Sayfa 119/1000 İlkİlk ... 1969109117118119120121129169219619 ... SonSon
Arama sonucu : 7996 madde; 945 - 952 arası.

Konu: Cafe Trend&Trade

Brent Petrol 66,09 +0,35 +0,53%
    Ham Petrol WTI 56,41 +0,34 +0,61%
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

PİYASAYA BAKIŞ-QNB Finans Yatırım/Kanlı: GSYH'de mevcut sert inişin ardından toparlanma çok yavaş olacaktır

QNB Finans Yatırım'dan Başekonomist Burak Kanlı, GSYH'de mevcut sert inişin ardından toparlanmanın çok yavaş olmasını ve 2019 yılı büyümesinin %1’in altında gerçekleşmesini beklediğini vurguladı.
    Başekonomist Burak Kanlı Foreks'e yaptığı açıklamada, yılın son çeyreğinde iktisadi faaliyette önemli bir daralma gözlendiğini kaydederek, "Bu dönemde, gerek özel tüketim gerekse yatırım talebinin sert bir biçimde zayıflarken, ihracatın güçlenmesi ve ithalatın daralmasıyla net ihracatın büyümenin tek motoru olduğunu gördük. Dördüncü çeyrekte, makine ve ekipman yatırımlarının 26% daralması ise, özel sektörde beklentilerin ne kadar bozulduğunun göstergesi olarak değerlendirilebilir." diye konuştu.

Kanlı, 2018 yılının son iki çeyreğinde ekonominin sert bir iniş yaptığını, ancak iktisadi faaliyetteki zayıflığın bu yılın ilk çeyreğinde de varlığını koruduğunun gözlemlendiğini belirterek, öncü göstergeler ve şirketlerden gelen geri bildirimlerin, reel sektörde
    2019 yılının tamamına dair endişelerin olduğunun göstergesi olduğunu söyledi. 2019 yılında şirketlerin önceliklerinin büyüme ve yatırım değil, borç ve risk azaltma ve temkinli bir duruşa geçme olacağı düşüncesini savunan Kanlı, şu şekilde konuştu:

"Şirketlerin borç azaltma (deleveraging) eğiliminin temel belirleyici olduğu bir dönemi belki de ilk defa yaşıyoruz. Böyle dönemlerde toparlanma kademeli ve uzun süreye yayılmış biçimde olur.
    Ben de 2001/2002 ve 2008/2009 dönemlerinden farklı olarak, mevcut sert inişin ardından toparlanmanın çok yavaş olmasını, 2019 yılı büyümesinin %1’in altında gerçekleşmesini bekliyorum. Bu yıl büyümeye katkının net ihracat ve kamu harcamalarından gelmesini, özel tüketim ve özellikle de yatırım talebinin zayıf kalmasını bekliyorum."
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

Sektöre bazlı büyüme verileri

“ Umutsuz durumlar yoktur, umutsuz insanlar vardır. Ben hiçbir zaman umudumu yitirmedim.” Mustafa Kemal Atatürk.

>>> FORUM KURALLARIMIZ <<<

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı verilere göre, ekonomi geçen yıl yüzde 2,6 büyüdü. Orta Vadeli Program’da 2018 büyüme hedefi yüzde 5,5 olarak belirlenmişti.

Ekim, Kasım, Aralık aylarını kapsayan dördüncü çeyrekte ise ekonomi yüzde 3 daraldı. Reuters haber ajansının anketinde daralmanın yüzde 2,7 olacağı öngörülmüştü.

Geçen yıl özellikle Ağustos ayında TL’de yaşanan sert değer kaybıyla birlikte ekonomide sert iniş endişeleri artmış, Merkez Bankası’nın para birimindeki hızlı değer kaybını ve enflasyondaki yükselişi önlemek adına politika faizini yüzde 24’e çıkarmasıyla birlikte ekonomik büyümenin yerini daralmaya bırakacağı beklentileri güç kazanmıştı.

Büyümedeki zayıflamanın en önemli nedenlerinden birisi, geçen yılın son çeyreğinde iç talepte yaşanan sert daralma oldu.

TÜİK verilerine göre hanehalkının tüketimi 2018’in son çeyreğinde yüzde 8,9 daralırken, iç talep 2018’in genelinde ise sadece yüzde 1,1 büyüyebildi.

Yatırımlardaki daralma ise dördüncü çeyrekte yüzde 12,9 olarak gerçekleşti.

http://hisse.net/haber/?p=3420

Büyümeyi destekleyen kalemler ise kamunun harcamaları ve dış ticaret dengesi oldu.

Kamu harcamaları dördüncü çeyrekte yüzde 0,5 arttı, 2018 genelinde ise yüzde 3 büyüdü.

Dördüncü çeyrekte ithalat yüzde 24 daralırken, ihracatta yüzde 10 büyüme kaydedildi ve böylece dış ticaret dengesi büyümeye olumlu katkı yapmış oldu.

Beykoz'daki yalısının tadilatı sonrası mahkemelik olan şarkıcı Ebru Gündeş beraat etti.

“ Umutsuz durumlar yoktur, umutsuz insanlar vardır. Ben hiçbir zaman umudumu yitirmedim.” Mustafa Kemal Atatürk.

6.  Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    gayet güzelanlatıyor son zamanlarda gayet başarılı görüyorum yavaş yavaş ısınıyor bıu arada son dönemde yaptığı atamaları yeterlilik anlamında bilemem ama bürokratik oligarşiye karşı atılmış adımlar oalrak görüyorum
    özellikle vdk personel genel müdrülüğü ve muhasenbat genel müdürlüğüne yaptığı atamalar güzel atamalardı kimsenin beklemediği ama bence doğru hareketlerdi
    Başkan senin orada yavaş 400.000 oyla önde bitirir.

ANALİZ-GSYH Verisi(Akbank)

Akbank ( http://www.akbank.com ) Ekonomik Araştırmalar Bölümü
    Tarafından Hazırlanan Analiz:
    "Türkiye ekonomisinde 3. çeyrekte yaşanan finansal volatilitenin, ekonomik aktiviteye yansımasının 4. çeyrekte belirginleştiği görülüyor. İlk yarıdaki ortalama %6,3 büyüyen ekonomi, 3. çeyrekte yıllık bazda %1,8 büyüdükten sonra, 4. çeyrekte %3,0 daralma kaydetti. Böylece ekonomi %2,6 ile 2009'dan bu yana en düşük büyümesini kaydetmiş oldu.

4. çeyrekte %3,0 ile son 9,5 yılın en sert ekonomik daralması görülürken, özel tüketim ve yatırımlardaki sert düşüş bu gerilemede etkili oldu. Kur ve faizlerde yaşanan yükseliş ile talep koşullarının ötelenmesi bu daralmada etkili olurken, net ihracat ekonomiye en önemli katkıyı verdi. Özel tüketim %8,9, yatırımlar %12,9 geriledi ve sırasıyla büyümeyi 5,4 ve 3,8 puan aşağı çektiler. İhracat %10,6 artarken, ithalat %24,4 daraldı ve net ihracatın büyümeye katkısı 8,4 puan oldu.
    Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış verilere baktığımızda ise, çeyreksel bazda ekonomik aktivitenin %2,4 daraldığı görülüyor. 3. çeyrekte de %1,6 daraldığı için, ekonomi 2018'in ikinci yarısında teknik olarak resesyona girmiş oldu.

2018 yılı geneline baktığımızda ise ekonominin geneli %2,6 ile 2009'dan sonra en düşük hızda büyüdü. Büyümeye en önemli katkı 3,6 puan ile net ihracattan geldi yıl genelinde ihracat %7,5 artarken, ithalat %7,9 daraldı. Özel tüketim %1,1 artışla, büyümeye 0,7 puan, kamu tüketimi %5,0 artışla 0,5 puan katkı yaptı. Yatırımlar ise %1,7 daralarak, büyümeyi 0,5 puan aşağı çekti.

Ekonomik büyüklüğe baktığımızda ise cari fiyatlarla, milli gelir 3,70 trilyon TL'ye ulaştı yıllık bazda %19,1 arttı. Dolar bazında ise gerileme devam ediyor 784 milyar $'da.

2019 yılı ilk çeyreğine ilişkin ilk verilere baktığımızda ise Ocak'ta sanayi üretimi %9,8 geriledi Perşembe günü Şubat ayı verisi açıklanacak ve %8,0'lik bir gerileme bekleniyor. İmalar sanayi PMI verileri ise hafif toparlanma işaretleri veriyor Şubat'ta 44,2'den 46,4'e yükseldi. Kredi aktivitesi göstergelerinden, 13 haftalık ortalamalara göre yıllıklandırılmış kredi büyümesi, 21 haftalık negatif seyrin ardından, son 3 haftadır pozitif seyrediyor diğer bir deyişle, kredi büyümelerinde toparlanma başlamış durumda. Kredi büyümesi ve PMI verileri, bir miktar toparlanma işaretleri veriyor.

Kredi faizlerinde görülen ve enflasyondaki düşüş eğilimiyle beraber devam etmesini beklediğimiz gerileme, bu toparlanmayı daha da destekleyecektir. İkinci çeyrek itibariyle ekonomik aktivitedeki toparlanmanın belirginleşmeye başlamasını bekliyoruz.

Harcamalar Yöntemiyle GSYİH zincirlenmiş hacim endeksi ve değişim oranları:

" Özel Tüketim: 3Ç'de artan belirsizlik ortamı ve finansal volatiliteyle birlikte özel tüketimde, dayanıklı mal tüketimi öncülüğünde başlayan yavaşlama 4. çeyrekte de devam etti. Özel tüketim 4. çeyrekte yıllık bazda %8,9 ile 1Ç'2009'dan bu yana en sert daralmasını kaydederken, büyümeyi 5,4 puan aşağı çekti. Mallar bazında bakıldığında hükümetin beyaz eşya, mobilya ve otomotiv gibi dayanıklı mallarda yaptığı vergi indirimlerine rağmen, bu kalemdeki daralma
    %34,6 ile oldukça güçlü seviyelerde gerçekleşti. Dayanıklı mal fiyatlarının kur değişimlerinden daha yüksek oranda etkileniyor olması ve talebi ötelenebilir nitelikte mallar olmaları etkili oluyor. Yarı dayanıklı mal tüketimi de %15,2 daraldı. Dayanıksız mal tüketimi ise %2,3 ile değişimlerin yayınlanmaya başladığı 2010 yılından bu yana en sert daralmasını kaydetmiş oldu. Hizmetler kaleminde daralma da %5,9'a ulaştı. İstihdama en önemli katkıyı sağlayan hizmetler sektöründeki bu gerileme, işsizlik oranı üzerinde de baskıyı artıracaktır.

" Kamu Tüketimi: 4. çeyrekte %0,5 artarken, büyümeye 0,1 puan katkı yaptı. Önümüzdeki dönemde ekonomi yönetiminden beklenen tasarruf önlemleri, kamu tüketiminin büyümeye katkısını azaltabilir. Yeni Ekonomi Programı'nda 2019'da kamu tüketimöinin %1,4 artması bekleniyor 2018'de %3,5'luk artış beklentisine karşılık %5,0 arttı.
    " Yatırım: Yatırımlar 4. çeyrekte %12,9 ile 2009'dan bu yana en sert daralması kaydetti ve büyümeyi 3,8 puan aşağı çekti. İnşaat yatırımlarındaki daralma devam etti ve %5,8 geriledi. İnşaat yapı izinlerindeki azalma, konut satışlarındaki gerileme, hükümetin inşaat yatırımlarını azaltacak olması inşaat yatırımlarının 2019 yılında da baskı altında kalabileceğine işaret ediyor. Makine ve teçhizat yatırımları ise %25,8 ile sert daraldı. Yatırımlarda devam eden bu sert daralma, potansiyel büyüme üzerinde de baskı oluşturuyor.

" İhracat ve İthalat: Net ihracat, 4. çeyrekte, 8,4 puan ile verinin açıklandığı 1999'dan bu yana, büyümeye en yüksek katkıyı yaptı. Hem özel tüketimdeki hem de yatırımlardaki daralma ile, yıllık ithalat artışı %24,4 ile 2009 ilk çeyreğinden bu yana en sert daralmasını kaydetti ve büyümeye 6,2 puan katkı yaptı*. İhracat ise turizm gelirlerinin de katkısıyla %10,6 arttı ve büyümeye 2,2 puan katkı yaptı. Önümüzdeki dönemde de net ihracatın büyümeye pozitif katkı yapmasını bekliyoruz.

(*İthalattaki daralma büyümeye pozitif yönde katkı yapıyor)
    Üretim Yöntemiyle GSYİH
    " Üretim yöntemiyle bakıldığında ise 4. çeyrekte, sektörlerin geneline yayılmış bir zayıflık görüyoruz. İnşaat sektöründeki %8,7 il,e sanayide %6,4 ile 2009'dan bu yana en sert daralma görüldü.
    Hizmetler sektöründe de %0,3'lük bir daralma görüldü. "

AK Parti Sözcüsü Çelik: "CHP'nin Ankara'ya belediye başkanı olarak önerdiği Mansur Yavaş, sahte bir senetle icra takibi yapmış mıdır, yapmamış mıdır?"

Sayfa 119/1000 İlkİlk ... 1969109117118119120121129169219619 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •