Sayfa 330/1005 İlkİlk ... 230280320328329330331332340380430830 ... SonSon
Arama sonucu : 8037 madde; 2,633 - 2,640 arası.

Konu: Viop LVll

Risk primi -%8.48 puan düşerek 300 puanın da altına 286 puana inmiş,

Türkiye CDS 5 Yıllık USD
    286,14 -26,53 (-8,48%)
    Kapanış 15/12

2. X30 ve X100 grafiklerine uzun vadeli ve dolar bazlı bakarsanız X30'un son dönemde epey geride kaldığını görebilirsiniz. O yüzden önümüzdeki yükseliş döneminde özellikle X30 hisselerinin avantajlı olduğunu düşünüyorum. Diğer yandan yabancı kısa vade için geliyorsa satarken kolay alıcı bulabilecekleri kağıtları tercih etmeleri mantıklı.
    Yatırım Tavsiyesi Değildir.

3.  Alıntı Originally Posted by berkimcans Yazıyı Oku
    Risk primi -%8.48 puan düşerek 300 puanın da altına 286 puana inmiş,

Türkiye CDS 5 Yıllık USD
    286,14 -26,53 (-8,48%)
    Kapanış 15/12
    aynı klasmanda olduğumuz söylenen güney afrika'nın da % 8.91 düşmüş, hay allah ne rastlantı..?

https://tr.investing.com/rates-bonds...cds-5-year-usd

4.  Alıntı Originally Posted by abicim Yazıyı Oku
    ..Bu arada s&p senaryonu merak etmiştim abey müsait olduğunda günlük yada haftalık
    SP500 açıkçası şaşırttı beni, maksimum 4500-4600 lere çıkmasını ve bu çıkışın bir düzeltme olmasını bekliyordum, ancak her nasılsa ABD tarafında veriler çok iyi geliyor, aşırı bir iyimserlik hakim, şimdiden faiz indirim muhabbetleri yapılıyor, ve devam ediyor borsalar.

Şimdilik ihtiyaten bir Flat olmalı, dipten kalkan itki ile maksimum 4950 ler hedef olmalı diyebiliyorum.

Asıl hikaye şu; Elliott Dalga Analiziyle aylık grafikte neresinden bakarsanız bakın, bu dalga bitmiş olmalı büyük ihtimaller, nispeten düşük ihtimalle de bir ED çiziyor hala, yukarıya doğru en az iki defa daha zorlayacak yani.

Sorunsa, ABD borsaları için ne zaman bitti, sert düşecek dendiyse geçmişte, inadına ters bir şekilde yükselmeye devam etti.

Şimdi bu yapıyı, son 5 nci dalgasını uzatan bir itki olarak çizemez miyiz, kolaylıkla çizeriz, hedef, başlangıç noktasından 3 e kadar olan mesafenin 1.618 katını 4 dediğimiz yere ekleyerek hedefi bulabiliriz, Mehmet Abinin tabiriyle hedef feyza...

Bu nasıl olacak, bu kısmı yok bende, yani bu uzatan 5 ve bu hedef gerçeklerle nasıl örtüşecek, Muhteşem 7 lilerin toplam piyasa değeri zirvede 19.6 trilyon doları gördü, hadi bizi falan geç, AB borsalarının toplamından da fazla, nasıl olacak, 30 trilyon dolara mı gidecek piyasa değeri, bunu maalesef algılayamıyorum, o yüzden mantıken bu ihtimali biliyorum ama resmedemiyorum.

Bu arada SP aynı bizim gibi piyasa değeri ağırlıklı hesaplanıyor ve bu 7 hisse ele geçirmiş durumda endeksi, onları çıkarırsanız SP500 den, bildiğiniz yatay çiziyor, neredeyse hiç artmamış.

DJIA ise bizim eski hesaplama şekliyle hesaplanıyor, fiyat ağırlıklı yani piyasa değeri ağırlıklı değil. Bildiğim kadarıyla NASDAQ da piyasa değeri ağırlıklı ama, temettü genelde vermeyen hisselerden oluştuğu için endeks-getiri endeksi arasında çok fark oluşmuyor diye biliyorum. (Çok da emin değilim.)

ABD borsalarında her endeksin zaten Total Return şeklinde getiri endeksleri var, bu bir problem değil. ABD borsaları ekonomiyi resmetmesi anlamında ne yapıyor diye bakılmak istendiğindeyse, çok daha geniş ölçekli endeksler var, Russel 2000 veya Willshire 5000 gibi, bunların Total Return/Getiri Endekslerine bakılıyor. (Diğer sorunuzda onlarda nasıl diye sormuştunuz, ona cevaben)

ABD'de uzun yıllar düşük enflasyon (bize/dünyaya göre) dönemleri yaşandığından, fiyatlar/getiriler, skalayı logaritmik yaptığınızda bir kanal/trend ortaya koyuyor, bizdeyse hem çok yüksek enflasyon var, hem de 1986 dan bu yana bu yüksek olma hali dönemsel, çok yüksek çok yüksek, (bize göre) düşük düşük, son 3 yıl çok yüksek çok yüksek, yıllık %100 ler mertebesinde, dolayısıyla bir de üzerine endeks hesaplama şekli değişti, yıllık rekor dış ticaret açığı göze alınarak kur baskılandı, yani uzatmıyayım, ortada trend falan olmadığı gibi, saçma sapan yatay bir grafik var, XU100 e TÜFE bazında bakarsanız 2000 zirvesi reel anlamda hiç görülmemiş bir daha. Ama bu mümkün olamaz, neden böyle görünüyor, çünkü fiyat endeksi, getiri endeksi olsaydı, aştığımız, veya en azından bu kadar yatay olmadığı görülebilecekti.

SP500' de beklentim 1966-76 yılları arasında 10 yıl süren yatay düzeltme dönemine benzer bir düzeltme. SP500 de o döneme enflasyon bazında bakarsanız, normalde yatay gibi görünse de, yaklaşık reel anlamda %60 lık bir düzeltme var.

Daha da uzatmak istemiyorum, şu an 4950 lere gidiyor gibi, ama bakın ben burada önce koşan flatla başlayan, ardından genişleyen flata dönüşen zamanca oldukça geniş, bittiğinde yatay görünecek bir kompleks düzeltme resmettim. Hep aynı yerde sayıyor aslında, ama enflasyon bazında yarı yarıya düzeltmiş olacak.(ABD de aşırı iyimserlik yüzünden geçmişte olduğu gibi enflasyonun tekrar coşacağı beklentisiyle tabi)

Ha, yarın Starlink, SpaceX misal halka arz olur, tahayyül edemeyeceğimiz bir piyasa değeriyle, -emsali yok malum, ne doldurursanız bu sepete alır, Muhteşem 7 liden mirası devralır, fışkırır. O zaman işte 5 uzatmış olur, bu trilyon dolarların havada uçuşması bu fk lar beni aşıyor, saygılar.

p.s.: Bir ED ihtimali de var, bunun için sert düşmesi gerekiyordu, ama düşmedi, o yüzden şu an göstermedim.

SP500 geldi... hemen müdahil olalım
    elliot dalga sayımlarının çözemediği bilimum grafikler itina ile çözülür
    amerika borsaları tam 2 sene önceki tepelerine yeni geldi...
    yani yatırımcısına 2 senedir 1 kuruş kazanmadı (hisse bazlı kazandırmış olabilir ama hepsinden sepet yaptı ise kazanmamış demektir )
    büyük üstad ALIRIM'ın kanunları gereği

bunlar HAKLARINI alır, 2 senenin acısını çıkartır... bence

%10-15 arası desek...500--500...1000... 600 de bu seneye 1600
    4700+1600=6300... 6500 makul
    grafiksel olarakta :
    daraltılmış BOLİNGER'in üst bandına getirip dayamışlar
    BOLİNGER ÜSTÜNE atıp, 2017 veya 2021'deki yapının benzeri şekilde ufak ama seri adımlar ile YÜKSELİRLER

aşağıda test etmeleri gereken bir destek varmı diye taradım.. israil-filistin savaşı ile 4140 test edilmiş ve çalışmış
    tekrar inip mal kaptırmalarına de gerek yok

not: bizim longcu pala sıkıştığı bazı zamanlarda döner NASDAQ'a bakmaya başlar, nasdaq bu sene % 50 yapmış.. bilgilerinize

6. Bakın burası bitmedi ise, ABD'de enflasyonla ilgili bütün sorunlar çözüldü, yakında faizler inecek, enflasyon tekrar hortlamayacak v.s. ise,

Yani 5 uzatıyorsa, hedef neresi...Çok anlamsız...ama geçmişte aynısı oldu, çok anlamsızdı, adam çıktı Irrattional Exuberance bu finansal taşkınlık bu kadarı da olmaz gibilerinden yani..dedi....ama gitti endeks...feyzaya..

Hafsalamız almıyor maalesef...bir yerden sonra her şey iptal..

7. Normalde, şöyle bir ED beklentim vardı, sanırım tarih oldu, belki 4950 den çok sert dönerse şu şekilde, hala ED olabilir. Son yapı bariz ya itki, ya genişleyen diyagonal, flat sayarsak, oluyor, ama artık dediğim gibi çok düştü bu ihtimal.

8.  Alıntı Originally Posted by Achiles Yazıyı Oku
    Bakın burası bitmedi ise, ABD'de enflasyonla ilgili bütün sorunlar çözüldü, yakında faizler inecek, enflasyon tekrar hortlamayacak v.s. ise,

Yani 5 uzatıyorsa, hedef neresi...Çok anlamsız...ama geçmişte aynısı oldu, çok anlamsızdı, adam çıktı Irrattional Exuberance bu finansal taşkınlık bu kadarı da olmaz gibilerinden yani..dedi....ama gitti endeks...feyzaya..

Hafsalamız almıyor maalesef...bir yerden sonra her şey iptal..

Achiles abey öncelikle zaman ayırıp senaryonu paylaştığın için teşekkürler. senaryondaki 2009 yuvarlak içindeki 0 başlangıcı öncesinden bakalım abey. 2000(I) 2009(II) 2021(III) 2022(IV) desek 8 yılda oluşan 2000-2009 düşüşünün almaşığı olarak ne beklenmeli veya 2021-2022 düşüşü bunu karşılar mı üçgene mi evrilmesi beklenmeli. yoksa dediğin gibi III için yeni bir uzatmamı düşünülmeli. kafamdaki sorular bunlardı abeyim. zaman gösterecek dicem ama bu haftalık grafikler bitmeden ömür bitecek be abey. Tekrar teşekkürler.
    bu arada dow dada aynı pozisyon mevcut.

Sayfa 330/1005 İlkİlk ... 230280320328329330331332340380430830 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •