Sayfa 104/182 İlkİlk ... 45494102103104105106114154 ... SonSon
Arama sonucu : 1453 madde; 825 - 832 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet II

xx.xx.xxxx yerine xx/xx/xxxx gibi kopyala yapistir yapin
    ben excel de hazirliyor sonra yapistirip kaydediyorum tarih bilgilerini..

Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    2012 tarihinin gerisinde seçime izin vermiyor kutudan , ancak boş bırakınca da beyanname onayında şu hatayı veriyor.

Bu kısmı nasıl geçtiniz?

Bende boş bırakınca da geçmiyor.

Menkul Sermaye İradı Gelirleriniz tablosunda İhraç Tarihine izin veren bir İrat Türü bilgisi girilmişse İhraç Tarihi bilgisi de girilmelidir.

Bende 3 ayrı ihraç tarihi ile 2 ayrı eurobond var. İlkinin ihraç tarihi 2014 onu kabul ediyor ama 2008 ve 2005 olanları kabul etmiyor.

Boş geçince de beyanname onay kısmında ihraç tarihi girilmezse devam edemezsiniz diyor.

13.1.2005 ve 27.2.2008 tarihlerini girmedim. Ancak 13.1.2022 ve 27.2.2022 olarak yazınca kabul ediyor. Bu şekilde girsem bir sorun olur mu acaba?

Ekleme: Şu şekilde çözebildim. Hiç tarih kutucuğunu seçmeden direk tarih girdim. O zaman kabul etti ve garip bir şekilde tekrar kutucuk çıkınca bu sefer 2012 öncesindeki tarihler de kutucukta gözükmeye başladı!
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

Gelir 70K yi gectigi icin beyanname vermeli ve bu beyanname de tum giderleri de kullanmalisiniz kalan kisim uzerinden de verginizi verebilirsiniz...

Riske almayin bes sene sonra okkali ceza odemek yerine verelim vergimizi huzur bulalim...

Alıntı Originally Posted by Canth Yazıyı Oku
    Günaydın,

Benim ikinci sorumdaki durumda kalan oldu mu hiç? Gelir 70.000'i geçtiği için beyanname vermem gerekli diye düşünüyorum. Giderleri girince 70.000 altına iniyor ama hazır beyanname hala vergi gösteriyor. Bir türlü çözemedim.

Teşekkürler

Amerikalilar yillik beyanname verip tum vergilerini hallederken biz hala stopaj ile otomatige gecelim diyoruz. Aslinda benzindeki vergileri filan da keske yillik vergi beyani ile odesek........

Alıntı Originally Posted by riko66 Yazıyı Oku
    ya arkadaş

stopajla mtopajla faiz ödenirken vergisi kesilsin vatandaşı çıldırtmayın diyorum...

Su GIB bizim odedigimiz vergilerden dolayi da tesekkur ederiz kardesim gibi bir SMS atsa da gonlumuzu ferahlatsa hani MTV gunu yaklasinca vergi borcunuzu odeyin tarzi bir yazi ile en azindan kontrol de oldugumuzu bunca cabanin bosa gitmedigini de anlardik...

GİB'e sordum. Eğer Eurobond gelirleri 70.000'i aşıyor ise sonrasında giderlerle bu rakam 70.000'in altına inse bile kalan bedel ne ise o bedel üzerinden vergi veriliyormuş.

Matrahı bir kere geçtin mi yapacak birşey yok yani.

USD birim olarak kaybiniz olmuyor mu
    atiyorum o tarihte aldiginiz 50bin usd su anda da size 50bin usd getiriyor mu getirmiyormu

Rica ederim.

Acemiliğimize denk geldi vergi ödedik. Ben Eurobondları 2020 yılında almıştım. Bir hesap yaptım, bugün satsam endeks düzenlemesiyle ciddi zararda. Aralıkta elimdeki kağıtların bir tanesini satıp geri alsam, zarar geliri karşılıyormuş.

6. Herkese merhaba ; bildiğim kadarıyla Türk bankalarından alınan tüm eurobondlar Avrupa'da bir aracı kurumda saklanıyor.Olası bir banka batış durumunda elimizdeki tüm veriler dijital; banka sistemlerine ulaşılamaması, muhattap bulunamaması vb. durumlarda bu bondları nasıl belgeleyebilir veya bunların temini için nereye başvuru yapılabilir konuyla ilgili bilgisi olan var mı acaba ?Mevduatlar için olan devlet güvencesi bondları kapsamıyor bildiğim kadarıyla

Merhaba daha öncede bahsi geçmişti. Benim düşüncem şu şekilde;

Yurtiçi bankalardan alınan Eurobond bilgileri kişi bazında yurtiçi yada yurtdışı bir kayıt/aracı kurumuna bildirilmiyor. Banka kayıtlarında saklanıyor. MKK'ya girip baktığımda üzerimde olan Eurbondlarla ilgili bir bilgi göremedim.

Euroclear üzerinden işlemler 200 bin nominal ve üzeri gerçekleşiyor gibi.Banka yada diğer kurumlar min 200 bin nominal alıp satabiliyor. Anladığım kadarıyla bizim bankalar bu kadarlık bir Nominali alıp içeride müşterilerine parçalı satabiliyor. Belki bu 200 nominallik paket alımı yapan müşterileri Euroclear'a bildiriyor olabilirler.

Bankalar ciddi şekilde denetleniyor. Günlük,haftalık, aylık bildirimlerle müşteri, ürünler bazında, çeşitli kurumlara detaylı ve kümülatif bildirimler yapıyorlar.

Ayrıca digital ortamlar afet durum merkezlerine devalı olarak kopyalanıyor. Mevcut sistemlerin neredeyse birebir kopyasının olduğu ve verilerin devamlı aktarıldığı felaket durum merkezleri var. O gün yapılan işlemlerde sıkıntı çıkabilsede, daha önceki kayıtlar yedeklendiğinden varlıklarınızla ilgili bir sıkıntı çıkacağını sanmıyorum.

Batma olayında da sonuçta banka yok olmuyor, bazı yükümlülüklerini yerine getiremediğinden sıkıntıya düşüyor. O durumda yönetime devlet el koyduğundan işler devam ediyor. Batma durumunda bana en risksiz ürün Eurbondlar gibi geliyor. Misal mevduatta alacağınız faiz ve anaparayı o banka ödemek zorunda. Ama Eurobondda alacağınız faiz ve vadesindeki nominal değeri devlet ödüyor. Banka orada sadece aracılık ediyor.

Sahip olduğumuz Eurobondları Euroclear yada MKK üzerinden görebilsek çok iyi olurdu.

Ben pek sıkıntı olacağını düşünmüyorum.Kendi açımdan gördüğüm en büyük risk, ileride bizim devletin yapacağı vergi değişiklikleri diye düşünüyorum.

Yazdıklarım kesin bilgiler değil. Farklı görüş ve bilgileri araştırıp paylaşırsanız sevinirim.

Alıntı Originally Posted by MeDe Yazıyı Oku
    Herkese merhaba ; bildiğim kadarıyla Türk bankalarından alınan tüm eurobondlar Avrupa'da bir aracı kurumda saklanıyor.Olası bir banka batış durumunda elimizdeki tüm veriler dijital; banka sistemlerine ulaşılamaması, muhattap bulunamaması vb. durumlarda bu bondları nasıl belgeleyebilir veya bunların temini için nereye başvuru yapılabilir konuyla ilgili bilgisi olan var mı acaba ?Mevduatlar için olan devlet güvencesi bondları kapsamıyor bildiğim kadarıyla
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir, itibar etmeyiniz.

8.  Alıntı Originally Posted by duck wing duck Yazıyı Oku
    Merhaba daha öncede bahsi geçmişti. Benim düşüncem şu şekilde;

Yurtiçi bankalardan alınan Eurobond bilgileri kişi bazında yurtiçi yada yurtdışı bir kayıt/aracı kurumuna bildirilmiyor. Banka kayıtlarında saklanıyor. MKK'ya girip baktığımda üzerimde olan Eurbondlarla ilgili bir bilgi göremedim.

Euroclear üzerinden işlemler 200 bin nominal ve üzeri gerçekleşiyor gibi.Banka yada diğer kurumlar min 200 bin nominal alıp satabiliyor. Anladığım kadarıyla bizim bankalar bu kadarlık bir Nominali alıp içeride müşterilerine parçalı satabiliyor. Belki bu 200 nominallik paket alımı yapan müşterileri Euroclear'a bildiriyor olabilirler.

Bankalar ciddi şekilde denetleniyor. Günlük,haftalık, aylık bildirimlerle müşteri, ürünler bazında, çeşitli kurumlara detaylı ve kümülatif bildirimler yapıyorlar.

Ayrıca digital ortamlar afet durum merkezlerine devalı olarak kopyalanıyor. Mevcut sistemlerin neredeyse birebir kopyasının olduğu ve verilerin devamlı aktarıldığı felaket durum merkezleri var. O gün yapılan işlemlerde sıkıntı çıkabilsede, daha önceki kayıtlar yedeklendiğinden varlıklarınızla ilgili bir sıkıntı çıkacağını sanmıyorum.

Batma olayında da sonuçta banka yok olmuyor, bazı yükümlülüklerini yerine getiremediğinden sıkıntıya düşüyor. O durumda yönetime devlet el koyduğundan işler devam ediyor. Batma durumunda bana en risksiz ürün Eurbondlar gibi geliyor. Misal mevduatta alacağınız faiz ve anaparayı o banka ödemek zorunda. Ama Eurobondda alacağınız faiz ve vadesindeki nominal değeri devlet ödüyor. Banka orada sadece aracılık ediyor.

Sahip olduğumuz Eurobondları Euroclear yada MKK üzerinden görebilsek çok iyi olurdu.

Ben pek sıkıntı olacağını düşünmüyorum.Kendi açımdan gördüğüm en büyük risk, ileride bizim devletin yapacağı vergi değişiklikleri diye düşünüyorum.

Yazdıklarım kesin bilgiler değil. Farklı görüş ve bilgileri araştırıp paylaşırsanız sevinirim.
    Ayni fikirdeyim.

Sayfa 104/182 İlkİlk ... 45494102103104105106114154 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •