Onemli Gunler Banner
Sayfa 117/136 İlkİlk ... 1767107115116117118119127 ... SonSon
Arama sonucu : 1083 madde; 929 - 936 arası.

Konu: BRLSM - Birleşim Müh. Isıtma Soğutma Havalandırma San. Tic. A.Ş.

1. Sağlam sinir gerekir sermaye büyüdükçe diye sordum

Hiç tedirginlik duymuyor mu merak ettim

2.  Alıntı Originally Posted by Canmert Yazıyı Oku
    Keko bey ulaştığınız sermaye sizi temettü emeklisi yapacak büyüklüğe ulaşmıştır tahminince daha önceki mesajlarınızdan anladığım kadarıyla

Neden 5-15 fk lık hisselerle temettü emeklisi olup rahat etmek yolunu tercih etmediğinizi öğrenebilir miyiz
    Sorunuz kekoya ama izninizle hazır konu açılmışken hep birlikte fikir alışverişi yapalım.

Son yıllarda çok konuşuluyor temettü emekliliği ama ülkemizin birkaç hisseye park edip onun ödediği temettü ile geçinilecek bir yer olmadığını düşünüyorum, sebepleri:

1. İlk ve en önemlisi böyle bir hisse bizim borsada yok, Avrupa ve ABD'de 50 senedir kesintisiz temettü ödeyen kağıtlar varken BİST'in kendisi 50 yaşından genç. O şirketler çok başka yerdeler, bizde bu konuda en güvenilen kağıt Ereğli'nin yatırımcısına ne yaptığı ortada, temettü ödemediği gibi hiper enflasyonda sermayeyi de eritti. Park edip hayatınıza baksaydınız yanmıştınız, bizim borsada proaktif olmak, konjontüre hakim olmak gerekiyor. Aksi şekilde davranma lüksümüz yok. O donanımı zamanla edindikten sonra da şirket seçerken illa temettü versin diye kasmıyordur insan.

2. Ödenen temettü senede bir, onu da TL'de bırakırsan enflasyon yer, değerlendirmek lazım o da bizi bir önceki maddeye götürüyor.

3. Meslek altın bileziktir, hisse senedim var diye bırakılmaz bana göre. İkisinin yeri ayrı. Çalışmak iyidir.

Herkesin bu konudaki fikirlerini dinlemekten memnuniyet duyarım.

3. Teşekkürler sayın habzij tabi ki herkes fikrini yazarsa daha çok faydalanırız.Soruyu sayın keko nezdinde sordum ama hepimizi ilgilendiren bir konu

Ben emekliyim çalışma şansım yok artık.Emekli maaşının her sene reeel eriyişi malum.Kiradaki evimi sattım çünkü ev sahibi olma,zam yapma yeteneğim,niteliğim yok.Seneler boyunca kira gelirim de enflasyon karşısında eridiği için satıp borsaya girdim.
    2021 nisan ayında ilk kez borsaya girdiğimde en çok oranda aldığım hisse olan 21 TL den Ereğli aldım ve onunla temettü emeklisi olacağımı düşünüyordum.Ama çok kaybettirdi.Son 5-6 aydır Ereğli yok bende.Neyse ki 2021 de portföyümün yüzde 30 unu sasa+hektaş yaparak ve froto ve ttrak da bulundurarak Ereğli'nin verdiği zararı telafi ettim.Sasa ve hektaşları bir kaç ay önce sattım.

Ama beni bist30 dışı hisseler biraz düşündürüyor.İlk kez brlsm aldım BIST 30 dışında.Amacım brlsm ile sermayemi büyütüp sonra satıp 4-5 hisseli temettü hissesi alıp ayda 25-35 bin TL gelir elde etmek.

Sayın Keko büyük sermayesi olup da nasıl Kocaer,atatp,brlsm gibi hissede kalıyor,bunun psikoloji yönetimini nasıl başarıyor onu öğrenmek istedim.Ben şahsen yapamam,yapsam da en fazla yüzde 30 ile girerim, diğerleri köklü, oturmuş şirketler olur

4. Sene sonunda yıllık net kâr beklentisi olan var mı

Ben 750+ milyon TL net kâr bekliyorum.Bugünkü fiyata göre bu kâr fk yı 8-11 arasında bir yere düşürür diye tahmin ediyorum

5.  Alıntı Originally Posted by Canmert Yazıyı Oku
    Keko bey ulaştığınız sermaye sizi temettü emeklisi yapacak büyüklüğe ulaşmıştır tahminince daha önceki mesajlarınızdan anladığım kadarıyla

Neden 5-15 fk lık hisselerle temettü emeklisi olup rahat etmek yolunu tercih etmediğinizi öğrenebilir miyiz
    Depremden hemen önce o düşünce ile Ereğli almıştım ama Ereğli beni pişman ettirdi..dilim yandığı için kolay kolay düşünmüyorum..borsada defansif davrandığınız zaman aslında o andan sonra gol yemeye başlıyorsunuz..en güzel savunma saldırıdır..
    Benim maliyetim brlsm de 14.35 tır dostlar ben gelecek yeni iş kapları ile birlikte brlsm in daha da çıkacağını düşünüyorum...brlsm GES konusunda ağırlığını artırıyor...bunun olumlu sonuçlarını göreceğimizi dusunuyorum..o yüzden de tutmaya devam etmek istiyorum..
    Bu kazancı hiç bir temettü hissesi veremez..bir temettü şirketi bu kazancı verebilmesi için yılda en az enflasyon kadar çıkış yapması ve üzerine de kar payı yani temettü vermesi gerekiyor...sanırım kochl ,ttrak ,doas gibi hisseler bunu basarabiliyorlar..bu aralar kocaerden çok umutluyum..hem agresif büyüme hem de temettü ödemesi yapabilecek bir hissedir..emeklilik hissesi olarak görüyorum...ciddi ciddi de düşünüyorum..
    Emekliliği dusunmeseydim ben bu tür hisseleri aklımın ucundan bile gecirmezdim..
    Ben sürekli büyüme hisseleri ile kazandım..ciddi bir sermayeyi de bağlamaktan cekinmiyorum..risk de alıyorum ama az çok hisseyi tanıdığım için sürecin nasıl gelişebileceğini olarak öngorebiliyorum..risk =kazanç oldugunu tecrübe ettim..tabi uygun yerden almak şartı ile..bu yüzden de iyi araştırıyorum ve mümkün olan en uygun yerden girmeye çalışıyorum..
    Brlsm i ilk 14,35 ten aldığımda tarihi zirvesinden almıştım...ama brlsm süreç olarak yenilenebilir enerjiye yeni girmişti..bu beklentinin onu iyi yerlere taşıyacağını tahmin edebiliyordum..ATATP de 34,50 maliyeti ile taşıyorum oda benzer durumda idi..Kocaer ise 26 TL zirvesi varken 17.50 den bence oldukça uygun yerden almıştım..onda sabır ede ede buralara kadar geldik..
    Bilgi ,tecrübe vede kısmet ile başarılı oluyorum..gerektiğinde ciddi riskler de alıyorum..

6.  Alıntı Originally Posted by Canmert Yazıyı Oku
    Sağlam sinir gerekir sermaye büyüdükçe diye sordum

Hiç tedirginlik duymuyor mu merak ettim
    Normal şartlarda tek hisseye yatırım yapardım ama sermaye artık tahta yapımcıların dikkatini çekecek seviyeye gelince bölmek zorunda kaldım..bazı tahta yapicilari lot sayıyorlar..dökmeden hisseyi götürmüyorlar..büyük sermaye ile ayrıca ilgileniyorlar ..işte bu yüzden de çok dikkatli olmak zorunda kalıyorum..eğer dikkat etmez isek o zaman da stres oluyor tabi...sene başlarında vbtyz i 57 TL den yüklü alınca hisseyi ya 32 TL ye kadar düşürdüler..eğer tüm sermaye orda olsaydı gerçekten de psikolojik olarak çok olumsuz etkilenecektim..diğer hisselerim çıkış yaptığı için moralim çok bozulmadi..vbtyz de hiç trade yapmadığım ve ölü modunda olduğum için 32 TL den sonra hisse çıkışa geçti ve bu çıkışı ta 96 ya kadar sürdü..bir çok kişi o baskıya dayanamayarak ciddi zararlar ile çıktı ama ben 80 tl ortalama ile çıktım..kar ettim ama 7_8 ay kalmama değmedi..tahta yapımcının bu kadar kötü olduğunu tahmin edememiştim..buda bana ders oldu..

7. Bu arada önceki sayfalarda bahsedildi mi bilmiyorum ama yıldız pazara girdi birleşim son spk bülteniyle

8.  Alıntı Originally Posted by Canmert Yazıyı Oku
    Teşekkürler sayın habzij tabi ki herkes fikrini yazarsa daha çok faydalanırız.Soruyu sayın keko nezdinde sordum ama hepimizi ilgilendiren bir konu

Ben emekliyim çalışma şansım yok artık.Emekli maaşının her sene reeel eriyişi malum.Kiradaki evimi sattım çünkü ev sahibi olma,zam yapma yeteneğim,niteliğim yok.Seneler boyunca kira gelirim de enflasyon karşısında eridiği için satıp borsaya girdim.
    2021 nisan ayında ilk kez borsaya girdiğimde en çok oranda aldığım hisse olan 21 TL den Ereğli aldım ve onunla temettü emeklisi olacağımı düşünüyordum.Ama çok kaybettirdi.Son 5-6 aydır Ereğli yok bende.Neyse ki 2021 de portföyümün yüzde 30 unu sasa+hektaş yaparak ve froto ve ttrak da bulundurarak Ereğli'nin verdiği zararı telafi ettim.Sasa ve hektaşları bir kaç ay önce sattım.

Ama beni bist30 dışı hisseler biraz düşündürüyor.İlk kez brlsm aldım BIST 30 dışında.Amacım brlsm ile sermayemi büyütüp sonra satıp 4-5 hisseli temettü hissesi alıp ayda 25-35 bin TL gelir elde etmek.

Sayın Keko büyük sermayesi olup da nasıl Kocaer,atatp,brlsm gibi hissede kalıyor,bunun psikoloji yönetimini nasıl başarıyor onu öğrenmek istedim.Ben şahsen yapamam,yapsam da en fazla yüzde 30 ile girerim, diğerleri köklü, oturmuş şirketler olur
    Benim sermayem daha küçük ve de ben de 2021 başından beri bistteyim o yüzden hisseler özelinde bişey söyleme haddini kendimde görmüyorum ama psikoloji konusunda şunu söyleyeyim: iç sesimiz bize doğru olanı söylüyor, eğer bist30 dışına çıktığınızda kendinizi tedirgin hissediyorsanız bunun sebebi şimdilik öyle yapmanız gerektiği içindir. 3 yıllık tecrübe ile 15-20 yıllık tecrübe aynı olmuyor çünkü. İçi rahat şekilde bir hisseyi almak da tecrübeyle oluyor, en azından bende öyle.

Ben de temettü hisseleriyle başladım yatırıma ama zamanla odağımdan çıkardım temettüyü, ABD borsasında temettü fonu alıyorum onun yerine (BES gibi düşünüp yapıyorum).

Bereketli olsun yatırımlarınız inşallah.

Sayfa 117/136 İlkİlk ... 1767107115116117118119127 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •