Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Oylayan
344. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon 1 yıl içinde patlayacaktır, nakitte fırsat beklenmelidir

102 29.65%
  • dolar bu fiyatlarda iken, yatırım yapmak mantıklı

23 6.69%
  • faizler insin, şimdi almak mantıklı değil

21 6.10%
  • ömür boyu alacak param olmayacak

16 4.65%
  • Kira çarpanlarının uçtuğu ortamlarda ev almak doğru değildir, beklenmelidir.

130 37.79%
  • İstanbul gibi metropollerde gayrimenkül yatırımı her zaman karlı bir iş olacaktır.

52 15.12%
Sayfa 651/1014 İlkİlk ... 151551601641649650651652653661701751 ... SonSon
Arama sonucu : 8108 madde; 5,201 - 5,208 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1. abd mortgage krizinde ; ödeyemiyenler , evlerini bankalara bırakmıştı .

bir süre sonra bankalar, evlere dadanan hırsızlar ile baş edemediğinden,

evleri, içinde oturan , borcunu ödiyemiyenlere ,

kira almadan , sadece evi korusun diye yaşamalarına müsade etmişti.
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

2.  Alıntı Originally Posted by harakiri35 Yazıyı Oku
    aidat olayını çok abarttığınızı düşünüyorum. evet yeni yapılan özellikle kule ofislerde neredeyse kira gibi aidatlar isteniyor ama bunun genele oranı çok düşük kalır. sonuçta mahalle arasında kentsel dönüşümle yıkılıp yapılan apartmanlarda herhangi bir aidat olmuyor. ayrıca aidatın çok yüksek istendiği özellikle ofisler/rezidanslarda kiracı bulunamadığını bunun üzerine bir araya gelen mal sahiplerinin aidatları düşürmek için masrafları kısmaya çalıştığını da biliyorum. tabi eğer müteait malın çoğuna sahipse ve aynı zamanda kendini yönetim yapıp kurduğu şirkete para aktarıyorsa bununla mücadele etmek zorlaşır. ama genede serbest piyasa da olduğumuzu unutmamak lazım, eğer aidat yüksek geldiği için kiracı bulunamıyorsa o emlak değer kaybeder, değer kaybettiğini gören mal sahipleride aksiyon alırlar. yada bile bile zarar ederler ki sadece devlet bile bile zarar eder, oda başkasının parasını idare ettiği için.

bankaların aidat yüzünden ellerindeki konutları zararına satacağını düşünmek saflık olur. Çok daha büyük zararları bile örtme, defterlerde gizleme kabiliyetine sahip bankacı arkadaşlar onlarla karşılaştırıldığında üç kuruşluk aidatı takmazlar merak etmeyin. kendinizle milyar dolarlık bankayı bir tutmayın.
    Ben bunun cok abartil ma digini ve ilerde artarak devam edecegini dusunuyorum.

Hatta oyle bir hale gelecek ki, tek bir daire satamayan muteahhit, al/sati birakip, Property Management sirketi haline gelecek.

Eger o hale gelirse, daire satamayan diger muteahhitler de konutlarini, bu property Management sirketlerine isletilmek uzere kiralayacaklar.

Sistem su sekilde isliyor, Property Management sirketi aylik ( mesela 600 TL.ye) kira gelirini garanti ediyor, ancak konutlari 1.000 - 1.200 TL. ye kendi kiraliyor.

Belki ancak bu yolla nakit akisi elde edebilecekler.

Yoksa akil sagligi darbe almamis hic bir kisi kendi konutunda oturup, ayda 1.200 TL, aidati cakallara odemez.

3. El yakan aidatlara nasıl çare aranıyor?

http://www.ekonomist.com.tr/arastirm...-araniyor.html

Ben abartmıyorum. Sokak arasındaki mahalle apartmanlarda aidat sorunu yok.

Ama lüks apartman, residans ve çok konutlu sitelerde eğer yönetim yanlış ele geçtiyse ayvayı yediniz demektir. Kat Mülkiyeti Kanununda çok ciddi boşluklar var. Bunu mutlaka kullanır kötü niyetli müteahhit ve kesinlikle de kullanıyorlardır. Konutlardan ettiği zararın bir kısmını aidatlardan çıkarmaya çalışan müteahhit sayısı az değildir, epey vardır.

Dış Denetimi olmayan milyarlarca liralık toplanan dev bir para var ortada.

Sitelerin aidatları ev kirası ile yarışıyor

http://www.gazetevatan.com/sitelerin...2-pazar-vatan/

Aidatlar cep yakıyor

http://www.cumhuriyet.com.tr/m/haber...p_yakiyor.html

Alıntı Originally Posted by harakiri35 Yazıyı Oku
    aidat olayını çok abarttığınızı düşünüyorum. evet yeni yapılan özellikle kule ofislerde neredeyse kira gibi aidatlar isteniyor ama bunun genele oranı çok düşük kalır. sonuçta mahalle arasında kentsel dönüşümle yıkılıp yapılan apartmanlarda herhangi bir aidat olmuyor. ayrıca aidatın çok yüksek istendiği özellikle ofisler/rezidanslarda kiracı bulunamadığını bunun üzerine bir araya gelen mal sahiplerinin aidatları düşürmek için masrafları kısmaya çalıştığını da biliyorum. tabi eğer müteait malın çoğuna sahipse ve aynı zamanda kendini yönetim yapıp kurduğu şirkete para aktarıyorsa bununla mücadele etmek zorlaşır. ama genede serbest piyasa da olduğumuzu unutmamak lazım, eğer aidat yüksek geldiği için kiracı bulunamıyorsa o emlak değer kaybeder, değer kaybettiğini gören mal sahipleride aksiyon alırlar. yada bile bile zarar ederler ki sadece devlet bile bile zarar eder, oda başkasının parasını idare ettiği için.

bankaların aidat yüzünden ellerindeki konutları zararına satacağını düşünmek saflık olur. Çok daha büyük zararları bile örtme, defterlerde gizleme kabiliyetine sahip bankacı arkadaşlar onlarla karşılaştırıldığında üç kuruşluk aidatı takmazlar merak etmeyin. kendinizle milyar dolarlık bankayı bir tutmayın.

4. Bankalar ve o kurnaz bankaci arkadaslar da, sayilari 10.000 leri asmis bu konutlari hicbir sekilde elden cikaramiyacaklar.

Onlar icin tek bir yol var, tamamini anlasacaklari bir fiyattan TOKI'ye dolayisi ile zarari vatandasin sirtina devretmek olacaktir.

Baska bir yol olsaydi, milyarlari baglayip 3 yildan fazladir, eli kolu bagli oturmazlardi.

5. Izmit, Yahya Kaptan'da oturdum gecmiste bir sure.

Bu siteleri yoneten Yonetim kurullari bir yontem gelistirmis, aylik ( icinde isinma da dahil olan ) aidatlar icin bir avukat tutmustu, aidati 3 gun geciren mahkemelik oluyordu.

Millet, bir de gidip mahkemelerde ugrasmamak icin tikir tikir oduyordu.

Cunku biliyordu ki, hem mahkeme masrafini hem de avukatlik ucretini icra yolu ile odeyecek.

Nasil oluyor bilmem ama bu davalar jet hiziyla goruluyordu.

6.  Alıntı Originally Posted by sadecegrafik Yazıyı Oku
    El yakan aidatlara nasıl çare aranıyor?

http://www.ekonomist.com.tr/arastirm...-araniyor.html

Ben abartmıyorum. Sokak arasındaki mahalle apartmanlarda aidat sorunu yok.

Ama lüks apartman, residans ve çok konutlu sitelerde eğer yönetim yanlış ele geçtiyse ayvayı yediniz demektir. Kat Mülkiyeti Kanununda çok ciddi boşluklar var. Bunu mutlaka kullanır kötü niyetli müteahhit ve kesinlikle de kullanıyorlardır. Konutlardan ettiği zararın bir kısmını aidatlardan çıkarmaya çalışan müteahhit sayısı az değildir, epey vardır.

Dış Denetimi olmayan milyarlarca liralık toplanan dev bir para var ortada.

Sitelerin aidatları ev kirası ile yarışıyor

http://www.gazetevatan.com/sitelerin...2-pazar-vatan/

Aidatlar cep yakıyor

http://www.cumhuriyet.com.tr/m/haber...p_yakiyor.html
    eğer insanlar aidatı ödeyemiyorsa ödeyebildikleri yere taşınırlar, sonuç olarakta bu emlakların fiyatı düşer(zaten düşüyor). O noktada mal sahibi ya malını satıp zarar edip çıkar yada aidatı düzeltir.

yönetim mal sahiplerinden seçiliyor yanlış ele nasıl geçecek? sonunda o yönetim de zarar edecek. 3 kuruş aidattan çarptığımı yoksa kiracı bulamamak/malın değer kaybımı? Eninde sonunda bir dengeye gelir hocam dediğim gibi serbest piyasa bu.

7. Kat Mülkiyeti Kanununda aidat ortalama konut kirasının %15 ini geçemez diye basit bir madde eklense sorun kökten kalıcı olarak çözülecek ama bu maddeyi o kanuna ekleyecek BABAYİĞİT yok şimdilik.

Çözüm basit ama kimse buna yanaşmıyor.

Asla medeni bir ülke olamayız bu gidişle. Alt sınır Üst sınır kavramı hiç yok bazı kanunlarda.

Alıntı Originally Posted by HISIM Yazıyı Oku
    Izmit, Yahya Kaptan'da oturdum gecmiste bir sure.

Bu siteleri yoneten Yonetim kurullari bir yontem gelistirmis, aylik ( icinde isinma da dahil olan ) aidatlar icin bir avukat tutmustu, aidati 3 gun geciren mahkemelik oluyordu.

Millet, bir de gidip mahkemelerde ugrasmamak icin tikir tikir oduyordu.

Cunku biliyordu ki, hem mahkeme masrafini hem de avukatlik ucretini icra yolu ile odeyecek.

Nasil oluyor bilmem ama bu davalar jet hiziyla goruluyordu.

8.  Alıntı Originally Posted by HISIM Yazıyı Oku
    Bankalar ve o kurnaz bankaci arkadaslar da, sayilari 10.000 leri asmis bu konutlari hicbir sekilde elden cikaramiyacaklar.

Onlar icin tek bir yol var, tamamini anlasacaklari bir fiyattan TOKI'ye dolayisi ile zarari vatandasin sirtina devretmek olacaktir.

Baska bir yol olsaydi, milyarlari baglayip 3 yildan fazladir, eli kolu bagli oturmazlardi.
    evet "too big to fail" ilan edilmiş anti-kapitalist bankaların normal bir yatırımcı gibi hareket edeceğini düşünmemek lazım. Kar ettilermi kendilerine zarar ettilermi millete. Yunanistan'da bütün yükü devlete yükleyip çekip gittiler o günden beri sırtları doğrulmuyor. bende Türkiye için benzer bir son bekliyorum.

Sayfa 651/1014 İlkİlk ... 151551601641649650651652653661701751 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •