Sayfa 498/751 İlkİlk ... 398448488496497498499500508548598 ... SonSon
Arama sonucu : 6008 madde; 3,977 - 3,984 arası.

Konu: VESTL - Vestel

1. Adsız.jpg
    tokkan üstad bu tepelerin anlamı nedir?

Duhul
    Apr 2017
    İkamet
    İZMİR- ÇEŞME-ÖZDERE
    Gönderi
    1,201
     Alıntı Originally Posted by fabrica Yazıyı Oku
    Adsız.jpg
    tokkan üstad bu tepelerin anlamı nedir?
    yükselen trend
    yükselen trendin özelliği aynı trendi oluşturan üst tepe dönüşlerinin bir önceki tepeden daha yukarı çıkmasıdır. dip noktalarda
    önceki diplerden daha yukarıda sona erer.
    alçalan trendin özelliği
    alçalan trend de ise dip noktalar hep daha aşağı iner ve tepe noktaları da önceki tepelerden daha aşağıda sona erer.

yatay trendin özelliği
    alıcı ve satıcının eşit olduğu dönemlerde fiyatlar bazen birinin bazen de diğerinin etkisiyle aşağı ve yukarı belli bir fiyat aralığında
    devam ederler. tepeler ve dipler hemen hemen aynı seviyelerden dönerler. bu yatay gelişmedir.
    tariflere göre yukarıdaki grafik yükselen trenddir. neden? tepeler önceki tepeden daha yukarıda ve dipler de önceki diplerden
    daha yukarıdadır.
    üç numaralı tepe 39 tepesidir, 2 numaralı tepe ise 32 lira tepesidir. fiyat 39 liradan 33 liraya geriledi.. ancak teknik olarak
    beni korkutmadı. çünkü şu anki 33.50 lira fiyat, 32 tepesinin üzerindedir. yükselen trend henüz bozulmamıştır.
    eğer fiyat 32 lira altına inerse acaba yükselen trend bozuluyormu. acaba fiyat yatay ilerlemeye mi başlayacak şüphesi
    oluşur.
    32 lira tepesi üzerinden bir yatay çizgi atıyorum. burası destektir. acaba fiyat desteği kırar aşağı kayarmı. o zaman yükselen trend
    bozulabilir endişesi ile alıcı ve satıcıyı izlemeye başlıyorum.(işlem miktarı ya da hacım, grafiğin altındaki uzayan çubuklar işlem
    miktarı çubuklarıdır. para olarak ölçerseniz hacım denir. çubukların uzunluğunu, kısalığını izlemek kolay olduğu için ben işlem
    miktarına bakıyorum yani volume çubuklarına.)
    yükselen trend içindeki geri çekilmelere düzeltme denir. düzeltmenin ilk günlerinde işlem miktarı yüksektir ve satıcılar daha aktiftir)
    daha sonraki günler ise satıcılar giderek azalır..
    eğer yükselen trend içindeki geri çekilmelerde işlem miktarı azalmıyorsa bu durum tehlikelidir. güçlü ellerin porföy boşalttığı
    anlamına gelir. işlem miktarı giderek azalıyorsa tehlike yoktur.
    bugün sabahtan beri işlem miktarına bakıyorum. fiyat destek seviyesi civarında oyalanıyor. volüm çubuğuna bakıyorum. çubuk
    kısalıyor. işlem miktarı hissedilir şekilde azalıyorsa fiyatın 32 tepesi altına sarkmasına satıcıların razı olmayacaklarını düşünüyorum.
    fiyat 32 tepesi altına sarkmayacaksa düşüşün kısa süreli olacağına ve yükselişin devam edeceğini düşünüyorum.. çünkü
    yükselen tepe ve dipler bozulmayacaktır( yükselen trendin özelliği)

daha sonra zamanım olduğunda grafik örnekle bakarız..
    Grafik Yorumcusu

3. tokkan üstad zaman ayırdığın ve bu denli dataylı açıkladığın için gerçekten teşekkür ederim çok bilgilendirici oldu.

Duhul
    Apr 2017
    İkamet
    İZMİR- ÇEŞME-ÖZDERE
    Gönderi
    1,201
     Alıntı Originally Posted by fabrica Yazıyı Oku
    tokkan üstad zaman ayırdığın ve bu denli dataylı açıkladığın için gerçekten teşekkür ederim çok bilgilendirici oldu.
    acele oldu. ama ege endüstri bir fikir verebilir
    Grafik Yorumcusu

Duhul
    Apr 2017
    İkamet
    İZMİR- ÇEŞME-ÖZDERE
    Gönderi
    1,201

6. çok faydalı oldu teşkkürler

Duhul
    Apr 2017
    İkamet
    İZMİR- ÇEŞME-ÖZDERE
    Gönderi
    1,201
    zaman istiyor ama biraz anlaşılmiştır. sonuçta fiyatın 32 tepesinin altında bir yeni tepe yapması gerekir ve dibinde 32 altındaki
    dibin altında yeni bir dip yapması gerekiyor ki alçalan dönem başladı diyebilelim.
    alçalan trend ne kadar tehlikeli. kısa yükselişlerden sonra fiyat hep aşağı kayar. bekledikçe zarar büyür. alım yapmadan önce hissenin trendi hakkında mutlaka bilgi sahibi olmak gerekiyor.
    aksi taktirde kötü durumlara girilir.
    Grafik Yorumcusu

8.  Alıntı Originally Posted by ToKKan Yazıyı Oku
    zaman istiyor ama biraz anlaşılmiştır. sonuçta fiyatın 32 tepesinin altında bir yeni tepe yapması gerekir ve dibinde 32 altındaki
    dibin altında yeni bir dip yapması gerekiyor ki alçalan dönem başladı diyebilelim.
    alçalan trend ne kadar tehlikeli. kısa yükselişlerden sonra fiyat hep aşağı kayar. bekledikçe zarar büyür. alım yapmadan önce hissenin trendi hakkında mutlaka bilgi sahibi olmak gerekiyor.
    aksi taktirde kötü durumlara girilir.
    çok teşkkürler, benim için inanılmaz faydalı oldu

Sayfa 498/751 İlkİlk ... 398448488496497498499500508548598 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •