Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Oylayan
344. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon 1 yıl içinde patlayacaktır, nakitte fırsat beklenmelidir

102 29.65%
  • dolar bu fiyatlarda iken, yatırım yapmak mantıklı

23 6.69%
  • faizler insin, şimdi almak mantıklı değil

21 6.10%
  • ömür boyu alacak param olmayacak

16 4.65%
  • Kira çarpanlarının uçtuğu ortamlarda ev almak doğru değildir, beklenmelidir.

130 37.79%
  • İstanbul gibi metropollerde gayrimenkül yatırımı her zaman karlı bir iş olacaktır.

52 15.12%
Sayfa 261/1014 İlkİlk ... 161211251259260261262263271311361761 ... SonSon
Arama sonucu : 8108 madde; 2,081 - 2,088 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Alıntı Originally Posted by kemer77 Yazıyı Oku
    250 K nakitim var bende ev alip almama konusunda kararsizim.
    Antalyada yasiyorum arti fiyatlarda o kadar pahali degil ama yinede kira fiyatlarinin dusuklugunu gorunce almamak daha mantikli..bo konuda gorus belirtmek isteyen varsa sevinirim

LG-D724 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Sanırım burada yazılmıştı. Ev alırken küçük miktarda olsa kredi kullanın diye Kredi çektiğiniz takdirde bankada konutla ilgili belli kontroller gerçekleştiriyor.

Sent from my iPhone using hisse.net mobile app
    O egeli ben değilim

2.  Alıntı Originally Posted by HISIM Yazıyı Oku
    Bu dusuncenize katilmiyorum.

Ya ISYAT'tan haberiniz yok, ya da en azindan son 10 yillik temettu verimine bakmadiniz, ya da ISYAT'i yoneten ekibi burada yazanlarla karistiriyorsunuz.

Su an 14.4 Milyon kar etmis gorunuyor, bu ilk yariyilda 9 kurus demektir.

Fondaki kagitlara bakarsaniz cogu ozel sektor tahvil/bonosu ve Eurobond.

Bu tur fonlarda yillik getiri yilin sonuna dogru yigilir.

Bu yil net getiri 18 kurusun ustu olur alti olmaz.

Antalya gibi yerde 250.000'e alinacak bir konut yilda 45.000 prim yapmaz.

ISYAT'ta koydugunuzu 6-7 yilda geri alirsiniz, evden geri alamazsiniz.

Ayrica kiracisi, bakimi, vergisi cevre sorunlari ayri dert.

Bunlari bire bir yasamis biri olarak yaziyorum, kira icin konutu bedava verseler almam, ugrasmam.
    Neden kişisel deneyimlerinizi evrensel doğrular gibi yazıyorsunuz..Emlağınızı kralayarak, sütten ağzınız yanmış olabilir, ve tavsiye de etmiyor olabilirsiniz..Ama bedava verseler almam, fazlaca abrtı olmuş. Mesela ben ederinin %20 altında ise alırım.

Bunu şunun için yazdım...Kira geliri benim de önereceğim bir şey değil...ama emlak fiyatlarının enflasyon üzerinde arttığı dönemlerde kiracı riskine girilerbilir diye düşünüyorum...2004-2014 arası böyle bir dönemdi...TUIK in resmi rakamları, istatistiğin tututulmaya başlandığı 2010 dan 2017 ye kadar İstanbul'da konut fiyatlarının hep enflasyon üzerinde arttığını gösteriyor...bu Anadolu nun pek çok şehrinde de böyle oldu...Yani 7 sene de ortalama %5 reel kazanç(%enf+%5), alınan riskin düşüklüğüne göre gayet iyi kazançtır...artı kira geliri de işin temettüsü dür...net %5 temettü ve %5 ana paranın reel artışı benim için makul risk altında gayet yeterlidir.

(2016 dan sonra reel fiyat artışları hıza gerileri...yüksek enflasyon ve yüksek devalüasyon etkisi...2017 de ist de reel olarak eksiye geçti fiyat artışları)

Bunu hariçten gazel okuyarak söylemiyorum...2004 de ist de oturduğum evi, 2007 de kiraya verdiğim evi satın aldım. Kiracımla hiç sorun yaşamadım, 10 senede kirasıyla kendini amorti etti...evin fiyatı da 3 katına çıktı.

Özet: emlakta balayı dönemi sona erdi...kiracı ile uğraşmak zordur, ama her ticarette olduğu gibi iyi ve kötü örnekler olabilir, uçlara bakmamak lazım....şu an yatırım içim konut mantıklı gözükmüyor, genel bir ekonomik durgunluk-kriz yaşanması durumunda arsa-tarla için makul yatırım fırsatları gelebilir....şahsen 2014 den bu yana arsa-tarla yatırımı yapıyorum.

3.  Alıntı Originally Posted by KaraKemal Yazıyı Oku
    Türkiye son nüfus datası 79.8 milyon.. ve istanbul'un payı %18.4, bu oran mesela tokyo yada seul'un ülke nüfusu içinde aldığı payların çok altında, mexico city yada moskova'yla eşdeğer.. kaldı ki, son derece önemli bir jeo-stratejik lokasyonda kurulu olduğu için istanbul tarih boyunca dünyanın sayılı bir kaç şehrinden biri olagelmiştir, 8.000 yıldan beri.. bazı papağanların sürekli çiğnediği bir sakız olarak- bütün ülke nüfusunun istanbul'a yığılmaya çalışıldığı yönünde bir devlet politikası olduğu iddiası gerzekçe bir hurafeden ibaret..

dünyanın her yerinde geçerli kural şudur ki, ekonomi nerede dönüyorsa nüfus eğilimi oraya olur.. sanayi, ticaret, finans, turizm, üniversite merkezi istanbul, tabii ki doğal bir çekim merkezi.. ancak mesela son 100 yılda istanbu'un nüfus artış hızının en düşük olduğu dönem son 10-20 yıl, bu dönemde anadolu'da pek çok sanayi merkezi sivrildi- bursa, antep, kayseri, manisa falan.. yine üniversite yoğunluğu nispi olarak anadolu sathına yayıldı
    yahu amma atmışssın...o saydığın illerin hepsi 1983-2000 arasında anap+dyp döneminde parlayan şehirler...konya, sakarya, izmit, mersin, samsun vs zaten daha da eskiye dayanır.

son 15 yılda parlayan ve öne çıkan hiç bir şehir yok...hatta geriye giden pek çok anadolu şehri var...van, elazığ, erzurum, malatya, maraş bunlara örnek.

4.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Özet: emlakta balayı dönemi sona erdi...kiracı ile uğraşmak zordur, ama her ticarette olduğu gibi iyi ve kötü örnekler olabilir, uçlara bakmamak lazım....şu an yatırım içim emlak mantıklı gözükmüyor, genel bir ekonomik durgunluk-kriz yaşanması durumunda arsa-tarla için makul yatırım fırsatları gelebilir....şahsen 2014 den bu yana arsa-tarla yatırımı yapıyorum.
    Arsanın, tarlannın emlaktan farkı nedir ki?

Çiftçi kan ağlıyor zaten elinden 3 kuruşa alıyorlar emeğini götürüp 10-15'e okutuyorlar bize. Ayrıca yüksek faiz emlak yatırımcısını etkilediği şekilde tarla yatırımcısını da etkilemez mi?

@HISIM

Hisse tavsiye edilmesine karşıyım. Onu da belirteyim. Oturmaya evi olmayan birine 250bin tl'ye hisse önermek mantıklı değil.

5.  Alıntı Originally Posted by HISIM Yazıyı Oku
    Bu dusuncenize katilmiyorum.

Ya ISYAT'tan haberiniz yok, ya da en azindan son 10 yillik temettu verimine bakmadiniz, ya da ISYAT'i yoneten ekibi burada yazanlarla karistiriyorsunuz.

Su an 14.4 Milyon kar etmis gorunuyor, bu ilk yariyilda 9 kurus demektir.

Fondaki kagitlara bakarsaniz cogu ozel sektor tahvil/bonosu ve Eurobond.

Bu tur fonlarda yillik getiri yilin sonuna dogru yigilir.

Bu yil net getiri 18 kurusun ustu olur alti olmaz.

Antalya gibi yerde 250.000'e alinacak bir konut yilda 45.000 prim yapmaz.

ISYAT'ta koydugunuzu 6-7 yilda geri alirsiniz, evden geri alamazsiniz.

Ayrica kiracisi, bakimi, vergisi cevre sorunlari ayri dert.

Bunlari bire bir yasamis biri olarak yaziyorum, kira icin konutu bedava verseler almam, ugrasmam.
    Temettü veriminin ne olduğunun bir önemi yok, önemli olan fiyatı nerden nereye gelmiş.

Bulabildiğim en eski isyat verisi 19.08.2009 tarihinde 1 lot 0,2066 usd, aradan 8 yıl geçmiş 1 lot fiyatı (temettüler dahil düzeltilmiş) 0,2293 usd.

8 yıl önce o para usd mevduat yapılsa bugün daha fazla kazandırmıştı.

Ayrıca isteyen herkes kendisi de eurobond/tahvil alabilir. Birçok özel bankanın eurobond alım alt limiti 1.000 usd.

8 yıl önce %6-7 faiz aralığından eurobond alan birinin getirisi isyat'ın getirisinden çok çok daha iyi.

6.  Alıntı Originally Posted by KaraKemal Yazıyı Oku
    ....
    ohal'in kaldırılma ilanı milat olacak.. ohal kalktığı an'dan itibaren gayrimenkul talebi geri gelmeye başlayacak.. kesin bilgi, yayalım
    Haklısınız. Ohal'in kalkması milat olacak ama bu 2019 seçimlerinde ( daha erken de olabilir) biri başkan seçilene kadar olmayacak...

Bu da kesin bilgi yayalım. 😂

SM-A710F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

7. Ohal kalkınca birden dolar mı fışkıracakmış ceplerden?

Tavuğu önce kaybedip, sonra bulmak mıydı neydi o söz.

8. Burada Ev fiyatlarının yeterli seviyede artmaması (yıllık <%10) neden kötü bir durum gibi lanse ediliyor? İyi değil mi işte daha çok kişi ev alır;)

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Sayfa 261/1014 İlkİlk ... 161211251259260261262263271311361761 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •