Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Oylayan
344. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon 1 yıl içinde patlayacaktır, nakitte fırsat beklenmelidir

102 29.65%
  • dolar bu fiyatlarda iken, yatırım yapmak mantıklı

23 6.69%
  • faizler insin, şimdi almak mantıklı değil

21 6.10%
  • ömür boyu alacak param olmayacak

16 4.65%
  • Kira çarpanlarının uçtuğu ortamlarda ev almak doğru değildir, beklenmelidir.

130 37.79%
  • İstanbul gibi metropollerde gayrimenkül yatırımı her zaman karlı bir iş olacaktır.

52 15.12%
Sayfa 67/1014 İlkİlk ... 1757656667686977117167567 ... SonSon
Arama sonucu : 8108 madde; 529 - 536 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Alıntı Originally Posted by magmag Yazıyı Oku
    Çankaya'da 50 yillik daireler (3+1) iyi muhitte 350bin civari.Ama yeni residans alirsan 1 milyon tlden başlar 1 milyon dolara gider.Şimdi balon var diyorsan git eski dededen kalma dairede otur derler adama.Ankara'da balon yok bence ama Istanbul icin gercekten anormal fiyatlar görüyorum ben de.
    İyide 350k adam evi alıp yıkıp yapsa 1 milyona gider diyorsunuz bu durumda orada ciddi talep olması gerekmez mi ?

Sent from my iPhone using hisse.net mobile app
    O egeli ben değilim

kümes gibi evlerin güzellemesi yapılıyor, avrupa/amerika ile karşılaştırılıyor. oldukça manasız.
    yol yok, yürüyemezsin. kaldırımlar bile parketme yeri olmuş.

bahçe / park yok, kafayı dağıtamazsın. yeşil alan sıfırlanmak üzere, duvarlara yeşillik yapıyorlar arayı kapatmak için.

modern, insanca ve ruh sağlığını da korumaya katkı sağlayacak bir yapılaşma yok, bilinçli biçimde ve halkın ve beton lobisinin de katkısıyla (inşaat emsal artışları üzerinden zenginleşme olarak anlayın bunu) her yer beton oldu.

ev fiyatları ortalama bir maaşa göre alım gücünün çok üzerinde, batı ile karşılaştırılamaz. Turkiye de ekonomi bir darboğazda, ciddi sıkıntılar var, sokaktaki adam ciddi olarak hissediyor bunu. yoğun bir kamuoyu baskısı ve medya kontrolu ile gerçeklerin konuşulması engelleniyor. son 15 yılda ortaya çıkartılan enkaz kolay toparlanacak bir şey değil, her alanda kalitesizlik tüm devlet kadrolarına ve karar mekanizmalarına sirayet etmiş, rasyonel olmayan bir yönetim tarzı ile işler içinden çıkılmazz bir noktaya getirilmiş.

emlak açısından işte bu şartlar geçerli ülkede: evler kümes gibi, yeşili ve geniş ortak alanlar yok, ekonomi bitik, adalet yerlerde sürünüyor, rasyonel yönetim yok, keyfiyet had safhada:

SONUÇ: gereği düşünüldü: bu şartlar altında emlak yatırımı mantıklı değildir.
    Son düzenleme : discretus; 25-03-2017 saat: 11:45.
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku
    kümes gibi evlerin güzellemesi yapılıyor, avrupa/amerika ile karşılaştırılıyor. oldukça manasız.
    yol yok, yürüyemezsin. kaldırımlar bile parketme yeri olmuş.

bahçe / park yok, kafayı dağıtamazsın. yeşil alan sıfırlanmak üzere, duvarlara yeşillik yapıyorlar arayı kapatmak için.

modern, insanca ve ruh sağlığını da korumaya katkı sağlayacak bir yapılaşma yok, bilinçli biçimde ve halkın ve beton lobisinin de katkısıyla (inşaat emsal artışları üzerinden zenginleşme olarak anlayın bunu) her yer beton oldu.

ev fiyatları ortalama bir maaşa göre alım gücünün çok üzerinde, batı ile karşılaştırılamaz. Turkiye de ekonomi bir darboğazda, ciddi sıkıntılar var, sokaktaki adam ciddi olarak hissediyor bunu. yoğun bir kamuoyu baskısı ve medya kontrolu ile gerçeklerin konuşulması engelleniyor. son 15 yılda ortaya çıkartılan enkaz kolay toparlanacak bir şey değil, her alanda kalitesizlik tüm devlet kadrolarına ve karar mekanizmalarına sirayet etmiş, rasyonel olmayan bir yönetim tarzı ile işler içinden çıkılmazz bir noktaya getirilmiş.

emlak açısından işte bu şartlar geçerli ülkede: evler kümes gibi, yeşili ve geniş ortak alanlar yok, ekonomi bitik, adalet yerlerde sürünüyor, rasyonel yönetim yok, keyfiyet had safhada:

SONUÇ: gereği düşünüldü: bu şartlar altında emlak yatırımı mantıklı değildir.
    Öte yandan burgu burgu, dalga dalga betonların kümes gibi dairelerine vereceğin aidat da boru gibi ,bakalım ne olacak bunları yatırım diye alanların sonu cidden merak ediyorum. Adama sormazlarmı eyyyy ! be beton sevdalısı , 23- 24 m2 daire olur mu ? Japonya mı burası ? Buralara para yatırırken aidatları ne olacak bu kümeslerin diye sormadın mı ? Demiyorlar mı ` kaliteli marka projeden beton alırsan zarar etmezsin`almışın marka projeden kaliteli daireni hala niye aidat yüksek diye şikayet ediyorsun betoncu vatandaş ? Ulan ben salak olsam yine gidip tutmam bu daire denilen otel odasından küçük yeri, 1000 Tl kira + 410 Tl aidat, breh breh ! Giderim şehrin merkezinde bir otel ile anlaşırım daha ucuza kalırım orada. Tabi birde bunlar 2015 yılı aidatları şu anda ne olmuş, en azından %20 daha binmiştir, onuda sormak gerek.

Dap yapi dalga kule aidat sorunu 22 Aralık 2015 | 21:10

``Merhaba tebernus hocam, Sizin her zaman dediginiz tersini dap yapi dusunmus ve 1+0 studio daire metrekaresi fark etmeksizin baz alinarak oda bazli aidat carpani hazirlamis. Muteahitin kurdugu Gecici yonetime gore aidat kalemleri uretilmis ve studio icin hicbir backup hizmetini karsilamayan studio icin 470tl ,1+1 icinde 610 tl aidat uretilmis, studio metrekaresi ortalama net 23-24 m2. Kiralamanin nispeten yavas oldugu be Studio icin kiralarin 1000tl civarinda gezdigi blokda bu rakamlari nasil yorumlarsinIz. Yonetim plani oysa arsa payina gore oranlansa studio icin 290Tl gibi bir rakam cikiyor, Bu sartlarda nasil hareket etmemizi onerirsiniz ? Binada otel konsepti yapilmaya calisiliyor ancak binanin daginik haldeki yarisida bu konsepte dahil degil. Buna ragmen ortak yonetim hedefleniyor,kat milkiyetine gore burada iki baslilik olabilir mi ? Otel konseptine gore turizm belgesi ticari alan uzerinde olma sarti bulunuyor mu ? Aidatlarin bu kadar yuksek olmasinin yatirimcilara buyuk zarar getirdigini dusunuyoruz. Degerli goruslerinizi bekliyoruz. Sevgilerimle``

Dapyapı burgu kule rotana 02 Haziran 2015 | 20:03

Herşey DAPYAPI'dan bir daire almakla başladı.Dişimizden tırnağımızdan arttırdığımız üç kuruşumuzla dap burgudan 60 metrekare 1+1 daire aldık.Borcumuzu aksatmadan günü gününe ödedik.bize 30 ay teslim sözü verilmişti.48.aydayız teslim ettiler.sonra daireyi görelim dedik,görmez olaydık 60 metrekere aldıgım yer net 30 metrekareydi.tamam net brüt diy birşey var ama böyle mi olmalıydı?Sonra Rotana otel yapıyoruz dediler bir sözleşmeyle geldiler,kabulu mümkün değil.15 yıllık zilliyet devri,gelir garantisi yok ama her türlü gider zarar daire sahplerine.istemedik tabi.şimdi kiralama yapalım diye düşündük.bize. hiçbir haber vermeden kendi bünyelerinde oluşturdukları yönetim 1+1i net 30metrekare yer için 650 tl aidatı munasip görmüşler.yatak odası diye yapılan yere 2 kişilik yatak koymak mümkün degil.bir kişilikten biraz hallice bir yatak anca girer.yatacak eşler sarılarak uyusun sevgileri artsın diye düşünmüş olmalı DAP.Şimdi kira dersen yakınından geçen yok.satış dersen bu aidatla mümkün degil.Dapzede olmak diye bir şey de varmış kaderde.şimdi ne yapsam acaba,aidat ödemesem başıma ne gelir?Bir yol öneriniz ne olur.saygılarımla
    Son düzenleme : umutabi; 25-03-2017 saat: 13:21.

4. Kentsel donüşüm her zaman sorunlu olmuştur.O yüzden yeni imar plani ile fazladan kat çıkma imkanı verilmeyince müteahhitler eski binalardaki malikleri ikna edemezler çünÄ·u herkes dairesine daire istiyor muteahhit nerden kazanacak fazla kat cikamayinca?Dolayisiyla kentsel donüşüm yani eskiyi yikip yeniyi yapmak cok zor.
    Bu arada istanbulda bazi projelerde fiyatlarin anormal seviyelerde oldugunu zaten yazdım.Ankarada değil..

SAHİBİNDEN ACİLL DALGAKULE DE 1+0 DENİZ MANZARALI
    275.000 TL
    https://www.sahibinden.com/ilan/emla...14334339/detay

Şimdi bu beton sevdalısı şahıs bu betona yatırım için acaba ne kadar para bayılmış, ne kadar elinde bekletmiş , bu sürede ne kadar kira geliri elde etmiş yada edememiş, boş daireye ne kadar burgulu ! , dalgalı ! aidat ödemiş, geçen sürede verdiği paranın alternatif getirisi ne olmuş ve şu anda satışa koyduğu fiyat onu karlı çıkarıyor mu ? Öte yandan bu fiyata acaba bir keriz bulup satabilecek mi ? Belki istisnalar kaideyi bozmaz ama sonuçta sözü geçen proje iddialı ve MARKALI proje , yani demem o ki hani markalı projeden beton alan zarar etmezdi !...

6. Hertürlü yatırım kar de ettirebilir zarar da ettirebilir.....
    Emlak yatırımı da öyle..
    Alırken seçici olmak lazım....
    Oturacaksak işyerine ,çocukların okuluna yakın olmasında fayda var.
    Kiraya vereceksek kolay kiraya verilip verilmediğinin iyice incelenmesi lazım...en azından ben bu dairede oturur muyum diye kendimize sormamız lazım...
    Televizyonlara gazetelere süreli reklam veren, sehir merkezinden uzak, binlerce onbinlerce daire yapan firmalardan uzak durmak lazım..

Elinde para olanın da olmayanın da psikolojisi bozuldu iyice.
    Betona mı.....dolara mı.....TL faizine mi....hangisine yatırsak ....İşte bütün mesele bu

Yatırım için alıyorsan belki eski ve merkezi yerde daire almak, en azından İstanbulda, daha mantıklı. Kiraya kolay veririsin, çünkü bizim insanımız düşük gelirli öyle 23-24 m2 daire denilen kümese 400-500 Tl aidat verecek adam kolay kolay bulunmaz, bulunsa bile ya kirayı ödemez yada çabuk kaçar gider. Konutu kendim oturacağım diye alıyorsan da bu şekil absürt aidatları verebilecek gücün var mı , varsa devamlı mı iyi düşünüp taşınman gerek. Öte yandan 23 m2 dairede olmaz be kardeşim ne kendin için nede başkası için.

8. Reklamlardan yola çıkarak beton hikayesini daha iyi anlarız.
    Beton hikayesinin
    1. Evresinde reklamlar hep "daha iyi yaşam sunan, daha güvenli evler" ediyordu. Yani hedef kitle oturmak amacıyla ev alacak olan kesimdi.
    2. Evrede "kendini 12- 15 senede amorti eden, iyi bir yatırım olan" evler vaad edildi. Hedef kitle zaten bir evi olan başka eve taşınmayı düşünmeyen ama kenardaki parasını bir yatırımda değerlendirmek isteyen kesimdi.
    3. Evrede artık reklamlar "çok uygun ödeme koşullarıyla, cüz-i peşinatla alınabilen hatta son zamanlarda 240 ay müteahhit firma kredili" evler satmaya başladı.
    Yani bu 3. Evrede artık bir hedef kitle yok. Kime nerden tutturursam.
    4. Evre büyük olasılıkla liste fiyatından yapılan çok büyük ve gerçek indirimler ve/veya bankaların konur satış ilanları olur.

SM-A710F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 67/1014 İlkİlk ... 1757656667686977117167567 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •