Sayfa 1958/2138 İlkİlk ... 958145818581908194819561957195819591960196820082058 ... SonSon
Arama sonucu : 17104 madde; 15,657 - 15,664 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1. dikkatimi çeken diğer nokta birçok şirkette büyük hissedarlardan ve şirket varlıklarından hisse satışları var. Krediye erişim azaldıkça bu yola geçildi.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

2. Herkes bir şekilde kısmen yada tamamen nakite geçmek istiyor anlaşılan.
    Önce bir sistem kur.
    Sen sadece sistemi denetle yeter.

3.  Alıntı Originally Posted by Baygeorge Yazıyı Oku
    Çok teşekkürler üstad, Yapabilirler !.. Mecbur olmaları gerekmez mi ?
    Sermaye yükselirse otomatikman sermaye arttırımı yapılmış olmuyor mu ?

Dip NoT : İyiki varsınız benim için sadece bilir kişi de değil bir bilen de oluyorsunuz . . .
    Peşinen teşekkürler.
    Vergiye etkisi olacak mı?

31/12/2023 tarihli mali tabloların enflasyon düzeltmesine tabi tutulması sonucu kaynaklanan kâr/zarar farkı, geçmiş yıllar kâr/zararı hesabında gösterilecektir. Bu şekilde tespit edilen geçmiş yıl kârı vergiye tabi tutulmayacak, geçmiş yıl zararı zarar olarak kabul edilmeyecektir.

Ancak 2024 hesap dönemine ait vergi matrahı, düzeltilmiş bilançoya göre tespit edilecektir. Geçici vergi dönemleri ve hesap dönemi sonu itibariyle oluşan kâr ya da zarar, “Enflasyon Düzeltme Hesabıâ€nın bakiyesine göre bulunacaktır. “Enflasyon Düzeltme Hesabıâ€nın bakiyesi, “Enflasyon Düzeltmesi Karları/Zararları†hesapları aracılığıyla “Dönem Karı veya Zararı Hesabıâ€na devredilerek kapatılacak ve verilen bakiye türüne göre işletmenin dönem kâr ya da zararı görülmüş olacaktır.

Sonuç olarak, 31/12/2023 yılı bilançosunda yapılacak düzeltme işlemleri doğrudan vergi etkisi yaratmayacak; ancak 31/12/2023 bilançosunda düzeltilen parasal olmayan kalemler 2024 ve sonraki yıllarda düzeltilmiş değerleri üzerinden gider, maliyet veya gelir unsuru olarak dikkate alınacaklarından 31/12/2023 yılı bilançosunun düzeltilmesi 2024 ve takip eden yıllarda dolaylı olarak vergi etkisi yaratacaktır. 2024 yılından itibaren ise enflasyon düzeltmesi sonucu oluşan enflasyon düzeltme farkları gelir tablosu ile ilişkilendireceğinden cari dönemin vergi matrahını doğrudan etkileyecektir.

Örneğin sabit kıymetlerin 2024 yılından itibaren düzeltilmesi sonucu oluşan enflasyon düzeltme farkı (örneğin 31/12/2023 düzeltilmiş değer ile 31/03/2024 düzeltilmiş değer farkı) öncelikle vergiye tabi gelir olarak dikkate alınacak amortismanları ise düzeltilmiş değerler üzerinden hesaplanacaktır. Bu durumda verginin değer artışları üzerinden önceden ödenmesi söz konusu olacaktır. Amortismana tabi olmayan arsa, iştirak hisseleri gibi amortismana tabi olmayan parasal olmayan kalemlerin 2024 ve sonraki dönemlerde enflasyon düzeltmelerinin oluşturduğu vergi etkisi ancak bu arsa veya iştirak hissesi satıldığında telafi edilebilecektir.

Ancak bedelsiz sermaye arttırımı yaparsanız şirket açısından herhangi bir vergi yükü yaratmıyor. !!!!

Haddim olmayarak bilgi olması amacıyla paylaştım. Kendi şirketimde geçmiş dönemdeki güncellemede böyle bir yola gitmiş idim.

Alıntı Originally Posted by Baygeorge Yazıyı Oku
    Çok teşekkürler üstad, Yapabilirler !.. Mecbur olmaları gerekmez mi ?
    Sermaye yükselirse otomatikman sermaye arttırımı yapılmış olmuyor mu ?

Dip NoT : İyiki varsınız benim için sadece bilir kişi de değil bir bilen de oluyorsunuz . . .
    Peşinen teşekkürler.
    Zorunluluk yok.Ödenmiş sermaye zaman içinde enflasyon ortamında düşük gözükür,bu nedenle enflasyon düzeltmesi ile ve biriken yedekler ile şirket bedelsiz olarak sermaye artırımı yapabilir ama bir zorunluluk yok.

Alıntı Originally Posted by suheyl Yazıyı Oku
    Vergiye etkisi olacak mı?

31/12/2023 tarihli mali tabloların enflasyon düzeltmesine tabi tutulması sonucu kaynaklanan kâr/zarar farkı, geçmiş yıllar kâr/zararı hesabında gösterilecektir. Bu şekilde tespit edilen geçmiş yıl kârı vergiye tabi tutulmayacak, geçmiş yıl zararı zarar olarak kabul edilmeyecektir.

Ancak 2024 hesap dönemine ait vergi matrahı, düzeltilmiş bilançoya göre tespit edilecektir. Geçici vergi dönemleri ve hesap dönemi sonu itibariyle oluşan kâr ya da zarar, “Enflasyon Düzeltme Hesabıâ€nın bakiyesine göre bulunacaktır. “Enflasyon Düzeltme Hesabıâ€nın bakiyesi, “Enflasyon Düzeltmesi Karları/Zararları†hesapları aracılığıyla “Dönem Karı veya Zararı Hesabıâ€na devredilerek kapatılacak ve verilen bakiye türüne göre işletmenin dönem kâr ya da zararı görülmüş olacaktır.

Sonuç olarak, 31/12/2023 yılı bilançosunda yapılacak düzeltme işlemleri doğrudan vergi etkisi yaratmayacak; ancak 31/12/2023 bilançosunda düzeltilen parasal olmayan kalemler 2024 ve sonraki yıllarda düzeltilmiş değerleri üzerinden gider, maliyet veya gelir unsuru olarak dikkate alınacaklarından 31/12/2023 yılı bilançosunun düzeltilmesi 2024 ve takip eden yıllarda dolaylı olarak vergi etkisi yaratacaktır. 2024 yılından itibaren ise enflasyon düzeltmesi sonucu oluşan enflasyon düzeltme farkları gelir tablosu ile ilişkilendireceğinden cari dönemin vergi matrahını doğrudan etkileyecektir.

Örneğin sabit kıymetlerin 2024 yılından itibaren düzeltilmesi sonucu oluşan enflasyon düzeltme farkı (örneğin 31/12/2023 düzeltilmiş değer ile 31/03/2024 düzeltilmiş değer farkı) öncelikle vergiye tabi gelir olarak dikkate alınacak amortismanları ise düzeltilmiş değerler üzerinden hesaplanacaktır. Bu durumda verginin değer artışları üzerinden önceden ödenmesi söz konusu olacaktır. Amortismana tabi olmayan arsa, iştirak hisseleri gibi amortismana tabi olmayan parasal olmayan kalemlerin 2024 ve sonraki dönemlerde enflasyon düzeltmelerinin oluşturduğu vergi etkisi ancak bu arsa veya iştirak hissesi satıldığında telafi edilebilecektir.

Ancak bedelsiz sermaye arttırımı yaparsanız şirket açısından herhangi bir vergi yükü yaratmıyor. !!!!

Haddim olmayarak bilgi olması amacıyla paylaştım. Kendi şirketimde geçmiş dönemdeki güncellemede böyle bir yola gitmiş idim.
    Vergi Usul Kanunu'nun (VUK) geçici 25/g ve mükerrer 298/5 maddelerine göre, öz sermaye kalemlerine ait enflasyon farkları, düzeltilmiş geçmiş yıl zararlarına mahsup edilebilir veya kurumlar vergisi mükelleflerince sermayeye ilave edilebilir; bu işlemler kâr dağıtımı sayılmaz. Ancak pasif kalemlere ait enflasyon farklarının, başka bir hesaba nakledilmesi veya işletmeden çekilmesi durumlarında, bu işlemlerin yapıldığı dönemlerin kazancı ile ilişkilendirilmeksizin vergiye tâbi tutulur.
    VUK'nun geçici 25 inci maddesine göre yapılacak düzeltme işlemleriyle ilgili olarak yayımlanan 328 Sıra No'lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde; "Parasal olmayan pasif kalemler arasında yer alan "avans ve depozitolar, hakedişler, kar yedekleri ve özel fonlar (sabit kıymet yenileme fonu gibi)" hariç olmak üzere; pasif kalemlere ait enflasyon fark hesapları, herhangi bir suretle başka bir hesaba nakledildiği veya işletmeden çekildiği takdirde, bu işlemlerin yapıldığı dönemlerin kazancı ile ilişkilendirilmeksizin, bu dönemde vergiye tabi tutulacaktır. Ancak öz sermaye kalemlerine ait enflasyon fark hesapları, kurumlar vergisi mükelleflerince sermayeye ilave edilebilecek ve bu işlem kar dağıtımı sayılmayacaktır." denilmektedir.
    2024 yılı hesap dönemine ait düzeltme öncesi geçmiş yıl ve/veya carî dönem ticari zararının bulunması ve düzeltme sonrasında geçmiş yıl karı oluşması halinde, söz konusu geçmiş yıl karı vergiye tabi tutulmayacak, herhangi bir suretle başka bir hesaba nakledildiği veya işletmeden çekildiği takdirde bu işlemlerin yapıldığı dönemlerin kazancı ile ilişkilendirilmeksizin bu dönemde vergiye tabi olacaktır. Düzeltme sonucu bulunan geçmiş yıl karının kurumlar vergisi mükelleflerince sermayeye ilave edilebilmesi mümkün olup, bu işlem kar dağıtımı sayılmayacaktır.

-Bedelsiz sermaye artırımı yapmak için önce bilançoları enflasyon muhasebesine göre düzeltmek,ona göre vergi mükellefiyet durumunun netleşmesi,sonra da SPK'dan bedelsiz sermaye artırımı için onay alınması gerekiyor.(borsada işlem gören şirketler için)

6. " Bedelsiz sermaye artırımı yapmak için önce bilançoları enflasyon muhasebesine göre düzeltmek,ona göre vergi mükellefiyet durumunun netleşmesi,sonra da SPK'dan bedelsiz sermaye artırımı için onay alınması gerekiyor.(borsada işlem gören şirketler için)"

Aynen dediğiniz gibi hocam.Yeminli Mali müşavirim halletmişti. Sermaye arttırmıştık..Tabii ki SPK ile ilişiğim olmadığından kanuni yolları izlemiştik.

7. https://x.com/iriscibre/status/17298...78Jz70PLg&s=08

İris hanım Mayıs ayında TÜFEyi düşüren gaz için uygulanan sıfır fiyat yönteminin bu ay 7 puan artış olması gerekirken ağırlığının düşürülmesi nedeniyle 1,6 puan etki edeceğini belirtiyor.

Yabancıyı bilemem ama ben bu tür işlerin döndüğü ortama güvenemiyorum.

Alıntı Originally Posted by Batman Yazıyı Oku
    https://x.com/iriscibre/status/17298...78Jz70PLg&s=08

İris hanım Mayıs ayında TÜFEyi düşüren gaz için uygulanan sıfır fiyat yönteminin bu ay 7 puan artış olması gerekirken ağırlığının düşürülmesi nedeniyle 1,6 puan etki edeceğini belirtiyor.

Yabancıyı bilemem ama ben bu tür işlerin döndüğü ortama güvenemiyorum.
    Evet Alaattin Aktaş gazetede yazmış.

Sayfa 1958/2138 İlkİlk ... 958145818581908194819561957195819591960196820082058 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •