Sayfa 30/1230 İlkİlk ... 20282930313240801305301030 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 233 - 240 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Reyiz halleder.
    Sikinti yok.
    Syg,
    Eskiden olsa katılırdım. Ancak son yıllarda çok inatçı , bir şeye kafaya taktı mı vazgeçmiyor. İlk fırsatta yine faizi indirmeyi deneyecek. Erken faiz indirimini sonuçlarının geç faiz artırımından daha farklı olacağını düşünmüyorum.

iPhone cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    O egeli ben değilim

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,285
    Halledecek.
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

3. Faiz ve temettü verimini karşılaştırmak bizi şirketlerin gelirlerinin büyük bir kısmını atlamamıza sebep olur.

Nakit temettü dağıtma oranı %100 olan bir şirket kârının tamamını dağıtıyor demektir. O zaman temettü verimi enflasyon karşılaştırması yapabilirsiniz.

Fakat nakit temettü dağıtma oranı %30 olan bir şirketin temettü verimini faizle karşılaştıramazsınız. Çünkü %70 dağıtılmayan ve "yatırıma" dönüştürülen" kâr vardır.

Saygılar.
    Temettü emeklisi aday adayı.
    www.lattedenborsaya.com

4. Bizim gibi ülkelerde ekonomi ile siyaseti ayırmak mümkün değil..Ancak siyasete ucundan kenarından girdiğimizde de çıkmak pek mümkün olmuyor. Bu konuda yazacak çok şey var, ama başlığın odağı kaybolsun istemediğimden girmek istemem.

Şu kadarını yazayım. 2002 sonrası bol para dönemi olarak adlandırıldı. 2008 ara kriz daha çok gelişmiş ülkeler kriziydi...son 16 senedir bizim gibi gelişmekte olan ülkeler bolluk içinde yaşadı, borçlandı, büyüdü, tasarruf tedbirlerini unuttuk. Kamu daki lüks araçlardan bahsedilince, ekonomi bakanı bunlar çerez parası diyebildi...Bol bulunca parayı, oraya buraya sürdük.

Ben Rize liyim, ovit dağı tüneli yapıldı. Büyük ve zor bir tünel, çok maliyetli..Az çok Rize için faydalı bir yatırım...ama fayda maliyet hesabına bakılınca, ülkemizin bu kadar çok kaynağı yok...üstelik artık bu kaynağın maliyeti de eskiye göre çok fazla..bu tünelden ne kadar araç geçecek, 20-30 senede ne kadarlık bir katma değer sunacak.

Yine Rize de havalimanı yatırımına başlandı...deniz doldurulacak...havalimanının hizmet verecği nüfus rize-artvin...toplasan 500 bin kişi etmiyor...turizmi de eklesen..orta boy bir şehir bile değil...trabzon havalimanı rize ye yarım saat, çok mu gerekli...değer mi böyle bir yatırıma, kesinlikle hayır.

Daha mikro bir örnek...merkeze bağlı bir köyde baba ocağı...yeni bir çevre yolu yapıldı, bizim köyden geçiyor...ciddi yatırım, 5-6 senedir bitmedi...çünkü gevşek zemin, derin vadiler vs...dev viyadükler yapılmak zorunda kalındı...üstüne eski yolda da genişletme çalışmaları sürüyor...5 km lik eski yolda 4 tünel inşa ediliyor...maliyeti en az 100 milyon usd dir...bu eski yoldan kışın saatte bir araç geçer, yazın da 10 araç geçer en fazla.

Yazık, günah..bu örnekleri bire bir bildiğim örnekler olduğu için verdim...ve mikro bazda şehrime, hatta köyüme fayda sağlayacak örnekler...ama ülkenin kaynaklarını düşününce hepsi gereksiz, lüks yatırım...acısı fazlasıyla çıkacak bu harcamaların...tüm türkiye bu tür fizibilitesi tam yapılmamış, lüks yatırım cenneti oldu.

çimento, beton, demir...inşaat harcamaları, müteahhit işleri iyi olsun...ucuz iş gücü iş bulsun...arka plandaki amaç da bu korkarım ki.

Nereye gelmek istiyorum...2013 smayıs ayında bol para döneminin bitiş sinyalini verdi bernanke...o tarihten bu yana tüm gelişmekte olan ülkeler negatif ayrışmaya başladı...en negatif ayrışan da biz olduk...eğer son 16 senede olduğu gibi bol para harcayarak, bu harcamaları bol vergi toplayarak ve dışarıdan bol bol borçlanarak fonlayacaksak...işimiz zor, daha da zorlaşacak.

bu nedenle 2001 de olduğu gibi paradigma değişikliğine gitmemiz lazım...bu değişikliğe de aynı kafalarla gitmemiz zor...ya tatlı tatlı bir değişim sağlanacak...ya da 180 le duvara toslayacağız...acı bir değişim yaşayacağız...ama ya seve seve ya seve seve bu değişimi gerçekleştirmek zorundayız.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,285
     Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    bu nedenle 2001 de olduğu gibi paradigma değişikliğine gitmemiz lazım...bu değişikliğe de aynı kafalarla gitmemiz zor...ya tatlı tatlı bir değişim sağlanacak...ya da 180 le duvara toslayacağız...acı bir değişim yaşayacağız...ama ya seve seve ya seve seve bu değişimi gerçekleştirmek zorundayız.
    Bugune kadar benim yasadiklarimda hep "seve seve" yaptik..

Syg,

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,285
    Dun Poltk'nin yaptigi onumuzdeki donem icin bir isaret fisegi olarak gorulmeli.
    Sirketler artik gitgide daha az temettu oderler.
    Bedelsiz devri aciliyor.
    Syg,

7.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Bizim gibi ülkelerde ekonomi ile siyaseti ayırmak mümkün değil..Ancak siyasete ucundan kenarından girdiğimizde de çıkmak pek mümkün olmuyor. Bu konuda yazacak çok şey var, ama başlığın odağı kaybolsun istemediğimden girmek istemem.

Şu kadarını yazayım. 2002 sonrası bol para dönemi olarak adlandırıldı. 2008 ara kriz daha çok gelişmiş ülkeler kriziydi...son 16 senedir bizim gibi gelişmekte olan ülkeler bolluk içinde yaşadı, borçlandı, büyüdü, tasarruf tedbirlerini unuttuk. Kamu daki lüks araçlardan bahsedilince, ekonomi bakanı bunlar çerez parası diyebildi...Bol bulunca parayı, oraya buraya sürdük.

Ben Rize liyim, ovit dağı tüneli yapıldı. Büyük ve zor bir tünel, çok maliyetli..Az çok Rize için faydalı bir yatırım...ama fayda maliyet hesabına bakılınca, ülkemizin bu kadar çok kaynağı yok...üstelik artık bu kaynağın maliyeti de eskiye göre çok fazla..bu tünelden ne kadar araç geçecek, 20-30 senede ne kadarlık bir katma değer sunacak.

Yine Rize de havalimanı yatırımına başlandı...deniz doldurulacak...havalimanının hizmet verecği nüfus rize-artvin...toplasan 500 bin kişi etmiyor...turizmi de eklesen..orta boy bir şehir bile değil...trabzon havalimanı rize ye yarım saat, çok mu gerekli...değer mi böyle bir yatırıma, kesinlikle hayır.

Daha mikro bir örnek...merkeze bağlı bir köyde baba ocağı...yeni bir çevre yolu yapıldı, bizim köyden geçiyor...ciddi yatırım, 5-6 senedir bitmedi...çünkü gevşek zemin, derin vadiler vs...dev viyadükler yapılmak zorunda kalındı...üstüne eski yolda da genişletme çalışmaları sürüyor...5 km lik eski yolda 4 tünel inşa ediliyor...maliyeti en az 100 milyon usd dir...bu eski yoldan kışın saatte bir araç geçer, yazın da 10 araç geçer en fazla.

Yazık, günah..bu örnekleri bire bir bildiğim örnekler olduğu için verdim...ve mikro bazda şehrime, hatta köyüme fayda sağlayacak örnekler...ama ülkenin kaynaklarını düşününce hepsi gereksiz, lüks yatırım...acısı fazlasıyla çıkacak bu harcamaların...tüm türkiye bu tür fizibilitesi tam yapılmamış, lüks yatırım cenneti oldu.

çimento, beton, demir...inşaat harcamaları, müteahhit işleri iyi olsun...ucuz iş gücü iş bulsun...arka plandaki amaç da bu korkarım ki.

Nereye gelmek istiyorum...2013 smayıs ayında bol para döneminin bitiş sinyalini verdi bernanke...o tarihten bu yana tüm gelişmekte olan ülkeler negatif ayrışmaya başladı...en negatif ayrışan da biz olduk...eğer son 16 senede olduğu gibi bol para harcayarak, bu harcamaları bol vergi toplayarak ve dışarıdan bol bol borçlanarak fonlayacaksak...işimiz zor, daha da zorlaşacak.

Bravo. Kendi memleketiniz olmasına rağmen fayda/maliyet analizi ile olaya bakabilmişsiniz. İşte siyasettekilerde de bu zihniyet olsa inanın her şey çok güzel olacak. Çamlıca tepesine inanılmaz büyüklükte camii yapıldı. Gerekli miydi? Müslümanız diye bunları söylemek dinden çıkmak demek değildir ama tabii ki gerekli değildi. Hadi yaptınız. Ya Allah aşkına daha modern, daha dikkat çekici, aynı zamanda turistte çekici yapsanıza. Mesela Altunizade Capitol ün orada camii yapıldı. İnanılmaz modern bir mimarisi var mesela.

İtibardan tasarruf olmaz düşüncesinden halka fayda gelmez.

LG-D802TR cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 30/1230 İlkİlk ... 20282930313240801305301030 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •