Onemli Gunler Banner
Sayfa 836/1001 İlkİlk ... 336736786826834835836837838846886936 ... SonSon
Arama sonucu : 8005 madde; 6,681 - 6,688 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,448
     Alıntı Originally Posted by JonDowes Yazıyı Oku
    1. Çok özel şartlara sahip değilse, her tür tahvil türü vadesi beklendiği sürece piyasa hareketlerinden asla etkilenmez. Üzerinde yazan neyse onu öder. Tahvil-bonoda piyasadan oluölu veya olumsuz yönde etkilenmek için vadesinden önce (piyasaya, günce fiyattan) satmak gerekir.

2. Verdiğiniz sayısal örneği anlamadım? 58500 nerden geliyor? 1900 nerden geliyor? İdeal örnek, 100 birimlik tahvil alımı ile verilebilir: Tahvilin fiyatı 93 civarında. 93.000 dolar verip 100 birim tahvil alırsanız; kupon oranı %7.75 olduğu için yılda 2 parçada olmak üzere toplam 7.750 dolar faiz alırsınız (her yıl). 58500 dolar tahvil piyasası için küsüratlı, tam bu miktarda alabileceğinizi sanmıyorum. 100'ün katları şeklinde alım-satım mümkün. Her yıl %7.75 faiz alıp vadesinde de 100 tam birim anapara alırsınız. İlk yatırdığınız para da 93 olduğundan; bileşik getiriniz %10.86'ya ulaşır vadede.

3. Eurobond getirilerinde (alış-satış getirisi + faiz getirisi) düşük tutarlar için vergi yok. Ancak yıllık istisna tutarını aşan gelir için beyanname ile vergi ödemeniz gerekir. 2017'de bu tutar 30 bin TL idi. Sanırım bu yıl 34 bin TL oldu. (Bu tutar tüm menkul sermaye iradı türü gelirlerin toplamı için geçerli. Tek başına eurobond gelirinin geçmemesi yetmez)
    üstat teşekkür ederim.. söyle anlatayım. Akbank %6,5 faiz , vadesi 09.03.2018 tarihli 58475 tl ödenerek 103.078 fiyattan 57000 nominal değerli eurobond alındı ..yaklaşık 180 günlük faiz getirisi 1900 dolar civarı..kabaca hesapladım.bunu kastedmiştim.kusura bakmayın acele yazınca kaba taslak yazmıştım.
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

Sayın human01,

Vade sonunda eurobond üzerinde yazılı nominal tutarı ve aldığınızdan itibaren vade gününe kadar (dahil) olan kupon faizi ödemeleri yapılır. Vade sonuna kadar tutacağınızdan düşen veya yükselen fiyatların anlamı olmayacaktır. Aldığınız andaki piyasa faizine göre belirlenmiş eurobond fiyatını başlangıçta ödemiş olursunuz, gerçekte alacağınız faiz kupon oranı değil, satın aldığınız anda piyasada işlem gördüğü faiz oranı olacaktır.

Stopaj sıfır olmakla birlikte yıllık belirli miktarı geçerse beyan etme yükümlülüğünüz bulunur. www.gib.gov.tr adresinde menkul sermaye iratlarının vergilendirilmesi kılavuzları, rehberlerinde detaylı bilgilendirme bulabilirsiniz.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,448
     Alıntı Originally Posted by elma Yazıyı Oku
    Sayın human01,

Vade sonunda eurobond üzerinde yazılı nominal tutarı ve aldığınızdan itibaren vade gününe kadar (dahil) olan kupon faizi ödemeleri yapılır. Vade sonuna kadar tutacağınızdan düşen veya yükselen fiyatların anlamı olmayacaktır. Aldığınız andaki piyasa faizine göre belirlenmiş eurobond fiyatını başlangıçta ödemiş olursunuz, gerçekte alacağınız faiz kupon oranı değil, satın aldığınız anda piyasada işlem gördüğü faiz oranı olacaktır.

Stopaj sıfır olmakla birlikte yıllık belirli miktarı geçerse beyan etme yükümlülüğünüz bulunur. www.gib.gov.tr adresinde menkul sermaye iratlarının vergilendirilmesi kılavuzları, rehberlerinde detaylı bilgilendirme bulabilirsiniz.
    teşekkür ederim.

4.  Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    üstat teşekkür ederim.. söyle anlatayım. Akbank %6,5 faiz , vadesi 09.03.2018 tarihli 58475 tl ödenerek 103.078 fiyattan 57000 nominal değerli eurobond alındı ..yaklaşık 180 günlük faiz getirisi 1900 dolar civarı..kabaca hesapladım.bunu kastedmiştim.kusura bakmayın acele yazınca kaba taslak yazmıştım.
    Tamam o zaman oldu. Farklı eurobond aldıysanız elbette tüm parametreler (alış fiyatı, vadesi, kupon oranı) değiştiği için benim yazdığım eurobondla alakalı bir rakam ortaya çıkmaz. Akbank için verdiğiniz rakamlar doğru (faiz küsüratı biraz farklı).

Yalnız bu eurobond vadesine çok yakın alındığı için oldukça pahalı. Getirisi %1'in bile altında (58.475 yatırıp; 58.852 geri almış olacaksınız= %0.65). Mevduat (dth) yapsanız daha iyiymiş.
    Forum kuralları 'nı okudunuz mu?

1. Siyaset, din ve futbol konularında fanatizm,
    2. İdeolojik tartışma ve kavgalar,
    3. Sonuna YTD yapıştırıp fiyat tahmini veya hedefi göstermek,
    4. Hisse başlıklarında hisse harici konular yazmak
    5. Silinecek bu tarz yazıları alıntılamak / cevaplamak...

Kurallara AYKIRIDIR.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,448
    Tamam o zaman oldu. Farklı eurobond aldıysanız elbette tüm parametreler (alış fiyatı, vadesi, kupon oranı) değiştiği için benim yazdığım eurobondla alakalı bir rakam ortaya çıkmaz.
    anladım üstat..dolarda boşta bekleyeceğine burda beklesin istedim.vergi avantajı olunca aldım.saygılarımı sunarım.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,448
    [/QUOTE]
    parayı akbanktan çıkarmak istemedim.akbankında mevduat faizi düşüktü.hastanedeydim.zaten dışarı çıkma ihtimalimde yoktu.

7.  Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    parayı akbanktan çıkarmak istemedim.akbankında mevduat faizi düşüktü.hastanedeydim.zaten dışarı çıkma ihtimalimde yoktu.
    DTH'a telefonla bile %2 civarı verirler bence, inceleme yapamadığınızdan %0.64 verim alacağınızı fark etmemişsinizdir.
    Forum kuralları 'nı okudunuz mu?

1. Siyaset, din ve futbol konularında fanatizm,
    2. İdeolojik tartışma ve kavgalar,
    3. Sonuna YTD yapıştırıp fiyat tahmini veya hedefi göstermek,
    4. Hisse başlıklarında hisse harici konular yazmak
    5. Silinecek bu tarz yazıları alıntılamak / cevaplamak...

Kurallara AYKIRIDIR.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,448
    DTH'a telefonla bile %2 civarı verirler bence, inceleme yapamadığınızdan %0.64 verim alacağınızı fark etmemişsinizdir.
    üstat bu %2 i aylık mı veriyorlar? %0,64 oranı 39 günlük mü oluyor?kafam karıştı 39 günl
    ük %2 miiii? büyük kazık yemişim galiba..

Sayfa 836/1001 İlkİlk ... 336736786826834835836837838846886936 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •