Sayfa 56/214 İlkİlk ... 646545556575866106156 ... SonSon
Arama sonucu : 1707 madde; 441 - 448 arası.

Konu: Temel Analiz 3.0

1. Teşekkürler Erhan bey;
    Yalnız 1. soru için programda "YAYINLANMA DÖNEMİNE" göre kısmını seçiyoruz. Ben bunu temettü miktarının açıklandığı tarih olarak düşünmüştüm.
    Temettünün açıklandığı tarih ile dağıtıldığı tarih arasında uzunca bir süre olduğu için bu aradaki sürede fiyat hareketi zaten oluşmuş oluyor.
    Bu durum dezavantaj oluşturmaz mı?

2.  Alıntı Originally Posted by mabthera Yazıyı Oku
    Teşekkürler Erhan bey;
    Yalnız 1. soru için programda "YAYINLANMA DÖNEMİNE" göre kısmını seçiyoruz. Ben bunu temettü miktarının açıklandığı tarih olarak düşünmüştüm.
    Temettünün açıklandığı tarih ile dağıtıldığı tarih arasında uzunca bir süre olduğu için bu aradaki sürede fiyat hareketi zaten oluşmuş oluyor.
    Bu durum dezavantaj oluşturmaz mı?

dediğinizi tam olarka anlayamadım.

öncelikle yayınlanma dönemi kısmı bılancoyla alakalı kımısm tv ile hiçbir bağı yok.

YAYINLANMA DÖNEMİ DEMEK ÖRNEGIN 2017/6 Bilancosu normalde nisan mayıs haziranı temsil ediyor.

fakat aüğustosta yayınlıyorlar. YAYINLANMA DÖNEMİNİ İŞARETLERSENİZ AĞUSTOS AYINDA NE ZMAN ACIKLADILARSA O GUN GÖRMÜŞ BİLANCOYU SISTEMINE O ŞEKİLDE İŞLEMİŞ GİBİ DAVRANIR.

FAKAT DİĞER SEÇENEGI SEÇERSENİZ. AĞUSTOSTA GÖREBİLECEĞİ BİLANCOYU SANKI HAZİRAN AYINDA GÖRMÜŞ BUNA GÖRE HİSSELERİ SEÇMİŞ GİBİ DAVRANIR GEÇMİŞE DÖNÜK HİSSELERİ DEĞİŞTİRİR. BUDA YANLIS BİR SEÇİM OLUR GÖRMEDİĞİ BİLANCOYU SANKI 2 AY ONCEDEN GÖRMÜŞTE SEÇMİNİ COKTAN YAPMIS GİBİ SEÇER.

YAni ağustos ayında hehehehe ben tee 2 ay onceden haziran ayından seçtim bile hisseyi daha sen yeni görüyorsun bilanconun iyi geldiğini der ve bizimle dalga geçer program yani kaba tabirle anlattım :D geleceği görmüş gibi hisse seçer. halbukı geleceği ağustos ayında görecekti. neyse kafa karısmasın kısacası kımse yayınlanma dönemi haricinde bir seçeneği işaretlemesin.

Sorunuza gelirsek TV oranıına benim şahsi ve kişisel bakış acım TV oranı görülmeyeni gösteren mucizevi devasa kazandıran bir formul veya gösterge değil bana göre. Hatta tek verdiği fikir temettü veren hisselerin TV sine göre ne kadar ucuzladıgını gösteriyor sadece ama ne kadar olursa ucuz veya pahalı bunu söylemiyor.

Önce sistemin calısma prensıbını kavrayıp ondan sonra avantajmı devantajmı yaratıyor beraber düşünelim böylece sorunuzun cevabınıda buluruz.

X hisse senedi temettüsünü DAĞITTI diyelim. Sistem de tusa bastıgınızda bu sistem hemen bu hissenin TV sini hesaplıyor yeni dağıtılmış olan TV yi baz alarak.

Diyelimki FOrmulunuzde şöyle TV>2 olanları seç dediniz.

hisse 10 lırada sistem hesapladı TV 1,9 CIktı diyelim. listeye girmiyor. hisse 9 lıraya düştü 1 hafta sonra tekrar tuşa basarsanız Bu x hisse senedinin TV si atıyorum 2,1 cıkacaktır cunku hisse düştükçe TV oranı artar Hisse yükseldikçe TV oranı düşer ters hareket eder yani.

Dolayısıyla tuşa her 3 ayda bir basacagınız için bu hisse senedini zaten 3 aydan evvel portfoyunuze sokamayacaksınız. cunku ilk bastıgınızda TV si 1,9 du.

aradan 3 ay geçer bu 3 ayda x hisse senedi 10 lıra veya daha ustune cıkarsa 3 ay sonra duşa bastıgınızda yine bu hisse portfoye giremeyecek cunku TV si 1,9 veya daha düşük cıkacaktır.

3 ay geçti diyelim. bu suredede hisse 8 lıraya indi tekrar tuşa bastınız x hissesi TVsi yaklaşık 2,9 lara gelir.

Ve portfoyunuze girer. peki 2,9 ne anlam cagtırıyor bana göre hiçbir anlam cagrıştırmıyor.

Devam edelim nihayet x hisse portfoye girebildi gelecek 3 ayı bekleyeceğız aldık hisseyi.

bu sure zarfında hisse 8 lıradan 6 lıraya kadar düştü diyelim. TV si kaç cıkacak daha yüksek cıkacak 4 cıkacak mesela.

ÇOK İYİ neden iyi cunku sizin istediğiniz TV oranı en yüksek degerlere cıktı artık TV si 4 lerde geziyor. portfoye hala dahil. Hoş 3 ayda zarar etti ama önemli değil Sonuçta kriteriniz TV idi.

gelecek 3 ay daha geçti bu surede hisse 6 lıradan 3 lıraya kadar geriledi TV si artık 7 lerde geziyor. Hala porfoyde cunku sizin formulunuz TV>2 olanlardı. Tv nini amntık ve mantalıtesı bu sekıldedir.

bunun tam terside olabilir mesela TV si 2,1 cıkar sistem portfoye ekler bu hisseyi 3 ay beklersınız 3 ay içinde hisse 9 lıradan 15 lıraya yükselir. Tekrar tusa bastıgınızda Aynı hisse listede olmaz niçin cunku artık TV si 0,7 cıkacaktır cunku hisse yükseldi. sızın portfoyunuzeden cıkar bu hısse gelecek 3 ayda o sattıgınız hısse dahada yukarı gıder TV sı 0,2 lere denk gelır Siz ise portfoyde bu hısse oncekı 3 ayda satmış ve baska hısselere paranızı sokmuşsunuzdur.

Peki mantık nerede.

TV için şöyle bir oran yok mesela TV si 2 nin altına gelen hisseler pahalı 2 den büyük olanlarsa ucuzdur diye birşey yok.

TV 2 cıkar hisse düştükçe TV 3 e yükselir düştükçe 4 e yükselir hisse 0,20 kurus olur TV si 15 lere cıkar. bu boyle gittikçe gidebilir. hisse düşmeye devam ettikçe sizin formuluınuze gore hala lıstenızde yer alacağı gibi belkide portfoy en basını ceken hısse konumuna gelecektır.

Mantık oturdu ise şuna bakalım ha dağıtıldıgı gun baz almıssın ha acıklandıgı gunu baz almışsın.

Bu durum neyi değiştirebilirki. şu kadar dağıtacaz dedikten sonra TV yi hesapladıgında o an için 1,8 dir hisse düşer TV oranı 2,5 cıkar portfoye gırer.

TVnin dagıtım tarihini değilde ilan edildiği tarihi baz alırak hesaplarsa hisseyi daha erken alma sansını elde edersiniz. ANcak hisse diyelimki dagıtmadan 2 ay oncesınde acıkladı su kadar diye. TV oranını hesapladınız 2,1 cıktı lısteye gırdı. Bu 2 ayda hisse düştü düştü Temettüsünüde dagıttı tekrar hesapladınız TV oranı bu kez 3 cıktı.

İçinizden sunu dıyeceksınız keske acıklanma tarıhıne gore degılde dagıtılma tarıhıne gore baz alsaydım boş yere aldım 2 ay boyunca dustu bak sımdı TV daha yüksek gorunuyor tuh niye 2.1 iken aldım ki. dersiniz.

Terside mumkun acıkladıgı gun 2,1 cıkar dagıtımı bekleyeyım dersınız o surede yukselır bu seferde tvsı 1 e düşer portfoyunuze hiç girmez.

Gerçek bir örnek arıyorsanız Frotoya bakın 2016 kasımında temettü dağıtılmış ne zman acıkladıgını bılmıyorum.

ancak 2016 kasımın oncesı 7 ay boyunca düşüş var. dagıtımdan 2 ay once acıklmassa ve sız o gunu baz alsaydınız 2 ay boyunca hısse düşmüş. 5 ay once ılan etmışsa 5 aydır düşmüş. 7 ay once ılan etmişse düşmüş. Dolayısıyla ben bu TV nın mantıgına şüpheci yaklasıyorum.

Evet ucuz veya pahalılık konusunda bır fıkır verıyormu verıyor ama ne kadar daha ucuzlar veya ne kadar daha pahalılaşır konusunda optımum bır deger vermiyor.

BU sebeple mucızevı getırı yaratabılme ıhtımalı olan bır formul olarka görmüyorum. böyle görmedıgım ıcınde acıklanma tarihi ile dagıtım tarihi arasındada bırseylerın degısebılecegını sanmıyorum.

Bence siz önce manuel olarak hısselerın gecmıse bakarak TV lerını araştırın bakalım hısseler gerçekten TV ıle doğrudan ılıskılı harket edıyormu ?

ve bu seferde siz bana yardımcı olun. Tv oranı kaç çıktıgında hisseler yukarı tırnaıyor bu rakam kaç olmalı 3 mu 6 mı 12 mı cıkınca yukarı gıdıyor

Bizde bu sekılde formul tasarlarken TV>2 yazacagımıza en iyi değer 12 ise

TV > 12 diyelim. Diğer türlü bizde yanlıs yola saparız en iyi değer 12 ve 12 cıvarında cıkanlar yukarı fırlamaya baslıyorsa ben TV>2 yazarsam TV si3 cıkanda lısteme gırecek ve ben TV si 12 ye gelinceye kadar boş yere zarar ederek o hisseyi tutmuş olacağım.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

3. Ha unutmadan drzim hocam veya program öyle soylemıyor TV>2 deyince cok süper getiriler ortaya koyuyor dediğinizi duyuyorum.

Haklı olabilirsiniz. Belkide gerçekten öyledir. Bunu ne ben nede bir başkası henüz çözebilmiş değil zanımca öyle ortada kaldı gibi oldu.

Ya programa parayı verir elinizi avuşturarak programı kullanarak test edersiniz.

Veyahutta benim kadar basit bir insanın yaptıgı bu hesaplamaları sizde yapıp mantıklı olanın ne olabileceğini araştırmaya devam edebilir ve programın TV oranıyla bu getirileri nasıl sağladıgını çözmeye sorgulayamaya calısırsınız.

benim mantık düzeyim bunu algılamakta zorlanıyor o bakımda başlıgı akısına bıraktım bakalım kim ne diyeeck ara ara bakıyorum.

sağlıklı sonuçlar elde edildiğinde satın almaya hazırım... mantıgımla çelişen cok nokta var.

mesela bu sene çimentoların berbat oldugunu sarı çizmeli mehmet aga bile anladı. ama sistem 3 hafta öncesınde AKCNS çimentoyu lısteye aldı. Nasıl aldıgını sorguladıgınız da TV> 2 kriterine göre akcnsanın TVsi atıyorum 5 oldugu ıcın lısteye soktu. AMa akcnsaının karları düşmeye devam ediyor tum cımentolarda oldugu gıbı hatta hıssesınede baktım oda düşmüş. EE şimdi karları düşen ve sektörününde kötüye gittiği bu hisseyi sırf TV Si 5 cıktı diyemi alacağım ya gelecek 3 ayda TV 8 Cıkacaksa kı bence TV sı dahda yükselecek, cunku şirket karları düşüyor dolayısıyla hissede düşecek. BUda TV yi arttıracak.

Üstüne üstlük bu kriter bunun gibi hisseleri seçtirmesine rağmen %600 ve/veya %23,000 lık getiri sunacak öylemi ?

nasıl yaw.... ?

amacım kafa karışıklıgı yaratmak veya drzim hocamın işine burnumu sokup topıgı karıstırmak değil.

sıradan bir yatırımcıyım bende para kazanmak ıstıyorum. bir yatırımcı olarak geldim ve kafama takılan soru işaretlerini çözmek istiyorum. Ve soruyorum hem kendi adıma hemde diğer yatırımcılar adına. Bunları sormak hakkımmı ? sanırım en doğal hakkım.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

4.  Alıntı Originally Posted by Zazanas Yazıyı Oku
    Sayın DRİZM ,

Yaptığınız iş için kendi adıma teşekkür ederim . İnsanları oradan oraya savurmak yerine en kötüsünü bile düşünecek olursak bir sisteme dahil etmeye çalışıyorsunuz . Ve de para kazanmak için yatırım yapmalarını gösteriyorsunuz . (Aylık ücreti olan bir program kullanmak bence bir yatırımdır .)

Üstteki mesajlarda repaint uygulaması üzerinde durulmuş. Siz de bu sistemi 2014 yılından beri kullandığınızı ve %625 lik bir getiri elde ettiğinizi söylediniz . Ben ne ekstre ne de başka bir şey isteyeceğim çünkü o sizin özeliniz.

Benim sizden bir ricam olacaktı (belki yukarda verdiniz ama ben kaçırdım ). Siz yatırıma başladığınız tarihten itibaren quennstock programı ile backtest yapıp ve sonuç ne çıkıyor bunu yazabilir misiniz ? Bakalım yüzde kaçlık bir fark olusacak .

Eğer arada çok büyük bir fark yoksa bu repaint olayı gözardı edilebilinir .

Teşekkürler .

Sayın Zazanas ,

sistem 2014 ocaktan itibaren %625 getiri sağlamış ; benim kullandığım sistem ise 11.2014 ten itibaren %600 getiri sağlamış.

5. Sayın Topik okurları ;

TV ile ilgili testleri başka bir programla yapmak isteyenler FASWEB MALİ ANALİZ PROGRAMINI da kullanabilirler. Geçenlerde bu programı da almıştım ve geçmişe yönelik bilanço dönemlerinde PUAN ANALİZİ yapmak istediğimde TV ile ilgili verilerin olmadığını görüp durumu düzeltilmesi isteğimi mesaj olarak bildirmiştim.

Programda gereken düzenleme yapılmış ve tarafıma bildirilmiştir. Elinde bu program olanlar formül getirilerini buradan da kontrol edebilirler.

Kolaylıklar dilerim.

6. Bende var nasil bakacagiz hocam

7.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Bende var nasil bakacagiz hocam
    Ana sayfada PUAN ANALİZİ ni tıklayın... Gelen sayfada ;

1-PUAN LİSTESİNE TIKLAYIP YE1 SEÇİN, GÖSTER sekmesine tıklayın.
    2-SEKTÖR-ENDEKS SEÇME kısmında çalışmak istediğiniz endeksi seçin.
    3-HESAP DÖNEMİ kısmında testi hangi bilanço döneminden başlatmak istiyorsanız onu seçin (2005/3 dönem vb.)
    4-ORAN LİSTESİNDEKİ TV nin değerini 100 olarak girin.
    5-HESAPLA sekmesine tıklayın.

GELEN LİSTEDEN İSTEDİĞİNİZ SAYIDA HİSSEDEN OLUŞAN BİR PORTFÖY OLUŞTURUP, İŞLEMLERİ TEKRARLayın.

8.  Alıntı Originally Posted by DRİZM Yazıyı Oku
    Sayın Zazanas ,

sistem 2014 ocaktan itibaren %625 getiri sağlamış ; benim kullandığım sistem ise 11.2014 ten itibaren %600 getiri sağlamış.
    reel hayatta getiri %600 ama program %625 hesaplıyor değil mi doğru anladım ?

Sayfa 56/214 İlkİlk ... 646545556575866106156 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •