Sayfa 147/1230 İlkİlk ... 47971371451461471481491571972476471147 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 1,169 - 1,176 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1.  Alıntı Originally Posted by oguzvortex19 Yazıyı Oku
    İş değiştirme konusunda aynı fikirde değilim. Ben bu durumu , X hissesinin 1-1-5yıl taşıyıp performansını beğenmediğinizde yükseleceğini düşündüğümüz Y hissesine geçmek olarak düşünüyorum. Risk/Yanılma hata yapma olasılığımız var mı var. Özel sektör sonuçta (ek olarak sartlar dediginiz gibi zorlasıyor)
    Risk sevmeyen mevduat(memurluğu) düşünebilir..

Tasarruf konusunda bazı lükse kaçan durumlar var ama iyi olduğumu düşünüyorum, geliştirilebilir . +
    Önümüzdeki yıl tasarrufun bir kısmını da hisse döviz faiz altın yanında kendi teknik/kişisel bilgiye harcamayı düşünüyorum. Geliri de artırmak lazım çünkü, yoksa middle income trap durumu.
    gelir artırmayı sağlayan insanın kendisine yaptığı yatırımlarda bu topicte konuşulabilir faydalı olabilir. İktisat,Yazılım cod yazma, tasarım, yabancı dil, kişisel gelişim vb..

Haftaya askerim 21gün bol bol düşünücek vakit olur ;) iyi akşamlar

YTD

Sent from my iPhone using hisse.net mobile app

Hayırlı teskereler ... Takip edebildiğim kadarıyla uzun vadeci sayılırsın ama askerde kısa da trade etmişin ... Yakışır...

____|| @cizgilereitaat ||____ ( Hunharca teknik analiz )...

Duhul : 2004 ...
    ... Ben bitti demeden bitmez ... CR7 ...

2.  Alıntı Originally Posted by Miriel Yazıyı Oku
    10 bin TL'yi iyi bir beyaz yaka maaşı kabul edersek genç biri için; 1 senelik bütün maaşı ile sıfır araba almak isterse Opel Corsa veya Renault Clio alabiliyor..

Ben bunu düşündükçe kötü oluyorum..
    Genç bir beyaz yaka 10 bin tl...imkanı yok...türkiyenin en büyük birkaç firmasından birinde kanka düzeyinde direktör arkadaşlarım var...türkiye nin en iyi okullarından mezun gençler 4-5 bin arası para ile başlıyorlar...eğer "üstün" performans sergilerlerse "enflasyonun 1-2 tık üstünde "iyileştirme" alıyorlar..mesela enflasyon bu yıl %20 lerde...en üst düzey performans gösteren beyaz yaka 4-5 bin tl nin üzerine %20-25 zam alabilir.

dediğim şirkette 15 yıl kadar çalışıp ancak 10 bin tl altı maaşı olan "uzman" kategorisinde çok arkadaşım var...özel sektöre uzak olduğunuz için piyasaya uzak olabilirsiniz, ama benim bildiğim çok iyi şirketlerde bile yönetici kadrosunda olmayan tecrübeli beyaz yakalardan 10 bin tl üstü alan çok azdır.

3.  Alıntı Originally Posted by ctugrul Yazıyı Oku
    Sayın Cautionary,
    Çok kibarsınız. Çok teşekkür ederim.
    Elimden geldiğince takip ediyorum. Açıkçası yazarken tereddüt ediyorum, zira başka bir başlıkta, kendisi ile aynı düşünmüyorsun diye insanların nasıl tepki verebildiğini kötü bir şekilde tecrübe ettim.

Daha öncede yazmıştım başlığınızı gerçekten çok önemsiyorum çünkü özellikle belli bir yaş aralığına ve tecrübeye sahip kesime çok faydalı olduğuna inanıyorum.

Elinden geldiğince katkı yapmaya çalışırım elbette.

İyi akşamlar.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    bir arkadaş başlık hareketsiz dedi, diğer bir arkadaş da ne güzel paylaşımlar oluyordu dedi...ahan da size hareket davete icabet ettiğiniz için biz teşekkür ederiz..başlık müdavimleri adına yazıyorum bunları.

4.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Genç bir beyaz yaka 10 bin tl...imkanı yok...türkiyenin en büyük birkaç firmasından birinde kanka düzeyinde direktör arkadaşlarım var...türkiye nin en iyi okullarından mezun gençler 4-5 bin arası para ile başlıyorlar...eğer "üstün" performans sergilerlerse "enflasyonun 1-2 tık üstünde "iyileştirme" alıyorlar..mesela enflasyon bu yıl %20 lerde...en üst düzey performans gösteren beyaz yaka 4-5 bin tl nin üzerine %20-25 zam alabilir.

dediğim şirkette 15 yıl kadar çalışıp ancak 10 bin tl altı maaşı olan "uzman" kategorisinde çok arkadaşım var...özel sektöre uzak olduğunuz için piyasaya uzak olabilirsiniz, ama benim bildiğim çok iyi şirketlerde bile yönetici kadrosunda olmayan tecrübeli beyaz yakalardan 10 bin tl üstü alan çok azdır.
    Durumu daha iyi açıklaması açısından en iyiden de öte bir senaryo üzerinden örnek verdim. Londra'da yüksek lisans yapıp yabancı danışmanlık şirketlerinde daha yukarıdan başlayan arkadaşlarım var fakat bunlar istisna, o istisnalar için bile durum böyle.

15 yıl çalışıp 10K altı maaş şu şartlarda üzer, çok üzer..

5.  Alıntı Originally Posted by ctugrul Yazıyı Oku
    Sayın Cautionary,
    Çok kibarsınız. Çok teşekkür ederim.
    Elimden geldiğince takip ediyorum. Açıkçası yazarken tereddüt ediyorum, zira başka bir başlıkta, kendisi ile aynı düşünmüyorsun diye insanların nasıl tepki verebildiğini kötü bir şekilde tecrübe ettim.

Daha öncede yazmıştım başlığınızı gerçekten çok önemsiyorum çünkü özellikle belli bir yaş aralığına ve tecrübeye sahip kesime çok faydalı olduğuna inanıyorum.

Elinden geldiğince katkı yapmaya çalışırım elbette.

İyi akşamlar.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Sn CTugrul hoşgeldiniz,

Sizi görmek sevindirici, daha sık uğrarsınız umarım. Paylaşımlarınızdan çok faydalanmıştım ilk başlıkta.

Benim çok sevdiğim, saydığım, öğrendiğim ve yaşça benden büyük 4 kişi var. Alfabetik sırayla; Sn Cautionary, Sn CTugrul, Sn Dudu ve Sn Wiseinvestor. Bu isimleri bu başlık altında daha sık görmek isterim, mutlu olurum.

6.  Alıntı Originally Posted by oguzvortex19 Yazıyı Oku
    İş değiştirme konusunda aynı fikirde değilim. Ben bu durumu , X hissesinin 1-1-5yıl taşıyıp performansını beğenmediğinizde yükseleceğini düşündüğümüz Y hissesine geçmek olarak düşünüyorum. Risk/Yanılma hata yapma olasılığımız var mı var. Özel sektör sonuçta (ek olarak sartlar dediginiz gibi zorlasıyor)
    Risk sevmeyen mevduat(memurluğu) düşünebilir..

Tasarruf konusunda bazı lükse kaçan durumlar var ama iyi olduğumu düşünüyorum, geliştirilebilir . +
    Önümüzdeki yıl tasarrufun bir kısmını da hisse döviz faiz altın yanında kendi teknik/kişisel bilgiye harcamayı düşünüyorum. Geliri de artırmak lazım çünkü, yoksa middle income trap durumu.
    gelir artırmayı sağlayan insanın kendisine yaptığı yatırımlarda bu topicte konuşulabilir faydalı olabilir. İktisat,Yazılım cod yazma, tasarım, yabancı dil, kişisel gelişim vb..

Haftaya askerim 21gün bol bol düşünücek vakit olur ;) iyi akşamlar

YTD

Sent from my iPhone using hisse.net mobile app
    Şöyle söyleyeyim...lise 3 teyken okuyacağım bölümü ve hedefime uygun üç üniyi belirlemiştim...üni 3 de olmak istediğim sekötrü, 4 de ise sektörde lider olan firmayı hedef olarak belirledim...mezun olduktan sonra sıradan bir firmada 1,5 ay çalışıp istifa ettim..hedefimdeki şirket dışında çalışmam, gerekirse beklerim dedim..bu sırada vekil öğretmen olarak ingilizce ders verdim bir devlet okulunda, bu arada hedefimdeki üni de yüksek lisans yaptım.

mezuniyet sonrası 1,5 yıl geçmişti, hedeflediğim şirkete, istediğim bölüme girdim...şirket her zaman arkadaşlarıma göre yükske zam yaptı, yöneticilerim her zaman sevdi, saydı...benim durumumda birisi neden başka bir firmaya geçmek istesin ki.

bunları şunun için anlatıyorum...belki bir kaç arkadaşa yol gösterir...hedeflediğin yerde isen ve değer görüyorsan...sağa sola zıplamanın anlamı yok...19 sene sonra verilen değerin azaldığını görünce zaten bıraktım.

eğer hedeflediğin yerde değilsen, iş değiştirebilirsin, ama maaş artışı için illa iş değiştirmek şart değil..bulunduğun yerde de üst seviye zamlar olarak, ya da yönetici path ine oynarak maaşını yeterince arttırabilirsin.

yapı olarak muhafazakar biriyim, bu nedenle de 19 sene boyunca sıkılmamış olabilirim ama bugüne kadar maddi-manevi muhafazakar hareket etmenin bir zararını görmedim...bunu anlatmaya çalışıyorum.

7.  Alıntı Originally Posted by Miriel Yazıyı Oku
    Durumu daha iyi açıklaması açısından en iyiden de öte bir senaryo üzerinden örnek verdim. Londra'da yüksek lisans yapıp yabancı danışmanlık şirketlerinde daha yukarıdan başlayan arkadaşlarım var fakat bunlar istisna, o istisnalar için bile durum böyle.

15 yıl çalışıp 10K altı maaş şu şartlarda üzer, çok üzer..
    en yakın arkadaşlarımdan biri, hatta çocukluk arkadaşım kazakistanda çalışıyor...6-7 bin usd alıyor...daha önce ırakta çalıştı, daha da fazla kazanıyordu...ama bunlar sıradışı örnekler...yabancı sermayeli şirketler de bu tür döviz krizi ortamlarında çalışanlarına döviz bazlı maaş ödedikleri için, maaşlar çok üst seviyede kalıyor...adam 2000 usd maaş veriyordur yeni işe girmiş çalışanına, 3 sene önce vasat bir maaştı bu...şimdi piyasanın çok üstünde kalıyordur bu maaş (3 senede dolar bazlı maaşı da artsa biraz, 2500 usd alsa, çok iyi para cari durumda).

dediğin gibi, çok istisna bu durumlar, istisnanın da istisnası hatta.

8.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    en yakın arkadaşlarımdan biri, hatta çocukluk arkadaşım kazakistanda çalışıyor...6-7 bin usd alıyor...daha önce ırakta çalıştı, daha da fazla kazanıyordu...ama bunlar sıradışı örnekler...yabancı sermayeli şirketler de bu tür döviz krizi ortamlarında çalışanlarına döviz bazlı maaş ödedikleri için, maaşlar çok üst seviyede kalıyor...adam 2000 usd maaş veriyordur yeni işe girmiş çalışanına, 3 sene önce vasat bir maaştı bu...şimdi piyasanın çok üstünde kalıyordur bu maaş (3 senede dolar bazlı maaşı da artsa biraz, 2500 usd alsa, çok iyi para cari durumda).

dediğin gibi, çok istisna bu durumlar, istisnanın da istisnası hatta.
    Yurtdışında çalışanlara yüksek ücretler ödenmesi çok doğal bir durum. Kişi il değiştirmiyor, ülke degiştiriyor. Sevdiklerinden ailesinden uzak kalıyor. Ücretler yüksek olmaz ise yurtdışında çalışmanın mantığı kalmaz. Kimseyide yurtdışına götüremezler.
    Benim arkadaşlarımdan bitanesi yeter dedi artık ülkemde çalışacağım, ailemi özlüyorum dedi ve vatana döndü

Batuhan
    Bu görüşler yatırım tavsiyesi olmayıp tamamen benim hayal dünyamda uydurduklarımdır

Sayfa 147/1230 İlkİlk ... 47971371451461471481491571972476471147 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •