Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 931/1002 İlkİlk ... 431831881921929930931932933941981 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 7,441 - 7,448 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Şimdi anlı şanlı şirketlerden ev aldınız,paranızı ödüyorsunuz,inşaat yükseldikçe seviniyorsunuz ,o yükselen inşaatda hakkınız olduğunu sanıyorsunuz doğal olarak,aslında o inşaat bitmezse,inşaat şirketi bankaya veya arsa sahibine olan taahhütlerinde en ufak bir aksama yaparsa hukuken hiç bir hakkınız yok,elinizdeki noter sözleşmeleri tuvalet kağıdı değerindedir,acı ama bizim hukuki sistem bu şekilde bakıyor olaya .

2. Hocam sizin bahsettiğiniz konu çok farklı.
    Kat ittifakı olmuş yada kat mülkiyeti bir gayrimenkul de böyle bir şey yaşanmamış şu durumda.
    Çünkü kat ittifakı olarak, bina bağımsız bölümlere bölünüyor.
    Hisseli tapuda da bahsettiğiniz benzer riskler var.
    Ama kat ittifakı veya mülkiyetli bir dairenin satın alınmış tapusunda ben bahsettiğiniz tarzda hiç problem duymadım.(yoktur demiyorum)
    Zaten o tarz hisseli tapulu evlerinde fiyatı enaz %20-30 ucuzdur

Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Arsa sahibi müteahitle anlaşma yaptı,inşaat başladı.Siz de o inşaat sürerken o inşaattan mülk almaya karar verdiniz.Noterden sözleşme yaptınız,illa tapu dediniz inşaat bitmediğinden inşaat şirketi size ancak arsa tapusu veririz dedi.Tapuya gittiniz arsa tapunuzu aldınız,paranın yarısı peşin yarısına da bir ton senet imzaladınız.Noterden sözleşme de yaptınız.Müteahit iflas etti,inşaatın yarısı bitti ama inşaat da durdu.Arsa sahibi müteahitle olan anlaşmasını feshetti,siz nasılsa tapum var diye rahatsınız.Hayda o ne arsa sahibi size de tapu iptali davası açtı,yerel mahkeme tapu iptal edilmez dedi,yargıtay ise tapunuzu iptal etti.E hani tapu güvencesi,ben o tapuya güvenip müteahite para verdim benim paramla inşaaatın yarısı bitti,benim tapum niye gitsin ki dediniz ama heyhat bizim hukuki sisteme göre meğer tapu sizin değilmiş.Bu dersin bedeli de 7 yıllık emeğiniz oldu,hayatınızın çalınan 7 yılı ,kolay değil bu işler.Bu arada batan inşaat şirketinin piyasaya dağıttığı senetleri inşaatın bitmeyeceğini bile bile ödediniz ,en acısı o olmuştu.

3. Topraktan ve projeden alınan gayrimennkuller o riskleri taşır.
    Bu konun tapu ile de aslında çok ilgisi yok.
    Önemli olan burada iskanı alınmış kat mülkiyetli bir daire alınmasıdır.
    En kötü ihtimal %100 bitmiş, kat ittifaklı tapu alınmalı.

Şimdi anlı şanlı şirketlerden ev aldınız,paranızı ödüyorsunuz,inşaat yükseldikçe seviniyorsunuz ,o yükselen inşaatda hakkınız olduğunu sanıyorsunuz doğal olarak,aslında o inşaat bitmezse,inşaat şirketi bankaya veya arsa sahibine olan taahhütlerinde en ufak bir aksama yaparsa hukuken hiç bir hakkınız yok,elinizdeki noter sözleşmeleri tuvalet kağıdı değerindedir,acı ama bizim hukuki sistem bu şekilde bakıyor olaya .

Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Hocam sizin bahsettiğiniz konu çok farklı.
    Kat ittifakı olmuş yada kat mülkiyeti bir gayrimenkul de böyle bir şey yaşanmamış şu durumda.
    Çünkü kat ittifakı olarak, bina bağımsız bölümlere bölünüyor.
    Hisseli tapuda da bahsettiğiniz benzer riskler var.
    Ama kat ittifakı veya mülkiyetli bir dairenin satın alınmış tapusunda ben bahsettiğiniz tarzda hiç problem duymadım.(yoktur demiyorum)
    Zaten o tarz hisseli tapulu evlerinde fiyatı enaz %20-30 ucuzdur
    Sn tasarrufçu konu çok kapsamlı,o yüzden tapu iptali davalarına bakın dedim,sizin dediğiniz durumlarda da özel durumlarda tapu iptali sözkonusu olabilir,bunun örneklerini yargıtay kararlarında bulabilirsiniz,konu ilginizi çekiyorsa biraz internet araştırması yapın,sn ressamın dediği gibi bu mecrada çok fazla bilgi verebilmek en azından benim yaşımda biri için yorucu oluyor.Son sözüm bizim memlekette hukuk çok sıkıntılıdır,ressam forumdaşın dediği husus çok değerli belki bin satışın birinde dediği konu sorun olur ama o bir satış sizinki olursa yandınız.Yahu ben ev almaya gittiğimde tapu memuru kaça alıyorsunuz demedi belediyeden rayiç bedeli öğrenin gelin dedi adam o kadar alışkın ki rayiç üstü fiyatın gösterilmeyeceğine ,bizde bazı illegal rutinler vardır ki artık legal olmuş gibidir,ha siz yakalanırsanız devlet sizi oyar o hakkı elinde devlet tutar, işine gelince devlet o hakkını kullanır.Aldığım bir dükkanın çıkması varmış,iskanı da müteahit almamış,iskan için başvurduğumda çıkma olduğu için sorun oldu,koca belediye başkanı 18 metrekare fazlalık var deyince herkesden metrekare başına üç bin bağış alıyoruz ama siz belediyeye 18 bin bağışlayın iskanı verelim dedi.E dedim ben bu bağışı yapınca bu çıkma legal mi olacak dedim yok dedi şikayet olursa gene yıkarız çıkmayı, bu bizim görmezden gelmemizin bedeli dedi.Yani rüşvet resmi ve tarifesi vardı belediye başkanının ağzından direk tarifeyi öğrendim ben)))))))))))

Topraktan ve projeden alınan gayrimennkuller o riskleri taşır.
    Bu konun tapu ile de aslında çok ilgisi yok.
    Önemli olan burada iskanı alınmış kat mülkiyetli bir daire alınmasıdır.
    En kötü ihtimal %100 bitmiş, kat ittifaklı tapu alınmalı.
    E demek ki elinizdeki tapu da bazen palavra oluyor.

6. Tapu cinsleri var. Bahsettiğiniz konular birbirinden farklı konular.
    Konut için de arsa içinde araştırıp öyle satın alınmalı.
    Arsalar içinde geçerli bu. Kişi gidiyor 10 dönümlük bir tapu içinde 380m2 arsa alıyor.
    Yarın ev yapmak istediğinde bir sürü sorun yaşıyor.
    Aslında burada temel sıkıntı, araştırmamak ve uyanıklık.
    Araştırmıyoruz çünkü duyduklarımız kulağa daha hoş geliyor.
    Uyanığız çünkü 500binlik daireyi 380bine kapattık gözüyle bakıyoruz.
    Oysaki sonuç bazen hüsran oluyor.
    Benim gayrimenkul işinde verebileceğim nacizane öneri;
    Alınacak malın bağımsız tapusu olmalı.
    Konutsa kat mülkiyetli, arsa ise tek tapu (hisseli değil)

Ytd

E demek ki elinizdeki tapu da bazen palavra oluyor.

Tapu cinsleri var. Bahsettiğiniz konular birbirinden farklı konular.
    Konut için de arsa içinde araştırıp öyle satın alınmalı.
    Arsalar içinde geçerli bu. Kişi gidiyor 10 dönümlük bir tapu içinde 380m2 arsa alıyor.
    Yarın ev yapmak istediğinde bir sürü sorun yaşıyor.
    Aslında burada temel sıkıntı, araştırmamak ve uyanıklık.
    Araştırmıyoruz çünkü duyduklarımız kulağa daha hoş geliyor.
    Uyanığız çünkü 500binlik daireyi 380bine kapattık gözüyle bakıyoruz.
    Oysaki sonuç bazen hüsran oluyor.
    Benim gayrimenkul işinde verebileceğim nacizane öneri;
    Alınacak malın bağımsız tapusu olmalı.
    Konutsa kat mülkiyetli, arsa ise tek tapu (hisseli değil)

Ytd
    Elbet kat mülkiyetli tapu ve hissesiz arsa tapusu esastır.Ama benim olayımda tapuya gittik ve bir arsa tapusu aldık.Tapu memuru vardı ,bina devletin tapu dairesi idi,aldın mı diye bana sordu tapu memuru,sattın mı ve paranı aldın mı diye karşı tarafa sordu.Bu işlem illegal oldu,ben nerden bilecektim bu işlemin illegal olacağını.İptal nedeni hisseli tapuda diğer ortakların itirazı ve öncelikli alım hakkı değildi,bambaşka bir nedendi.Neyse sizin dediğiniz tapuların da özel durumlarda iptal edilebileceğini yargıtay davalarını araştırırsanız görürsünüz,bir örneği sn ressam verdi,araştırırsanız çok ilginç başka durumlar da olduğunu göreceksiniz.Bu konuda çok ama çok araştırma yaptım ,buralarda daha fazla milleti sıkmayalım ,konunun özü anlaşılmıştır sanırım.

8.  Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Projeden ev alacaklara bir ev ödevi vereyim.Projenin üzerine bankanın ipotek koyarak şirkete kredi verdiği durumda şirketten satış vaadi sözleşmesi ise ev alan birinin herhangi bir iflas gecikme vs durumunda hakkı nedir ,hukuken evine kavuşabilir mi,şirket evi teslim etmezse ne yapabilir,şirket evi teslim etse tapu vermese hukuken ne yapabilir.Bunu araştıran biri projeden satış lafını duyunca aksi yöne usain bolt dan hızlı kaçar ))))))))))
    Taşınmazın tek devir-teslim yeri tapu dairesidir Sayın Hkm,bu başlıkta çok önceleri Ankara da bir arkadaşımın başına gelenleri yazmıştım,banka,noter hepsi hikayedir,ayrıca müteahhit bankadan sizin adınıza bitmemiş daire için kredi kullandırdıysa,kaçsa,inşaat temel olarak kalsa bile banka alacağını alıyor dedikten sonra geçmişte sizinde neredeyse bire bir arkadaşımla aynı şeyleri yaşadığınızı gördüm.....

Sayfa 931/1002 İlkİlk ... 431831881921929930931932933941981 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •