Sayfa 7/12 İlkİlk ... 56789 ... SonSon
Arama sonucu : 92 madde; 49 - 56 arası.

Konu: Borsada tek başına uzun vadeli emeklilik portföyüm

1.  Alıntı Originally Posted by vivaldi Yazıyı Oku
    Kitap için teşekkür ederim. Biraz araştırdım gayet güzel eleştirileri var. Bir aksilik olmazsa bu hafta temin edip okumaya başlarım.

PİYASA ZAMANLAMASI tam olarak nedir bilmiyorum. Ancak ucuzken alıp pahallıyken satmak doğru bir yaklaşım değilmidir? Ayrıca ben sizin gibi profesyonel değil aksine çok çok çok amatörüm, lütfen degerlendirmelerinizi yaparken bu durumuda gözden kaçırmayın.
    Yeni yatırımcıların yaptıkları en büyük hata yazılı ve internet ortamının etkisinde kalarak ömürleri ya çok büyük bir borsa çöküşü bekleyerek geçer ya da aldığı hisse çok prim yaptı diye satar zamanla tipik bir al satçı olur... Eğer çevrenizin etkisi altında kalırsanız piyasa sizi zirvelerde almaya diplerde satmaya zorlar... O yüzden biz dünyadaki siyasi gelişmelere kulağımızı tıkıyoruz.. Yatırım yaptığımız şirketlerin faaliyetlerine odaklanıyoruz

2. Piyasa zamanlaması bir hisse çok pahalı diye almamak yada satmak :haberlere takılıp alım yada satım için bir haber beklemek sizi piyasadaki vasat oyuncuların yaptığı gibi piyasa zamanlaması hatasına düşürür.

3.  Alıntı Originally Posted by Sercanhan Yazıyı Oku
    Eğer çevrenizin etkisi altında kalırsanız piyasa sizi zirvelerde almaya diplerde satmaya zorlar...
    PİYASA'yı tanımaya gayret ederken teknik çizimlerde Gerekmiyor mu?

4.  Alıntı Originally Posted by rosense Yazıyı Oku
    Yapabilene saygı duymak lazım

5.  Alıntı Originally Posted by Sercanhan Yazıyı Oku
    O yüzden biz dünyadaki siyasi gelişmelere kulağımızı tıkıyoruz.. Yatırım yaptığımız şirketlerin faaliyetlerine odaklanıyoruz
    Burada aklıma şöyle bir soru geliyor. Yatırım yaptığımız şirketin faaliyetleri içinde bulunduğu koşullara bağlı değil midir? Farzedlim bir sigara firmasına yatırım yapıyoruz. Siyasi iktidar bir yasa çıkartarak bundan sonra sigara paketlerinin tek tip olacağını söylüyor. Bu durum ilgili şirketin satışlarına, dolayısıyla şirketin faaliyetine ve hisse değerine etki etmez mi? Yani haberlere ve güncel konulara tamamen kulak tıkamak bana pek doğru görünmüyor.

İkinci bir soru ise yatırım yaptığımız şirketin faaliyetlerini doğru ve manipülasyonsuz bir şekilde nereden ve nasıl öğreniriz. Kısaca yatırım yapmak isteğimiz şirket örneğin Aygaz'a ait bu bilgileri nasıl takip eder, nereden ulaşabiliriz.

6.  Alıntı Originally Posted by rosense Yazıyı Oku
    Teknik çizimleri okumak ve yorumlamak ta ayrı bir bilgi birikimi ve uzmanlık gerektirmez mi? Ben daha çok amatör bir yatırımcının gözünden olaya bakalim istiyorum. Benim gibi

7. Sayın vivaldiye bir yönden kesinlikle katılıyorum dünya ve Türkiye gundemine kulak tıkamak imkansız istesenizde zor ama yatırımları bu haberlere göre yapmamak lazım örnek ABD - Çin gerilimi hergun farklı haberler pompalaniyor yapılan haberlere göre yatırım yapsak bi alıp bi satmamiz lazım ;) geçtiğimiz haftalarda suudlarin petrolu vuruldu Türkiye de birkaç şirket hemen hareket sergiledi (düştü yada çıktı) 2 haftada kendine geldi geri petrol piyasası dicem o ki gündemden uzak kalmayıp şirketi iyi tanımak gerekli faaliyet raporları konusunda da şirketlerin kendi sitelerinde ayrıntılı olarak mevcut ha bunlara tarafsız olmayabilir dersrniz aracı kurumların şirket degerlendirmeleri var bunlarda orta uzun vadede ışık tutacaktır size saygılar

8.  Alıntı Originally Posted by vivaldi Yazıyı Oku
    Burada aklıma şöyle bir soru geliyor. Yatırım yaptığımız şirketin faaliyetleri içinde bulunduğu koşullara bağlı değil midir? Farzedlim bir sigara firmasına yatırım yapıyoruz. Siyasi iktidar bir yasa çıkartarak bundan sonra sigara paketlerinin tek tip olacağını söylüyor. Bu durum ilgili şirketin satışlarına, dolayısıyla şirketin faaliyetine ve hisse değerine etki etmez mi? Yani haberlere ve güncel konulara tamamen kulak tıkamak bana pek doğru görünmüyor.

İkinci bir soru ise yatırım yaptığımız şirketin faaliyetlerini doğru ve manipülasyonsuz bir şekilde nereden ve nasıl öğreniriz. Kısaca yatırım yapmak isteğimiz şirket örneğin Aygaz'a ait bu bilgileri nasıl takip eder, nereden ulaşabiliriz.
    Borsada 20 senedir hangi hisseler para kazandırdıysa bundan sonrada değişmeyeceğini düşünüyorum.. Bu yüzden batma olasılığı biraz daha düşük koç grubu hisseleri benim öncelikli tercihim..borsayı her gün takip ederim ama yatırım yaptığım, düzenli hissesini biriktirdiğim şirketlere ayda bir bakarım.. Hükümetle ters düşmediyse, sektörde satışları etkilecek bi gelişme yoksa bi hissede en önemli pozisyonun hareketsiz kalmak olduğunu düşünüyorum.. .. Diğer sorunuza gelinceŞirket ile ilgili gelişmelere şirketin yatırımcı departmanını arayarak ulaşabilirsiniz, faaliyet raporlarını isteyebilirsiniz..

Sayfa 7/12 İlkİlk ... 56789 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •