Sayfa 254/1002 İlkİlk ... 154204244252253254255256264304354754 ... SonSon
Arama sonucu : 8010 madde; 2,025 - 2,032 arası.

Konu: Yatırım Fonları IX

Alıntı Originally Posted by ayurdakok Yazıyı Oku
    Emtia bu düşebilir
    Bu düşüş öyle düşüş değil devamı gelebilir.
    Yeni yatırımcıyım. Benim yazdığımla yatırım yapmayınız. Selamlar.

2.  Alıntı Originally Posted by Market Soul Yazıyı Oku
    Bu düşüş öyle düşüş değil devamı gelebilir.
    S&p500 vix 24 puana çıkmış. Biseyler dönüyor. Amerikan 10 yilliklar artmaya başladı..yarın dolar yukselir

Mi 9T Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3.  Alıntı Originally Posted by dell14 Yazıyı Oku
    Hikeye yesil enerji , abd sp artarsa artiyor, duserse dusuyor
    Bu kadar net aslinda basit dusuneceksin . Amerikan kapitalisti yesil mesil romantizmle isi olmaz ne kadar kar ettigine kapitalini ne kadar buyuttugune bakar. Yesil hikayesi donemsel olur soylemsel olur gostermelik olur. Adamlar iklim anlasmasina bile yeni dondu yukumlulklerini denetleyene hak getire, kyotoyu zaten imzalamiyorlar keza hindistan cin de imzaci olsalar bile baglayiciligi konusunda isteksizler

Su an alternatifi bulunana kadar en iyi yesil dolar, uzun vadede iyi maliyetlenmelerle altin. Gerisi candan ercetin sarkisi yalan baskasi yalan

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4. Merhaba,
    Bist'in düşüşlerinde ve değişen faize göre(2019 Haziran öncesi TLREF verilerini bulamadığım için tablolarda yer vermedim) değişken fonların ve HSYF'lerin performansını incelerken aldığım notları sizlerle paylaşmak istedim. Tablolar nasıl görünecek emin olamadığım için tabloya dair yorumlarımı tablonun altında paylaşacağım.

1.PNG
    Bist100'ün eski zirvelerinden 28.01.2018 ve pandemi başındaki dip noktası arasındaki getirileri kıyaslamak istedim.
    ELZ %73'le en hüksek getiriyi sağlayan hsyf olmuş.
    Genel olarak HSYF'ler değişkenlere yenilmiş.
    EIB %62'yle en yüksek getiriyi sağlamış. (Ayrıca bu dönemde tüm değişken fonlar arasında IBD özel fondan sonra EIB ilk sırada).
    Bu dönemde EIB, SUC, GMA'ya eşit tutarda yatırım yapanlar %53,9 getiri elde edecekti. 2 yıldan biraz fazla bir sürede %45'lik FIL getirisiyle 9 puanlık bir fark var.
    Açıkçası bir yandan "yıllık ortalama %4,5 daha fazla kazanç sağlanmış ne güzel" diyorum. Bir yandan da bu getiri farkı için defansif değişken riskini almaya değer mi emin olamıyorum.
    OSD ise FIL getirisiyle neredeyse aynı getiriyi elde etmiş.

2.PNG
    Pandemiyi işin içine katmadan 22.03.2019'a kadar süren düşüşte ise:
    ELZ, bu dönemde yine HSYF'ler içinde en yüksek getiriyi sağlamış (%40,7).
    TCD'nin hisse taşımama şansı olmasına rağmen TKF'nin getirisinin TCD'den epey fazla olması şaşırttı, tam aksini beklerdim.
    Bu dönemde EIB, SUC ve GMA ortalama %23,2'yle (bu arada KUB +%47,83) FIL getirisine ancak yaklaşabilmiş. Bir yıldan uzun sürede bence başarısız bir performans.
    Burada GSP'den de temettü hisseleri içermesi nedeniyle daha iyi bir performans umuyordum.

3.PNG
    Bist100'ün 2017'deki rallisinden (1200 görülmüştü) sonra yeniden eski seviyesinde geldiği durumda ise TCD sınıfta kalmış. Bu yorumu tabi ki TCD'nin benchmark'ına göre değil FIL'in getirisine göre yapıyorum.
    Burada sıralanan 4 HSYF ortalama %52,6 getirmiş.
    EIB, SUC ve GMA'nın ortalaması %47,2.
    Bu 785 günlük vadede, burada sıralanan fonların tamamına ve dolara eşit yatırım yapılsaydı yaklaşık %43,5 getiri elde edilecekti. FIL %39, dolar %43 getirmişken bu sonuç pek tatmin edici değil. Buradaki tablolar arasında beni en çok şaşırtan sonuç bu oldu sanırım. Biz sepet yaptık, uğraştık ama doları geçemedik. Aynı dönemde sepetimizde KUB (%58) ve GBC (%49) de olsaydı %44,84 kazanacaktık. Aynı dönemde AFT %80 getirdiğini de belirteyim.

5. Faize göre defansif değişkenler ve OSD'nin durumunu da görmek istedim:

4.PNG
    20.03.2020 Bist100'ün pandemi dibi. TLREF 168 günlük sürede 26 Haziran'da 7,87'ye kadar düşmüş, sonra tekrar yükselişe geçerek eski seviyesine gelmiş.
    Düşük faizin olduğu bu dönemde defansif değişkenler iyi performans göstermiş.
    Karşılaştırma amacıyla daha agresif birkaç değişken fonun getirisini de listeledim.

5.PNG
    4 Eylül'den sonra TLREF yükselişe geçmiş ve 31 Aralık'a kadar yükselmiş.
    Her ne kadar faizli enstrümanlar biraz gecikmeyle bu yükselişi yansıtsalar da farkı görmek istedim.
    Muhtemelen tahviller defansif değişkenlerin bu dönemki performansını kötü etkiledi.
    Bu arada fon yönetiminde ya da statejisinde bir değişiklik mi yapıldı bilmiyorum ama OSD'nin yakın tarihte, geçmişe göre daha iyi performans gösterdiği göze çarpıyor. Daha eski tarihli performanslarını incelediğimde OSD'yi gözden çıkarmaya karar vermiştim. Ama son zamanlarda PPF'lere kıyasla tercih edilebilir gibi duruyor.

6.PNG
    TLREF, 378 günde sürekli düşmüş. Yaklaşık %70'lik düşüş yaşanmış.
    Burada IPB'nin kötü performansı dikkatimi çekti. Ancak defansif değişkenler ve OSD, FIL'in üstünde getirmiş.

Yesil enerjinin basindaki adamin komur madenleri varmis amerika da ,sonradan ogrendim

7. Elz 2020 Aralik öncesi serbest döviz fonuydu. 2020 aralıkta katılım hsyf'ye dönüşüm gerçekleşti

8. 2020 değişik bir yıldı. 2020 performanslarının yanıltıcı olabileceğini düşündüğüm için biraz daha geçmişe gidip, 2020 Mart öncesi sonuçları görmek istemiştim. Aslında yüksek oranda hisse senedi yatırımım olduğu için fon yatırımımın çoğu PPZ, OSD, EIB, SUC'da. Ama hisse senedine yatırımı yapmasaydım, gözümün önünde 1, 3, 5 yıllık TCD performansı varken neden başka değişken fona ihtiyaç duyayım ki sorusu kafamı kurcalıyordu.

Şunu gördüm ki doları yenecek döviz cinsi bir yatırım şart. Amerikan borsalarının şişikliği nedeniyle yabancı HSYF'ler şu an alternatif değil benim için. Hem bu nedenle hem de Eurobond'a doğrudan yatırım yaptığım için KUB ve GBC haricinde çok seçeneğin kalmaması üzücü.

Bir başka çıkarımım ise genel olarak HSYF'ler ve TCD en başarılı fonlar olsa da, 2 yıllık bir vadenin bile "gerekli olabilecek" bir para için riskli bir yatırım süresi olması. Örneğin 26.01.2017 ve 22.03.2019 arasında ev için ayırdığı peşinatı MAC ve TCD gibi çok başarılı fonlarda değerlendiren bir yatırımcı, mevduatın altında getiri elde edecekti.

Sizlerin de değerli yorumlarını bekliyorum.
    Bu vesileyle yatırım stratejisini zaman ayırıp paylaşan ve bu konuda bana çok şey katan Hellistheothers'a teşekkür ediyorum.

Sayfa 254/1002 İlkİlk ... 154204244252253254255256264304354754 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •