Sayfa 465/473 İlkİlk ... 365415455463464465466467 ... SonSon
Arama sonucu : 3784 madde; 3,713 - 3,720 arası.

Konu: AKENR - Akenerji Elektrik Üretim A.Ş.

1. Entek var ama %100 organik yenilenebilir değil gibi onun yapısı. Sanki Tüpraş'ı dönüştürmeye çalışan şirket gibi algılıyorum ben onu. Entek dışında bir şey lazım diye düşündüm. Enerjisa kurmak öyle kolay işler değil ama onun gibi bir yapı mesela. EON gibi yabancı ortaklı da olabilir. Takastaki Yapı Kredi malları rehinli (bloke) mallar diye biliyorum. Siesta detayını bilir ama.

2. Entek'in (442 MWe) 1 tane -Kocaeli- doğal gaz -termik- santrali var. 112 MWe. diğer tüm santralleri HES ve RES. Hiç kömür yok.
    Enerjisa'nın ise (3792 MWE) 3 doğalgaz termik yaklaşık (1600MWe,) Yerli kömür termik (450MWe) gerisi RES,GES,HES.
    Yani oransal olarak enerjisanın yenilenebilir oranı çok daha düşük.
    Tüpraş, Enerjisa'ya dönüşür mü bilmek mümkün değil. Ama 20 sene sonra Enerjisa nın bugün ün Tüpraşı gibi olacağını düşünüyorum.
    Medyada ki haberlere göre yakında halka arz olma durumu varmış! yerli alım potansiyeli şirketin kapasitesine göre düşük. Yabancıya daha fazla pay ayrılması muhtemel.

3. Ek olarak Enerjisa'nın üretim tarafı %50 EON ortaklı. Bunu halka açmak bir beklenti. ABD yatırımları da değer üretmeye başlayacak. Ha deyince o güçteki yatırıma sahip olmak kolay değil tabii. Koç belki de geç kaldı ve son yıllardaki sektör tercihleri ne kadar başarılı sorgulamak lazım. Mgros satışı çok başarılı lanse edildi, oysa düpedüz hataydı. Sahol gibi bazen holdinglerin basireti İQ seviyesinde bağlanabiliyor.
    Valla bu rehinli mallar benim kafamı karıştırmıyor desem yalan söylemiş olurum konuya geri dönecek olursak :)

4.  Alıntı Originally Posted by Böcek34 Yazıyı Oku
    Ek olarak Enerjisa'nın üretim tarafı %50 EON ortaklı. Bunu halka açmak bir beklenti. ABD yatırımları da değer üretmeye başlayacak. Ha deyince o güçteki yatırıma sahip olmak kolay değil tabii. Koç belki de geç kaldı ve son yıllardaki sektör tercihleri ne kadar başarılı sorgulamak lazım. Mgros satışı çok başarılı lanse edildi, oysa düpedüz hataydı. Sahol gibi bazen holdinglerin basireti İQ seviyesinde bağlanabiliyor.
    Valla bu rehinli mallar benim kafamı karıştırmıyor desem yalan söylemiş olurum konuya geri dönecek olursak :)
    Bildiğim kadarı ile ki yanlış anımsıyor da olabilirim. ABD yatırımları Sabancı Holdingin kendi yatırımı. Enerjisa (Üre.) ve EON un payı yok.
    (Enerjisa dağıtımda da EON ile ortaklar bildiğim kadarı ile)

Rehinli paylar konusunda da benim de bilgim. yok. Çeklerin ve Dinçköklerin tüm payları mı rehinli?
    Eger borsadaki paylar dışındaki tüm paylar rehinli ise Sizin "şirket aktif değerleri borçlarının iki katı değerli" teziniz "YKB hisseleri borca karşılık devralsa keşke" temenniniz ile çelişkili bence.

5. Rehinli miktarı bilmiyorum ancak takasta Yapı Kredi'de görünen %52 oranlı payın (200.892.008) %50'si (ortalama 200 Milyon) bloke mal olabilir. Geçmişte %57 oranına kadar çıkmıştı diye hatırlıyorum, belki borcun bir kısmı azaldıkça çözülmüş de olabilir. Rehinli mal tarafında detaya vakıf değilim ne yazık ki. Holdinge 8.5Milyar$ girecekse rehinli mal oranında ortak olmak yerine 458Milyon$ bugünkü değeriyle kökünden alsın en güzeli :)) O zaman çok acayip olur işte.
    Burada konuşulanlar geyik muhabbeti veya spekülasyon. Öyle olur böyle olacak denmiyor. Okuyan varsa yanlış değerlendirmesin lütfen.

6. Koç niye satıyor acaba , bilmek çok zor 8.5 mly ın büyüsüne kapılmış olabilir .Satışlar satana hep hoş gelir para geleceği için ama satanda çok zaman zarar eder ve etmiştir.

8,5 mly ( onuda doğruysa 7.5 yapalım demişler) yen. enerjide çok para sayılmaz.mw ı 1.5 mndan 5600 mw. yapar . Hazır alırsanız örneğin aken heslerini en az 2-3 mn dolardan hesaplamalısınız. Son çıkan kanunla bunlar tahminimiz 2 kat değerlendi. Son belirlemelere görede en çok yağış alan ve yüzergeste en ideal iklime sahip alanlar aken'de.Yeni hes yapacak alan bulmakta zor.

Aken niye satsın ki ,tam para kazanacak ve kendine mal edecekken. Satarsa da mw ı 3 mn dolardan aşağı satmaz. En azından belkide 1000-2000 mw yüzerges yapma imkânı olan heslerini.3 ede satmaz bundan iyi yatırım var mıdır.

Şimdi hatırladım , Mogan'ın 1025 mw santralleri için 5 mly dolar muhabbetleri vardı. İlgili tv söyleşisinde sunucu dile getiriyor. Yetkili ise bunu burda böyle söyleyemeyiz diyor mealen. Bu konuşulanlar gerçekse vaziyet 8.5 milyarında fazla bir değeri kalmamış.

Tabii ki bize soracak değiller ,Koç'lar ve Akkök' ler bizlerden çok daha iyi bilirler.

----------------------------------------------------------------------------------
    Yazıdaki rakamlar ve fikirler tamamen tahmini ve şahsi varsayımlar olup hisse alım satımlarında gerçekmiş gibi dikkate alınmamalıdır.

Koç akenerjiyi 8.5 milyara mi satiyormuş?

FIKRA

Albay, binbaşıya:
    - Yarın güneş tutulacak. Bu her zaman görülen bir şey değildir. Erleri talim elbiseleri ile talim meydanına getirin de olayı görsünler. Ben de orada bulunup kendilerine gerekli bilgiyi vereceğim. Şayet yağmur yağarsa, tabii bir şey göremeyiz. O zaman erleri, üstü kapalı talimgaha götürürsün.

Binbaşı, yüzbaşıya:
    - Albayın emri ile yarın sabah saat dokuzda güneş tutulacak. Bu her zaman görülen bir olay değildir. Şayet hava kapalı olursa bir şey görülemeyecektir. Bu durumda tutulma, kapalı talimgahta gerekli talim elbisesiyle yapılacaktır.

Yüzbaşı, teğmene:
    - Albayın emri ile yarın sabah dokuzda talim elbisesi ile güneş tutulmasının açılış merasimi yapılacaktır. Şayet yağmur yağarsa ki bu durum pek görülen bir olay değildir, Albay kapalı talimgahta gerekli bilgiyi verecektir.

Teğmen, başçavuşa:
    - Yarın sabah dokuzda hava güzel olursa, talim kıyafeti ile albay tutulacak. Kapalı talimgahta yağmur yağarsa, alayın meydanında manevra yapılacak. Çünkü bu her zaman görülen bir olay değildir.

Başçavuş, askere:
    - Yarın sabah saat dokuzda kapalı talimgahta Albayı tutacağız. Sabah hepiniz talim teçhizat ile hazır olun.

Askerler kendi aralarında:
    - Yarın sabah bizim başçavuş Albayı tutuklayacakmış
    I

8.  Alıntı Originally Posted by yarasa Yazıyı Oku
    Koç niye satıyor acaba , bilmek çok zor 8.5 mly ın büyüsüne kapılmış olabilir .Satışlar satana hep hoş gelir para geleceği için ama satanda çok zaman zarar eder ve etmiştir.

8,5 mly ( onuda doğruysa 7.5 yapalım demişler) yen. enerjide çok para sayılmaz.mw ı 1.5 mndan 5600 mw. yapar . Hazır alırsanız örneğin aken heslerini en az 2-3 mn dolardan hesaplamalısınız. Son çıkan kanunla bunlar tahminimiz 2 kat değerlendi. Son belirlemelere görede en çok yağış alan ve yüzergeste en ideal iklime sahip alanlar aken'de.Yeni hes yapacak alan bulmakta zor.

Aken niye satsın ki ,tam para kazanacak ve kendine mal edecekken. Satarsa da mw ı 3 mn dolardan aşağı satmaz. En azından belkide 1000-2000 mw yüzerges yapma imkânı olan heslerini.3 ede satmaz bundan iyi yatırım var mıdır.

Şimdi hatırladım , Mogan'ın 1025 mw santralleri için 5 mly dolar muhabbetleri vardı. İlgili tv söyleşisinde sunucu dile getiriyor. Yetkili ise bunu burda böyle söyleyemeyiz diyor mealen. Bu konuşulanlar gerçekse vaziyet 8.5 milyarında fazla bir değeri kalmamış.

Tabii ki bize soracak değiller ,Koç'lar ve Akkök' ler bizlerden çok daha iyi bilirler.

----------------------------------------------------------------------------------
    Yazıdaki rakamlar ve fikirler tamamen tahmini ve şahsi varsayımlar olup hisse alım satımlarında gerçekmiş gibi dikkate alınmamalıdır.
    Sayın yarasa o zaman size iyi bir haberim var. ÖİB Muğla Dalaman çayı üzerindeki AKKÖPRÜ BARAJI ve HES nı özelleştiriyor. 115 MWe işletme kapasitesine sahip. MWE başına 3,5 Milyon değil, 3M değil, 2M değil, 1M değil, 750.000 USD teklif etmeniz durumunda santrali ihaleden çekerek işletme hakkının 49 yıllığına hemen size vereceklerini garanti ederim. NOT sözkonusu baraj 2021 yılında TL üstünden ihaleye çıkmış Aydem 605 Milyon TL ile ihaleyi almıştı. İkinci olan Koç un ENTEK inin teklifi 600 milyon TL idi. İhalenin yapıldığı 2021 yılı eylül ayında USD yaklaşık 8,60 TL idi. (İhale USD üstünden yapılsa 70 milyon USD tutuyordu.) İddiamın kaynağı budur!

Sayfa 465/473 İlkİlk ... 365415455463464465466467 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •