Sayfa 1207/1230 İlkİlk ... 207707110711571197120512061207120812091217 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 9,649 - 9,656 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1.  Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Altın fonlarının yada gram altın hesabının sistem içinde kime nasıl faydası var tartışılır.
    Yanlış anlaşılmasın benimde gram altın hesabım var. Küçük küçük biriktiriyorum.
    Ama ülke ekonomisine çok katkısı olduğunu düşünmüyorum. Fiziki altın için aynı şeyi diyemem.
    Bahsettiğiniz dolar alımının (fiziki yada sanal) faydasını da çözemedim. Yabancı fondan ne farkı tam anlayamadım. Dolar önerirken, yabancı fonu kötülemeniz tezat oluşturmuyor mu ?
    Doları nerede önerdim, bir tek örnek verebilir misin?
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Altın fonlarının yada gram altın hesabının sistem içinde kime nasıl faydası var tartışılır.
    Yanlış anlaşılmasın benimde gram altın hesabım var. Küçük küçük biriktiriyorum.
    Ama ülke ekonomisine çok katkısı olduğunu düşünmüyorum. Fiziki altın için aynı şeyi diyemem.
    Bahsettiğiniz dolar alımının (fiziki yada sanal) faydasını da çözemedim. Yabancı fondan ne farkı tam anlayamadım. Dolar önerirken, yabancı fonu kötülemeniz tezat oluşturmuyor mu ?
    Yanlış bilmiyorsam altın zorunlu karşılık olarak merkez bankası nezdinde kullanılabiliyor. Bu sayede bankaların kullanabilecekleri serbest nakit artıyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

3. İlk mesajınızda yazmıştınız.
    "Dolarda alsanız altında alsanız sistemde kalın" diye.
    Dolar alıp sistemde kalsak, ki yatırım fonlarıda aslında sistemin bir şekilde içinde, ülke ekonomisine faydası veya zararı konusunda pek bi fark göremiyorum

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Doları nerede önerdim, bir tek örnek verebilir misin?

4. Dediğiniz gibidir muhtemelen ama altın hesabı veya fonu için yatırılan paranında nerede nasıl kimler tarafından kullanıldığının belli olmadığını kastetmek istedim.
    Teori ile pratik uyuşuyor mu ondan açıkçası emin değilim.
    Fiziki altın için aynı şeyi diyemem
    Ytd
     Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Yanlış bilmiyorsam altın zorunlu karşılık olarak merkez bankası nezdinde kullanılabiliyor. Bu sayede bankaların kullanabilecekleri serbest nakit artıyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

5.  Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    İlk mesajınızda yazmıştınız.
    "Dolarda alsanız altında alsanız sistemde kalın" diye.
    Dolar alıp sistemde kalsak, ki yatırım fonlarıda aslında sistemin bir şekilde içinde, ülke ekonomisine faydası veya zararı konusunda pek bi fark göremiyorum
    Bu dolar alın mı demek oluyor. İlla alacağım diyene, bari sistemde kalın diyorum sadece.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

6. Cauti abi, aslında bende aynı şeyi diyorum.
    Dolara karşı değiliz ama yabancı fona karşıyız. Burada tezat oluşuyor
     Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Bu dolar alın mı demek oluyor. İlla alacağım diyene, bari sistemde kalın diyorum sadece.

7. 21 de Haydar Acun vardı youtube da...Mac fonunun sahibi...Ditas ve celha konusunda soru işaretlerim olsa da, ki bu sorular çok soruldu, fazla detay vermedi...yatırım felsefesi olarak %90 örtüşüyoruz..teknik analiz yorumlarına da katılıyorum büyük ölçüde.

Bir de bloomberg te çıkan uzmanlara bakıyorum...arada dağlar kadar fark var...taşın altına elini koymak böyle bir şey işte...sanki şu bloombergte çıkan adamlara, çalıştığı firmalar "aman işe yarar bir şey demeyin, yuvarlak yuvarlak konuşun" diyor..yoksa kimse bu kadar boş değil, illa ki rahat konuşamıyorlar diye düşünüyorum.

bir de konsensüs var...aracı kurumlar ve buradan geen uzmanlar...çok ucuzuz, riskler azaldı ve var olanlar da önemsiz...2 cente, hatta 2,2 ye rahat gideriz...farklı bir şey diyeni görmedim, duymadım.

aynı şey, yurt dışı borsalar için de geçerli...oradaki kurumlar da aynı...hep çıkarız, sürekli çıkarız.

bu sentiment olayı call/put rasyoları ile de ölçülüyor...çıkacak/düşecek diyen oranı yani...tarihi düşük seviylerde...neredeyse piyasada düşecek diyen kalmamış, herkes boğa olmuş..işte bu beni korkutuyor...herkes aynı şeyi bekliyorsa, tersi olunca çok kötü panik oluyor piyasada.

önemli not: bist bence de ucuz...zaman zaman yazıyorum...2,5 yıldır hep ucuzdu zaten diyorum...yurt dışında büyük bir realizasyon yaşanırsa, biz de düşeriz, belki daha az düşeriz ama, düşeriz işte...öte yandan, bize has riskler de göz ardı edilir cinsten değil (yaptırımlar, abd-ab ile olan gerginlikler...rezervlerdeki ve salgındaki politikalarımız vs)

8.  Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Cauti abi, aslında bende aynı şeyi diyorum.
    Dolara karşı değiliz ama yabancı fona karşıyız. Burada tezat oluşuyor

ben salt dolar almaya karşıyım işte, onu anlatıyorum, illa döviz bazlı varlığımı koruyayım diyene de..madem öyle eurobond al, altın al diyorum. (yabancı fona zaten karşıyım...elin hissesini almak, el oğlunu fonalamak demek...karşıyım derken, tercihlere saygılıyım tabii ki, ben sadece bana sorulunca, kendi tercihlerimi ve çekincelerimi belirtiyorum bu konularda)

ha..yok illa dolar, euro alacağım diyene...ok, kararrına saygı duyuyorum, ama bari sistemde tut..yastık altına vs atma...bankada dursun diyorum...bu konuya biraz siyasi, biraz da sistem çöker kaygısıyla yaklaşanlar oluyor..fiziki olarak elimde olsun diyenler olabiliyor..ben de kaynak sorununun hat safhada olduğu ülkemizde, bu davranış doğru olmaz diyorum...sistem çökerse hep birlikte çökeriz zaten diyorum(parasal sistemimizin çökmesine karşı en büyük tedbir, varlıkların tümünün likit olarak tutulmaması...bir kısım varlığın konut, arsa, tarla vs gibi enstrümanlarda çeşitlndirilemesidir bence..eğer çok endişe edeceğiniz tutarda bir likit varlığınız varsa yani, bir kısmını il likit enstrümanlarda değerlendirebilirsiniz)

ama, para konusunda kimseye bir şey deme hakkımız yok...sonuçta, herkes varlıklarını korumaya çalışıyor....alın terini akıtıp, vergisini verdikten sonra..dileyen, dilediği şekilde parasını kullanır...buna da saygı duymak lazım.

Sayfa 1207/1230 İlkİlk ... 207707110711571197120512061207120812091217 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •