Sayfa 125/502 İlkİlk ... 2575115123124125126127135175225 ... SonSon
Arama sonucu : 4009 madde; 993 - 1,000 arası.

Konu: CANTE - Çan2 Termik A.Ş.

1. Soru aynı: fol yok yumurta yokken patron neden, güncel fiyatı ile, 4 Milyar Lira yatırdı? Ben bu kadar para yatıracak olsam en az 5 yıllık bir planım olurdu. Bu parayı hiç gerek yokken buraya bu fiyattan bağlayan, ne olacağını da planlamıştır...

Ben sadece meraktan aldım, tutuyorum...

Alıntı Originally Posted by Hissedarxd Yazıyı Oku
    Gelinen noktada...

Malum tahsisli operasyonunda paranın kimden çıktığının zerre önemi yok. Zaten bunu defalarca vurguladık. Ha, para dediğimiz de Temmuz ayında 3 milyar küsur Tl bir para yani her babayiğidin harcı olmayan bir tutar. An itibariyle alternatif maliyeti hesaplarsak 4 milyar Tl den fazla. Sonuç olarak CANTE'nin Yapı Kredi ve Halkbank'a olan finansal borçları ödendi mi, ödendi. Bu parayı buraya yatıran her kimse babasının hayrına yatırmamıştır herhalde.

Daha da açık yazılır mı bilemedim...
    Dil aslandır, yatar eşikte...

Alıntı Originally Posted by Chetuo Yazıyı Oku
    Soru aynı: fol yok yumurta yokken patron neden, güncel fiyatı ile, 4 Milyar Lira yatırdı? Ben bu kadar para yatıracak olsam en az 5 yıllık bir planım olurdu. Bu parayı hiç gerek yokken buraya bu fiyattan bağlayan, ne olacağını da planlamıştır...

Ben sadece meraktan aldım, tutuyorum...
    --patronda para olduğunu nereden biliyorsunuz ki?... odaşın 4-5 günde sattığı 3 milyarlık hisse satışının karşılıklı işlem olduğu su götürmez...

--hiç bir tanıdık, eş dost-arkadaş ben borçları kapatmak için size bu hisseyi bu fiyatlardan alın., ileride daha yüksekten veririsiniz diye almaz... alsalardı, daha düşük fiyatlarda da almaya devam ederlerdi...

--CANTE nin bedelliye gitmesi kaçınılmazdı...şirketin yüzde 75 i ni elinde bulunduran ODAS patronlarında para olmadığı için bedelli imkansızdı....

---yapılan işlem ile emanete alınan hisseler ile borsada gerçek 2. halka arz yapılacak....emanetteki hissenin bir taşıma maliyeti var...patronların odaş ve cante nin kuruluşlarında ve sonraki süreçlerde derenin parasıyla derenin kuşunu vurdukları için bir maliyetleri yok...bu kadar para yatırdıklarına göre yukarı çekmek zorundalar, buraların altına düşmez diye düşünmek ne kadar sağlıklı???

-3 aylık 10-11 milyon dolar FAVÖK (son 3 çeyreğe göre); yılda 40-44 milyon dolar...

--firma değeri FAVÖK ün 10 katına göre 400-440 milyon dolar; 12 katına göre 480-520 milyon dolar piyasa değeri eder...

--şu anki piyasa değeri 518 milyon dolar...

...ODAŞ canteyi tam konsolide ediyor...CANTE dışındaki diğer şirketlerde FAVÖK ekside (bunu görmeyelim-sıfır kabul edelim...odaş ın özbekistandaki şirketinin FAVÖK ünü de yarısı kabul edelim (o kadar da etmiyor )

--ikisinin toplam favökü= 60-66 MİLYON DOLAR= piayasa değeri de 10 FAVÖK e göre 600-660; 12 FAVÖK e göre 720-792 milyon dolar eder...

--ODAS ın şu anki piyasa değeri = 567 milyon dolar...

--567+518 milyon dolar=1085 milyon dolar iki şirketin toplam piyasa değeri=

--odaş ve cante arasında bir bağlı ortaklık ilişkisi olmasa

cante 518 milyon dolar+ odaş 259 milyon dolar= 777 milyon dolar ediyor...fark ne kadar 308 milyon dolar. (bu değer bağlı ortaklık yapılıp konsolide bilanço açıklandığı için oluşuyor; yani havadan bir değer artışı, yoktan var etmek)...

--iki şirketin birbirine bağlı ortaklık haline getirdiğininiz zaman bir birim değeriniz 2 birim değere yaklaşıyor...borsada çoğu şirkette bu aldatmaca mevcut...en barizleri KOZAL-KOZAA-İPEKE; NATEN-ESEN MARGÜN; europover-GESAN de...
    Son düzenleme : ft-2; 05-11-2023 saat: 16:21.

4. Tam da...Kedi buysa ciğer nerede durumu.

* Bedelli için patronun parası parası yoktu ama tahsisli için 3 küsur milyar TL yatırdı. Parası yoksa hisseleri tahtadan nasıl aldı ?

19 Tl ortalama ile kendine hisse aldı sonra bunları 21.76 Tl ile kaydileştirdi.

Ee, ne kazandı bu işten ?
    Gerçek, siz ona inanmaktan vazgeçtiğinizde ortadan kaybolmayan şeydir...

Alıntı Originally Posted by Hissedarxd Yazıyı Oku
    Tam da...Kedi buysa ciğer nerede durumu.

* Bedelli için patronun parası parası yoktu ama tahsisli için 3 küsur milyar TL yatırdı. Parası yoksa hisseleri tahtadan nasıl aldı ?

19 Tl ortalama ile kendine hisse aldı sonra bunları 21.76 Tl ile kaydileştirdi.

Ee, ne kazandı bu işten ?
    3 kusur milyar, emanete verilen (canteden satılan) hisse=(yerine borç para alınan)...

Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku
    --patronda para olduğunu nereden biliyorsunuz ki?... odaşın 4-5 günde sattığı 3 milyarlık hisse satışının karşılıklı işlem olduğu su götürmez...

--hiç bir tanıdık, eş dost-arkadaş ben borçları kapatmak için size bu hisseyi bu fiyatlardan alın., ileride daha yüksekten veririsiniz diye almaz... alsalardı, daha düşük fiyatlarda da almaya devam ederlerdi...

--CANTE nin bedelliye gitmesi kaçınılmazdı...şirketin yüzde 75 i ni elinde bulunduran ODAS patronlarında para olmadığı için bedelli imkansızdı....

---yapılan işlem ile emanete alınan hisseler ile borsada gerçek 2. halka arz yapılacak....emanetteki hissenin bir taşıma maliyeti var...patronların odaş ve cante nin kuruluşlarında ve sonraki süreçlerde derenin parasıyla derenin kuşunu vurdukları için bir maliyetleri yok...bu kadar para yatırdıklarına göre yukarı çekmek zorundalar, buraların altına düşmez diye düşünmek ne kadar sağlıklı???
    --derenin taşıyla derenin kuşu...olcaktı..

7.  Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku
    3 kusur milyar, emanete verilen (canteden satılan) hisse=(yerine borç para alınan)...
    Birileri sayın patrona güvenmiş şakkadanak 3 küsür milyar borç vermiş. Aynı şeyi biz yaptık hisse alarak. Güven önemli yani.

Güvenmiyorsan, çok daha güzel hisseler var diyorsan burada tavuk gibi neden eşiniyorsun diye sorarlar. Demek ki bir görevin var. Disdirek söyleyim, Sende yaralı parmağa işemeyecek bir tip görüyorum nedense...
    Gerçek, siz ona inanmaktan vazgeçtiğinizde ortadan kaybolmayan şeydir...

Alıntı Originally Posted by hissedarxd Yazıyı Oku
    birileri sayın patrona güvenmiş şakkadanak 3 küsür milyar borç vermiş. Aynı şeyi biz yaptık hisse alarak. Güven önemli yani.

Güvenmiyorsan, çok daha güzel hisseler var diyorsan burada tavuk gibi neden eşiniyorsun diye sorarlar. Demek ki bir görevin var. Disdirek söyleyim, sende yaralı parmağa işemeyecek bir tip görüyorum nedense...
    --söyleyecek bir şeyi olmayan sataşmaya başlar....senin görevin ne ise benim de o

Sayfa 125/502 İlkİlk ... 2575115123124125126127135175225 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •