Onemli Gunler Banner
Sayfa 653/997 İlkİlk ... 153553603643651652653654655663703753 ... SonSon
Arama sonucu : 7975 madde; 5,217 - 5,224 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

1. 200k dolar Burgan 4.30% gecen hafta 'pazarlıksız' baglandı (temdit).

2.  Alıntı Originally Posted by JonDowes Yazıyı Oku
    Hiç kimse banknota hiçbir zaman faiz kazanmaz. Olayın tüm özeti bu. Bunu dikkate almadan yorumluyorsunuz:

Şubeye "şubeler cari* faiz cezası yazılır" derken bunu şubecilerin diliyle (aslında kısmen hatalı bir deyiştir) yazdım. O nakti başka bir bankaya veya kredi çekenlere verebiliyorlarmış gibi bir algınız var, o kısım yanlış. Bankaya banknot yatırıldığında aktif-pasif elbette tutar; o dengeyi bozabilecek bir işlem türü zaten yok. Ancak "her aktif ve her pasife her zaman faiz tahakkuk ettirilir" de bir diğer hatalı düşünceniz. Bu örnekte pasife faiz ödeniyor (nakit yatan mevduata) ama bankanın aktifi faiz kazanamıyor (kasada yatan banknot).

*Bankaya yatan para genelde valörlü mevduat yapılsa bile, o gün müşteriye faiz ödenmiyor diye şube o gece işleyecek olan şubeler cari faizinden mahrum olmak istemez. Elinde imkan varsa gruba gönderir (Gruplar ihtiyacı olana götürür, fazlayı TCMB'ye yatırır). Mevduat valörlü ise, o günkü şubeler cari faizi şubeye net, kılçıksız kar yazar (12 birim). Valörsüz mevduat ise, çok çok daha az kar yazar (1 birim). Valörsüz mevduat olduğu halde nakit gruba verilememişse; mevduatın günlük karşılığı kadar şubeye zarar yazar (12 birim). Hem valörlü mevduat hem de gruba verilemeyen para için hiçbir etki uyanmaz (0 birim). Her 4 ihtimal de olasıdır, hiçbirini "olamaz" diye kesip atamazsınız. Gruba devredilemeyen para için şube ya 12 birim zarar yazıyor; veya 12 birim kar yazacakken 0 birime razı olmak durumunda kalıyor. Her durumda şube relatif olarak zararlı. Bunu da gündelik dilde "hazine bize şubeler cari cezası kesti" diye belirtirler. Teknik açıdan "Dijitalleşen para faiz kazanır. Dijitalleşemeyen para da kazanamaz". Ortada şubeye bir ceza yok; alternatif kazancın kaybı var. Bunun müşteriye yansıması da "Öğleden sonra hiç nakit talebi yok; lütfen 350 bin TL banknotu saat 16:30'da kasaya dayayıp bizi üzmeyin" 'dir.
    Şubeler tabiki o nakitten faiz alamadıkları için zarar ederler. Ayrıca genel müdürlükte şubelere direkt olarak çeşitli cezalar verebilir; personel primleri misal olarak kesilebilir.

Benim demek istediğim bankanın o günkü zararını tek şube üstünden hesaplayamayız. Belki Happy'nin 200bin eftsi zarar oldu ama başka şubeye de 2milyon geldi aynı şekilde veya başka bir alacak merkez bankasında kaldı ona faiz işlettiler. Gün sonu bankanın genel durumuna bakmamız gerekiyor. Yoksa uzun uzun anlattıkların tabikide doğru. Ama şubeler bağımsız franchise'lar değiller adı üstünde şubeler, sadece Happy 200bin cuma akşamı koyup eft yaptı diye banka o gün zarar etmedi demek istemiştim, makro boyutta bakmak lazım olaya.

Ayrıca bankacılar defterleri pişirmek, var olmayını gösterip olanı saklamak konusunda da oldukça ustalar

3. otomatik geçiş olmuyor

Alıntı Originally Posted by ismailigr Yazıyı Oku
    Merhaba şekerbank günlükte 14.50 geçti. Bugün baktım bende bir fark olmamış otomatik geçiş olmuyor mu?

LG-K535 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    otomatik geçiş olmuyor. mt yi aradım. 14.25 başlayanlar 90 gün sonuna kadar 14.25 gidecek.

4.  Alıntı Originally Posted by harakiri35 Yazıyı Oku
    Şubeler tabiki o nakitten faiz alamadıkları için zarar ederler. Ayrıca genel müdürlükte şubelere direkt olarak çeşitli cezalar verebilir; personel primleri misal olarak kesilebilir.

Benim demek istediğim bankanın o günkü zararını tek şube üstünden hesaplayamayız. Belki Happy'nin 200bin eftsi zarar oldu ama başka şubeye de 2milyon geldi aynı şekilde veya başka bir alacak merkez bankasında kaldı ona faiz işlettiler. Gün sonu bankanın genel durumuna bakmamız gerekiyor. Yoksa uzun uzun anlattıkların tabikide doğru. Ama şubeler bağımsız franchise'lar değiller adı üstünde şubeler, sadece Happy 200bin cuma akşamı koyup eft yaptı diye banka o gün zarar etmedi demek istemiştim, makro boyutta bakmak lazım olaya.

Ayrıca bankacılar defterleri pişirmek, var olmayını gösterip olanı saklamak konusunda da oldukça ustalar
    yahu altı üstü bir defa bir şey yaptım evde para kalmasın diye olay oldu.
    boş verin gitsin bir daha yapmam.

5. taze taze oran aldım yoldaşlar için

Vakıfbank 45 güne kadar 15,45
    vakıfbank 175 gün bono 15,45 ( bono içinde opsiyon yapıyorlar )
    özel bankacılık tan alınmış oranlardır
    Finansbank 32 ve yukarısı 14,65

Alıntı Originally Posted by arda2727 Yazıyı Oku
    taze taze oran aldım yoldaşlar için

Vakıfbank 45 güne kadar 15,45
    vakıfbank 175 gün bono 15,45 ( bono içinde opsiyon yapıyorlar )
    özel bankacılık tan alınmış oranlardır
    Finansbank 32 ve yukarısı 14,65
    Hangi paraya bu oran verildi ?

7.  Alıntı Originally Posted by Happy Yazıyı Oku
    olması gereken de bu.
    gerekirse kullanılacak alan açacak.
    sonra ver kırbacı ver kırbacı.
    sonrada 15 e yapismasin
    y.t.d.

8.  Alıntı Originally Posted by powerpc Yazıyı Oku
    arkadaşlar şaka yapmıyorum TL'de %31 için tahminleri alalım. 1 sene 2 sene 3 sene hangisi? ben bunlar oldukça bu oranın geleceğini sanmıyorum ama belli olmaz farklı düşünceler çıkabilir.
    never ever asla
    y.t.d.

Sayfa 653/997 İlkİlk ... 153553603643651652653654655663703753 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •