Sayfa 106/193 İlkİlk ... 65696104105106107108116156 ... SonSon
Arama sonucu : 1538 madde; 841 - 848 arası.

Konu: Orta Vadeli İnciler

1.  Alıntı Originally Posted by burdur15 Yazıyı Oku
    Şİmdi şirkeleri incelerken bir çoğunun yüksek borç oranları olduğunu gördüm. Daha dikkatli incelediğimizde bazı şirketlerin bazı orta ve büyük ölçekteki yatırımlarını yaparken sermaye yapıları yeterince iyi olmadığından ,yetersiz olduğundan, yahut hali hazırda başka bir yatırımda da sermayeye ihtiyaç duyulduğundan orta uzun vadeli dolar euro cinsinden borçlanıyorlar. ama ciddi miktarlarda finansal gider yazıyorlar karı eritip biiriyor. şimdi merakım şu bu şirketler bu şekilde borçlanacağına bedelli sermaye artırımı yapsa (örneğin ZOREN osmangazi dağıtım şirketini alırken yaptığı gibi. alımın zamanlaması veya şirketin bedelli sıklığı vs tartışılabilir) sermaye ihtiyacını bu şekilde karşılasa herkes için daha sağlıklı olmaz mı . Her paraya ihtiyaç olduğunda bedelli yapsın demiyorum tabi yanlış anlaşılmasın. Sadece daha iyi bir seçenek değil mi bunu öğrenmeye çalışıyorum.
    Finans teorisine göre sayısal olarak ispatlanmış şekilde, kredi maliyeti sermaye maliyetinden daha düşüktür.

bu nedenle borçlar sürdürülebilir olduğu müddetçe şirketler borçlanmayı, sermayeye tercih ederler.

Polaris hocam, çok teşekkür ederim.

Halihazırda elimde bir şey yok ama, kap'tan sanayi firmalarının mali tablolarını indirmeye başladım, epeyce excel hammaliyesi var önümde.

KAP sitesi de 7 gün 24 saat açık artık.

Mümkün mertebe aktif bir şekilde takip ediyor olacağım.

2. excel algoritması nasıl buldunuz. yorum eleştiri ?

EREGL

Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

3. Şirketin satışlarını arttırdığını, yani artık daha fazla kişi/kuruma mal satmış olduğu görülmekte.

Bu ifadede şöyle bir durum var, kuvvetle muhtemel müşteri sayısı değil, müşterilere yapılan ortalama satış artmıştır

4.  Alıntı Originally Posted by Del Piero Yazıyı Oku
    Şirketin satışlarını arttırdığını, yani artık daha fazla kişi/kuruma mal satmış olduğu görülmekte.

Bu ifadede şöyle bir durum var, kuvvetle muhtemel müşteri sayısı değil, müşterilere yapılan ortalama satış artmıştır
    Hmm dogru o daha mantikli olabilir. Dusuneyim baska ?
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    396
     Alıntı Originally Posted by temelreisim Yazıyı Oku
    Vestel elektronik göremedim sanırım

şekilsiniz ya
    İyi bakmamışsınız.

şekilsiniz ya derken?

Alıntı Originally Posted by YALIN Yazıyı Oku
    Borsa, korku değil eğlenceli bir gerilimdir. https://twitter.com/azizserin75

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    396
    Twitter da üç bininci takipçim olması nedeni ile sayın BIKMIŞBROKER üstadın isteği üzerine PARSN şirketinin analizidir.

1968 yılında kurulan PARSAN, İstanbul – Pendik’ te 91.000 m2 arazi üzerinde, 27.400 m2 lik kapalı alanda, dövme, ısıl işlem, özel talaşlı imalat ve kalıp üretim tesislerini de kapsayan entegre bir çelik dövme ve işleme fabrikasıdır.

Şirketin ürünleri bir çok alanda kullanılmaktadır. Otomotiv sanayi, tarım ve iş makineleri, savunma sanayi, havacılık sanayi, demir yolu gibi bir çok sektöre hitap etmektedir. Ve şirketin bu sektörlerdeki müşteri portföyü de sektörlerin öncü markalarındandır ve daha sonra detayına da bakacağız şirketin satışlarının %80 civarı yurt dışına yapılmaktadır. Dolayısıyla şirketin satış kanalları çok zengin ve deyim yerindeyse adeta sınırsız pazarlara sahiptir.

Oldukça verimli bir iş kolunda faaliyet yürüten şirketin otomotiv yan sanayi sektöründeki konumunu görmek ve aynı zamanda aynı sektörde faaliyet yürüten diğer şirketler ile kıyaslamak istedim.

Aşağıdaki tablo dupont analizi eşliğinde bir kaç rasyo ile beraber sektördeki şirketleri puanlıyor. Her rasyoda en yüksek puanı alan şirketin 100 puan alması gerekir ama tabiki öyle bir şirket yok. En yüksek puanı alan şirket sektörün en iyisidir anlamına gelmez ve en çok kazandıracak şirket adayı da değildir çünkü bu tablo varolanı gösteriyor, olacağı değil.

Tabloda görüldüğü gibi PARSN şirketi sektördeki puanlamaya göre en yüksek puan olan 54,68 ve en düşük puan olan 19,62 ye göre 32,74 puan ile ortalamanın da altında kalmıştır. Bu düşük puanın sebebi ise daha çok karlılık rasyolarında alınan zayıf puanlardan kaynaklanmaktadır. Görüldüğü gibi şirketin kaydırılmış yıllık hesaplamaya göre net kar marjı 0,34 oysa bu kalemde sektör ortalaması 10,37 ve bu hali ile bu rasyoda en düşük puanı almış. Aktif devir hızı ve aktif karlılık rasyolarında da aynı şekilde sırası ile 0,24 ve 0,08 ile sektörün en zayıfı durumunda. Borçluluk oranı %51,52 ile sektör ortalamasından yüksek durumda ve özsermaye karlılık oranı da 0,018 ile yine sektörün en düşüklerinde.

Diğer rasyolara geçmeden neden bu kadar düşük performans gösterdiğini açıklama ihtiyacı hissettim çünkü nerdeyse şirketi batıracağız

Şirketin net kar marjının düşük olmasının sebebi gelir tablosunda yine göreceğiz ki şirket yeni yatırımlarından kaynaklı olarak çok ciddi finansal gider yazıyor. Oysa şirketin brüt kar marjı %30 civarında (burası çok önemli) şirket yeni yatırımlar yapmamış olsa karlılık konusunda bu kadar verimsiz olmayacaktı ama yeni yatırımlar sayesinde de ilerde çok daha verimli hale gelecektir. Aynı şekilde aktif devir hızının da düşük kalıyor olmasının sebebi yine yeni yatırımlarıdır çünkü yeni yatırımlarının tamamı üretime henüz başlamadığı için özelikle maddi duran varlık rakamı büyüyorken satış rakamı aynı parelelde büyümediğinden satışları aktiflerine göre düşük hesaplanmış oluyor. Aynı şekilde aktifleri sürekli artarken kar üretemediği için aktif karlılıkta da zayıf kalmış oluyor. Yatırımlar bittiğinde daha çok üretim ve daha çok satış ile bu konulardaki kısırılıklar giderilecektir.

Şimdi bu satışlar ve karlılık hakkında ileride de kullanacağımız iki hususa değinmek istiyorum. Şirketin net kar marjı şuan için düşük ama bu yeni yatırımlara başlamadan önce mesela 2013 ve 2012 yıllarında şirketin net kar marjı %6 civarındaymış, yine daha önceki yıllarda çok yüksek veya çok düşük oranlar da mevcut ama ilginçtir şirket genelde sektör ortalamasına yakın oranlarda çalışmış. Ve şimdilerde sektör ortalaması %10 civarında iken şirketin yatırımları bittiğinde sektör ortalaması nerelerde olur tabiki şimdiden kestirmek imkansız ama artan üretimle beraber şimdiki marjlardan çok daha yüksek bir kar marjının olacağını tahmin etmek zor olmasa gerek. Benim tahminim yatırımlar bittikten sonra yüksek cirolu dönemlerde şirketin kar marjının %10 lar veya daha yüksek civarlarda olabileceği yönünde çünkü geçmiş yıllara oranla daha modernize tesislerde yapılacak üretimin kar marjı da yüksek olacaktır.

Az çok şirketi tanımış olduk ve sektördeki güncel konumunu ve geleceğe dair ipuçlarını da görmüş olduk. Her ne kadar özellikle karlılık ve satış performansı konularında güncel verileri pek parlak olmasa da gelecek dönemlerde bu handikapları nasıl değiştirebileceğine dair şirketi daha yakından inceleyebiliriz.

Yukarıda bahsetmeye çalıştığım yeni yatırımlar, şirketin kendi web sayfasında da bahsedildiği üzere şu şekilde açıklanmıştır.

2014 yılında inşaatına başladığımız Dilovası dövme ve işleme fabrikamızda birinci faz yatırımlarımız tamamlanmış, dövme ve işleme hatlarımızda üretim ve ürün sevkiyatı başlamıştır. 100.000 m2 kapalı alana sahip tesiste 5000 Ton kapasiteli tam otomatik aks mili dövme hattımız, 12.800 Ton kapasiteli tam otomatik ağır iş dövme hattımız, ısıl işlem fırınlarımız, kalıp atölyemiz ve tamamlama hatlarımızın kurulumları tamamlanarak üretim başlamıştır.
    2500 Tonluk tam otomatik dövme hattı ve yardımcı tesislerinin kurulumu devam etmekte olup bu yatırımımızda 2017 yılı sonunda tamamlanarak devreye alınacaktır. Dilovası tesisimizin devreye girmesiyle dövme kapasitemiz 80.000 ton/yıla (Montajı devam eden tezgahlar hariç), İşleme kapasitemiz 1.362.000 parça/yıla ulaşmıştır.

Türkiye ve küresel ölçekteki bir çok ağır, orta ve hafif kamyonlar ile binek otomobillerin, tarım traktörlerinin, iş makinalarının ve savunma sanayiinin çelik dövme ve işlenmiş parça ihtiyaçlarının önemli bir bölümü PARSAN tarafından karşılanmaktadır.

Görüldüğü gibi yatırımların bir kısmı tamamlanmış ve üretime başlamışken devam eden yatırımlarda mevcut. Yani karlılık konusunda verimsizlik bir süre daha devam edecek. Şirketin faaliyet raporunda yatırımlar, alınan teşvikler ve diğer konular ile ilgili ana başlıklar paylaşılmış okunmasında faydalar var. http://www.parsan.com/wp-content/upl...YET-RAPORU.pdf

Şirketin güncel mali yapısını incelemek anlamsız olacak çünkü ilk başta yaptığım puan analizinde olduğu gibi şirket başarısız gibi görünecek çünkü küçük bir örnekle şirketin cari oranı 0,9 gibi çok zayıf bir konumda. Yani şirketin 1 yıl içerisinde ödemesi gereken borç tutarı 181 milyon lira ve bunun 46 milyon lirası finansal borç iken, şirketin 1 yıl içerisinde nakde dönebilecek varlığı 163 milyon lira ve bunun 17 milyon lirası nakit para. Buna benzer durumlar başta da belirttiğim gibi yeni yatırımlardan kaynaklanmakta ve geçici durumlardır. Aslında bu şirket bu kadar kredi ile boğuşup finansman gideri ödeyeceğine bedelli sermaye arttırımı yapsa bu yatırımların maliyeti daha düşük olabilir fakat şirketin halka açıklık oranı düşük olduğundan dolayı yönetim bedelli sermaye arttırımı istemiyor olabilir.

Bence asıl önemli olan şirketin gelir tablosudur ve özellikle yeni yatırımlar devreye alındıkça şirketin satış performansı ne derece yükselecek, bu önemlidir.

Faaliyet raporunu okuyanlar biliyordur, yeni yatırımlardan 2017 ilk yarısında üretime başlayanlar vardı. Aşağıdaki tablo artan üretimin satışlarıda arttırdığını gösteriyor. Dikkat ederseniz zaten 2013 yılından bu yana satışlar sürekli artış trendinde ama özellikle son iki çeyrek dönemde satışların daha keskin arttığı görülüyor. Demekki yeni yatırımlar meyve vermeye başlamış ve bu meyveler daha iştah arttırıcı İştah arttırıcı olmasının asıl nedeni ise artan satışlarla beraber şirketin net esas faaliyet kar performansınında artıyor olmasıdır.

Şirketin yatırımları tamamen bittiğinde yıllık cirosu ne olabilir sorusuna elbette net bir cevap olmayacaktır ama 2017 yılında devreye alınan üretim tesislerinin ciro üzerindeki etkisini görmek ve buna göre gelecek dönemleri değerlendirebilmek açısından bir özet çalışma olsun.

2013 yılı: 154.1 milyon TL
    2014 yılı: 194.3 milyon TL
    2015 yılı: 217.2 milyon TL
    2016 yılı: 227.5 milyon TL
    2017/06 : 149.1 milyon TL

Şirketin dönemsel özelliği olmadığından yıllık rakamları 4 çeyrek rakama böldüğümüzde 2013 yılındaki ortalama çeyrek başına 38,5 milyonluk ciro, artarak 2016 yılında çeyrek başına 56,8 milyonluk bir satış performansına denk gelmiş ve 3 yıl sonunda %47 gibi artış sağlanmış... 2017 yılı ilk yarısında ise 149.1 milyon TL yani çeyrek başına 74,5 milyon TL ortalama olduğuna göre geçtiğimiz yıla göre %31 artış göstermiştir. Özet sonucu; ciro artış hızı 3 yıllık ortalamaya göre 2017 yılında yaklaşık olarak %50 oranında daha da büyümüştür. İşte bu sonuç, şirketin yatırımları bittiğinde satışlarının çok ciddi artabileceğine dair önemli bir işarettir. Ve son dönemlerde brüt kar marjının %30 civarına yaklaştığı düşünülürse çok ciddi kar üretebilme olasılığı da yüksek bir ihtimal bence...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    396
     Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    excel algoritması nasıl buldunuz. yorum eleştiri ?

EREGL

Gayet güzel forslu olmuş Erhan

Fakat özellikle şirket bazlı temel analizin tek düze yöntemlerle yapılmaması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü kimi zaman kendini inkar edebilen kriterlere sahip bir analiz modelini standart şekilde test edipte başarı beklemek bence gerçekçi olamaz.

8.  Alıntı Originally Posted by YALIN Yazıyı Oku
    Gayet güzel forslu olmuş Erhan

Fakat özellikle şirket bazlı temel analizin tek düze yöntemlerle yapılmaması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü kimi zaman kendini inkar edebilen kriterlere sahip bir analiz modelini standart şekilde test edipte başarı beklemek bence gerçekçi olamaz.
    Üstad Comdo analizi de yaparsam twitter da takipçin olacağım😄

LG-H860 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 106/193 İlkİlk ... 65696104105106107108116156 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •