Sayfa 151/1002 İlkİlk ... 51101141149150151152153161201251651 ... SonSon
Arama sonucu : 8010 madde; 1,201 - 1,208 arası.

Konu: Yatırım Fonları IX

1.  Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    Derim ki: İstanbul Borsa'sında alınıp-satılan 405 pay senedinin içindeki sağlam, ciddi, dürüst, kurumsallaşmış 50 civarı şirketin pay senetlerini satın alarak vatana ve kendinize iyilik yapınız.

Ortaklarını mağdur etmeyen şirketleri buraya yazamam. Yönlendirme yapıyor diyenler olabilir. 405 şirketin son 20 yıllık fiyat grafiğini tek tek açınız. Yirmi sene önceye göre dolar bazında 1-5-10-20-50-100 kat artan şirketleri kendiniz belirleyebilirsiniz. Elinizdeki parayı 5-10-20-30 şirkete yatırıp rahatınıza bakınız.

"Dolar, altın vb. çok kazandırıyor" diyenler son yirmi yılda 100-500 kat kazanç sağlayan yerli şirketlerimizin olduğunu fark edince çok pişman olacaklardır.

https://odatv4.com/elinizdeki-parayi...-17042148.html

Hangi şirketler bunlar.
    Aslında çok mantıklı bir yatırım
    Ama Garanti gibi 10 yıldır aynı yerde sayan şirketlerde var.

Hisseleri takip edemediğim için, bu işten anlayan arkadaşlar ne der bu konuda acaba?
    Viop basligina sordum sn myfinans. Oradaki forumdaslar uzun suredir daha iyi takip ediyor piyasayi

2.  Alıntı Originally Posted by Market Soul Yazıyı Oku
    Dolarda golden cross mu var?
    Golden cross kötüdür.
    Bir de flama direk mevzuundan bahsediliyor.
    Tahtaya vur myfinans üstad.
    Bu doları kaldırmak kolay indirmek zor, pek tatmin olacak bir yatırım aracı değil...
    Yatırımcının içinden geçebilir.
    Dolarda dusus mu bekliyorsunuz. Nereye kadar cekilebilir ?

Alıntı Originally Posted by Market Soul Yazıyı Oku
    Ichimoku seneler önce kullanıyordum ama FX'de çok iyi değil gibi.
    Gerçi Fransız tatlı mı tatlı bir hanımefendiyi takip ediyordum, ondan ısrar etmiş olabilirim.
    Bu bulutlar falan filan hep geç sinyal veriyor.
    Artık sadece MA kullanıyorum.
    Basit ve net.
    Yazilariniz jmk99 ustada cok benziyor. O da ekonomiyi , grafikleri cok iyi bilirdi. O musunuz acaba diye dusunmeden edemiyor insan.

Golden Cross Nedir?

Golden cross, kısa vadeli hareketli ortalamanın uzun vadeli hareketli ortalamayı kesmesiyle ortaya çıkan bir yükseliş sinyalidir. Golden cross, ufukta boğa piyasası olduğunu gösterir ve yüksek işlem hacmiyle desteklenir.

Golden cross'un 3 aşaması vardır. İlk aşama, satışlar bittiğinde bir düşüş trendinin sonunda fiyatların dip olmasını gerektirir. İkinci aşamada kısa hareketli ortalama, uzun hareketli ortalama boyunca bir geçiş oluşturur ve trendin tersine dönmesini tetikler. Son aşama da daha yüksek fiyatlara kadar devam eden yükseliş trendini kapsar. Hareketli ortalamalar, death cross oluşabileceği noktaya geri dönene kadar geri çekmelerde destek seviyeleri olarak işlev görür. Daha kısa hareketli ortalama, daha uzun hareketli ortalama boyunca bir çaprazlama oluşturduğundan death cross golden cross'un tersidir.

Günlük yatırımcılar (day trading) genellikle gün içi golden cross görünümlerini analiz etmek için 5 ve 15 dönemlik hareketli ortalamalar gibi daha küçük zaman periyotları kullanırlar. Grafiklerin zaman aralığı 1 dakikadan haftalara veya aylara kadar ayarlanabilir. Daha büyük dönemler daha güçlü sinyaller için olduğu gibi, aynı durum grafik zaman dönemleri için de geçerlidir.

Diğer arkadaşı duydum.
    Yeni yatırımcıyım. Benim yazdığımla yatırım yapmayınız. Selamlar.

4.  Alıntı Originally Posted by sadecegrafik Yazıyı Oku
    AFT ve YAY daki portföylerinde olan çoğu şirket bundan sonra yıllık %1 bile gitmez diye düşünsem hatalı olmaz. Günlük harekerütleri kastetmiyorum fonların portföylerindeki ağababa hisselerdeki analize göre konuşuyorum.

Misal bu iki fonun portföylerindeki Microsoft hissesi son gün 260.74$kapatmış. Tahmini brüt temettü 2.24 $. Yani %0.86 temettü oranı. Bu şirketi bu değerlemelerle alırsan çok büyük ihtimalle EuroBond getirisi hisse temettüsünü yener. Şirket zaten olmuş 2 trilyon$ piyasa değerinde. Bundan sonra büyüme ihtimali değil küçülme ihtimali masada olur. Temettü verimi en az %3 ün üzerinde olması lazım iyi bir yatırım olması için.

https://finance.yahoo.com/quote/MSFT....tsrc=fin-srch

Apple için bu değerler daha kötü

https://finance.yahoo.com/quote/AAPL....tsrc=fin-srch

Tesla zaten tam bir çöplük hissesi ama değerlemeler rezalet ötesi

https://finance.yahoo.com/quote/TSLA?p=TSLA

Google için bu değerler daha kötü.

https://finance.yahoo.com/quote/GOOG?p=GOOG

Facebook için bu değerler daha kötü.

https://finance.yahoo.com/quote/FB?p=FB

Amazon için bu değerler daha kötü

https://finance.yahoo.com/quote/AMZN?p=AMZN

NVIDIA için bu değerler daha kötü

https://finance.yahoo.com/quote/NVDA....tsrc=fin-srch

Bu fonları yönetenler aktif ince ayarlamalarla temettü verimi daha yüksek olanlara hafif kayarlarsa ne ala, yoksa bu fonların yerine iyi kaliteli bir EuroBond fonu daha fazla getiri verir.

Hisse fonlarını tercih ederken yerli hisse fonlarındaki aktif yönetim aynı şekilde yabancı fonlarda da yapılıyorsa o fon ayrışabilir.

Bu fonlar sanki çok aktif fon değişikliği yapmıyor gibi geldi eski portföy dağılımlarına bakınca. Şimdiye kadar portföyde fazla değişiklik yapmamaları iyi bir strateji iken bundan sonra belki iyi bir strateji olmayabilir.
    Çok güzel bir çalışma olmuş, tebrik ederim. Beğendim.👏👏👏👏👏. Tabi temettü verimliliği çok önemli bir kıstas. Geleceği bilmek çok zor. Ya Kısmet.

5.  Alıntı Originally Posted by seref9 Yazıyı Oku
    Çok güzel bir çalışma olmuş, tebrik ederim. Beğendim.����������. Tabi temettü verimliliği çok önemli bir kıstas. Geleceği bilmek çok zor. Ya Kısmet.
    Hocam, bir fonu değerlendirirken sadece geçmişe dönük getiriye bakmayın lütfen.
    Bir kiraz fonu düşünün. Kiraz 5 misli artarken kiraz fonu 3 misli çıkmışsa, o kiraz fonu açık ve net başarısızdır, çöptür.
    Çünkü kiraz beşte birine düştüğünde, o kiraz fonu 10'da birine düşer.
    Burada defalarca konuşuldu aslında ancak, maalesef ak portföy ve garanti fonları kendi dayanak varlıklarını , kendi benchmarklarını ( kıyas kriterlerini ) asla geçemeyen neredeyse sıfır aktivite ile yönetilen, en yüksek yönetim ücretlerini alan fonlardır.
    Bunların bazı fonlarının dayanak varlıkları uçup gittiği için bu durum gölgeleniyor.
    Fon ne getirmiş sorusu ile hemen aynı anda sorulması gereken dayanak varlıkları ne getirmiş sorusudur.
    Başarının devamlılığın garantisi getiri değil, benchmarka göre getiridir.
    Bu yüzden tüm dünyada fonların getirisini yayınlaması bazen mecburi bile değilken, tüm dünyada yayınlanması zorunlu tek veri benchmarka görece getiri verisidir.
    Er geç her endex, her dayanak varlık aynı yere dönecektir, bu dayanak varlık kadar çıkamamış fonlar dayanak varlık başa döndüğünde daha da geride olacaklardır.
    Bol kazançlar,
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

6.  Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    Derim ki: İstanbul Borsa'sında alınıp-satılan 405 pay senedinin içindeki sağlam, ciddi, dürüst, kurumsallaşmış 50 civarı şirketin pay senetlerini satın alarak vatana ve kendinize iyilik yapınız.

Ortaklarını mağdur etmeyen şirketleri buraya yazamam. Yönlendirme yapıyor diyenler olabilir. 405 şirketin son 20 yıllık fiyat grafiğini tek tek açınız. Yirmi sene önceye göre dolar bazında 1-5-10-20-50-100 kat artan şirketleri kendiniz belirleyebilirsiniz. Elinizdeki parayı 5-10-20-30 şirkete yatırıp rahatınıza bakınız.

"Dolar, altın vb. çok kazandırıyor" diyenler son yirmi yılda 100-500 kat kazanç sağlayan yerli şirketlerimizin olduğunu fark edince çok pişman olacaklardır.

https://odatv4.com/elinizdeki-parayi...-17042148.html

Hangi şirketler bunlar.
    Aslında çok mantıklı bir yatırım
    Ama Garanti gibi 10 yıldır aynı yerde sayan şirketlerde var.

Hisseleri takip edemediğim için, bu işten anlayan arkadaşlar ne der bu konuda acaba?
    Takriben 35 şirket son 10 yılda dolar karşısında ezilmemiş, değerini korumuş, bu 35 şirketin 18'i iyi performans göstermiş bu 35 şirketin ortalama dolar karşısındaki değer kazancı takriben 2,5 kat artış yakalamış.
    Bu 35 hisse takriben Bist-Tüm'ün %9'una falan tekabül ediyor. Bunları bulup alanlar şanslı kesim, alamayanlar şanssız kesim..

7.  Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    Yıl sonu için 8,67'yi öpüp başıma koyarım.
    Öyle olacaksa dolar bazlı fonlara yada dolara hiç bulaşmam ama....
    İşin aması var.
    Bu öngörülerin tuttuğunu hiç görmedim maalesef.

Daha 1 ay önce yıl sonu 6,20 hedefini veren yabancı kurumlar vardı
    Gelişmelerle hepsi alt üst oldu.

9- 10 TL'yi falan görmeyiz umarım.
    Umarım görmeyiz. 8.67 gayet mantıklı. 10 çok fazla, 9'da olabilir. Ama 10₺ , 2021 yıl sonu için çok ağır sonuçlar doğurur.

8.  Alıntı Originally Posted by sadecegrafik Yazıyı Oku
    Benim beklentim doların 7.80 - 7.65 aralığına inip yükselişine sonra devam etmesi şeklinde. Eğer dolar o aralıklara gelirse cazip olan vs şişmemiş yabancı fonlarda ek alım yaparım. Ben de şu anda ilk çıktığından beri IKL var, IOG var, ve GUM var. Eskiden kalan TCA var. Bunlarda oynama yapmayacağım.

Günlükte olan PPZ var, toplam paranın beşte birinden azı %15 i PPZ de. Para benim değil, başka bir aile büyüğünün parası. PPZ olan kısmı uygun noktada şişmemiş hisse fonlarından birisine kaydıracağım. Belki de hisse senedi alırım ucuz olanlardan ve iyi yönetilenlerden. Belki de yeni arz olacak yeni tema fonlara bakarım. Doların düzeltmesini umuyorum hareket yapmak için.

Anlaşılan Risk'i çok sevmiyorsunuz

Sayfa 151/1002 İlkİlk ... 51101141149150151152153161201251651 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •