Sayfa 854/993 İlkİlk ... 354754804844852853854855856864904954 ... SonSon
Arama sonucu : 7939 madde; 6,825 - 6,832 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz XVII

Duhul
    Apr 2022
    İkamet
    adana
    Gönderi
    7,037
     Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    6 liradan 35 liraya kadar soluksuz Ereğli sürdüler.

35 lirada uzun vadeciler, al unutcu, yatırım uzmanları türedi. Hep varlar miydi inanın bilmiyorum ama 35 ve üstünde ustadlar çok takipçili hesaplar inanılmaz pompaladı kağıdı.

Kimsenin günahını almak istemiyorum.

Ama bana iyi niyetli gelmiyor! Ereğli asla kötü sirket demedim demem. Ama borsada mal alıştan kazanır. 35 liraya ustad lafı ile malı kucaklar isen. Uzun vadeciyim sadece teselli olur. 2 sene bekletse bu enflasyonda moralin biter. Sonra dersin ki borsa kumar.

Demem o ki borsa işi herkese göre değil Manuel düşünce lazım kendi düşünceyle hareket kendi analizini yapmak lazım zor diyene de çok çok iyi fonlar var onları tavsiye ederim hem paranızı hem psikolojimizi bitirmeyin kolay bir mecra değil. Sizin için değil Sn. Tınaz, böyle borsa kumar vss.. diyen arkadaşlar için yazdım.
    Maliyet hesaplarıda kişiye özel olmalı sayın nosfecağrı .
    misal benim borsa hariç bir gelirim yok.
    arkadaşım ise öğretmen diyelim. İkimizde yüzde 10 kazansak ikimizde aynı oranda zenginleşmiş olmuyoruz .
    Benim ne yapıp ne edip aylık maaş*12*x yıl kadar fazla kazanmam lazım.kaldıki benim emekli maaşımda yok.
    ssk da yok.

y.t.d.

2. Super yorum aynen öyle.

Hayatını trade ile kazanan kişi bir önceki yorumda dediğiniz üzere diğer kişileri çarpmak ve kazanmak zorundadır onun işi çok daha zor. ( mesleği + birikimi değerlendirme yöntemi borsa )

Hayatını başka şekilde kazanıp yatırım yapan kişi ise parasını,
    1. İnsanlığın genel büyümesi,
    2. Yatırım yaptığı ülkenin büyümesi,
    3. Yatırım yaptığı şirketin büyümesi

Şeklinde genelde özele doğru kazanabilir ve bu nedenle borsalar hep yukarı gider. ( nüfus ve para arttığı için ekonomi büyüdüğü için)

Gidip batan şirketi alanlar ise bu büyümenin mazotu olmuş olurlar - tek sirket almadılar ise üzülmesinler, batacak şirket almamaya dikkat etsinler.

2013 den beri Türkiye borsası değer kaybi %80 bu arada.
     Alıntı Originally Posted by pisyedili01 Yazıyı Oku
    Maliyet hesaplarıda kişiye özel olmalı sayın nosfecağrı .
    misal benim borsa hariç bir gelirim yok.
    arkadaşım ise öğretmen diyelim. İkimizde yüzde 10 kazansak ikimizde aynı oranda zenginleşmiş olmuyoruz .
    Benim ne yapıp ne edip aylık maaş*12*x yıl kadar fazla kazanmam lazım.kaldıki benim emekli maaşımda yok.
    ssk da yok.

y.t.d.

az önce ibni haldun ünivrsitesi adlı bi üniversitenin mezuniyet töreninde reisin arkasında öğrncileri gördüm. doğrusu ben utandım tiplere bakınca onlar ünivrsite mezunu olamazlar
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    investingde doğalgaz 7.200 lerde geziyordu 7.420 lere gelmiş anında
    Bu yaz tezek stoklayın durum vahim geçen hafta 7.200 lerde olan doğalgazık 8.500 e vuruyor. 5 günde %18
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

5. Geçen gün Antalya yolunu giderken üniversitenin birinin ismi gözüme ilişti. Pes artık dedim.

Şeyh Edebali Üniversitesi

http://www.bilecik.edu.tr/

Bir yanda "Türkiye şeyhler dervişler ülkesi olamaz" diyen Atatürk, öbür yanda şeyhin adını üniversiteye koyan zihniyet.

6.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Super yorum aynen öyle.

Hayatını trade ile kazanan kişi bir önceki yorumda dediğiniz üzere diğer kişileri çarpmak ve kazanmak zorundadır onun işi çok daha zor. ( mesleği + birikimi değerlendirme yöntemi borsa )

Hayatını başka şekilde kazanıp yatırım yapan kişi ise parasını,
    1. İnsanlığın genel büyümesi,
    2. Yatırım yaptığı ülkenin büyümesi,
    3. Yatırım yaptığı şirketin büyümesi

Şeklinde genelde özele doğru kazanabilir ve bu nedenle borsalar hep yukarı gider. ( nüfus ve para arttığı için ekonomi büyüdüğü için)

Gidip batan şirketi alanlar ise bu büyümenin mazotu olmuş olurlar - tek sirket almadılar ise üzülmesinler, batacak şirket almamaya dikkat etsinler.

2013 den beri Türkiye borsası değer kaybi %80 bu arada.
    Zaman zaman yazan Cemsoy diye bir arkadas var.

Adam tuccar, yani mal alip satiyor.

Hic bir gun gormedim ki, su hisseyi alin diye yazsin.

Bildigi isi yapiyor.

Uzamanligi bizim gibi okuldan filan gelmiyor, zaman icinde tecrube kazanarak ogrenmis, hangi malin hangi bolgede hangi fiyattan gidecegini biliyor.

Risk oranini belirliyor, isigi gordugu anda aliyor ve kar ederek satiyor.

Eger Sn.Cemsoy gibi bu isi bilmiyorsaniz, yurt icinde suradan sunu alayim, surada su fiyattan satarim gibi hayallerle girerseniz kaybedersiniz.

Burada yazan, isi bilen bir cok arkadas var, zaman zaman yazan.

Guclu temel analiz bilgisi var, diger taraftan hangi malin birim basina dusen enerji maaliyetini, sirketin enerji bagimliligini, dolar doviz bagimligini belirliyor.

Bu ulkede, enerji ve doviz darliginin hic bir zaman bitmeyecegini biliyor ve akilli secimler yapiyor.

Simdiye kadar tarihin hic bir doneminde bu kadar yanlis yonetilmemisti bu ulke, buna ragmen kararlarina guvendigi icin sabirla bekliyor.

Kaybetmiyor.

7. Cehalet en kılcal damarlara kadar ilerlemiş. Mücadele etmek bu saatten sonra imkansız. Bu yolun sonu iyi değil.

ytd

Duhul
    Apr 2022
    İkamet
    adana
    Gönderi
    7,037
    Sayın Tınaz bende şirketler hakkında yazmamaya gayret ediyorum o yüzden mümkün mertebe döviz eurobond emlak gibi konularda yazıyorum .sizleri okuyorum.oralarda yazınca rahatsız oluyorum .yazıp yazıp siliyorum.

şefim günümüzde borsada çok bilen bilgili araştıran hergün üstüne koyan gençler var. Süperler genç hepsi zehir gibi.

Ben ayaklı borsadan geliyorum ve yaşlandık 49-16 = x yıllık tecrübem var .Bizim zamanımızda simitcisi camcısı fırıncısı herkes ama herkes borsacıydı Tophanede.okuma yazma bilmek yeterliydi borsada çalışmak için.

y.t.d.
    Son düzenleme : pisyedili01; 25-07-2022 saat: 21:18.

Sayfa 854/993 İlkİlk ... 354754804844852853854855856864904954 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •