Sayfa 226/342 İlkİlk ... 126176216224225226227228236276326 ... SonSon
Arama sonucu : 2732 madde; 1,801 - 1,808 arası.

Konu: Dev'ayna Masalları

1. Yakın planda piyasanın yönünü tek cümle "not artırımı" belirleyecek. 12 Ocak tarihinde not artırımı gelirse sert bir yukarı ralli yaşanır. Gelmezse bir miktar ertesi hafta aşağı gelir, sonrasında seçime kadar testere modunda yön yukarı olur ama çok sert olmaz.

Ardından piyasanın şeklini faiz kararı belirleyecek. "Tamam bu son" derler ve 250 baz puan yaparlarsa, yine bir geri çekiliş olur, sonrasında yön yine yukarı ama yavaş yavaş.

Mevcut politikaların işe yarayıp yaramadığını Temmuzdan itibaren görmeye başlayacağız. Bu zaman içinde işaret fişekleri pozitif olursa sene sonuna yine ralli modu açılır. Aksi durumda ise bu piyasa 2024 yılını yatay salınımda geçirir.

Ben portföyümde hiçbir değişiklik yapmadan 24 e girdim. Zirvemden bugün itibariyle %9 aşağıdayım. Oyun planım da not artırımı üzerine kurulu. Bana göre 12 ocak olmasa da bu yıl içinde not artırımları mutlaka gelecek.

2.  Alıntı Originally Posted by müzikal Yazıyı Oku
    Yakın planda piyasanın yönünü tek cümle "not artırımı" belirleyecek. 12 Ocak tarihinde not artırımı gelirse sert bir yukarı ralli yaşanır. Gelmezse bir miktar ertesi hafta aşağı gelir, sonrasında seçime kadar testere modunda yön yukarı olur ama çok sert olmaz.

Ardından piyasanın şeklini faiz kararı belirleyecek. "Tamam bu son" derler ve 250 baz puan yaparlarsa, yine bir geri çekiliş olur, sonrasında yön yine yukarı ama yavaş yavaş.

Mevcut politikaların işe yarayıp yaramadığını Temmuzdan itibaren görmeye başlayacağız. Bu zaman içinde işaret fişekleri pozitif olursa sene sonuna yine ralli modu açılır. Aksi durumda ise bu piyasa 2024 yılını yatay salınımda geçirir.

Ben portföyümde hiçbir değişiklik yapmadan 24 e girdim. Zirvemden bugün itibariyle %9 aşağıdayım. Oyun planım da not artırımı üzerine kurulu. Bana göre 12 ocak olmasa da bu yıl içinde not artırımları mutlaka gelecek.
    Sayın Müzikal paylaşımınız için teşekkürler. Burada daha fazla paylaşım yapmanızı ve fikir alışverişi ortamı oluşmasına katkıda bulunmanızı dilerim nacizane, tabii ki vaktiniz müsaade ettikçe. Bu hafta için ben not artırımı ihtimali gerekçesi ile olumluyum, ama görünen o ki haftanın en büyük parsasını bankalar toplayacak. Gerçi belki de bugünkü bankalardaki büyük hamle sonrası bir miktar diğer sektörlere de kayma olabilir. Ya öyle olmasını umuyorum diyelim. Not artırımı haberi muhtemelen cuma seans içine yetişmeyecektir, bu sebeple hafta sonuna mallı girip girmeme konusunda biraz tereddütlüyüm. Hayırlısı bakalım. 2024 yılı için bazı konularda paralel bir yaklaşımım var. Detaylarda ve tercihlerimizde farklılıklar oluşması muhtemel.

Tekrar hürmetler.
    Son düzenleme : deva-i dert; 08-01-2024 saat: 20:29.
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

3.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Sayın Müzikal paylaşımınız için teşekkürler. Burada daha fazla paylaşım yapmanızı ve fikir alışverişi ortamı oluşmasına katkıda bulunmanızı dilerim nacizane, tabii ki vaktiniz müsaade ettikçe. Bu hafta için ben not artırımı ihtimali gerekçesi ile olumluyum, ama görünen o ki haftanın en büyük parsasını bankalar toplayacak. Gerçi belki de bugünkü bankalardaki büyük hamle sonrası bir miktar diğer sektörlere de kayma olabilir. Ya öyle olmasını umuyorum diyelim. Not artırımı haberi muhtemelen cuma seans içine yetişmeyecektir, bu sebeple hafta sonuna mallı girip girmeme konusunda biraz tereddütlüyüm. Hayırlısı bakalım. 2024 yılı için bazı konularda paralel bir yaklaşımım var. Detaylarda ve tercihlerimizde farklılıklar oluşması muhtemel.

Tekrar hürmetler.
    Fırsat buldukça foruma girip şöyle bir göz atıyorum ilgilendiğim başlıklara. Eskisi gibi yazmaya elim gitmiyor açıkçası. Ama sizin yazılarınızı daha bir dikkatli okuyorum ve faydalanıyorum. Teşekkür ederim kendi adıma. Yatırımcı olmak isteyen arkadaşlar için güzel ve faydalı bilgiler içeren bir konu başlığı yarattınız. İlgiyle izlemeye devam edeceğim.

Bankaları bugün coşturan bofa raporuydu, devamı da gelecektir. Mutlaka portföylerde bir iki banka olmalı. Diğer konu ise enflasyon muhasebesinden muaf olmaları ki; bu avantaj 2024 boyunca sürecek ve bankalar piyasa üzeri getiriler sağlayacaklar. Benim fikrim bu yönde. O sebeple 3 banka ve 2 finans sektörü hisse portföyümde yer almakta. Yabancıların da geldikleri zaman banka ve holding ağırlıklı alımlar yaptıklarını daha önce de defalarca tecrübe etmiş bir yatırımcı olarak, bu sektörlerin piyasadan ayrışacağını düşünmekteyim.

Herkese bol kazançlar dilerim.

Sevgiler, saygılar.

4. MKK'nın yayınladığı bildiriye göre SPK bilançolara enflasyon muhasebesinin uygulanabilmesini temin için 10 hafta ek süre vermiş. Bu durumda konsolide bilanço yayınlayan şirketlerin son bildirim tarihi 20.05.2024, konsolide olmayan bilanço yayınlayan şirketlerin son bildirim tarihi ise 09.05.2024 olarak güncellenmiş durumda. Enflasyon muhasebesine tabii olmayacak finans şirketleri içinse bildirim tarihlerinin aynı kaldığına dair bir dipnot düşülmüş.

Clausewitz

5. Bu durumda bilançoların olağan gönderilme tarihlerinden 2-2,5 ay civarı daha geç gönderileceğini düşünerek tüm planlamaları buna göre revize etmek gerekecek. Özellikle bilanço fiyatlamasına yönelik alım satım kararı alan arkadaşlar bu durumu dikkate almadan portföy revizeleri yapma fikrini biraz ertelemek durumunda kalacak. Bu durum herkesin oyun planlarını biraz değiştirecektir diye düşünüyorum.
    Clausewitz

6. İyi gunler peki şirketler bunu nasil uygulayacak kendi birimleri yaparak bagimsiz denetimden mi gececek sadece ek husus olur mu?
     Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Bu durumda bilançoların olağan gönderilme tarihlerinden 2-2,5 ay civarı daha geç gönderileceğini düşünerek tüm planlamaları buna göre revize etmek gerekecek. Özellikle bilanço fiyatlamasına yönelik alım satım kararı alan arkadaşlar bu durumu dikkate almadan portföy revizeleri yapma fikrini biraz ertelemek durumunda kalacak. Bu durum herkesin oyun planlarını biraz değiştirecektir diye düşünüyorum.
    Son düzenleme : ahmet kaan; 09-01-2024 saat: 18:44.

7.  Alıntı Originally Posted by ahmet kaan Yazıyı Oku
    İyi gunler peki şirketler bunu nasil uygulayacak kendi birimleri yaparak bagimsiz denetimden mi gececek sadece ek husus olur mu?
    Hocam konuyla ilgili sağda solda epey okunacak ve fikir verecek yayın birikti artık ve benim şimdiye kadar okuduğum hem yorumlar, hem tebliğler, hem de Gelir İdaresi Başkanlığı'nın yayınladığı 30 Aralık 2023'te Resmi Gazetede yayınlanan 555 nolu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği'ne göre şirketler 2005 yılının başından başlamak üzere 2023 yılı son çeyrek de dahil bilançolarının hem aktiflerindeki hem pasiflerindeki parasal olmayan kıymetlerini enflasyon düzeltmesine tabi tutmak zorunda. Bu uygulamayı bilanço esaslı defter tutan tüm kurumsal vergi mükellefleri kendileri yapmakla mükellef. Bağımsız denetim tutulan bilançoların kurum dışından bir denetim firmasının denetlenmesinden ibaret. Yani bu düzeltmede şirketlerin anlaştıkları bağımsız denetim şirketleri bu düzetlmeye müdahil ya da taraf değiller, mükellef şirketlerin kendileri bundan sorumlu. Ve bu düzeltme 2005 yılının başından itibaren 18 yıl için olacak.

Uygulamanın temel mantığı şöyle: Şirketlerin aktiflerine ya da pasiflerine giren parasal olmayan her bir değer, bilançoya ya da deftere girdikleri tarihten 31 Aralık 2023 tarihine kadar ÜFE kullanarak belirlenen enflasyon düzeltmesi yapmak zorunda.

Şirketler ÜFE'ye göre uyarlanmış şöyle bir endeksleme tablosu kullanmak zorunda her bir parasal varlık için. Bu endeksin mantığı şu: 1 Ocak 2024 yılı başında bir başlangıç değeri alınıyor ve bu 100 kabul edilmiş durumda. Ve her ay için ÜFE artışı kadar 100 birim üzerine ekleme yapılıyor. Mesela Ocak 2024 sonu itibariyle 100 birimlik değerin karşılığı 104,46 birim olmuş. Bunlar her ay sonu ÜFE kadar artırılarak 2023 sonuna kadar gelecek. Bunun pratikteki uygulaması nasıl olacak peki?

Diyelim 2011 Yılı Mart ayında 1.000.000 TL'lik bir varlık edindi şirket. ÜFE endeksinin 2011 Mart ayındaki değerine bakıyoruz ve bu değer 188,17. Sonra 2023 Aralık ÜFE endeksi değerine bakıyoruz. (Bu tablo yayınlandığında 2023 Aralık ÜFE'si belli değildi, o sebeple en son Kasım 2023 değeri var. Aralık 2023 değerini biz Kasım 2023 Endeksine ekleyerek bulacağız. Kasım 2023 endeks değeri 2.882,04. Aralık 2023 ÜFE'si %1,14 olduğuna göre Kasım 2023 ÜFE endeksine bileşik artışla % 1,14 ilave edersek 2.914,90 değeri çıkar. Şimdi biz Mart 2011 yılında almış olduğumuz ve defterlerimize eklediğimiz varlığa enflasyon düzeltmesi yapacağız. Bunu yaparken Aralık 2023 ÜFE endeks değerini Mart 2011 ÜFE Endeks değerine böleceğiz. (Burada bu işlemle aslında şunu yapmış oluyoruz, Mart 2011'de elde ettiğimiz her 1 TL'lik varlığın değeri 2023 Aralık sonunda ne olur?)

Yapılacak işlem basitçe şu : 2.914,90 / 188,17 = 15,49 Elde ettiğimiz katsayı bu. Şimdi bunu Mart 2011'de bilançomuza ya da defterimize giren varlığa uygulamak. O varlığın edinim /maliyet fiyatını 15,49 ile çarpacağız. 1.000.000 X 15,49 =15.490.000 TL Yani Mart 2011'de 1.000.000 TL maliyetle elde edilen ve bilançoya bu şekilde girilen varlığın 2023 Aralık ayı sonu itibariyle bilanço değeri 15.490.000 TL olmuş oluyor.

Elbette bu hesaplama amortismanlar dikkate alınmadan yapılmış bir hesaplama. Bir de onların hesaplamaları var, bu duran varlık için uygulanan amortismanlara uygulandığı her bir dönemden günümüze kadar enflasyon düzeltmesi yapılacak ve duran varlık değerinden düzeltilmiş amortisman değerleri düşülecek.

Ben sadece tek bir varlık için örnek verdim. Bilançolara giren parasal olmayan her bir kıymet ya da varlık için (ister aktif tarafta ister pasif tarafta olsun) bu düzeltme ÜFE endeksi katsayıları kullanılarak yapılacak, mükelleflerin kendileri tarafından. Gelir İdaresi Başkanlığının yayınlamış olduğu tebliğin sonunda bir bilançoda yer alan kalemlerin hangilerinin parasal hangilerinin parasal olmayan değer olduğu tek tek listelenmiş. Oradan dilerseniz bu detayları da inceleyebilirsiniz. Linkini de vereyim:

https://www.resmigazete.gov.tr/eskil...31230M2-13.pdf

Elinize herhangi bir şirketin bilançosunu alıp tek tek bunları hesaplamayla uğraşmayın, işin içinden çıkabilmek zor. Çünkü her bir varlığın ne zaman bilançoya girdiğinin tek tek bilinmesi gerekli. Bunu tespit imkansız. Ancak 2004 yılından itibaren hem bilanço hem nakit akış tabloları incelenerek duran varlıklardaki değişimleri nakit akışı tablosundaki yatırımlardan nakit akışları kalemlerini inceleyerek varlık alımı ve satımlarını yakalamaya çalışıp belki kabataslak hesaplayabilirsiniz ancak. O da uzun iş, kendini yormaya değer mi, pek sanmam. Aracı kurum analistleri bile bu işin altına girmeye pek niyetli değiller. Genelde her şirketin durumu farklı deyip, yuvarlak cevap vererek kıvırıyorlar işi. Çünkü hem çok detaylı, hem de dışardan hatasız hesaplama ihtimali 0'a yakın.
    Clausewitz

8. Hangi aşamadayız?
    Clausewitz

Sayfa 226/342 İlkİlk ... 126176216224225226227228236276326 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz