Sayfa 467/630 İlkİlk ... 367417457465466467468469477517567 ... SonSon
Arama sonucu : 5036 madde; 3,729 - 3,736 arası.

Konu: ISCTR - İş Bankası C

1. Bloomberg: Şahenk, Katar varlık fonuyla Galataport satışını görüşüyor- bloomberght.com

Ferit Şahenk, Galataport'un satışı için Katar varlık fonu Qatar Investment Authority ile görüşüyor.

Bloomberg'e konuşan kaynaklara göre Şahenk, inşası için 1,02 milyar euro (1,1 milyar dolar) kredi kullandığı Galataport'un olası satışından elde edeceği geliri kredinin kapatılmasında kullanmayı planlıyor.

Görüşmelerin erken aşamada olduğunu belirten kaynaklar söz konusu görüşmelerin bir anlaşmayla sonuçlanmayabileceğine de işaret etti.

Doğuş Holding ve Bilgili Holding tarafından inşa edilen 1,7 milyar dolarlık kruvaziyer limanı projesi Galataport, bir dizi ertelemenin ardından 2021'de açılmıştı. Limanın yılda ortalama 25 milyon ziyaretçi ve 1,5 milyon yolcuyu ağırlaması hedefleniyordu.

Doğuş, Bilgili ve Qatar Investment Authority konuya ilişkin Bloomberg'e yorum yapmadı.

bloomberght.com internet sitesinde yayınlanan sözkonusu habere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.bloomberght.com/bloomber...usuyor-2341626
    "Hayalleriniz için sessiz bir şekilde savaşın. Çünkü onları gerçekleştirirken yaratmış olduğu etki insanların tahammül edemediği bir şeydir."

2.  Alıntı Originally Posted by 666 Yazıyı Oku
    Bilanco kimsenin umrunda degil. Konsensusun %40 ustunde aciklayanlara bile bastilar.
    İşte BİST'in bir yatırım ortamı olmadığını kanıtlayan en önemli delillerden biri. BİST bir spekülatif bir ortamdır, yatırım ortamı değildir diyorum buradakiler bana köpürüyor ama haklı olduğum hem birikim hem de tecrübe ile sabittir.
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

3. 666, ben hala İşbankasının ve diğer özel bankaların potansiyellerinin çok altında bir kar açıkladıklarını düşünüyorum. Konsensusu filan bir kenara atalım, zaten o konsensusu ortaya çıkaranların da bu bankanın potansiyeli hakkında pek bir fikri yok. 2 trilyon 79 milyar tl aktifleri olan bir banka nasıl olur da TR gibi çok yüksek bir enflasyonun hüküm sürdüğü bir ekonomide 1 çeyrekte (3 ayda) aktiflerinin %1 i kadar bir net kar yazar? Bu rakam çok düşüktür, olması gereken 20.5 milyar yerine bunun en az 2 katıdır yani 40 milyar.
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

4. Ben hem naif hem de son derece cahil bir adamım, bilanço tablosunu çarpım tablosundan ayırt edecek bilgim bile yoktur. Ama ilkokul matematiğim fena değildir. İşbankası 2023 e 180 milyar tl özkaynaklarla başladı. Öte yandan gerçek enflasyon %120 civarında seyrediyor. O zaman 2023 sonu itibariyle özkaynaklar 180x2.2=400 milyar tl ye çıkmalı ki reel bazda ayni kalsın. Bunun anlamı da İşbankasının 2023 de 400-180=220 milyar tl net kar elde etmesi gerektiğidir. Yani prorata her çeyrek 220 : 4 = 55 milyar tl net kar açıklamalı İşbankası solo (konsolide olmayan) bazda, öyle 3 aylık 20 milyar tl filan kesmiyor. Peki, 2023 de İşbankası ne kadar kar açıklayacak? 75 milyar tl civarında bir net kar rakamı ortaya çıkacak ve özkaynaklar 250 milyar tl ye yükselecek. Reel bazda değerini koruması için çıkılması gereken rakam 400 milyar tl iken çıka çıka 250 ye çıkacak özkaynaklar ve olması gerekenden 150 milyar tl düşük olacak ki bunun tercümesi özkaynakların 2023 de 150 : 400 = %40 a yakın reel bazda değer kaybettiğidir. Profesyonellik denen fazilet işte bu noktada devreye girmeliydi ama giremedi.

5. Günlük bazda momentum hala negatif (ekim ortasından beri durum böyle) ama 3 Kasım Cuma günü itibariyle saatlik bazda pozitife döndük. İşte bu yüzden kağıt aşağıya gelmeye istekli değil çünkü kısa vadede momentum artık pozitif.

6. 3. çeyrek kar rakamı 10 milyar da gelse 40 milyar da gelse hisse bundan kalıcı olarak etkilenmez demiştim. Nitekim rakam 20.5 geldi ve hisse bana mısın demedi. Gerçi açılıştan hemen sonra robotlar kendi menfaatleri gereği geçici bir süreliğine korku saldılar ama rutin süreçler bunlar, günün her saati olabiliyor.

Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    İşte BİST'in bir yatırım ortamı olmadığını kanıtlayan en önemli delillerden biri. BİST bir spekülatif bir ortamdır, yatırım ortamı değildir diyorum buradakiler bana köpürüyor ama haklı olduğum hem birikim hem de tecrübe ile sabittir.
    Yatirim ortami olup olmamasi otorite ile alakalidir. Cunku insanin tabiatinda var uckagatcilik yapmak. Gelismis ulkelerde otorite insanlarin kafasina vura vura bu hale getirdi borsalarini. Biliyorsun bir uckagatcilik olmussa SEC 3 haftada dava aciyor, mahkeme 1 ayda kararini veriyor, yatirimciyi zarar ettirmissen kuzenin karisindan bile buldurup getirtiyor o parayi.

Burda ise gorevini yapmayi birak uckagatci ile bir olup yatirimciyi soyuyor. 11 ton altin... gram degil kilo degil... ton ton... calmis, sirketi batmis adama 40 milyon lot tahsisliden veriyor. Satma yasagi olmasina ragmen adam 1 ayda hepsini insanlarin ustune bosaltiyor. 9 ay sonra da bu sefer 100 milyon lot tahsisliden veriliyor! Bosaltiyor kottan atiliyor. Davasi 12 sene suruyor, sonunda da birsey cikmiyor, biraz para cezasi ile isine bakiyor. Yasama-yurutme-yargi ayni kokusmus yer cunku. Kapali tahtalarin niye hicbirinin de acilmadiginin, acilamayacaginin aciklamasi.

8. Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

Sayfa 467/630 İlkİlk ... 367417457465466467468469477517567 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •