Sayfa 521/579 İlkİlk ... 21421471511519520521522523531571 ... SonSon
Arama sonucu : 4630 madde; 4,161 - 4,168 arası.

Konu: HALK Cafe - III

1. Bitcoin için en başta FED olmak üzere dünya merkez bankaları bir tür müdahale veya kısıtlama tasarlıyor zira Bitcoin'i mevcut Fiat (fraksiyonel rezerv) para sistemi için bir tehdit olarak görüyorlar ve bunda da haklılar. Para arzı şimdiye kadar hep merkez bankalarının tekelinde oldu ama kriptolar sahneye çıkınca merkez bankaları gücünü kaybetmeye başladılar. Doğal olarak bunun önüne geçip ipleri tekrar ellerine almak istiyorlar. Önde gelen merkez bankalarının işbirliği yapıp Bitcoin gibi kripto para birimlerinin önünü kesmeye odaklanmış yeni düzenlemeler getirmeleri doğal karşılanmalıdır zira böyle yapılmadığı taktirde ellerindeki inanılmaz gücü kaybedecekler.
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

2. Dünyanın lokomotif borsası S&P500'ün an itibariyle risk primi grafiği aşağıda. Şu anda daha önceki tepe seviyelerle eşdeğer risk primine sahibiz (Kaynak: Morgan Stanley - Ocak 2021):
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

3. Şu anda %1.15'te olan ABD 10 yıllık tahvillerin yıllık getirisinin gidişatı tüm borsalar için en önemli faktördür. Bu getirideki çıkış trendi devam ederse dünya borsaları için ayrıca altın fiyatları için olumsuz olur ama böyle bir gelişme olduğunda dolar diğer para birimleri karşısında değer kazanacaktır. Eğer olur da %2'yi aşarsa dünya borsalarında %20 gibi bir düşüş olur. %2'yi aşıp daha da yukarıya çıkmaya devam ederse o zaman son derece olumsuz bir gelişme ile karşı karşıyayız demektir ancak böyle bir senaryoya FED müsaade etmez daha doğrusu edemez, tahvil piyasasına müdahale etmek zorunda kalır.

4. Biliyorsunuz ABD'de PPT diye bir gayrı resmi kurum var, Plunge Protection Team (finansal piyasalardaki olası bir çöküşü önleme ekibi). Bu ekip FED'in himayesinde 15 yıl kadar önce kurulup devreye sokuldu. Nasıl çalışıyorlar, kriterleri nedir, üyeleri kimler vs işte bunları bilmiyoruz çünkü gizli bir kurum. Buradaki esas amaç tahvil ve borsa piyasalarındaki ani çöküşlerin önüne geçmektir. Eğer olur da US10Y getirileri %2'yi aşarsa PPT'nin devreye girmesi kaçınılmaz olur.

5. Should that adjustment in rates occur more rapidly, all stock prices will adjust lower, perhaps sharply, rather than just go sideways. If stocks indeed plunge, all of the freshly released money will go back into Treasurys, which will promptly send yields much lower, which will ease any fears of a sharp and violent repricing higher in yields, and so on. In reality such a move would not be linear as investors bounce from stocks to bonds and back again.

6. FED will immediately implement its plunge protection powers should yields truly surge and force stocks to crash. After it started buying corporate bonds last March, FED would finally joiin the BOJ and SNB in openly "monetizing stocks" in the open market.

7. Morgan Stanley: The "risk reward" of the US equity market has deteriorated materially and the market is ripe for a drawdown. Potential catalysts could include softer guidance than expected during 4Q earnings season, and some kind of intervention by regulators and/or the FED to quash the exuberance in crypto-currencies. Exhaustion and positioning will do the rest.

8. Tesla 1 trilyon dolarlık bir piyasa değerine doğru koşuyor. Akıl alacak gibi değil. 948 milyon lot Tesla hissesi mevcut toplamda ve her biri 850 dolardan işlem görüyor şu anda. 770 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip Tesla şu anda. Elon Musk bir anda dünyanın en zengin insanı oldu, Bezos'u Bill Gates'i Buffett'i solladı.

Sayfa 521/579 İlkİlk ... 21421471511519520521522523531571 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •