Sayfa 171/293 İlkİlk ... 71121161169170171172173181221271 ... SonSon
Arama sonucu : 2344 madde; 1,361 - 1,368 arası.

Konu: Dev'ayna Masalları

1. Elimdeki portföyden bazılarını liste dışında bırakabilirim diye düşünüyorum. Kararsız kaldıklarım da var. Ayrıca daha önce portföyümde bulunup da geçen hafta sattığım DEVA'ya tekrar yer açmayı planlıyordum, ancak bu fikrimden vaz geçtim. Genel hatlarıyla bilançosunu çok beğenmeme ve görece oldukça ucuz bulmama rağmen en azından bu çeyrek portföyümde bulundurmama kararı aldım. Muhakkak ki portföyde olacak olanlardan bir kısmından daha iyi performans sergileyecektir. 12-15 farklı hisse ile bir sonraki bilanço dönemine kadar devam etmeyi planlıyorum. Bu hafta, gündemden dolayı, bu tip hamleleri yapmak için çok da uygun bir hafta olmayacak gibi görünüyor, ama hafta içi yavaş yavaş güncellemelerimi tamamlayacağım.
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

2.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Elimdeki portföyden bazılarını liste dışında bırakabilirim diye düşünüyorum. Kararsız kaldıklarım da var. Ayrıca daha önce portföyümde bulunup da geçen hafta sattığım DEVA'ya tekrar yer açmayı planlıyordum, ancak bu fikrimden vaz geçtim. Genel hatlarıyla bilançosunu çok beğenmeme ve görece oldukça ucuz bulmama rağmen en azından bu çeyrek portföyümde bulundurmama kararı aldım. Muhakkak ki portföyde olacak olanlardan bir kısmından daha iyi performans sergileyecektir. 12-15 farklı hisse ile bir sonraki bilanço dönemine kadar devam etmeyi planlıyorum. Bu hafta, gündemden dolayı, bu tip hamleleri yapmak için çok da uygun bir hafta olmayacak gibi görünüyor, ama hafta içi yavaş yavaş güncellemelerimi tamamlayacağım.
    3.çeyrek için bende biraz çalıştım. Gerçi daha 2.çeyreği gelmeyen firmalar da var..
    Hoşuma gidenleri yazayım.
    CIMSA,OSMEN,DEVA,ESCAR,INTEM,BRKSN,ERCB,GEDZA..
    Gıda da GOKNR ile ELİTE arasında kararsız kaldım..
    Bakmaya da devam ediyorum...

3.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Teşekkürler sayın Neonadam.. Yazılım şirketi bazında verdiğim bu örnek aslında başka sektörler için de kullanılabilir.

Şimdi şöyle bir durum olduğunda, mesela

- A şirketi ucuz ama sermaye getiri oranları düşük, kâr marjları düşük, büyüme yavaş
    - B şirketi pahalı ama sermaye getiri oranları yüksek, kâr marjları büyük ve büyüme hızlı..

Benim için karar vermek çok zor olmuyor.. B şirketini seçmeyi tercih ediyorum. Çünkü ucuz görünen aslında pek de ucuz olmuyor. B şirketi katlamalı gidiyor ve her zaman da pahalı fiyatlanıyor. Ucuz hisse derdine düşen değer yatırımcıları aslında burada büyük fırsatlar kaçırıyorlar.

Benim için kafa karıştıran durum aslında iki şirketin birisinin kâr marjlarında ve sermaye getirisinde görece daha iyi olması diğerinin ise büyümede hızlı olması durumunda ortaya çıkıyor.

Bu konuyla ilgili geçmişe yönelik bizim borsamızda 10-15 simülasyon yaptım, kafa karıştırıcı sonuçlar aldım. Kiminde hızlı büyüyenler, kiminde karlılığı ve sermaye getiri oranları yüksek olanlar yatırımcısına daha çok kazandırmış.

Finansal sağlık açısından mukayese ettiğimde de çıkmaza düşebiliyorum. Sermaye getiri ve kârlılık oranları yüksek olanlar daha az işle daha çok para kazanma ve aynı zamanda daha az finansmana ihtiyaç duyma avantajı yakalasalar da hızlı büyüyenler bu açığı katlanarak büyüyerek kapatabiliyorlar.

İkisi arasında seçim yapamayınca ikisini de eşit pay etmek zorunda kalabiliyor insan ve "artık ne çıkarsa bahtıma" deyip konuyu kapatabiliyorsun.
    Kendi görüşüme göre, reel büyüme sürdürülebilmesi çok zor bir şey olduğundan hisseye giriş zamanı çok önemli bir etken.Eski bir veri olsa da(2006)%20 yıllık büyüyen şirketler içinde 10 yıl sonra sadece %13ü aynı oranda büyüyebiliyor.

Buna karşın yüksek sermaye getirili şirket bunu uzun yıllar sürdürebildiğinden giriş-çıkış konusunda daha affedici oluyor.Sonuçta sektör üstü sermaye getirisi sağlayan şirketin rekabet avantajı kısa sürede kaybolacak bir şey değil.

Neyse ki zaman zaman ülkemizde hem büyüyüp hem yüksek sermaye getirisi sağlayan şirketler fırsat sunuyor.

Bu aralar tabii enflasyon başımızda bekliyorken ben artık sermaye getirisi yüksek olanların içerisinden getiri oranı aynı kalanları ve yavaş artanları da elemek zorunda kaldım.Zira eski amortismanlar aynı kaldığı halde aynı oranları sağlamak reel olarak düşüşe işaret ediyor.

Bir de faaliyet raporlarında sattığı adetleri paylaşan şirketleri daha da bir seviyorum bulunduğumuz enflasyonist dönemde.

Bol kazançlar.

4.  Alıntı Originally Posted by emregunes Yazıyı Oku
    3.çeyrek için bende biraz çalıştım. Gerçi daha 2.çeyreği gelmeyen firmalar da var..
    Hoşuma gidenleri yazayım.
    CIMSA,OSMEN,DEVA,ESCAR,INTEM,BRKSN,ERCB,GEDZA..
    Gıda da GOKNR ile ELİTE arasında kararsız kaldım..
    Bakmaya da devam ediyorum...
    ELITE için iyi bilanço bekleniyor. Ben bilançoyu görmeden birkaç gün önce çıkmış bulundum. Hatalı karar olma ihtimali yüksek. Kurlar yukarı yönlü hareket ederse yüksek ihracaat oranı sebebiyle ELITE'in işine gelecektir. ELITE hakkında bilançodan sonra net kararımı vereceğim. Gıdada portföyde şimdilik OYLUM tercihi yaptım. Yeni yatırımları ve kâr marjlarını yukarı çekecek ürünlere ağırlık vermeleri ve bunun favökte ve net kârda kendini hemen hissettirmesi tercihimde etkili oldu diyebilirim. İşleri iyi olan, görece rasyoları çok uçmamış ve hızlı büyüme potansiyelli ufaklarda kalmaya direteceğim, elimden geldiğince. O sebeple piyasa değerinin halka açık kısmı 5 milyar TL'nin üstünde olanları listeye dahil etmeme kararı aldım. Bunu yaparak ivmelenmesi kolay olanları seçmiş olup, toplaması ve hareket ettirmesi uzun süren, yabancı giriş çıkışlarından çok fazla etkilenen şirketleri liste dışı bırakmış oluyorum. (Bunun negatif tarafı düşerken de sert hareketlere maruz kalabiliyor olmak) Cumaya kadar bu bilanço döneminde taşıyacaklarımı portföye dahil etmiş olacağım. Hala liste üzerinde çalışıyorum.
    Clausewitz

5.  Alıntı Originally Posted by Neonadam Yazıyı Oku
    Kendi görüşüme göre, reel büyüme sürdürülebilmesi çok zor bir şey olduğundan hisseye giriş zamanı çok önemli bir etken.Eski bir veri olsa da(2006)%20 yıllık büyüyen şirketler içinde 10 yıl sonra sadece %13ü aynı oranda büyüyebiliyor.

Buna karşın yüksek sermaye getirili şirket bunu uzun yıllar sürdürebildiğinden giriş-çıkış konusunda daha affedici oluyor.Sonuçta sektör üstü sermaye getirisi sağlayan şirketin rekabet avantajı kısa sürede kaybolacak bir şey değil.

Neyse ki zaman zaman ülkemizde hem büyüyüp hem yüksek sermaye getirisi sağlayan şirketler fırsat sunuyor.

Bu aralar tabii enflasyon başımızda bekliyorken ben artık sermaye getirisi yüksek olanların içerisinden getiri oranı aynı kalanları ve yavaş artanları da elemek zorunda kaldım.Zira eski amortismanlar aynı kaldığı halde aynı oranları sağlamak reel olarak düşüşe işaret ediyor.

Bir de faaliyet raporlarında sattığı adetleri paylaşan şirketleri daha da bir seviyorum bulunduğumuz enflasyonist dönemde.

Bol kazançlar.
    Yaklaşımınız oldukça makul/mantıklı duruyor. Son cümleniz de ayrıca çok önemli. Millet adet başında ya da ton başında satışlarda bir artış var mı yok mu kısmından ziyade TL bazlı satışlar büyümüş mü kısmına daha çok odaklanmış durumda. Gerçekçi büyüme resmini bu verileri vermeyen şirketlerde göremiyorsun. Büyüme adet bazlı mı, enflasyonist mi, yoksa marjlardaki artıştan mı kaynaklı, bunu ancak satılan adet ya da ton bilgisi vermişlerse net değerlendirebiliyorsun.
    Clausewitz

6. Sayın Neonadam,

Filtreleme yaparken baz aldığınız kriterleri paylaşabilir misiniz? Kusura bakmayın, bu bende bir alışkanlık, farklı yaklaşımları nedenleri ile görüp tartmak istiyorum.
    Clausewitz

7. -Nispeten uzun süredir işlem yapınca ilk olarak patron kriterine bakıyorum.Subjektif bir kriter ama herkesin kendi patron elemesi vardır sanırım Türkiye'de.

-Sade bir finansal raporu olsun.Finansal şirketler, holdingler, GYO'lara kafam basmıyor.Konsolidelerde 6 ayrı şirketi konsolide edip en altta ana ortaklık payına düşen kardan yukarıya doğru hesap yapmayı sevmiyorum.(Yapamıyorum zaten)

-İyi bir sermaye getirisi olmalı, ben ROIC kullanıyorum.

-Ticari borçları ticari alacaklarından çok olanları seviyorum.Tedarikçileri düşünsün benim yerime.

-10 yıldır döviz kredisini hedge etmeyen ukalaları sevmiyorum.

-Enflasyon döneminde hızlı fiyat değiştirebilenleri çok seviyorum.

-Sırf kaliteli diye tabi her hisseyi alamıyoruz.Ben bakkal hesabı bu aralar 15 F/K üstüne bakmıyorum.

-İhracat ağırlıklı olup olmamasını da önemsemiyorum.

İlk ikisi hariç filtre değil de puanlama diyelim bunlara.

8. Şu anda kullandığım ön eleme kriterlerim şunlar:

(Toplam Borçlar - Nakitler - Finansal Yatırımlar - Ticari Alacaklar) / Toplam Varlıklar < 0,50

(Toplam Borçlar - Nakitler - Finansal Yatırımlar - Ticari Alacaklar) / Toplam Varlıklar < ÖzKaynaklar

Net Finansal Borç / FAVÖK < 2

Cari Oran > 1

FD/FAVÖK < 15

F/K < 15

(PD/DD)/Öz Kaynak Kârlılığı < 15

(PD/Aktifler) / Aktif Kârlılığı < 15

Bu kriterleri sağlamayanları doğrudan eliyorum, bazen özel sebeplerle iltimas geçtiklerim olsa da. Mesela çok çarpıcı bir büyüme sergilemiş bir şirketi sırf Net Finansal Borç /FAVÖK 2,30 diye ya da F/K'sı 15,50 diye elemeyebiliyorum istisnai olarak.

Bu elemelerden sonra hisseleri sektörel bazda değerleme rasyoları, kâr marjları, sermaye getiri yüzdeleri ve büyüme oranlarına bakarak karşılaştırıyorum, ve seçtiğim dönem içerisinde en fazla yükselme potansiyeli sağlayabileceğini düşündüklerimi seçmeye çalışıyorum.

Olabildiğince ufak şirketleri tercih ediyorum genelde. (Şu anda piyasa değerinin halka açık kısmının 5 milyar TL'den büyük olmamasına gayret ediyorum)

İhracaat oranları ya da net YP pozisyonları da kurlardaki sert hareketlerde konjonktürel bazda dikkate aldığım şeyler.. Bir şekilde şirket fiyatlarının momentumlarını etkileyebiliyorlar.

Ürün fiyatını kendisi belirleyemeyen şirketleri (küresel fiyatlamalara ya da kamu limitlerine çok bağımlı olanları) fazla sevmiyorum, dönem dönem alım satım kararları yapsam da.
    Clausewitz

Sayfa 171/293 İlkİlk ... 71121161169170171172173181221271 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •