Sayfa 6912/7020 İlkİlk ... 5912641268126862690269106911691269136914692269627012 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 55,289 - 55,296 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. Amerikali yonetmen, yazar, editor ve aktor George Andrew Romero’nun dogum yildonumu ( 4 Subat 1940 )

2. Alman sair, oyun yazari ve tiyatro yonetmeni ( Eugen ) Berthold ( Friedrich ) Brecht’in Sezuan'in Iyi Insani ( Der gute Mensch von Sezuan - The Good Person of Szechwan - L'anima buona di Sezuan ) oyunu ilk kez 4 Subat 1943’de Zurich Schauspielhaus’da sahnelendi.

Ey mutsuzlar! Kardeslerinizi bogazliyorlar, goz yumuyorsunuz.
    Cigliklar duyuluyor, ama siz susuyorsunuz.
    Aramizda dolasip kurbanini seciyor zorbanin teki,
    Sessiz kalirsak bize dokunmaz diyorsunuz.
    Bok yiyorsunuz! Ne tuhaf yer burasi, sizler nasil insanlarsiniz!
    Haksizlik varsa bir yerde eger ayaklanmali insan.
    Ayaklanma olmuyorsa batsin o sehir yerin dibine.
    Yansin bitsin, kul olsun karanliklar basmadan!

Oh ihr Unglücklichen!
    Eurem Bruder wird Gewalt angetan, und ihr kneift die Augen zu!
    Der Getroffene schreit laut auf, und ihr schweigt?
    Der Gewalttätige geht herum und wählt seine Opfer
    Und ihr sagt: "uns verschont er, denn wir zeigen kein Missfallen."
    Was ist das für eine Stadt, was seid ihr für Menschen! ?
    Wenn in einer Stadt ein Unrecht geschieht, muss ein Aufruhr sein
    Und wo kein Aufruhr ist, da ist es besser, dass die Stadt untergeht
    Durch ein Feuer, bevor es Nacht wird.

3. Amerikali rock sarkicisi, soz yazari ve aktor The Godfather of Shock Rock ( Vincent Damon Furnier ) Alice Cooper'in dogum gunu ( 4 Subat 1948 )

4. 1950'lerde Beat Kusagi ve 1960'larda psikedelik akimin onemli bir simgesi, Jack Kerouac'in Yolda romanini en onemli karakteri Dean Moriarty olarak taninan Neal ( Leon ) Cassady'nin olum yildonumu ( 4 Subat 1968 )

( Kerouac'in sonraki kitaplarinin cogunda, Cassady Cody Pomeray karakteri ile betimlendi. Cassady ayrica Allen Ginsberg'in siirlerinde ve diger yazarlarin bazi edebiyat eserlerinde de yer aldi. )

" Postanenin kosesindeki cesmeden su icerdim, Denver'daki cogu cesmeden farkli olarak bu cesme kisin da acikti, havanin cok soguk oldugu bazi gunlerde gumus kapli musluktan akan su ufak havuzda donup kaliyordu. Ben de cesmeden bir avuc su icip, ayagiimi islatmadan cekilebilmenin derdindeydim. Cesmenin uzerinde yazan cumle bana oldukca paradoksal geliyordu cunku hem huzurlu olun diyordu hem de fazla huzurdan sakinin: ‘ Huzur isteyin ama cok degil.’ " Ucun Biri

" On the Post Office corner I would pause for a quick drink at the public fountain which, unlike most of Denver's, was not shut off in winter, so that conical ice attacked the spout's silvery knob, and on certain cold days it victoriously choked the bowl and froze the overflow basin outlet. The idea was to avoid torrents of backlogged water, leap on the fountain to snatch a gulp, then rush a retreat before my shoes were filled. I made paradox of the puzzling proverb carved in its granite, for it cautioned against too much rest while offering it freely: ‘ Desire rest but desire not too much. ' "

" Ilk otomobilimi 1940 yilinda, 14 yasindayken calmistim; ’47 yilinda erkeklige adimi atip yuregimi agzima getiren bu tur tehlikeli maceralara tovbe edinceye kadar elimden yasa disi yollardan 500 kadar araba gecmisti.—Bunlarin bazilari, otoparka birakilan ve sahipleri donunceye kadar binip gezdigim, sonra yerine biraktigim—bazilari gorunusunu degistirerek bir sure elimde tuttugum, bazilari ise gezdikten sonra oraya buraya carpip hurdahas ettikten sonra biraktigim arabalardi. "

“ I stole my first automobile at 14 in 1940; by ’47 when swearing off such soul-thrilling pleasure to celebrate advent into manhood, I had illegally in my possession about 500 cars—whether just for the moment and to be taken back to its owner before he returned—or whether taken for the purpose of so altering its appearance as to keep it for several weeks but mostly for joyriding. ”

5. Kongre Kutuphanesi tarafindan 1945'te Amerikan Bas Sairi ( Devlet Sairi ) secilen ve bu unvani alan ilk kadin sair Louise Bogan'in olum yildonumu ( 4 Subat 1970 )

Yuzun simdi yuregimde oldugundan oturu,
    Ayva ve kavunun, taze bir alaz gibi sarinin
    Dikenli yildizcicekleri ve coban asasiyla uzandigi
    Yureginin kararan cercevesine oranla
    Daha az bakarim yuzunun cehresine.
    Otede, bir bahce. Tirpanlar asili dursa da elma agaclarinda,
    Orada, kustah rahatlikta kursun ve mermer figurler seyreder
    Gonulsuzce giden baska bir yazin gosterisini.
    Yuzun simdi yuregimde oldugundan, bakarim.
    Sesin simdi yuregimde oldugundan, anlarim
    Kasvetli bir sayfadaki kara akortlari.
    Sallayan ve kanayan sozcuklerle
    Karismis simgeleriyle muzik
    Muzigin hapishanesi icin yapilmamistir.
    Notalar mekik dokur saf yankisiz sessizlikte.
    Cifte bir duste hecelemeliyim firtinayi, akan seli.
    Vurus asiri hizlidir. Karanlikta degisir notalar.
    Sesin simdi yuregimde oldugundan, anlarim.
    Yuregin simdi yuregimde oldugundan, gorurum
    Kocaman gemileri ve dis cerceveleriyle iskeleleri;
    Donanimi ve yuku ve koleleri
    Bozuk bir gogun altindaki tuhaf bir sahilde.
    Ayrilis degildir ey, fakat tamamlanmis bir yolculuktur!
    Balyalar durur tasta; kizil pasi asagi dogru inerken
    Inilder capa, ve uzun asmalar emekler
    Tuz otunun yani sira, uzayan guneste.
    Yuregin simdi yuregimde oldugundan, gorurum.

6. 1971 yilinda En Iyi Film Akademi Odulunu alacak olan, George C. Scott, Karl Malden ve Stephen Young’in rol aldigi biyografi-drama General Patton, 4 Subat 1970’de New York’ta gosterime girdi.

7. Ingiliz-Amerikali rock grubu Fleetwood Mac, 11.studyo albumu Rumours’i 4 Subat 1977’de Warner Bros. Records. etiketiyle piyasaya surdu.

8. Gineli yazar Camara Laye'nin olum yildonumu (4 Subat 1980)

“ Daha cocuktum ve babamin kulubesinin etrafinda oynuyordum. O zamanlar kac yasindaydim tam olarak hatirlamiyorum. Bayagi kucuktum: bes, alti olsa gerek. Annem atolyede, babamin yanindaydi. Nalbanta gelen musterilerin seslerine ve ors sesine karisan sakin ve guven verici konusmalarini duyabiliyordum.

Birden oyun oynamayi biraktim ve babamin kulubesinin etrafinda surunen, daha dogrusu dolasmaya cikan yilana tum dikkatimi verdim. Citlerden surekli dusen kamislardan birini alip hayvanin agzinin tam ortasina firlattim. Fakat yilan korkmadi bile: onunla oyun oynadigimi dusunmustu sanki. Firlattigim kamisin bir kismini avini yutmak istercesine buyuk bir hazla yakaladi. Mutluluktan hayvanin gozlerinin ici guler gibiydi; fakat bir yandan da yanima gelmeye devam ediyordu. Bir an gozleri yarim kalan avina takildiysa da parmaklarima dogru ilerlemeyi birakmamisti. ” Afrikali Cocuk

“ Je ne me rappelle pas exactement. Je devais être très jeune encore: cinq ans, six ans peut-être. Ma mère était dans l’atelier, près de mon père, et leurs voix me parvenaient, rassurantes, tranquilles, mêlées à celles des clients de la forge et au bruit de l’enclume.

Brusquement j’avais interrompu de jouer, l’attention, toute mon attention, captée par un serpent qui rampait autour de la case, qui vraiment paraissait se promener autour de la case; et je m’étais bientôt approché. J’avais ramassé un roseau qui traînait dans la cour — il en traînait toujours, qui se détachaient de la palissade de roseaux tressés qui enclôt notre concession — et, à présent, j’enfonçais ce roseau dans la gueule de la bête. Le serpent ne se dérobait pas: il prenait goût au jeu; il avalait lentement le roseau, il l’avalait comme une proie, avec la même volupté, me semblait-il, les yeux brillants de bonheur, et sa tête, petit à petit, se rapprochait de ma main. Il vint un moment où le roseau se trouva à peu près englouti, et où la gueule du serpent se trouva terriblement proche de mes doigts.”

Sayfa 6912/7020 İlkİlk ... 5912641268126862690269106911691269136914692269627012 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •