Sayfa 763/2149 İlkİlk ... 26366371375376176276376476577381386312631763 ... SonSon
Arama sonucu : 17192 madde; 6,097 - 6,104 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Dünyada 100 yıllık Arjantin tahvili alanlar olduğu sürece pahalı olsada borç bir şekilde döndürülür.
    Benim açımdan sorun bu sarmalın nasıl kırılacağı. Nasıl çıkacağız bu süreçten bilemiyorum. Sizin çözüm önerilerinizi biliyorum ama onların bile yapılabilmesi en az 3 yıl alır.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Kamu, maliyeti yüksek olsa da borcunu çevirir,ne de olsa karar vericiler maliyetini kendi ceplerinden ödemiyorlar,ama özel sektör için durum farklı,bu maliyetlerden borçlanmak doğrudan zarar yazıyor ve sermayelerini aşındırıyor.Borçlarının tamamını ödeyecek kadar ellerinde döviz olmadığı için borçlarını tamamen kapatamazlar ama ellerinde var olan döviz kadarıyla borç ödeme yapıp ,kalan kısmını çevirebilirler,bu da daha az zarar etmelerini sağlar..Bu da "net borç ödeyici" olarak sistemden döviz çıkışı manasına geliyor.

2.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Kamu, maliyeti yüksek olsa da borcunu çevirir,ne de olsa karar vericiler maliyetini kendi ceplerinden ödemiyorlar,ama özel sektör için durum farklı,bu maliyetlerden borçlanmak doğrudan zarar yazıyor ve sermayelerini aşındırıyor.Borçlarının tamamını ödeyecek kadar ellerinde döviz olmadığı için borçlarını tamamen kapatamazlar ama ellerinde var olan döviz kadarıyla borç ödeme yapıp ,kalan kısmını çevirebilirler,bu da daha az zarar etmelerini sağlar..Bu da "net borç ödeyici" olarak sistemden döviz çıkışı manasına geliyor.
    Sn. Deniz hocam;

Bu hafta CDS'ler 485'den 457'ye kadar indi keza dolar da kayda değer gevşedi borsa artmaya başladı herhangi bir somut olay yok iken bu yaşananlar yalancı bahar havası mı, Yorumunuzu alabilir miyim? En son gönderdiğiniz MB verileri de azar azar da olsa bir toparlanma göremedim aynı noktada çırpınıyoruz bu ortamda kur fair value değerine yaklaştı sadece ama sosyal medyada sürekli 7,50-7,80 arası dillendiriliyor ne maksatla yapıldığını anlamıyorum ayrıca bu covid rakamlarında toparlanma olmazsa turisti de pek çekemeyebiliriz.

Alıntı Originally Posted by Batman Yazıyı Oku
    Sn. Deniz hocam;

Bu hafta CDS'ler 485'den 457'ye kadar indi keza dolar da kayda değer gevşedi borsa artmaya başladı herhangi bir somut olay yok iken bu yaşananlar yalancı bahar havası mı, Yorumunuzu alabilir miyim? En son gönderdiğiniz MB verileri de azar azar da olsa bir toparlanma göremedim aynı noktada çırpınıyoruz bu ortamda kur fair value değerine yaklaştı sadece ama sosyal medyada sürekli 7,50-7,80 arası dillendiriliyor ne maksatla yapıldığını anlamıyorum ayrıca bu covid rakamlarında toparlanma olmazsa turisti de pek çekemeyebiliriz.
    Döviz ihtiyacımız konusunda tabloyu yukarıda rakamlarla ortaya koydum.Önümüzdeki 3 ay içinde döviz sıkıntımız daha da artacak ve döviz kurlarına yukarı yönlü baskı yapacak.Sosyal medyada "7.50-7.80" rakamlarını dillendirenler 8.30 lardan satıp aşağıdan yerine koyma isteğinde olanların "algı yönetimi" olmalı..

Benim öngörüm de Haziran ayında dolar'da 9'lı seviyelerin görüleceği şeklinde...

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Sn deniz haklısınız özel sektör penceresinden bakmamıştım. Diğer yandan döviz yüzünden sarmala giren şirketlerin borçları yeniden yapılandırılmıştı.
    Özel sektörde de kamu üzerinden böyle bir atak gelir mi ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

5. Deniz Hocam, Belki daha önce açıklamışsınızdır...Nette arattım kesin bir cevap bulamadım...Farklı cevaplar var... Sorum şu olacak: Bankalarda bulunan DTH hesaplarındaki döviz, gerçek olarak var mıdır ? Yoksa kaydi midir ? Veya bir kısmı gerçek, bir kısmı mı kaydi midir..
    Bu sorunun cevabı kaydi veya çoğunluğu kaydi ise dövizin fazla yükseldiği zamanlarda bankaların ciddi zarar yazması lazım... Bu zararı bankalar mı devlet mi sineye çekiyor ?... Saygılar.
    Deniz dibinden inci çıkarmak isteyen; vurgun yemeyi göze almalı..

Alıntı Originally Posted by Radyocu Yazıyı Oku
    Deniz Hocam, Belki daha önce açıklamışsınızdır...Nette arattım kesin bir cevap bulamadım...Farklı cevaplar var... Sorum şu olacak: Bankalarda bulunan DTH hesaplarındaki döviz, gerçek olarak var mıdır ? Yoksa kaydi midir ? Veya bir kısmı gerçek, bir kısmı mı kaydi midir..
    Bu sorunun cevabı kaydi veya çoğunluğu kaydi ise dövizin fazla yükseldiği zamanlarda bankaların ciddi zarar yazması lazım... Bu zararı bankalar mı devlet mi sineye çekiyor ?... Saygılar.
    Bankalara yatırılan dövizlerin ve bankaların yurt dışından borç aldığı dövizlerin nerede olduğunu BDDK'nın düzenli yayınladığı verilerden görebilirsiniz,örneğin son yayınlanan 29 Mart tarihli veriye göre bankaların kasasında 8.124 milyar dolar döviz var,döviz mevduatların 164.933 milyar doları şirketlere döviz kredisi olarak kullandırılmış,merkez bankasına swap yoluyla verilen ve en geç 1 yıl içinde vadesi dolunca geri alacağı ,42.860 milyar dolar döviz var,döviz tevdiat hesaplarının munzam karşılığı olarak merkez bankasında tutulmak zorunda olan dövizler var,bankaların döviz cinsinden aldıkları tahviller eurobondlar var.

Yani dövizleri gittikleri yerler belli de,sorun bu giden dövizlerin bankalara dönüşü nasıl olacak mesele o,örneğin döviz cinsi kredilerin ne kadar geri dönecek ne kadarı batık,merkez bankasına swap yoluyla verilen dövizleri, merkez bankası dövizin yükselişini frenlemek için satmış gözüküyor,bu dövizler bankalara nasıl geri dönecek...

7.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    https://www.reuters.com/article/turk...-idUSKBN2BH1O9

Analysis: Rollover risks loom for Turkey's banks

Türk bankalarının borçlarını çevirmelerindeki risk

Capital Economics estimates Turkish banks must repay $89 billion of external debt in the next 12 months -- equivalent to 12.5% of Turkey's GDP -- including more than $7 billion in April and May.

Türkiye'deki bankaların önümüzdeki 12 ay içerisinde ödemesi gereken 89 milyar dolar tutarında borcu var. Bu rakam Türkiye'nin gayri safi yurt içi hasılasının yüzde 12,5'ine denk geliyor. Nisan ve mayıs aylarında bu rakama 7 milyar dolar daha eklenecek.
    Son cümleniz yanlış olmuş, şöyle düzeltelim: Bu 89 milyar doların 7 milyar dolardan fazlası Nisan ve Mayıs'ta ödenecek.

8. "Bulut, CNN Türk'e yaptığı açıklamada, "Yerlilerin geçen iki haftada yaptığı satış miktarı 11 milyar dolar, bunun sekizi banka hesabından, üçü yastık altından... TCMB bu dalgalanmada tek bir dolar satmadı." dedi."

Yerliler alım yaptığında böyle bir açıklama yaptığını duymadım, demek ki bu satışı bir başarı olarak ya da önemli bir olay olarak görüyorlar ki bahsetmeye gerek duymuş.

Bu miktarın uygun fırsatı yakaladığında dolara geri dönebileceğini de biliyorlardır. Millet işi öğrendi.
    Hükümet ve/veya TCMB de kuru aşağı sürerek döviz mevduatlarını bozduramayacağını öğrendi.
    Bu durumda siz söyleyin "sosyal medyada" dillendirilen 7.50-7.80 olur mu? (olsa da alsak)

Kur 6.90'a düşerken de 6.5-6.2 gibi hedefler veriliyordu.

Sayfa 763/2149 İlkİlk ... 26366371375376176276376476577381386312631763 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •