Sayfa 280/572 İlkİlk ... 180230270278279280281282290330380 ... SonSon
Arama sonucu : 4574 madde; 2,233 - 2,240 arası.

Konu: ISDMR - İskenderun Demir Çelik

1.  Alıntı Originally Posted by aktauboy Yazıyı Oku
    Ereğli yerinde saymaya devam etsin bakalım. Ben biraz ereğli satıp banka alacağım. Banka bilançoları açıklanana kadar bekleyeceğim. Kazanacağım para ile de ereğli oranımı arttıracağım. Bakalım kısmet....
    akbank ve işbankası ucuz kaldı, garanti ve yapıya göre %10 dan fazla ucuzlar. 31 aralık ve hatta 31 mart dahi karları iyi gelmeye devam edecektir. dün 100 milyar düşük faizli kredi kamu bankalarından verilecek.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,753
    Bugün çin Hrc vadelilerde düşüş varmış....,biz yükselecegini düşünürken düşüyor malesef.

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

3.  Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    Bugün çin Hrc vadelilerde düşüş varmış....,biz yükselecegini düşünürken düşüyor malesef.

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Navlun yüzünden bu bölge cazip. Sadece navlun değil tabiki, termin ve kalite de ayrı bir sorun. İlave olarak ülkede Çin gibi uzak ülkelere 2-3 aylık vadeli akreditif acarak mal yazacak kredi limitide kalmadı. Yerli tüketiciler daha düşük rakamlarla iç pazardan cevirmek zorunda. Mesela ihracatçı için korede 40-50 dolar uyguna mal var ama kredi maliyeti ile aynı rakama geliyor.

4. Çin de enerji maliyeti bu bölge gibi olmayabilir, ama çok da düşük değildir. Şuan avrupa ve Türkiye için hurda 372 dolar, 300 dolar olsa ne olur, 650-700 dolar maliyet çıkar, yani hala zarara üretim yapılıyor demektir. Keza hurda 372 dolar ve maliyet 803 dolar. Çinde söylenen fiyatlar 550 dolar olsun. Siz kaliteyi ve termini tesis edemiyorsunuz. Ereğli İstanbul ton başı nakliye 20-25 dolar. Gemi Çin den geliş maliyeti 100 dolar üstünde. 550 dolar navlunla beraber 650 dolara gelir. İçeride 30-40 dolar kar için uzun vadeli veya kalite sorunu olan ürüne talep olmuyor. Navlun bu iş de belirleyici faktör.

5.  Alıntı Originally Posted by KIZILDAG Yazıyı Oku
    Dünya yeşil çelik talebinden vazgeçmiyor, bir yerde çelik fiyatları çok yüksek biz bu karbon işini askıya alalım diyemiyor. Karbon üreten, bir bedel ödeyebilir, yada daha az karbon üretir. Durum böyleyken, hurdadan üretenler hem enerji hem de yeşil üzerinden hurda fiyatlarının artışını izleyecekler. 500 dolar hurdanın en kötü 970 dolar çelik üretim maliyeti oluşuyor. Bu durum ilk önce yeni yatırımlarda çekimser kalmayı sağlar, yüksek fırın ı kuralım, hurdadan ergitme tesisi mi kuralım. Bu sadece yassı için değil, kütük çubuk gibi bir çok üründe soru işareti. Hurda 372 dolar, 400 doları zorluyor. Yaşayıp göreceğiz.
    Sezgin hocam,

yeşil çelik, karbon vs. gibi konularda piyasa Ereğli özelinde fazla karamsar değil mi? Bana mı öyle geliyor bilemiyorum ama şirket kendi geleceği ile ilgili, sürdürülebilirlik konularında yapması gereken bir şey olursa yapar diye düşünüyorum. Şu an bir şey yapmıyorsa gerek görmediği içindir diye düşünüyorum.

Zaman zaman yönetimi eleştirenler oluyor ama bu şirket bir teknoloji temalı bir şirket değil sürekli lansman yapsın, yeni ürün tanıtımı yapsın, gövde gösterisi vs. yapsın.

Ereğli eskiden de yatırım verimliliği açısından iyi şirketlerdendi gelecekte de öyle olacaktır. Benim buna inancım tam. Piyasada demir çelik sektöründe iş yapanların durumu nasılsa bizim de Ereğli İsdemir hissedarı olarak durumumuz aynı. Panik yapmaya karamsar olmaya gerek yok.
    Paylaşımlarım asla yatırım tavsiyesi değildir.

6. cemtas ne güzel fiyatladı...

7.  Alıntı Originally Posted by temettuverimi Yazıyı Oku
    Sezgin hocam,

yeşil çelik, karbon vs. gibi konularda piyasa Ereğli özelinde fazla karamsar değil mi? Bana mı öyle geliyor bilemiyorum ama şirket kendi geleceği ile ilgili, sürdürülebilirlik konularında yapması gereken bir şey olursa yapar diye düşünüyorum. Şu an bir şey yapmıyorsa gerek görmediği içindir diye düşünüyorum.

Zaman zaman yönetimi eleştirenler oluyor ama bu şirket bir teknoloji temalı bir şirket değil sürekli lansman yapsın, yeni ürün tanıtımı yapsın, gövde gösterisi vs. yapsın.

Ereğli eskiden de yatırım verimliliği açısından iyi şirketlerdendi gelecekte de öyle olacaktır. Benim buna inancım tam. Piyasada demir çelik sektöründe iş yapanların durumu nasılsa bizim de Ereğli İsdemir hissedarı olarak durumumuz aynı. Panik yapmaya karamsar olmaya gerek yok.
    Almanya aralık ayındaki doğalgaz faturalarını ödeyecekmiş. Dakka 1, gol 1. Yani bu adamlar halkın yada işletmelerin zarar görmesine izin vermiyor. Bizim ülkemizde 84 milyon batak bir hane halkı var. Dolar ve enflasyon yüzünden işletmelerin %60 dan fazlası bana göre borç ve finansman sorunu yaşıyor.

Durum böyleyken 700 dolar yerine 800 dolar yeşil çeliği alacak kitle bizde oluşmadı. İlerleme yerine gerileme yaşıyoruz.

Fabrikanın yeni teknoloji ile üretmesinden önce, bunu tüketen kitlenin refah düzeyi önemli.

Mesela 1 buz dolabı düşünün, üzerinde yeşil çelikten karbonsuz üretildi yazsa, kim bunu diğerine göre 1000 tl fazla verir. Tersine cevherden üretim kalitesi hurdadan üretim kalitesinden çok yüksek.

Diğer bir örnek ise, şuan hurdadan üreten bir fabrika 1-2 tık daha alt kalite sac vermek istiyor. 3-4 yıl önce ürettiği kalitede elinden gelse üretip vermek istemiyor.

Yani ereğlinin buna yönelik yatırım yapması yada modernize etmesi gereken yerler mutlaka vardır, ama bizde onu tüketecek bir kitle yok. %100 avrupaya çalışmıyoruz. Çalışsak haklısınız. Mesela habaşın ihracatı daha fazla, çünkü ereğli gerek görmüyor, iç piyasa talebi ereğli için yeterli.

8.  Alıntı Originally Posted by fedoramca Yazıyı Oku
    cemtas ne güzel fiyatladı...
    ERCB de fiyatlıyor 2 gündür.
    Uzun vade yatırımcı olmaya çalışıyor.

Sayfa 280/572 İlkİlk ... 180230270278279280281282290330380 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz