Sayfa 159/366 İlkİlk ... 59109149157158159160161169209259 ... SonSon
Arama sonucu : 2927 madde; 1,265 - 1,272 arası.

Konu: ENJSA Enerjisa Enerji A.Ş.

1.  Alıntı Originally Posted by D_Pasa Yazıyı Oku
    Teşekkürler

SM-N910C cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

genel para girişi / para çıkışı

3.  Alıntı Originally Posted by gainer Yazıyı Oku
    Geçtiğimiz hafta açıklanan verilerde şirketin 2017 yılında konsolide 988.009 TL kar ettiğini gördük. Akabinde şirketin basın bildirisinde baz alınan karın 522 milyon TL olduğu ve bu rakamın %68’i oranında nakit temettü dağıtılmasının teklif edildiği belirtildi. Bu durumda kafalar karıştı. Kar ve baz alınan kar ne. Haliyle bende de oluşan bu karışıklığı giderebilmek için bugün şirketin yatırımcı ilişkilerini aradım ve nedir bu baz alınan kar, neden mali tablo dipnotlarında göremiyoruz diye sordum. Aynen bu farkın dipnotlarda yer almadığını belirterek şirketin internet sayfasında yer alan yatırımcı sunumu üzerinden izah etmeye çalıştı yetkili.

https://www.enerjisa.com.tr/Media/GetFile?fileId=3838

Velhasılı bu farkın finansal varlıkların gerçeğe uygun değerlenmesinden kaynaklandığını, şirketin yatırımlarının finansal varlıklar altında muhasebeleştirildiğini vs. belirtti sağolsun. Biraz da teknik bir konu olduğundan daha fazla detaya gerek olmadığını düşündüm, keşke bunu dipnotlarda da görebilseydik dedim.

Öyle sanıyorum ki, ilgili muhasebe standardı gereği şirket şebeke yatırımlarını finansal varlıklar altında muhasebeleştiriyor ve her dönem gerçeğe uygun değere göre değerliyor. Haliyle bu nakit yaratan bir durum olmadığından gerçekteki kar rakamına dahil edilmiyor. (Bununla birlikte özkaynaklara dahil oluyor)

Şimdi hepsine eyvallah da, böylesine önemli bir veri ya da bilginin halka açık şirketin mali tablo dipnotlarında verilmesi gerekmiyor mu. Ayrıca kocaman yatırım şirketleri dahi değerlendirmelerinde bu konuyu pas geçip kar 988 milyon TL derken, hadi diyelim biz sunumu gördük hasbelkader okuduk, esasında karın nasıl 522 milyon TL olduğunu anladık da ingilizce bilmek zorunda mıyız. İlk gün sitede yer almayan sunumu da sanıyorum ertesi günlerde koydular sitelerine.

Açıkçası ben burada profesyonellikten uzak, özellikle küçük yatırımcıyı hiçe sayan bir uygulama görüyorum. Bunun şikayet mercii neresidir diye de düşünüyorum..

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Yazınız bu platformda eşine az rastlanacak degerde ..O yuzden ilk olarak tesekkurler ..Bende gecmiste buyuk bir kamu hissesinde benzer bir problem yakalayip sirketi aramistim ..1 gun sonra duzeltme yayinladiklarinda bir yandan kendi adima gururlanmis bir yandan da genel anlamda umutsuzluga kapilmistim ...

Hisseye gelince ..piyasada ciddi bir trend donusu olmadikca su anda alinacak 10 kagittan biri olarak goruyorum ..Arasira gerileyebilir ama orta vadede süphem yok ..

SM-J700F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

ENJSA aylıkta yabancı değişimi

6.  Alıntı Originally Posted by gainer Yazıyı Oku
    Geçtiğimiz hafta açıklanan verilerde şirketin 2017 yılında konsolide 988.009 TL kar ettiğini gördük. Akabinde şirketin basın bildirisinde baz alınan karın 522 milyon TL olduğu ve bu rakamın %68’i oranında nakit temettü dağıtılmasının teklif edildiği belirtildi. Bu durumda kafalar karıştı. Kar ve baz alınan kar ne. Haliyle bende de oluşan bu karışıklığı giderebilmek için bugün şirketin yatırımcı ilişkilerini aradım ve nedir bu baz alınan kar, neden mali tablo dipnotlarında göremiyoruz diye sordum. Aynen bu farkın dipnotlarda yer almadığını belirterek şirketin internet sayfasında yer alan yatırımcı sunumu üzerinden izah etmeye çalıştı yetkili.

https://www.enerjisa.com.tr/Media/GetFile?fileId=3838

Velhasılı bu farkın finansal varlıkların gerçeğe uygun değerlenmesinden kaynaklandığını, şirketin yatırımlarının finansal varlıklar altında muhasebeleştirildiğini vs. belirtti sağolsun. Biraz da teknik bir konu olduğundan daha fazla detaya gerek olmadığını düşündüm, keşke bunu dipnotlarda da görebilseydik dedim.

Öyle sanıyorum ki, ilgili muhasebe standardı gereği şirket şebeke yatırımlarını finansal varlıklar altında muhasebeleştiriyor ve her dönem gerçeğe uygun değere göre değerliyor. Haliyle bu nakit yaratan bir durum olmadığından gerçekteki kar rakamına dahil edilmiyor. (Bununla birlikte özkaynaklara dahil oluyor)

Şimdi hepsine eyvallah da, böylesine önemli bir veri ya da bilginin halka açık şirketin mali tablo dipnotlarında verilmesi gerekmiyor mu. Ayrıca kocaman yatırım şirketleri dahi değerlendirmelerinde bu konuyu pas geçip kar 988 milyon TL derken, hadi diyelim biz sunumu gördük hasbelkader okuduk, esasında karın nasıl 522 milyon TL olduğunu anladık da ingilizce bilmek zorunda mıyız. İlk gün sitede yer almayan sunumu da sanıyorum ertesi günlerde koydular sitelerine.

Açıkçası ben burada profesyonellikten uzak, özellikle küçük yatırımcıyı hiçe sayan bir uygulama görüyorum. Bunun şikayet mercii neresidir diye de düşünüyorum..

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    IFRS bilgim olmasına rağmen yayınlanan mali tablolarda aradaki farka sebep olan tutarı görmek mümkün değil, denetim raporu buna ilişkin bir dipnot barındırmıyor, bir cümle bir yazı bile yazmamışlar çok ilginç...

Yapılan finansal varlık değer artışının sebebini belirteyim öncelikle : bunun için öncelikle finansal varlık modeli nedir bunu anlamak gerekiyor.

Bunun için izahname okunabilir sayfa 163 :

Detaylı bilgi isteyenler TFRS Yorum 12 veya ingilizce olarak IFRIC 12 yi okuyabilir.

Peki bu değerleme artışı neden oldu ? Bunun cevabı da izahnamede, aslında halka açılmadan önce bunu biliyorduk, ancak bu bilginin mali tabloyu nasıl etkileyeceğini anlamak milyonda bir kişinin yapabileceği bir yorum.

RMGO yani WACC getiri oranı %13,61 e çıkarıldı, bu yüzden yapılan yatırımlarda bir değer artışı meydana geldi.

Özet olarak Şirket'in bu değer artışından elde edilen kârı, kâr payı olarak dağıtmaması oldukça normal fakat bunun yayınlanan denetim raporunda çok iyi anlatılması gerekiyordu, şahsi fikrim kapsamlı gelir tablosu altında muhasebeleştirilmesiydi bu sayede bu muğlaklığın önüne geçilirdi.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

7. 7.30 görmüş gün içi

Sayfa 159/366 İlkİlk ... 59109149157158159160161169209259 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •