Sayfa 512/1009 İlkİlk ... 12412462502510511512513514522562612 ... SonSon
Arama sonucu : 8072 madde; 4,089 - 4,096 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz

1. Şunu da ekleyeyim: Yatırım için döviz arayanlar dolara euroya İsviçre frankına sterline filan bakmasınlar, önümüzdeki yıllarda dolar karşısında en fazla değer kazanacak olan para birimi Japon Yenidir. Neden böyle olacağını açayım: Japonya ekonomisi şu anda deflasyonist döngünün 4. ve son etabı olan "artçı depresyonun" 18. yılındadır. Prof Irving Fisher'in meşhur "Borç Deflasyonu" teorisini bilenler ne demek istediğimi anlıyorlardır. Bu teoriye göre bir ekonomi deflasyonist döngü kapsamında 4 etaptan geçer: 1) Düz enflasyon fazı 2) Varlık enflasyonu fazı 3) Borç deflasyonu fazı 4) Son faz olan artçı depresyon. Bu son faz kabaca 20 yıl sürer, tüm döngü ise 40-50 yıl arası zaman alıyor. Japonya, son etap olan artçı depresyonun içindedir şu anda ama bu etap son demlerini yaşıyor çünkü Japonya son 18 yılı bu etapta halihazırda geçirdi, geriye kaldı kabaca 2 yıl. Gelişmiş ekonomiler arasında para arzındaki velositenin (M2V) artmaya başladığı tek gelişmiş ülkedir. Japonyadaki şirketlerin bilançolarında 4 trilyon dolara eşdeğer nakit bulunuyor, işsizlik oranı da taban yapmış. İşte bu nedenler yüzünden JPY dolar karşısında önümüzdeki dönemde müthiş değer kazanmaya adaydır. Şu anda 108 olan USDJPY paritesini 3 yıl sonra 70 olarak görürseniz şaşırmayın.
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by enki Yazıyı Oku
    Ya yıllardır konusu geçiyor..para bolloğu..

Bu para bolluğunda yüzde 12'le yabancıya kılçıksız faiz veriyoruz..

Hadi aşağıdaki listede 12 ve üzeri faiz veren ülkeleri yaz, sırala buraya desen cevap veremeyecek..tünemişler buraya yok hakaret felan..sürüler halinde vakanın durumuna göre..

Yok kardeşim hakaret varsa apolet numarasını al..sırası geldiğinde gerekçeleriyle git ondan hesap sor..

AMA DERT BAŞKA..

Hadi varsa onlardan bir tane bilgili insan listelesin şuraya 12 ve üzeri faiz veren ülkeleri..gerekeçlerinide yazsın savunmasınıda yapsın..ama yok..dış mihrak felan yemezler buralarda ona göre..

O yüzden diyorum neye sevinip neye sevinmeyeceğimizi öğrenemedik hala..aynı filmi tekrar tekrar başa sarıp izleyip duruyoruz..farkeden kaç kişi?

https://tradingeconomics.com/country-list/interest-rate

İşte dünyanın durumu:
    Nasil kilciksiz oluyor anlamadim.

Adam faizi toplayip parayi dolara cevirip kendi ulkesine goturmek istedigi gun dolar 4 tl ise manyak zarar eder.

Bence bu balik baya kilcikli haberleri yok

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Doların çıkmasına sevinen, düşmesine üzülenler bu işten zerre anlamıyorlar.

(maaşı dolarla alanlar hariç)

Mesela dolar düştükçe mandrake tırnaklarını yiyor.
    Aynen oyle

Sac kestirdim 25 tl verdim. 2000 yilinda 1 dolardi simdi 7 dolar. Amerikada maaslar 7 kat artmadi

Zaten dolarin goreceli deger dususu tr de kendini cok acik belli ediyor

Rekor kiran ithalat

Rekor kiran yurt disina cikan turk turist sayisi

Yanlis ulke secimi yaptim acisini cekiyorum. Kim bilebilirdi yuce dolarin tuvalet kagidina donecegini

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by watcher46 Yazıyı Oku
    Yahu bugün öğleden sonra geldiler çekirge sürüsü yok yok koyun sürüsü gibi saydılar,döktüler hatta bazıları hakarete kadar gitti,sonrada geldikleri gibi gittiler,garip
    Pardon kimden bahsediyorsunuz?

Ahmetg Guest
    Zarrab ve ekibinin, Aralık 2012 ve Ekim 2013 arasında şunu da yaptıkları anlatılıyor; İran enerji gelirlerinden olup da Türkiye’de tutulan fonlarla satın alınan altınlar Türkiye’den Dubai’ye ihraç edildikten sonra yeniden Türkiye’ye ithal edilerek “satılmış”. Bu paralar sonra transfer edilmiş. İşte bu işlemlerde ve transferlerde dolar kullanıldığı için para aklama suçlamaları ve otoriteleri “dolandırma” suçlaması yapılıyor.

Umarım son bir yılda Birleşik Arap Emirlikleri ile olan devasa altın ithalatı ve ihracatının ardından da benzer bir iddia ortaya atılmaz
    ---------
    Son cumle hakkinda yorumlar alabilirmiyim

Insanin uykulari kaciyor

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    MIT'den sevgili kardeşim Sabri merhaba, seni görmekten dolayı çok mutlu oldum. Çoktan beri seni GS de göremedim, uğra arada sırada. Pek çok kişi sana tahammül edemiyor bana da edemedikleri gibi ama yılma kardeşim, senin çok yerinde uyarılarının duyulmaya ihtiyacı var. Bildiğin üzere ben son 2 yıldan fazla bir süredir çok temkinliyim ve tedirginim. Para kazanma değil de eldekini koruma modundayım. 1990 da "kahraman bakkal süpermarkete karşı" diye bir tiyatro oyunu vardı belki duymuşsundur. Biz de ona benziyoruz, ben ve avanemin karşısında küresel merkez bankaları var. Biz bakkalız, süpermarket de CB lar. Oyunu kuranlar ve yönetenler maalesef CB lar, mevcut problemleri sürekli ötelemeye çalışıyorlar, kick the can down the road politikasını güdüp tüm olumsuzlukları halının altına süpürmeye çalışıyorlar. Beklediğim krizinin zamanlamasına da CB ler karar verecek, benim yapabileceğim bir şey yok, tek başıma küresel kriz çıkaramam.
    MIT in acilimi nedir?

7.  Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    MIT'den sevgili kardeşim Sabri merhaba, seni görmekten dolayı çok mutlu oldum. Çoktan beri seni GS de göremedim, uğra arada sırada. Pek çok kişi sana tahammül edemiyor bana da edemedikleri gibi ama yılma kardeşim, senin çok yerinde uyarılarının duyulmaya ihtiyacı var. Bildiğin üzere ben son 2 yıldan fazla bir süredir çok temkinliyim ve tedirginim. Para kazanma değil de eldekini koruma modundayım. 1990 da "kahraman bakkal süpermarkete karşı" diye bir tiyatro oyunu vardı belki duymuşsundur. Biz de ona benziyoruz, ben ve avanemin karşısında küresel merkez bankaları var. Biz bakkalız, süpermarket de CB lar. Oyunu kuranlar ve yönetenler maalesef CB lar, mevcut problemleri sürekli ötelemeye çalışıyorlar, kick the can down the road politikasını güdüp tüm olumsuzlukları halının altına süpürmeye çalışıyorlar. Beklediğim krizinin zamanlamasına da CB ler karar verecek, benim yapabileceğim bir şey yok, tek başıma küresel kriz çıkaramam.
    sabri boğaziçi çıkışlı mı? bir sabri vardı fizik matematikçi.

8. pataklamaya devam usd yi.
    parite 1,21 e değdi degecek

Sayfa 512/1009 İlkİlk ... 12412462502510511512513514522562612 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •