Sayfa 38/595 İlkİlk ... 2836373839404888138538 ... SonSon
Arama sonucu : 4756 madde; 297 - 304 arası.

Konu: BTCIM - Batı Çimento

Erhan Açıkgöz,sahibi olnadığın ve sattığın bir senet için burada sayfayı dolduracak yazıları yazacak enerjiyi neden harcıyorsun.sen iyilik meleğimisin millete sahibi olmadığın
    senet hakkında sayfa işgal ediyorsun.Git elindeki senet hakkında yorum yapBana göre kötü niyetli bir amaca hizmet ettiğin aşikar.

2.  Alıntı Originally Posted by Badi Yazıyı Oku
    Erhan Açıkgöz,sahibi olnadığın ve sattığın bir senet için burada sayfayı dolduracak yazıları yazacak enerjiyi neden harcıyorsun.sen iyilik meleğimisin millete sahibi olmadığın
    senet hakkında sayfa işgal ediyorsun.Git elindeki senet hakkında yorum yapBana göre kötü niyetli bir amaca hizmet ettiğin aşikar.
    ne alakasi var hocam iyilik melegi kismi dogru olabilir. Cevremdekilere beni taniyanlara beni sorabilirsin erhan nasil birisi diye karsiliksiz bor suru kisiye yardim ettim elimden geldigince.

Ben seviyorum birseyler anlatmayi paylasmayi.

Ancak sizin su yorumlariniza katilmiyorum kimsenin hissede payi yokmu varmi diye arastirilmiyor. Sadece lotu olanlar yazabilir diye bir kural yok. Hisseyle ilgilendigim icin yazma geregi duyuyorum.

Baska bir niyetim yok.

Her konuda soru gorus onerilerinizi dinleyip anlatabilirim.

Yinede sert uslubum varsa affola
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

Alıntı Originally Posted by milagras Yazıyı Oku
    Borç kalemimı uzun vadeli siz nasıl olurda bir kalemde kur zararı yansıtıyorsunuz Akenerji yapı krediden 1.1 milyar dolar kredi kullandığında dolar 3.10 idi ozaman bilanço kalemine şuanki kur 6.50 3.4 milyar tl zararmı yazmalıyız burda insanlara yanlış Bilgi akatarmayın
    Sn.Milagras

Yazdıklarımı iyi okuyunuz. Yazımda ne demişim;

-Bu şirketin net yabancı pozisyonu ağırlıklı olarak avro ve toplamda 150 milyon avro civarında. Dediğiniz gibi borçlar uzun vadeli. Ve tabi ki gerçek zarar borçlar ödendikçe ve ödendiği günkü kurlar üzerinden netleşecek ve kar/zararı etkileyecek. Borçlar ödendikçe döviz olarak borcu azalacak ama kurlar arttıkça tl karşılığı artmaya devam edecek ve bu farkları da bilançoda göreceğiz.-

Yani bütün borçlara ait kur zararlarının tamamı 9 aylık bilançolardaki net kar/zarar rakamına etki edecek demiyorum. Sadece aiy olduğu dönemde gerçekleşenler. Kalan borçlar ise güncel kurlara göre değerlenecek. Ayrıca faaliyet karı, kur zararından yüksekse 3 aylıkta olduğu gibi kar açıklamaya da devam edecektir. Buradan da şu sonuç çıkar eğer kur zararı olmasaydı Btcim 6 aylıkta çok daha iyi kar rakamı açıklayacaktı.

Son 1 aydaki kur hareketleri çok fazla ve bu seviyelerde kalır ise faaliyet karı veya başka birşey –geçen sene değerleme farkı olmuştu- bu zararı kompanse edebilecek mi göreceğiz. Yoksa özsermaye düşecek ve buna paralel defter değeri de düşecektir.

Burası Btcim forumu. Sürekli Akenr örneği veriyorsunuz. Uzun süredir takip etmiyordum ve sizden dolayı bir gözatayım dedim bilançosuna. YKB den 1.1 milyar dolar kredi kullandığını yazmışsınız. Ancak bilanço dipnotlarında 1.1 milyar dolar döviz borcu göremedim. Sayfa 16 not 3’te YKB ile yapılan anlaşmanın 685.652.174 usd ve 429.565.217 tl. olduğu yazıyor. Acaba ikisini usd olarak toplamış olabilir misiniz? Akenr 6 aylık bilançoda Sayfa 16-17-18 i incelerseniz anlatmaya çalıştığım bilanço dönemlerinde mevcut döviz borçlarının güncel kurlara göre nasıl değiştiğini göreceksiniz. 34 ve 35. Sayfalardaki not 16 ‘ya da bakarsanız net döviz borcunun dediğiniz rakamdan daha az olduğunu göreceksiniz.

Ben burada kimseye hisseyi al-sat tavsiyesinde bulunmuyorum. Sadece gördüklerimi bilanço okumasını bilmeyen ya da göremeyenler için paylaşıyorum. Profesyonel de değilim. Bilançolarda makyajlar olabilir. Yanlışım olursa uyarıları her zaman dikkate alırım.

YTD.

Bir kumarhanede kazanan sadece kumarhane sahibi olurmuş.Bu senette kumar kağıdı olmuş.Artık sözde yatırımcılarda bunu ,bu şekilde kabul etmiş ki,her ky ye o kanaldan yol gösterir olmuşlar.Ama, kazanan sadece kumarhane sahibi.Artık maalesef uzun vade yatırım yapmak,gerçek yatırımcı olmak maalesef akıl karı değil.Beni artık boşverin,Bu kağıttan, yani bu sinekten ne kadar yağ çıkarırız deyip kısa vadede karınızı cebe atın derim ben.genede iyisini siz bilirsiniz.ytd.

5.  Alıntı Originally Posted by asyurt Yazıyı Oku
    Sn.Milagras ve Ahmet Uzal,

20.08.2018 253 nolu aşağıdaki yazımda bunları benim değil bilançonun söylediğini yazmıştım. O günden bugüne kurlar % 10 daha yükseldi. Bunları dipnotlarını okuyarak siz de görebilirsiniz.

Bu şirketin net yabancı pozisyonu ağırlıklı olarak avro ve toplamda 150 milyon avro civarında. Dediğiniz gibi borçlar uzun vadeli. Ve tabi ki gerçek zarar borçlar ödendikçe ve ödendiği günkü kurlar üzerinden netleşecek ve kar/zararı etkileyecek. Borçlar ödendikçe döviz olarak borcu azalacak ama kurlar arttıkça tl karşılığı artmaya devam edecek ve bu farkları da bilançoda göreceğiz. Borç ödeme rakamlarına bakarsanız bunu göreceksiniz. Net olarak borç ödemesi yapılmasına rağmen toplam borç tutarı yükselmiş. Nakit akım tablosunda Gerçekleşmemiş yabancı para çevrim farkları ile ilgili düzeltmeler rakamına da bakınız. Geçen sene 6 milyon tl iken bu sene 47.8 milyon tl.na yükselmiş.

Bilançolar makyajlanabilir ve gerçeği göremeyebilirsiniz. Önemli olan bu şirketin toplamda 150 milyon avro borcu var ve dört işlem yaparak detaya inmeden çok basit şekilde oluşan kur farkı zararını hesaplayabilirsiniz.

Bilançoda kurdan dolayı olumsuzluklar var ancak artmaya başlayan yüksek kar marjı ve ihracat ile bu zararı kapatabilir. Tabi ki kurlardaki volatilite azalıp fiyatlar dengeye kavuşursa. Çok detay yazacak vaktim yok. Şimdilik bu kadar… Akenr bilançosuna bakmadım o yüzden yorum yapamıyorum. Bu yazdıklarım ışığında oradaki kalemlere siz de bakabalirsiniz.

20.08.2018 253 nolu yazım,
    Bilançoya bir göz atayım dedim. Tamam çimento grubu olarak satış maliyetleri düşmüş ama bunun sağladığı faydayı da finansman maliyetleri-kur farkı silip götürmüş.
    Ama asıl dikkat edilmesi gereken ise ;
    Önce Dövizin 10 değer kazanması halinde (79.529.654) zarar ederiz demişler.
    Sonra da son maddede şunları yazmışlar : 30 Haziran 2018 tarihi ile finansal tabloların onaylandığı tarih olan 17 Ağustos 2018 tarihi arasında Türk Lirası belli başlı yabancı para birimleri karşısında önemli ölçüde değer kaybına uğramıştır. Söz konusu değer kaybı ABD doları karşısında yaklaşık %31, Avro karşısında yaklaşık %29 olmuştur.

Yani 30.09.2018 de kurlar bu seviyelerde kalmış olursa bilançoya yansıyacak olan 240 milyon tl. kur farkı zararını bugünden söyleyeyim diyorlar.

YTD.
    Emeğimize sağlık güzel bir açıklama yapmışsınız ve sizi anlıyorum FAKAT
    Ben şuna bakarım Batı cim olarak Her şeyimizi satalım iştiraklerimiz gayrimenkullerimizi borcumuzu ödeyelim ve kalanı
    paylaşalım cebimize bir hisseden ne kadar kalır ona bakarım benim matematiğe ve ticarete bakışım bu selamlar.

6. Gerçeklerden uzak yorumlar var.
    Şirketin konsolide flnas borcu 800 milyon ise dovlzde bu kadar yüksrlmişse, fidovlz bazında olan borçta o kadar yükselmiş ve şirketin kaç yıllık faliyeti karını erittiği hesaplanmalı.

Mevcut doviz hareketleri koşullarında doviz bazında borcu bir yıllık karından fazla olan bütün şirketler kısa ve orta dönemli olumsuz etkilenecektir

Duhul
    May 2017
    İkamet
    uşak-İzmir
    Gönderi
    998
    Hiçbir polemige girmeye gerek yok. Burada paylasilanlari begenmeyenler finansal raporun dip notlarini okusunlar ve kararlarini versinler. Isteyen paylasir hatalar varsa duzeltilir. Bu
    anlamda borclarin odeme planini dipnottan buraya atayim dedim beceremedim.
    Yetkiniz yok diyor. Dogruyu soyleyeni dokuz koyden kovarlarmis misali....
    Ilk bes yil ana para geri odeme toplami 500 m civari.
    Totalin 2/3 u. Kur etkisi
    320m dan yaklasik 200m
    yani ilk bes yilda odenecek
    ana para 700 m tl. Listede yillik dengeli bir odeme var.
    Sonuc yillik 140 m geri odeme var. Faizi haric....son bedelli parasi haric......
    Benim tahminim Baticim 200 m para kazanirsa anca kar yazacak.
    Iyi egitimli ...... yoksunu miras yediler daha net donelere sahip olduklarindan
    hisse fiyatlamasini eze eze yaptilar.....yapmaya devam edecekler. Aceleleri yok zaman var....ara ara yatirimcidanda bedelli parasi aliyorlar....maaslar her ay cepte.Ailelere kallavi is.
    Imtiyazlarida zirhlari.
    Ha bir olumlu beklenti ihracat beklentisi.....bu konuda bir bilgisi olan varmi? Yok. Yonetim bir haber paylasim yapiyormu?
    Yok. Yatirimcisini koruyacak yonetim bir aciklama yapardi. Varda yapmiyorsa her lafi hakediyorlar. Yoksada adama sormazlarmi bu yatirimi niye yaptin....ihracat icin diye beyanat veriyorlardi.
    Iyilik melegi arkadasin veya bir baskasinin elini tutan yok. Mal alacaksan cari basamakta 50K ....tavana kadarda 200 K mal vardi. Yine olacaktir.
    Bir bardak sut icin inek besleyen ...heslerin durumu..
    basiretsizlerin hissesi sizide kucaklar.
    Isin tavi ky icin kacti. Buyukler gelsinde ugrassin gari.
    Ytd.
    Saygilar.

LG-D802 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

8. Herkes bardağın boş kısmını tartışıyor,birazda dolu tarafına bakalım,yıllık 20 milyon dolardan 7 yıl vadeli 140 milyon dolar borç var ise sizde bu süreçte yıllık 7*40 milyon dolar 280 milyon dolarlık ihracat yapacaksanız doların yükselmesi iyimi kötümü? Benim görüşüm kısa vadede kötü gibi görünsede orta ve uzun vadede kurun yüksek kalması lehimize...Siz asıl pd ye bakın 77 milyon dolar ,2 yıllık ihracat hedefi bile değil neredeyse Whr lere ve revizyonlara harcanan paraya denk geliyor tam bir utanç vesilesi.

Sayfa 38/595 İlkİlk ... 2836373839404888138538 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •