Sayfa 358/1230 İlkİlk ... 258308348356357358359360368408458858 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 2,857 - 2,864 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Dünyanın merkezi İstanbul
    Gönderi
    1,716
     Alıntı Originally Posted by cennetyolu Yazıyı Oku
    Evet BES in en önemli farkı ve faydası bu bence de. Dokunamayacağın bir para olduğu için kişiye ister istemez bir yatırım disiplini kazandırıyor.. ama burada yer alan fonlar maalesef hak ettiğince kazandırmıyor. Çünkü BES deki yıllık toplam fon işletim gider kesintisi oranı fonlara ve kurumlara göre değişmekle birlikte genellikle %1 ile 2,28 arasında uygulanmaktadır.Bu oranlar SON DERECE YÜKSEKTİR. Giriş aidatı vs falan hikaye.. asıl mesele bu fon kesintileridir. Fon büyüklüğü zamanla arttığında yapılan kesintiler ödenen katkı paylarını dahi geçmeye başlıyor ve bir noktadan sonra ödenen katkı payları ile özel emeklilik şirketini finanse eder duruma geçiyorsunuz..Bu durumun önlenmesi halinde yani emeklilik şirketlerinin makul kesintiler yapması sağlanırsa sistemin cazibesi daha hızlı artar.
    Ayrıca %25 Devlet desteği ile sağlanan fayda sadece şekilseldir.Bu katkı paylarına özellikle katılımcının müdahalesi engellenmiştir. Bu katkı payları Düşük faizli devlet fonlarında değerlendirildiği için reel olarak erimektedir. Daha acı verici olanı ise Enflasyona karşı reel erimenin etkisi kısa vadede anlaşılamamaktadır.
     Alıntı Originally Posted by admustafa Yazıyı Oku
    Şimdi çalıştığınız şirket sizin adınıza BES hesabı hesabı açmış. 100 TL sen öde 100 TL ben ödeyeceğim diyor. Ayda 100 TL birikiminiz 200 TL oluyor anında. Böyle bir birikimin mantıksız olduğunu söylebilecek birisi var mı? Benim böyle bir BES hesabım var sadece şirketin ödediği hesabın bakiyesi 47 K TL olmuş. Eğer BES yaptırmasıydım şirketin bana sunduğu ek bir faydadan yararlanamayacaktım.
    Sn. admustafa, ben de aynen sizin gibi şirket katkısı alıyorum. bu durumda şirket katkısı alınabilecek en üst sınır kadar katkı payı (genellikle brütün %3 ü olur)yatırmanız yeterli olacaktır. daha üstünü yatırırsanız max. faydanız azalmaya başlayacaktır.şirket desteği sürdükçe bu şekilde yapmanız son derece mantıklıdır.

Burada benim ve bazı arkadaşların söz konusu ettiği iki husus var:

-Paraların yatırıldığı fonlardan alınan kesintiler çok yüksek..ki zamanla portföy büyüdükçe bu kesintinin önemi artıyor. (BES in en can alıcı kısmı olarak görüyorum bu hususu..)

-%25 Devlet katkısı çok güzel ve harika oran ama devlet aslında bunu sana veriyorum ama nasıl vermeyeyimin amacında gibi göründüğü için sana fona müdahale şansı vermiyor ve düşük değerleme oluşturup getiriyi zaman içerisinde reel olarak eritiyor.

2.  Alıntı Originally Posted by cennetyolu Yazıyı Oku
    Sn. admustafa, ben de aynen sizin gibi şirket katkısı alıyorum. bu durumda şirket katkısı alınabilecek en üst sınır kadar katkı payı (genellikle brütün %3 ü olur)yatırmanız yeterli olacaktır. daha üstünü yatırırsanız max. faydanız azalmaya başlayacaktır.şirket desteği sürdükçe bu şekilde yapmanız son derece mantıklıdır.

-Paraların yatırıldığı fonlardan alınan kesintiler çok yüksek..ki zamanla portföy büyüdükçe bu kesintinin önemi artıyor. (BES in en can alıcı kısmı olarak görüyorum bu hususu..)

-%25 Devlet katkısı çok güzel ve harika oran ama devlet aslında bunu sana veriyorum ama nasıl vermeyeyimin amacında gibi göründüğü için sana fona müdahale şansı vermiyor ve düşük değerleme oluşturup getiriyi zaman içerisinde reel olarak eritiyor.
    Sn cennetyolu fon yönetim ücretleri yüksek ve fonların yönetimi noktasında da sıkıntılar mevcut bundan herkes şikayetçi. Fonlar genel yapısı bu şekilde zaten Türkiye'de. Fakat bizim genel yapımız çok kazanayım ama fazlada bişey yapmayayım yönünde. Portföyünüzü doğru şekilde yönetirseniz bu BES olur hisse olur, altın olur, döviz olur farketmez zamanında doğru kararlar vererek reel getiri sağlayabilirsiniz. BES için örnek verecek olursak geçen sene Mayıs ayında Eurobond fonu alsaydınız Ağustos ayında kur 6 üzerinde olduğu zamanda satsaydınız ve PPF fonu alsaydınız sonrada Ocak başında satıp tekrar Eurobond fonu alsaydınız Yıllık %60'dan fazla getiri elde edebilirdiniz. Sonuç itibariyle birikim yapmak ve bu birikimi doğru yönlendirmek nerede olursa olsun kazandırır. BES'e giren insanların çoğu bir miktar para biriksin diye giriyor fakat doğru şekilde kullanılmadığında bu birikimin faydası minumum düzeyde oluyor.

SM-G965F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Yatırım Tavsiyesi Değildir

3.  Alıntı Originally Posted by cennetyolu Yazıyı Oku

Fonlar anaparadan da kesinti yapiyor mu ? Yani yüzde 1 yönetim ücreti alan fon 100 lira kar ettirdiyse 1 lira mi alıyor yoksa anaparadan da aliyor mu ??

SM-N920C cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Nil Satis Nisi Optimum

4.  Alıntı Originally Posted by oguz90tr Yazıyı Oku
    Fonlar anaparadan da kesinti yapiyor mu ? Yani yüzde 1 yönetim ücreti alan fon 100 lira kar ettirdiyse 1 lira mi alıyor yoksa anaparadan da aliyor mu ??

SM-N920C cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Fon yönetim ücreti fon fiyatına günlük olarak yansıtılırak kesilir. Toplamda 100 TL'lik bir fonununuz varsa bir yıl sonra eğer yönetim ücreti kesintisi yıllık % 1 ise yaklaşık fondan 1 TL civarında kesilmiştir.

5.  Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    .
    BES i iyice araştırmamışsın...iyice araştır bence....% 2-3 arası toplam meblağ üzeinde yıllık komisyon ödersin....günlük hesaplanır..10 yılda %30 u bulabilir...emekli olacağın zaman stopajda cabası....hiçbir mantığı yok...Devlet katkısının üst limiti var.ONuda ancak devlet tahvillerinde değerlendirebiliyorsun...sistemde 10 yıl kalmadan %25 devlet katkısını almanda mümkün değil.....Bneden söylemesi

Tavsiyelerin için sağol.

Bes diye yazılır pişmanlık diye okunur...Denemek isteyen buyursun..

MI MAX cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Alıntı Originally Posted by admustafa Yazıyı Oku
    Şimdi çalıştığınız şirket sizin adınıza BES hesabı hesabı açmış. 100 TL sen öde 100 TL ben ödeyeceğim diyor. Ayda 100 TL birikiminiz 200 TL oluyor anında. Böyle bir birikimin mantıksız olduğunu söylebilecek birisi var mı? Benim böyle bir BES hesabım var sadece şirketin ödediği hesabın bakiyesi 47 K TL olmuş. Eğer BES yaptırmasıydım şirketin bana sunduğu ek bir faydadan yararlanamayacaktım.
    Kaç kişi var böyle şirket desteği alan....?.. sallamasyon olmuş biraz......Bes fonlarının performanslarina baktın mı ?,%95 i yerlerde sürünüyor.cok geride kalıyor ..

MI MAX cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

8. Hep sallarım ben zaten. Fon performanslarına da hiç bakmam umrumda olmaz.

Sayfa 358/1230 İlkİlk ... 258308348356357358359360368408458858 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •