Sayfa 125/292 İlkİlk ... 2575115123124125126127135175225 ... SonSon
Arama sonucu : 2334 madde; 993 - 1,000 arası.

Konu: Dev'ayna Masalları

1.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    ALCTL'i iyi incelemeden karar vermeyin. Ben alım sebeplerimi* yazdım, tutar tutmaz başka bir şey. Tahtacısı zordur, bilginiz olsun.

Alım Sebeplerim:

* NYPP - Net Yabancı Para Pozisyonundan (eğer 2. çeyrek bilanço kapanış tarihindeki NYPP en az ilk çeyrek bilançosundaki kadarsa) en az 200 milyon civarı kambiyo kârı bekliyorum. Yıllıklandırılmış Net Kârının 299.5 Milyon olduğu bir şirket için bu oldukça yüksek bir rakam. Eğer geçen 3 ay zarfında bu rakam (NYPP) azaldı ise elbette kambiyo kârı da azalacaktır aynı nispette.

* Yeni almış/yapmış olduğu sözleşmelerin de daha öncekilere göre hem görece büyük olması hem de zaten döviz bazlı olması ve dövizin de artmış olması bu dönem (2Ç) ya da önümüzdeki dönemlerde faaliyet kârında iyi bir büyüme yaşaması beklentisini doğurması başka önemli bir etken.

* Dönemsellik.. Önümüzdeki 90 gün içerisindeki dönemde geçmiş 5 yılın tamamında endeksten çok daha iyi performans sergilemiş olması..

Yani alım sebebim, daha önceki genel alım tarzımdan farklı, şimdilik uzun vadeli değil, konjonktürel ve 1-2 bilançoluk. Sonrasında gidişata bakarız.

Şimdi tüm bunları dikkate alıp portföye dahil ettik. Ancak tahtacısının 'hoş geldin partisi'nden kaçamadık bir türlü

YTD.
    Sindirmeye çalışıyordur tahtaci
    yazdıklarım asla yatırım tavsiyesi değildir,lütfen forumun ğirişindeki yazıyı okumadan foruma ğirmeyin.232/643

2. Kafamız başka hisselere yoğunlaştığı için belki de, elimizdeki hissenin önemli bir haberini gözden kaçırmışız:

Işık Plastik, ABD'li levha üreticisi UG Plast'ı satın almayı tamamladı

Kamuoyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayınlanan şirket açıklaması aşağıda bulunuyor:

Amerika Birleşik Devletleri'nde cidarlı levha üretimi yapan 3 hatta ve solid levha üretimi yapan yeni 1 hatta sahip olan faaliyetlerini 8.000 m2 tesisinde sürdüren UG Plast Inc.'in hisselerinin %100'ünün satın alımına ilişkin, sözleşmenin imzalandığı 21/07/2023 tarihli açıklamamız ile duyurulmuştu. UG Plast Inc. hisselerinin devrinin tamamlandığı kamuoyunun bilgisine sunulur. Bu alım ile birlikte ABD pazarında rekabet gücümüzün artması ve yeni müşteri kazanımlarına ek olarak toplam yıllık üretim kapasitemizin 11,500 ton artması beklenmektedir.
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

3. teşekkürler

4. Bazen borsadaki fiyatlamaların şekline şaşırıyorum. Portföyümde bulunan kağıtlardan birisi Özerden Plastik. Normalde zaten son çeyrek satışları, esas faaliyet kârı ve net kârı oldukça iyi gelmiş, belki de sektörünün en iyi bilançosuna sahip. İhracaat oranı da net döviz pozisyonu da pozitif ve aşırı yüksek olmasa da bist ortalamalarının üstünde, yani oradan da pozitif etkilenmesi durumu olacak. Bunun haricinde değerleme rasyoları da sektörünün iyilerinden. Tüm bunlar primlenmesi için zaten yeterli sebepken, bugün tavan, ancak bunlardan dolayı değil, bence şirket faaliyetlerine doğrudan hiç bir etkisi ve katkısı olmayacak isim ve ünvan değişikliğinden..

Özerden Plastik Sanayii ve Ticaret AŞ yerine Özerden Ambalaj Sanayii AŞ olmuş ismi, gelsin tavan Hey Allah'ım.. Sevinmediğimizden değil de, tavan olmasını gerektiren başka sebepler dururken bu haberin arkasına olması yadsınacak bir trajikomedi.

Clausewitz

5. EGGUB - Ege Gübre ile ilgili kafamda oluşan bazı soru işaretlerinin yanı sıra Rekabet Kurulu tarafından gübre şirketleri için rekabet yasalarını ihlal ettikleri gerekçesi ile önerilen satış gelirlerinin % 0,5-3 arası bir idari ceza uygulanması talebinin sonuçları 10 Ağustos'ta açıklanana kadar hisse dışında bulunma kararı aldım ve EGGUB hisselerimi alış maliyetimin çok az üstüne sattım. Bunun sonuçları ve bilançosu açıklanana kadar bir süreliğine kenardan izleyeceğim.

Oradan oluşan sermayeyi ALCTL alımı için kullandım. ALCTL ağırlığım portföydeki diğer şirketlere göre olması gerekenden daha fazla olduysa da geçenki alım noktama göre iyi bir kademe oluşturdu şimdilik. Eğer tahtacı yeni bir harbe girmezse benimle. Eğer OZSUB makul bir geri çekilme yaparsa buradaki ekstra yükün bir kısmını OZSUB'a taşıyabilirim.

ALCTL, AVOD, BRLSM, DESA, DEVA, ELITE, ISKPL, JANTS, KCAER, KUTPO, LKMNH, MAKTK, OZRDN, SAYAS, VBTYZ ile 15 parçalı portföy ile yola devam şimdilik.

Hayırlısı bakalım.
    Clausewitz

6.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    EGGUB - Ege Gübre ile ilgili kafamda oluşan bazı soru işaretlerinin yanı sıra Rekabet Kurulu tarafından gübre şirketleri için rekabet yasalarını ihlal ettikleri gerekçesi ile önerilen satış gelirlerinin % 0,5-3 arası bir idari ceza uygulanması talebinin sonuçları 10 Ağustos'ta açıklanana kadar hisse dışında bulunma kararı aldım ve EGGUB hisselerimi alış maliyetimin çok az üstüne sattım. Bunun sonuçları ve bilançosu açıklanana kadar bir süreliğine kenardan izleyeceğim.

Oradan oluşan sermayeyi ALCTL alımı için kullandım. ALCTL ağırlığım portföydeki diğer şirketlere göre olması gerekenden daha fazla olduysa da geçenki alım noktama göre iyi bir kademe oluşturdu şimdilik. Eğer tahtacı yeni bir harbe girmezse benimle. Eğer OZSUB makul bir geri çekilme yaparsa buradaki ekstra yükün bir kısmını OZSUB'a taşıyabilirim.

ALCTL, AVOD, BRLSM, DESA, DEVA, ELITE, ISKPL, JANTS, KCAER, KUTPO, LKMNH, MAKTK, OZRDN, SAYAS, VBTYZ ile 15 parçalı portföy ile yola devam şimdilik.

Hayırlısı bakalım.
    Kapanışlar böyle olursa hem EGGUB satışından, hem ALCTL alışından kârlı çıkmış olacağım şansıma. (EGGUB bugünkü satış fiyatımın altına düştü, ALCTL bugünkü alış fiyatımın üstüne çıktı.)
    Clausewitz

7. 25 gün önce oluşturmaya başlayıp, Temmuz ortasında nihai şeklini verdiğim 15-16 hisselik, benim normal seçim kriterlerime ve profilime tam olarak da uymayan portföyüm, borsanın pozitif eğilimli gidişatının da desteği ile yaklaşık %30 civarı artış sağladı, içlerinde bazılarının kaplumbağa hızı ile hareket etmesine rağmen. Bundan sonrası için aynı hızda büyüme kolay olmayacaktır, hatta geri sarmalar bile olabilir. Ayrıca devamında nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini planlamak da çok kolay olmayacaktır, ancak yine de bu, kısa zamanda, beklentimin üstünde bir gelişmedir. Nasibimizi bizden esirgemeyene hamd olsun.
    Clausewitz

8. Bir Warren Buffet videosu seyrediyordum, en sonunda dayanamadım, 'yalanını sevsinler' deyip kapattım.

Adam "zorunlu haller dışında nakitte para tutmam, hep bir kısım şirketlerdedir param" diyor bir çok muhabbetinde, şimdi burada da kalkmış diyor ki "hisse senetlerinin fiyatı düşünce üzülmem, bilâkis sevinirim, daha çok alırım."

Nakitte para tutmayacaksın, ama fiyatlar düşünce sevinip daha çok hisse senedi alacaksın. İstersen 100 milyar dolarlık bütçen olsun, nakitte para tutmayı sevmeyince nasıl olup da her düşüşte hisse senedi alacak para buluyorsun.

"Düştükçe alıyorum, düştükçe alıyorum." Piyasanın en büyük yalanı bu. Ya gerçekten elinde ciddi bir para yok, sadece aylığından tasarruf ettiklerinden her ay düştükçe alıyorsun. Ya da palavranın büyüğünü sıkıyorsun. Zaten fonu büyük olan adam planını yapar alacaklarını belirler sonra alır. Hadi diyelim yarısını ya da 1/3'ünü nakitte bıraktın. Düştükçe al, düştükçe al, bir yerden sonra zaten nakitte paran kalmaz, boyuna kadar hisse senedine boğulursun. Büyük fonu olup da bu şekilde nakitini tüketen adam sonraki düşüşlerde eline geçecek 3-5 kuruşla alsa ortalamasını nasıl düzeltir de düşünce mutlu olur.

Buffet'tan konuşalım mesela. Diyelim 100 milyar dolarlık fonu var.. (El Hak, var) Nakitte kalmayı sevmiyor, sadece zorunlu haller için belli miktarda parayı nakitte tutuyor diyelim. Hadi diyelim, bu adam 10 milyar dolarını zor durumlar için tutsun nakitte. Piyasa % 10 düştü aldın, eee?? Zaten senin mal varlığın % 10 erimiş o durumda, elinde olan %10'luk nakitle alıp da neyine sevineceksin be adam?? O 10 milyarı 10'a bölsen de 10 kere düştükçe alsan da o düşüşü tazmin edecek hikaye çıkaramazsın bekleyip, fiyat tekrar yükselene kadar.

Sanki sonsuza kadar bitmeyen bir nakit döngüsü var, düştükçe alıyormuş.

Her ay 1000 dolar 1000 dolar hisse senedi alan adamın durumuna benzemez bu düştükçe alırım hikayesi, ya da düşünce sevinirim hikayesi. Düşmeye sevinen tek kişi tamamen nakitte olup fırsat bekleyendir. Gerisi palavra.
    Clausewitz

Sayfa 125/292 İlkİlk ... 2575115123124125126127135175225 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •