Sayfa 243/996 İlkİlk ... 143193233241242243244245253293343743 ... SonSon
Arama sonucu : 7962 madde; 1,937 - 1,944 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz VI

1.  Alıntı Originally Posted by WYATT EARP Yazıyı Oku
    17.mart 2036 tarihli olan mi...
    Is bankasinda 8.05 getirili olarak gozukuyor ama satista hic yok....
    Millet kapisiyor eurobondlari herhalde....
    Bize yine kavunun keleği kaliyor !!!

SM-A505F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Burada başka bir dinamik var. Zira millet kapışsaydı satış fiyatları düşer ve efektif getirileri yerlerde sürünürdü.

Eurobondlarda yurt içi yatırımcı için benim gözlemlediğim çok sinsice bir risk var. (yurt dışı yatırımcı için bu risk yok)

O da şu:

Devlet sıkıştığında tıpkı değerli konut vergisinde yaptığı gibi eurobondlarda da belirli bir meblağın üzerindeki gelirlere kademeli olarak kallavi gelir vergisi tarifeleri uygulayabilir. Ya da 2.el alım satım kazançlarında olduğu gibi direk olarak kur artış kazancı üzerinden bu vergileri tahsil etmeye kalkabilir.

Şu an hemen yapar demiorum. Sıkışırsa gideceği yol aktif vergisi, değerli konut vergisi ve bu tür gelirlerden elde edilen kazançlardır.

Kazanç elde etmeye başladığım gençlik yıllarında da böyle bir şey olmuştu.

1997-1999 arası elde ettiğim ilk ticari kazançlar ile biriktirdiğim hazine bonoları üzerinden 1999 yılında aşırı bir servet vergisi kesilmişti. (ek %20 gibi bir orandı)

O zaman bu benim sermaye gelişimimi olumsuz etkiledi. Eğer o vergi ve benzer garip uygulamaları yapmasalardı (2001 devalüasyonu v.b) benim sermaye kuvvetim en az 5 yıl daha önce kuvvetlenecekti.

Şu an geldiğim noktaya en az 5 sene önce gelebilecektim.

Neyse.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

Euro 2020 ve cupa Amerika 2021 e ertelendi

3. Eurobondlarin ne kadari yerli yatirimcida ne kadari yabancida acaba....
    Daha dogrusu hangi yatirimci TC eurobondlarina daha cok ilgi gosteriyor acaba.
    Dediginiz gibi yuksek miktarda bir vergi getirilerse bir defalik bu vergiyi alirlar ama daha sonra duzenleyecekleri yeni ihalelerde yerli yatirimci alim yapmayacagi icin cok daha yuksek faizle borclanmak mecburiyetinde kalabilirler....bu yuzden de yerli yatirimci cogunluktaysa boyle bir ise girismezler saniyorum
    Ben ekonomist falan degilim...sadece sesli dusunuyorum !!!

Twinkle twinkle little star,
    Soon you won't be twinkling anymore.....

4. En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin

5.  Alıntı Originally Posted by WYATT EARP Yazıyı Oku
    Eurobondlarin ne kadari yerli yatirimcida ne kadari yabancida acaba....
    Daha dogrusu hangi yatirimci TC eurobondlarina daha cok ilgi gosteriyor acaba.
    Dediginiz gibi yuksek miktarda bir vergi getirilerse bir defalik bu vergiyi alirlar ama daha sonra duzenleyecekleri yeni ihalelerde yerli yatirimci alim yapmayacagi icin cok daha yuksek faizle borclanmak mecburiyetinde kalabilirler....bu yuzden de yerli yatirimci cogunluktaysa boyle bir ise girismezler saniyorum
    Ben ekonomist falan degilim...sadece sesli dusunuyorum !!!

Zaten devlet kesinlikle yerli yatırımcının eurobond almasını istemiyor.

Zira yerli yatırımcının dövizi zaten bankalarda ve yurt içi likiditenin içinde.

Yerli yatırımcıya eurobond satmak yurt içi likiditeyi milim değiştirmez.

Devlet ve bankalar açısından tek fayda bu kağıtların yurt dışı yatırımcıya satılmasıdır.

Böylece yurt içi döviz likiditesi yükselir.

Yurt içi yatırımcılara eurbond kazançları için nispi olarak uygulanan ağır vergilerin temel nedeni de budur. Çaydırmak istenir.

(Örneğin 2.el alım satımda enflasyon farkı mahsup edilerek direk kur farkı kazancı hesaplanır v.b.)
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin

Hey yavrum hey Coronasini yemişim, yerel bir marketteyim otoparkta yer yok içerisi insan kaynıyor.
    DOLAR 5 GAYME OLACAK!
    Bu imza, Subat 2017 tarihine aittir!

Duhul
    Nov 2018
    İkamet
    Gönüllerde yaşıyorum.
    Gönderi
    7,299
     Alıntı Originally Posted by reha kaya Yazıyı Oku
    Hey yavrum hey Coronasini yemişim, yerel bir marketteyim otoparkta yer yok içerisi insan kaynıyor.
    Ben de öğleyin çıktım. Patronun ( hanım ) bir siparişini bulamayınca belli başlı 4 marketi gezdim. Marketler bomboştu. Filmlerdeki terk edilmiş şehirlerin marketi gibi . Korkarak gezdim üzerime bir zombi saldıracak diye .

Sayfa 243/996 İlkİlk ... 143193233241242243244245253293343743 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •