Sayfa 713/2136 İlkİlk ... 21361366370371171271371471572376381312131713 ... SonSon
Arama sonucu : 17087 madde; 5,697 - 5,704 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

Alıntı Originally Posted by Ayasofya 2005 Yazıyı Oku
    Deniz hocam. Karar gazetesi yazarı MAli Verçinin bu dolarize, MB rezerv artışı ile ilgili bir yazısı var. Hocam bu yazıyı okuyunca bunun tek çıkışı oluk gibi yabancı para girip dövizi düşürmesi diyor. MB rezervi artıramaz 70 milyar TL para var diyor. Bugün yerliler 50 milyar dolar satsa bunu alamaz. Pat diye 400 milyar TL vermez verirse bunun altından kalkamaz gibisinden yazmış bununla ilgili düşüncelerinizi alabilirmiyiz
    Hangi yazısı,linki?...

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    -Temel fark Kamu mevduatının da merkez bankası net rezervine dahil edilmesinden kaynaklanıyor,fakat merkez bankası nezdindeki Hazine hesabı ,dış borç ödemeleri ve devletin diğer harcamaları için kullanılan başka bir hesaptır,net rezervler içinde gösterilemez.Halbuki merkez bankası ve hazine farklı tüzel kişiliklerdir,hissedar yapısı farklıdır,merkez bankası anonim bir şirkettir ve hisselerinin %55'i Hazine'ye,%45'i yerli ve yabancı bankalara ve gerçek kişilere aittir.
    https://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/conn...edarlik+Yapisi

dolayısıyla 2 hesabı tek tüzel kişiliğe aitmiş gibi hesapları birleştirerek raporlama yapılamaz,esasen hem merkez bankası hem de hazine kendi yaptıkları bütün raporlamalarda da kamu ve merkez bankası hesaplarını ayrı ayrı gösterirler.Örneğin:
    aşağıdaki Türkiye'nin kısa vadeli borcu gibi.

https://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/conn...25bb65-ns4S10A

Tablo5

-Ayrıca dünyanın önde gelen ABD ekonomi fakültelerindeki kitaplarda ve financial times gibi önde gelen finans medyasında da hesaplama bu şekilde yapılır.

Yukarıda ifade ettiğiniz şekilde hesaplama yapanlar var ama sosyal medyada gördüğünüz gibi,birçok kişi de merkez bankasının altın ve swaplar dahil de net döviz rezervinin negatif bölgeye geçtiğini yazdı.

Diğer farklar daha az etki edecek şekilde altın rezervinin hesaplamasından kaynaklanıyor,yukarıdaki hesabı yapanlar genellikle hesaplamayı merkez bankasının aylık(şimdi haftalık) yayınladığı altın rezervi tutarından giderek yapıyor,ben daha güncel olması için merkez bankası verisinden tutardan miktarı hesaplıyor,miktarı hesaplamanın yapıldığı gündeki piyasa fiyatı ile çarparak güncel altın rezervi tutarını buluyorum.

-Bir de günlük analitik bilançodaki TL'yi dolara çevirirken,bilançolarda olduğu gibi ben merkez bankası döviz satış kurunu kullanıyorum,alım ve satım kurlarının ortalamasını kullananlar da var.

https://www.mahfiegilmez.com/2021/03...lesi.html#more

Mahfi hocamız doğru hesaplamaya geri dönmüş.Hala hesaplama yöntemlerimizde ufak tefek farklar var.Analitik bilançodaki TL rakamlar dolara çevrilirken ben -şirket bilançolarında bu şekilde kullanıldığı için- TCMB döviz satış kurunu Mahfi hoca alış kurunu kullanıyor(önemli değil),bir de ben daha güncel olması için, merkez bankası bilançosundaki son haftalık net altın rezerv değerini değil,net rezervden net ounce miktara geçip,günlük yayınlanan analitik bilanço tarihinde piyasada geçerli altının ounce değerini miktar ile çarparak net altın rezervini buluyorum.Ama bunların sonuçlarda önemli bir fark yaratmıyor.

3.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Hangi yazısı,linki?...
    https://www.karar.com/yazarlar/mehme...cek-mi-1588781

Sanırım yazı bu.

Dün akşam ABD'de 30 yıllık tahvil ihalesi vardı

30-Yr Bond Auction
    Released On 3/11/2021 1:00:00 PM For 3/11/2021 1:00:00 PM
    Auction Results
    Total Amount $24 B
    Coupon Rate 1.875%
    Bid/Cover 2.28
    Yield Awarded 2.295%

CUSIP Number 912810SU3
    Originally Announced CUSIP 912810SU3

Şu anda getirisi (T.S ile 7.04 itibariyle %2.304)

Alıntı Originally Posted by Ayasofya 2005 Yazıyı Oku
    Deniz hocam. Karar gazetesi yazarı MAli Verçinin bu dolarize, MB rezerv artışı ile ilgili bir yazısı var. Hocam bu yazıyı okuyunca bunun tek çıkışı oluk gibi yabancı para girip dövizi düşürmesi diyor. MB rezervi artıramaz 70 milyar TL para var diyor. Bugün yerliler 50 milyar dolar satsa bunu alamaz. Pat diye 400 milyar TL vermez verirse bunun altından kalkamaz gibisinden yazmış bununla ilgili düşüncelerinizi alabilirmiyiz
    Daha 1 hafta önce merkez bankası piyasayı (5 Mart) repo ile 366 milyar TL fonladı.Bankaların bu ölçüde TL açığının büyümesinde zorunlu karşılıkların da arttırılmasının rolü var,bir diğer neden de bankalar hazine ihalesinde tahvil alıyor sonra bunu merkez bankasına teminat olarak verip kısa vadeli olarak borçlanıyor,bu da fonlama ihtiyacını arttırıyor,yasal olarak merkez bankası hazineden doğrudan tahvil alamadığı için ,bu şekilde hazinenin merkez bankasına tahvil satması ve hazinenin nakit ihtiyacının merkez bankası tarafından karşılanması da mümkün oluyor..Demek ki merkez bankası bu tutarda bir dövizi alsa da piyasaya fonlamayı sıfıra indirirse piyasadaki TL miktarı değişmez,ama piyasada bir döviz arzı olmadığı ya da çok az olduğu için döviz fiyatları fezaya gider.

6. içinde gıda enerji(petrol) vs bulunmayan amerikan enflasyon verileri ne kadar gerçekçidir.bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz.

Alıntı Originally Posted by lowdown Yazıyı Oku
    içinde gıda enerji(petrol) vs bulunmayan amerikan enflasyon verileri ne kadar gerçekçidir.bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz.
    Hem çekirdek enflasyon hem de manşet enflasyon ölçümünde metodolojik hatalar olduğu düşüncesindeyim(Ama çekirdek enflasyonda daha yüksek,çünkü gıda ve enerjide kategorik mukayese daha kolay ama çekirdek enflasyonda,sanayi ürünlerinde, özellikle teknolojik ürünlerin ölçme metodlarında hata olduğu düşüncesindeyim).ABD üniversitelerinde de bu konuda akademik tartışmalar var.Benim kişisel düşüncem şu anda ABD'de %1.7 olarak yayınlanan yıllık enflasyonun gerçekte %3.5-%4 civarlarında olması gerektiğidir.

Bir de örnek vereyim.Samsung ya da apple yeni mobil telefonunu bir önceki modelin % 3 üzerinde bir fiyat ile piyasaya sürdü.Yeni model piyasaya girer girmez bir önceki modelin fiyatı %15 düştü.Bu durumda cep telefonu fiyatında yıllık değişim %3 artışmıdır,%15 düşüşmüdür.İstatistik kurumuna göre %15 düşüş,bana göre %3 artış.(Çünkü mesela ben,her 4 yılda bir samsung mobil telefonumu değiştiririm ve yeni çıkmış son modelini satın alırım ve 4 yıl önceki fiyatıyla mukayese ederim,4 yıldaki artış oranı benim için mobil telefondaki enflasyon oranıdır).

-100 Dolara da tişört var,2 dolara da tişört var,neyle neyin mukayese edildiği çok önemli.

-Bundan dolayı hep aynı yerlerden alışveriş yapıp,aynı şeyleri satın alan alan,tüketim alışkanlığında değişiklik olmayan hane halkının sepet harcamalarındaki yıllık değişime bakmak lazım.Bu şekilde yapılan ölçümlerde %3.5-%4 civarında sepet harcamalarında artış bulan araştırmalar var.
    Son düzenleme : deniz43; 12-03-2021 saat: 10:11.

...:::vobelıt:::...

Gökhan Uskuay
    @guskuay
    ·
    41m
    ABD 3,10 ve 30 yıllık 130 milyar $ borçlandı. İhaleler talep olarak oldukça başarılıydı.
    Ne kazanmışlar diye bakıyorum 2 günde...
    İhaleye girenler cari piyasa fiyatları ile hepsi zararda!

Gökhan Uskuay
    @guskuay
    ·
    37m
    ABD 10 yıllık 1.61 geçen hafta en yüksek görmüştü. İhale 1.523 gibi gerçekleşti. Şimdi 1.58!

Acaba ihaleye girenler, ihale sonrasında primi görüp kaçalım şeklinde gelen talepler miydi?

https://mobile.twitter.com/guskuay/s...60783758725121

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

Sayfa 713/2136 İlkİlk ... 21361366370371171271371471572376381312131713 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •