Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 389/1002 İlkİlk ... 289339379387388389390391399439489889 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 3,105 - 3,112 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by abc1980 Yazıyı Oku
    Ben de ön lisans mezunu olarak yıllardan beri para ve sermaye piyasaları ile ilgileniyorum . Bazı maddi ve manevi sıkıntılardan dolayı kendi işimi ( Bilgisayarlı Muhasebe ve Vergi Uygulamaları ) yapmak nasip olmadı .

12 seneden beri Özel Güvenlik Görevlisi olarak çalışıyorum . Son 6 yıldan beri X Belediyesi ' nde çalışıyorum . Hem güvenlik sektöründe çalışıyorum hem de 16 seneden beri de para ve sermaye piyasaları ile yakından ilgileniyorum. Kısacası yan gelir elde ediyorum .

Ekonomik ve siyasi problemler olduğu için portföyüm şu şekilde : BES altın fonlarını , Gram altın fiyatı 156 TL iken uzun bir bekleyişten sonra kademeli satış yaparak sırasıyla 220 TL ' den - 283 TL ' den ve 293 TL ' den sattım.

Paramın diğer kısmı ise Günlük TL Mevduatta.

Diğer kısmı ise Gram altın 220 TL ' den itibaren son bir seneden beri fiziki altın topluyorum . ( Yastık altı )

Bu arada işsiz olduğum dönemde ben de Trader olarak serbest çalıştım . Sadece 5000 TL sermeye ile ( Yıl 2007 ) evimin masraflarını karşılamaya çalışıyordum .

Allah'ın izniyle oldukça güzel bir sermayem olursa ardıma bile bakmadan Trader olarak serbest çalışacağım .

Sadece borsa ile ilgilenmek istiyorsanız eğer kira derdiniz olmayacak . En az bir daire fiyatı kadar ( 250 000 - 300 000 TL ) arası sermayeniz olacak. En önemlisi kafanız rahat olacak. Sağlıcakla kalın .
    Verdiğiniz değerli tavsiyeler için çok teşekkür ederim.

Benim düşüncem de sizinkine paralel, en azından asgari hayat gereksinimlerini karşılayabilecek bir gelir olmalı (borsa dışı), onunla birlikte profosyonel trader olunabilir. Çünkü hayatını idame ettireceğin parayı borsada alım satım yaparak kazanıyorsan, terste kaldığın pozisyonlarda, zamanlarda çok büyük psikolojik sıkıntılara girebiliyorsun. Allah korusun sağlığından dahi olabiliyorsun. Diğer türlü en azından kafan bi nebze rahat oluyor.
    Doğru hisse, doğru zaman.

2.  Alıntı Originally Posted by Tinaz Yazıyı Oku
    Bence cok iyi bir yoldasin.

Bu kadar genc yasda bunlari basarabilmek kolay degildir.

Mesleginden cok, sermaye piyasalari konusuna odaklanmani tavsiye ederim.

Tek basina, kimseye muhtac olmadan, is icin el-etek opmeden, kendi kendine ayakta durabilmek, hedefin olmali.

Yabancilar oyle der, ' you should realize your own dream.'

Elk.Elektronikte Ph.D bile yapsan bir patronun olur,olacaktir.

Allah seni nazardan korusun.
    Çok teşekkür ederim, sizden bunları duymak beni çok motive etti.

Borsada daha çok trend analizi ve temel analiz üzerine işlem yaptığım için. Açtığım bir pozisyonu bir kaç ay elimde tutuyorum. (portfoyumun büyük kısmı için) Dolayısıyla beni ekrana bağlayan ya da mesai saatleri içerisinde konsantre olmamı gerektirecek bir mesele yok. Bu yüzden beni tatmin edecek iş bulabilirsem çalışmayı çok istiyorum. En azından bir yerde çalışsam, "denedim, mutsuz oldum, bıraktım" demiş olurum. Ama çalışma ortamının nasıl olduğunu bile tam manasıyla bilemiyorum.

3.  Alıntı Originally Posted by soros74 Yazıyı Oku
    Oncelikle yatirim alanindaki basarilarindan dolayi seni tebrik ediyorum.

Ben de Insaat Muhendisligi okurken bos derslerde seans salonuna gider, seans izlerdim. Borsadaki heyecan hicbir yerde yok diye dusunuyordum. Borsadan iyi kazandigim zamanlarda, muhendislige ne gerek var, ben borsadan gecimimi saglarim diye dusundugum cok olmustur.

Ancak sunu unutma, borsa donemsel bir olgudur. 2-3 yil iyi kazanirsin, ben bu isi ogrendim, beni kimse tutamaz moduna girersin. Ancak bu isin bir de tersi var. 94 krizi, 2001 ve 2008 krizleri borsada yatirim yapan insanlari cok zor durumlara dusurdu. Evini, arabasini, butun birikimini kaybedenler oldu. Yani demek istedigim su ki borsa surekli bir gelir getirecek yer olarak dusunulmemelidir bence.

Sana tavsiyem, oncelikle mesleginde uzmanlasmaya calis. Is bulmak zor biliyorum ama yine de pes etme. Borsaya harcayacagin vakti gerekirse bir yerde cok dusuk ucretle meslegini ogrenmek icin harca. Simdi 24 yasindasin, meslegi ogrenmek icin ideal bir yas. 30 yasina gelince eger mesleginde hic tecruben yoksa, sifirdan baslamak sana cok zor gelecektir. Yeni mezunlarla ayni muameleyi gormek belki sabrini zorlayacaktir. Onun icin yol yakinken mesleginde en az 3-4 senelik bir tecrube edin, daha sonra tekrar borsaya donersin. Bu yillari kacirirsan ilerde meslegine donemeyebilirsin.

Bol sans dilerim.
    Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim.

Zaten bir yenilenebilir enerji firmasında uzun dönem stajyer olarak görev alıyorum. Burada mesleği öğrenmeye çalışıyorum. Şuanki hedefim kendi mesleğim ile borsa yatırımlarımı bir arada götürmek. Ama çıkar bir yol göremediğiniz zaman yılların emeğini çöpe atıp meslek değiştirmeyi dahi düşünüyorsunuz.

4. İyi dilekleriniz ve tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim.

200 bin TL'lik bir varlık hayatını bu para ile idame ettirmek için çok yetersiz bana göre.

yıllık getirimin minimum 60binTL olması lazım. (5binTL x 12ay) ,

60 bin TL yıllık getiriyi %7 temettü ile alsam; toplam 857 bin TL'lik hissem olmalı.

Yani bugün benim hayat standartlarım açısından 1Milyon TL'm olmalı ki, hiç çalışmasam da sıkıntı değil diyebileyim. (Kafa rahat bir şekilde)

5.  Alıntı Originally Posted by Halukcan Yazıyı Oku
    200 bin lira dediğin para 35000 dolar. 24 yaşında biri için iyi bir sermaye, ama kariyerini yedekleyebileceğin meblağın 10'da biri bile değil.

Almanca öğrenicem demişin, bence hata olur. Önce ingilizce adam gibi öğren (TOEFL 100 üstü)
    Kendi alanında iş bulamadığına göre muhtemelen Taşradan diploman var ve ingilizce seviyeni kanıtlayacak kayda değer bir belgen yok.

Evet piyasa berbat, ama dil bilen elektronik mezunu hiç bir piyasada işsiz kalmaz.
    Yüksek lisans için bence saygın bir üniversiteden ingilizce MBA düşün, taşradan mezunsan üstüne cila çekmek iyi olur, sakarya vb ünilerden gelen diplomaları IK departmanları çoğu zaman değerlendirmeye bile almıyor.

Bilkent/Koç/Sabancı vb seviyede yüksek lisans kovala, çoğu kapıyı açar bu okullar.

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Fakat genellemeler doğru olmayabilir. Çok iyi derecede ingilizce seviyesindeyim. İngilizce ile bir sıkıntım yok. O yüzden Almanca öğrenmeye çalışıyorum zaten. Söylediğiniz gibi İngilizce bilen elek. mühendisine kesinlikle iş var demek çok yanlış.

Belki Türkiye'nin herhangi bir noktasında olabilir, o konuda bir şey diyemem fakat benim iş aradığım bölge İzmir,Manisa. (Özel sebepler.)

6.  Alıntı Originally Posted by ykyildiz Yazıyı Oku
    Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Fakat genellemeler doğru olmayabilir. Çok iyi derecede ingilizce seviyesindeyim. İngilizce ile bir sıkıntım yok. O yüzden Almanca öğrenmeye çalışıyorum zaten. Söylediğiniz gibi İngilizce bilen elek. mühendisine kesinlikle iş var demek çok yanlış.

Belki Türkiye'nin herhangi bir noktasında olabilir, o konuda bir şey diyemem fakat benim iş aradığım bölge İzmir,Manisa. (Özel sebepler.)
    Ingilizce biliyor olabilirsin, bunu işverene kanıtlayabileceğin bir belge var mı? TOEFL gibi? CV sine ingilizcem kötü diye yazan üniversite mezunu yok ülkede, herkes orta yazıyor. Seni orda ayıracak bir belge lazım.

YDS filan olmaz bu. TOEFL.

Neyse sorunun en büyük nedenlerinden biri anlaşıldı, Izmir'de seçenekler az. Vestel geliyor aklıma, ama onlarda pinti maaş konusunda. Yine 5000tl veriyordur ama mühendisine.

Alıntı Originally Posted by Halukcan Yazıyı Oku
    Ingilizce biliyor olabilirsin, bunu işverene kanıtlayabileceğin bir belge var mı? TOEFL gibi? CV sine ingilizcem kötü diye yazan üniversite mezunu yok ülkede, herkes orta yazıyor. Seni orda ayıracak bir belge lazım.

Neyse sorunun en büyük nedenlerinden biri anlaşıldı, Izmir'de seçenekler az. Vestel geliyor aklıma, ama onlarda pinti maaş konusunda. Yine 5000tl veriyordur ama mühendisine.
    7 milyon kişiye hitap ediyor İzmir nedense iş imkanı az deniyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

8.  Alıntı Originally Posted by Halukcan Yazıyı Oku

Ben de fark ediyorum, İngilizcem kötü diyen insan yok Türkiye'de... Ama benim gördüğüm, insan kaynakları bu duruma ingilizce mülakat yaparak çözüm buluyorlar.

Tavsiyeniz için teşekkür ederim. Kesinlikle TOEFL ya da IELTS sınavlarına girip sonucunu CV'me ekleyeceğim. Umarım farkı olur.

Sayfa 389/1002 İlkİlk ... 289339379387388389390391399439489889 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •