Sayfa 83/630 İlkİlk ... 3373818283848593133183583 ... SonSon
Arama sonucu : 5036 madde; 657 - 664 arası.

Konu: ISCTR - İş Bankası C

1.  Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    İşbankası özelinde değil de genel olarak konuşursam çoklu hisse yapısının ana nedeni şirketteki bir azınlığın oy veya yönetim kurulunu belirleme gibi imtiyazlarla şirketteki kontrol gücünü (hakimiyetini) bırakmak istememesidir. Dolayısıyla:
    1- Çoklu sınıflı hisse senetlerinin en belirgin sorunu, sınırlı bir hissedar sınıfı yaratma eğiliminde oldukları için temelde adaletsiz olmalarıdır.
    2- Çoğunluk hisseleri elinde bulunduran yönetim veya ana (hakim) hissedar ile geri kalan hissedarların hesap verebilirliğinde tutasızlıklar oluşur.
    3- Yönetimin kötü veya kendi menfaatine kararlar verebilmesine ortam hazırlar.
    4- Hakim hissedarın elinde tuttuğu şirketi kontrol etme gücü şirketin aleyhine sonuçlar doğurabilir.
    5- Bu tür bir yapıya sahip şirketler, tek sınıf hisselere sahip şirketlere göre daha fazla borç yüklenebilir.
    6- Bu yapıyı tek sınıfa çevirmek kolay değildir.
    7- Şirketin kaynak yaratma potansiyeli azalır.
    8- Kurumsal Yatırımcılar hisselere rağbet göstermez, yatırım yapmaktan imtina ederler.
    9- Suistimallere zemin hazırlar.
    Teşekkür ederim.
    Ben hikaye anlatıyorum, benim hayal ürünümdür. Yatırım tavsiyesi değildir.

2.  Alıntı Originally Posted by Zdx&Lunar Soul Yazıyı Oku
    Ortalama hisse geri alım fiyatı diye bir şey yok olmaz olamazda.
    Ampirik bir yaklaşımdır bu, teorik değil. Geri alım kararı veren kurumun motivasyonu, stratejisi hakkında fikir edinmenize yardımcı olur.
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

3. Kusurabakma HALKB sulanma etkisi de diyorsun bir rakam veriyorsun hala ilkinde de yaptın ders almayarak. O dediğin rakam olursa 2 tahsislide konulan sermayenin dolar bazında ne olacağından haberin var mı? Biraz realite takılmalısın.
    "Hayalleriniz için sessiz bir şekilde savaşın. Çünkü onları gerçekleştirirken yaratmış olduğu etki insanların tahammül edemediği bir şeydir."

4.  Alıntı Originally Posted by Zdx&Lunar Soul Yazıyı Oku
    Kusurabakma HALKB sulanma etkisi de diyorsun bir rakam veriyorsun hala ilkinde de yaptın ders almayarak. O dediğin rakam olursa 2 tahsislide konulan sermayenin dolar bazında ne olacağından haberin var mı? Biraz realite takılmalısın.
    Elma ile armutlu birbirine karıştırıyorsun, bu işlerden hiç anlamıyorsun. Borsa uzmanıyım diye geçiniyorsun ama hiç de öyle görmüyorum seni. Olay çok basit: Bedelsizlerde sulanma olmaz, bedelliye ful katılırsanız sulanma olmaz, tahsislide ise mutlaka olur çünkü mevcut azınlık hissedarların rüçhan hakları kısıtlanmıştır. Tahsislilerde toplam lot sayısı artıyorken hakları kısıtlanmış olan mevcut azınlık hissedarların elindeki lotlar değişmez ve bu da bal gibi sulanma etkisidir. 3 yıl önce Halkbank sermayesi 1 25 milyar idi, yakında yaklaşık 7 milyara çıkacak. Bu süreçte azınlık hisselerin saysı değişmiyor sabit kalıyor. Burada %460 sulanma söz konusudur. Eğer azınlık hissedar olarak sizin elinizdeki lot sayısı bu süreçte 5 6 katına çıksaydı sulanma olmayacaktı ama lot sayınız ayni kaldı dolayısıyla ciddi bir sulanma etkisine maruz kaldınız.
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Somewhere in the moon
    Gönderi
    6,974
    THY de test edildi sirket yapistirdi fırıncı küreğini,
    Test edeni test ederler,
    Simdi satacak varsa satsin bak fonlar aliyor atiyorum 11 den satmayipta 9 lara baskmak nedir,
    madem niyetin var elindeki lotlari cikarmak koy kapanis fiyatina kac milyon lotun var,
    Alan alir almayan almaz dimi
    ama yok ben hisseyi baskilayacagim , milleti korkutup elindekini sattirip tekrar satacagim
    iste burda bankanin devreye girip almasi lazim ki bir daha buna tesebbüs etmesin,
    Acikcilar artik Bist sizin icin biraz tehlikeli olmaya basladi...

Değer yatirimcilar selam olsun...
    Yazdıklarım Yatırım Tavsiyesi Değildir.
    Dürüstlük çok pahalı bir hediyedir ucuz insanlardan beklemeyin W.Buffet

Takasları izlemiyorum fakat baskı yapanında malını kaptırma durumu var bedava olduğu için mızrak çuvala sığmaz bir tarafına kaçar sadece zaman kaybı yaşatmış olur en kötü durumda.

7.  Alıntı Originally Posted by Deniz Ali Yazıyı Oku

Dileyen xbank özelinde , kötü senaryoları da tartışmaya açabilir, amatör veya profesyonel görüşlerini , tezlerini de savunabilir ,hepimizin fikirleri değerlidir ve saygıyı hak eder görüşüne sahibim .
    Ben bankaların enflasyon muhasebesine geçilmesiyle durumlarının ne olacağını merak ediyorum. 1,5 FK gözüken bankalar bir anda 15 FK olmasın?

Özellikle sayın Trendhoud un enflasyon muhasebesi ve bankacılık sektörü hakkında yorumunu merak ediyorum. Daha önce bazen piyasa miyoptur benzetmesi yapmıştı zamanında topladığı tarım arazileri için, acaba enflasyon muhasebesinden dolayı piyasa bankaları 1,5 FK ile fiyatlayarak astigmat mı davranıyor?

8.  Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    Elma ile armutlu birbirine karıştırıyorsun, bu işlerden hiç anlamıyorsun. Borsa uzmanıyım diye geçiniyorsun ama hiç de öyle görmüyorum seni. Olay çok basit: Bedelsizlerde sulanma olmaz, bedelliye ful katılırsanız sulanma olmaz, tahsislide ise mutlaka olur çünkü mevcut azınlık hissedarların rüçhan hakları kısıtlanmıştır. Tahsislilerde toplam lot sayısı artıyorken hakları kısıtlanmış olan mevcut azınlık hissedarların elindeki lotlar değişmez ve bu da bal gibi sulanma etkisidir. 3 yıl önce Halkbank sermayesi 1 25 milyar idi, yakında yaklaşık 7 milyara çıkacak. Bu süreçte azınlık hisselerin saysı değişmiyor sabit kalıyor. Burada %460 sulanma söz konusudur. Eğer azınlık hissedar olarak sizin elinizdeki lot sayısı bu süreçte 5 6 katına çıksaydı sulanma olmayacaktı ama lot sayınız ayni kaldı dolayısıyla ciddi bir sulanma etkisine maruz kaldınız.
    Sen beni aracı kurumlardaki yeni yetmeler ile karıştırıyorsun herhalde.Sulanma etkisi ile 2 lira olur dediğin HALKB seni o zamanda yazdın uyardım 16 oldu sorması ayıp sen hangi köyü soruyorsun? Şimdi de tutturmuş 3,8 yazıyorsun? Ben efendilik yapıp sadece laf dokunduruyorum yine bile.

Tekrar soruyorum HALKB ikinci tahsisliden sonra 3,8 olursa iki tahsislide USD bazında konulan sermaye kaç dolar olur ya da % olarak dolar bazında ne kadar erir?

Patron salaktı çünkü TH sulanma etkisi ile 6 liraya HALKB sini versin 2 liraya malını yerine koysun.

Yüreği olan short denen birşey var konuştuğunun gereğini yapar alır boyunun ölçüsünü.

Beni bedelli bedelsiz ya da primli bedelli hesaplaması yapamayacaklar ile ya da tahsisli sermaye artırımı yaparken hesap yapamayacaklar ile karıştırma.

Ya da incider ile para kazanıp nette hava atanlarla ya da ben üstadım diye geçinip paralı eğitim verip yolunu bulmaya çalışanlar ile karıştırma.

Sen istediğin gibi görebilirsin sıkıntı yok. Ben ne olup olmadığımı bilecek kadar uzun yıllardır bu işi yapıyorum.
    Son düzenleme : Zdx&Lunar Soul; 19-02-2023 saat: 23:26.
    "Hayalleriniz için sessiz bir şekilde savaşın. Çünkü onları gerçekleştirirken yaratmış olduğu etki insanların tahammül edemediği bir şeydir."

Sayfa 83/630 İlkİlk ... 3373818283848593133183583 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •