Sayfa 1631/2133 İlkİlk ... 6311131153115811621162916301631163216331641168117312131 ... SonSon
Arama sonucu : 17062 madde; 13,041 - 13,048 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1. Bu mantıkla yarın bir gün Bankalara dövizde de alış satış makasını % 20’ye çıkartın diye bir talimat gidebilir.

Alıntı Originally Posted by EGEDUK Yazıyı Oku
    Bu mantıkla yarın bir gün Bankalara dövizde de alış satış makasını % 20'ye çıkartın diye bir talimat gidebilir.
    Döviz alımı tamamen döviz büfelerine hatta karaborsaya kayar,döviz sistem dışına çıkar,en kötüsü de bu olur.

3. Sn Deniz Hocam.
    KKM nin toplam maliyeti ne oldu
    Sanırım Hazine dışında MB ye de Maliyeti var idi

MB geçen sen son gün katakulli ile zararı kara çevirmiş idi.
    Yanı aklımda kalan.
    Bugün itibari ile MB nin durumu nedir.
    Yıl sonu ne kadar kar zarar eder

Teşekkürler

SM-G991B cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

4. Hükümetin dövizin artmamasını bu kadar büyük bir konu olarak ele alması gerçekten ülkedeki birçok şeyin dengesini de bozuyor. Cari açığı azaltacağım derken arttırıyor, ihracatçı kar edemiyor ama döviz frenlense bile enflasyon tam gaz artmaya devam ediyor.
    Deprem sonrası da parasal genişlemenin artarak devam edeceği çok net görünüyor. 2023 için de %40-50 enflasyon hedefi şimdiden fiilen imkansız oldu maalesef. Tüik vasıtasıyla her rakamı gösterirler ama maalesef gerçeklerle uyuşmaz.
    Enflasyona karşı paranın korunacağı enstruman kalmayınca herkes ev araba gibi aslen ihtiyaç olması gereken şeylere yatırım yapar oldu. Kendi adıma borsa ağırlığımı azaltınca altın, gümüş ve yabancı para varlıklara yönelmiştim ama oradan da portföyü büyütebilmek bi yana enflasyona karşı koruyabilmek çok zor.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

Alıntı Originally Posted by yemekci Yazıyı Oku
    Sn Deniz Hocam.
    KKM nin toplam maliyeti ne oldu
    Sanırım Hazine dışında MB ye de Maliyeti var idi

MB geçen sen son gün katakulli ile zararı kara çevirmiş idi.
    Yanı aklımda kalan.
    Bugün itibari ile MB nin durumu nedir.
    Yıl sonu ne kadar kar zarar eder

Teşekkürler

SM-G991B cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Kur korumalı mevduatın (KKM) 2022 yılında bütçeye maliyeti 92.5 milyar TL olarak gerçekleşti.Merkez bankası ise para basarak ödeme yaptığı için bir açıklama yapmadı.
    Merkez bankası bir açıklama yapmadı ama 2022 yıllık karı 31 Aralık bilançosunda 41.2 milyar TL gözüküyor.Genel kurul öncesi resmen açıklar.

Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    Hükümetin dövizin artmamasını bu kadar büyük bir konu olarak ele alması gerçekten ülkedeki birçok şeyin dengesini de bozuyor. Cari açığı azaltacağım derken arttırıyor, ihracatçı kar edemiyor ama döviz frenlense bile enflasyon tam gaz artmaya devam ediyor.
    Deprem sonrası da parasal genişlemenin artarak devam edeceği çok net görünüyor. 2023 için de %40-50 enflasyon hedefi şimdiden fiilen imkansız oldu maalesef. Tüik vasıtasıyla her rakamı gösterirler ama maalesef gerçeklerle uyuşmaz.
    Enflasyona karşı paranın korunacağı enstruman kalmayınca herkes ev araba gibi aslen ihtiyaç olması gereken şeylere yatırım yapar oldu. Kendi adıma borsa ağırlığımı azaltınca altın, gümüş ve yabancı para varlıklara yönelmiştim ama oradan da portföyü büyütebilmek bi yana enflasyona karşı koruyabilmek çok zor.
    Uzun vadede her varlık olması gereken değere gelir, yapay fiyat seviyelerinde süre ne kadar uzun olursa, fay hatlarında çok enerji biriktiği için fiyat düzeltmesi şiddetli depremler gibi çok sert olur.Böyle durumlarda ben bardağın diğer tarafından bakarım ,"oluşturduğum portföy prim yapmıyor" demem "çok ucuza portföy oluşturuyorum ileride çok prim yapar" diye bakarım,tabii ki uzun vadeli bir bakış açısıyla ve bu vadede ihtiyaç duyulmayacak bir parayla.En az 1 yıllık bir sürede yapılacak tahmini harcamaların tutarı kadar da ,hemen paraya çevrilebilecek likit enstrümanlarda tutulması uygun olur.Bir miktar da al-sat olarak trade yapılacak enstrümanlara portföyde yer verilebilir.Gıda ve enerji emtia fonlarına da olumlu bakıyorum.

7.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Uzun vadede her varlık olması gereken değere gelir, sadece fay hatlarında çok enerji biriktiği için fiyat düzeltmesi şiddetli depremler gibi çok sert olur.Böyle durumlarda ben bardağın diğer tarafından bakarım ,"oluşturduğum portföy prim yapmıyor" demem "çok ucuza portföy oluşturuyorum ileride çok prim yapar" diye bakarım,tabii ki uzun vadeli bir bakış açısıyla ve bu vadede ihtiyaç duyulmayacak bir parayla.En az 1 yıllık bir sürede yapılacak tahmini harcamaların tutarı kadar da ,hemen paraya çevrilebilecek likit enstürmanlarda tutulması uygun olur.Bir miktar da al-sat olarak trade yapılacak enstrümanlara portföyde yer verilebilir.Gıda ve enerji emtia fonlarına da olumlu bakıyorum.
    deniz hocam,
    portföyümde gümüş ve değerli metallere ait serbest fonlar. tarım serbest fonu, emtia serbest fonu, döviz serbest fon, hazine eurobondları, yurt dışı hisse taşıyan fonlar vb var.
    Dediğim gibi yurt içi hisse varlıklarımı Kasım ortasından beri kademeli olarak azaltmıştım. Yukarıda saydıklarımda iyi maliyet yaptığımı düşünüyorum ama döviz tarafı dediğim gibi tutuldukça bunlar da prim yapmıyor şimdilik. Ben bu dağılımla rahatım. TL nin değer kaybı bu ekonomi yönetimi ile kaçınılmaz ve sürekli olur artık.
    öte yandan Aralık ve Ocak ayında hanımın ve kendi aracımı biri elektrikli SUV olmak üzere sıfırladık.Daha nasıl bir finansal yönetim yaparız bilemedim. Aldığımız 2 araç da aldığımız fiyatın üzerine %10 şimdiden koydular. olağan dışı günler ve durumlar maalesef.
    en kısa zamanda normalize olmasını diliyorum ekonominin.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    deniz hocam,
    portföyümde gümüş ve değerli metallere ait serbest fonlar. tarım serbest fonu, emtia serbest fonu, döviz serbest fon, hazine eurobondları, yurt dışı hisse taşıyan fonlar vb var.
    Dediğim gibi yurt içi hisse varlıklarımı Kasım ortasından beri kademeli olarak azaltmıştım. Yukarıda saydıklarımda iyi maliyet yaptığımı düşünüyorum ama döviz tarafı dediğim gibi tutuldukça bunlar da prim yapmıyor şimdilik. Ben bu dağılımla rahatım. TL nin değer kaybı bu ekonomi yönetimi ile kaçınılmaz ve sürekli olur artık.
    öte yandan Aralık ve Ocak ayında hanımın ve kendi aracımı biri elektrikli SUV olmak üzere sıfırladık.Daha nasıl bir finansal yönetim yaparız bilemedim. Aldığımız 2 araç da aldığımız fiyatın üzerine %10 şimdiden koydular. olağan dışı günler ve durumlar maalesef.
    en kısa zamanda normalize olmasını diliyorum ekonominin.
    Bence dengeli ve riski iyi dağıtılmış bir yatırım portföyünüz var,uzun vadede reel olarak iyi prim yapar ,yeter ki zamanı gelinceye kadar satma ihtiyacınız olmasın.

Sayfa 1631/2133 İlkİlk ... 6311131153115811621162916301631163216331641168117312131 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •