar..vede dolar borçlusu ne yapar..DXY’yi 120’ye getirir..

Diğer konu FED’in faiz yada gerisarma açısından ECB ve BOJ’un epey önünde olması..

BOJ’un işi zaten bitik..İlerleyen aylarda ECB'de kabaca güçlü Euro ile bitecek..

Sn. Gunwane umarım bu yazıyı okursun..beni yoruyorsun..
    Gerçekten TV lerde boy gösteren sayısız ekonomistlerden yorumculardan çok daha iyisin Sayın Enki, çok iyi olan bilgi birikiminizi birde edebi nükteler ile yorumlayınca sizi okumak ve takip etmek alışkanlık yapıyor. Paylaşımlarınız için teşekkürler.

3.  Alıntı Originally Posted by CayCi Yazıyı Oku
    Şöyle düşünün dolar yükselişine başlarsa hiç biriniz dolarda olmayacaksınız. Boşuna beklemiş sayacaksınız kendinizi çünkü satacaksınız. Dolar yükselişi 1 yıla yaygın hergün trend şeklinde gerçekleşir ise 1 günde olup bitmediği takdirde o trendin ilk aşamasında hepiniz inmiş olacaksınız çünkü çünküsü malum.
    Dolar uzun vadelidir. 3.53 de merkez bankası işaret ettğinden beri aynı gidiyor.
    Ve gazete manşetlerinden negatif haberleri okumaktan insanlar grafik yerine yine yeniden haberlerle işlem tutuyorlar.
    Bu husus tüm diğer enstrumanlarda geçerlidir.
    Borsa 70 bine inmiş ve alım yapıyorsun hedefin ne yükseliş. Trendin ilk kıpırtısında trenden ineceksin.
    Altın alın ilk 3 4 lira primde vereceksin kazandım sanacaksın aslında trendin ilk kıpırtısında trenden ineceksin.
    Dolar alıyorsun 3.65 olsun kimse kalmaz. Trenden ineceksin.
    Diyelim dolar 5 lira olacak 3.94 de kimse kalmaz trende. Trenden ineceksin.
    Maalesef küçük yatırımcı için öyle, Aslında konunun beyindeki amigdala denilen korku merkezi ile alakası var. Trend aşağı gelirken zarar etmemeye direnip trenden inilmiyor, Yükselen trende girince ilk istasyonda trenden iniliyor. Borsanın şu son yükselişinde 75000 endekste Halkbakta 10000 (Onbin) lotu 7.88 den yakalayan benim gibi yatırımcılar ilk 5000 i 8.2 den diper 5000 ide 8.72 den satıp ohh be ! deyip köşene çekilince 3-5 ay sonra hisseyi 14.5 da görünce ahh vah ! Bir daha alış fırsatı gelir mi diye bekliyoruz. Öyle tahmin ediyorum ki 77 binlerden 108 e gelirken kimse karın üzerinde oturamamıştır..

Alıntı Originally Posted by Ayan Yazıyı Oku
    Gerçekten TV lerde boy gösteren sayısız ekonomistlerden yorumculardan çok daha iyisin Sayın Enki, çok iyi olan bilgi birikiminizi birde edebi nükteler ile yorumlayınca sizi okumak ve takip etmek alışkanlık yapıyor. Paylaşımlarınız için teşekkürler.
    Sağolasın sevgili Ayan..biraz şımardım doğrusu..

Araştırdıklarımdan derleme yapıyorum sadece..umarım yanılmıyorumdur ve yanlış bilgi vermiyorumdur insanlara..sizinde güzel yazılarınız var, fakat fazla yazmıyorsunuz anladığım..tekrar teşekkürler..esenlikler dilerim..

Aşağıda IMF'nin İtalya ile ilgili raporu var..teşviklerin kaldırılmamasını söylüyor..

2-3 seferdir Draghi'nin ağzının içine bakıp taper'a başlıyacağını ortalığa yayıyorlar..dolayısıyla şimdi birde güçlü Euro çıktı adamın karşısına..yakında Draghi taper yapmayacağım diye yemin billah ederse şaşırmam..

Dolasıyla Euro spekülasyonu ne zaman biter bilemem ama dünde yazdıklarımla beraber şartlar bir şekilde Dolar lehine evrilecek diye düşünüyorum..

Summary: The economy continues to recover, unemployment and nonperforming loans have declined somewhat from their crisis peaks, and public debt appears to be stabilizing. Growth remains moderate, however, despite exceptional monetary accommodation and fiscal easing, and Italy continues to underperform its euro area peers, owing to persistent structural weaknesses, imbalances, and financial fragilities. Thin policy buffers leave the economy exposed, including to the start of withdrawal of monetary accommodation. Meanwhile, real disposable incomes per capita have fallen below pre-euro accession levels and the distribution of the burden of adjustment has been uneven, potentially contributing to public discontent.
    http://www.imf.org/en/Publications/C...xecutive-45139

Herkesin dilinde ve analizlerinde dolar alım yeri olarak 3.50 -3.52 var !
    Mahhaledeki bakkal dahil

6.  Alıntı Originally Posted by Berdog Yazıyı Oku
    Herkesin dilinde ve analizlerinde dolar alım yeri olarak 3.50 -3.52 var !
    Mahhaledeki bakkal dahil
    Benim alım yerim 2.9

Doların tepesi zaten teknik olarak 3.6 olacaktı, yeterince alıcı olmadığı için 3.94 e kadar yukarı çekip, şimdi 3.6 civarı gerçek dağıtım yapılıyor. Haftada milyar doların üzerinde alım var yerli mevduatçıdan.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
     Alıntı Originally Posted by MrK Yazıyı Oku
    Benim alım yerim 2.9

Doların tepesi zaten teknik olarak 3.6 olacaktı, yeterince alıcı olmadığı için 3.94 e kadar yukarı çekip, şimdi 3.6 civarı gerçek dağıtım yapılıyor. Haftada milyar doların üzerinde alım var yerli mevduatçıdan.
    Anlaşılan senin ya niyetin yok ya da paran...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,450
     Alıntı Originally Posted by Happy Yazıyı Oku
    ithalat daha çok enerji dolar bazlı.
    ihracat euro.
    bize paritenin artması yarar.
    merhaba...bu konuda yanlış bilgi sahibidiniz....son zamanlarda EUR/USD paritesi nedeniyle ara mallarının önemli bir kısmı kontratlar halinde euro olarak yapıldı.....bu nedenle böyle yazdım..genelde dediğiniz gibi olur....ama son zamanlarda yapılan kon-tratların önemli bir kısmı böyle..gerçi parite yükselişi nedeniyle tekrar dolara dönmüş olabilirler..ama durum buydu.
    Son düzenleme : human01; 29-07-2017 saat: 20:27.

Sayfa 210/1009 İlkİlk ... 110160200208209210211212220260310710 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •