Sayfa 263/637 İlkİlk ... 163213253261262263264265273313363 ... SonSon
Arama sonucu : 5090 madde; 2,097 - 2,104 arası.

Konu: ...:::Beyaz Yaka için Yatırım Koçluğu...:::

1. Aynen katılıyorum.

Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Erken emeklilik değil de maddi bağımsızlığa kavuşmak desek daha güzel olur. Benim hayalim bu, mecbur olmadığı halde çalışmak.
    Yazdığım mesajlar şahsi görüşlerim olup kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

2. Aşağıdaki tabloyu da paylaşayım burada bulunsun, dosyalarım arasında buldum. Ne yazık ki kaynağı hatırlayamıyorum, gazetelerdeki ekonomi yazarlarından birinin köşesiydi sanırım. Farklı yatırım araçlarının 1-5-10 yıllık getirileri..Birazcık eskimiş ama hala faydalı..

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,052
     Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Türkiyede erken emekli olmak istiyorum. Zira iş mesai sınırı tanımıyor. Hafta sonu hafta içi farkı yok. İzin kullanmak problem. Kişilerin egolarıyla uğraşmak zorundasınız.
    Eğer bireyin işi belliyse, iş mesai saati ile sınırlıysa , haftalık çalışma saati 40 saatin altındaysa ve yeterli izin hakkı varsa bu durumda emekli neden olmak isteyeyim ki

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

aynen %100 katılıyorum. Sonuçta finansal bağımsız olduğumuzda borsa olsun başka bir iş olsun yinede çalışırız.

Ne yazıkki günümüzde "plaza fanuslarında" çalışma ortamı günde ortalama 11-12 saat (gece 11-12 olan yerler çok zaten)
    Banka, finans ve benzeri büyük firmalara ait genel müdürlükler dışardan güzel gözükür.
    Bu cam fanuslar " Sıcak su kazanıdır", çalışanlar ise " kurbağa"dır.

2 önemli söz;
    syg,

Mutluluğun sırrı özgürlüktür, özgürlüğün sırrı ise cesarettir. Tukidides
    Ancak kendi kendisini yönetebilen, akıllı insanlar özgürdür. Horatius
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

4.  Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Aşağıdaki tabloyu da paylaşayım burada bulunsun, dosyalarım arasında buldum. Ne yazık ki kaynağı hatırlayamıyorum, gazetelerdeki ekonomi yazarlarından birinin köşesiydi sanırım. Farklı yatırım araçlarının 1-5-10 yıllık getirileri..Birazcık eskimiş ama hala faydalı..
    Çokda eski sayılmaz. İyi bir tablo. BES dikkat çekici.

Teşekkürler

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Alıntı Originally Posted by ctugrul Yazıyı Oku
    Çokda eski sayılmaz. İyi bir tablo. BES dikkat çekici.

Teşekkürler

Devlet katkisi haric diye dusunuyorum. Gayet iyi bi getirisi var.

Sent from my iPhone using Tapatalk

6. Evet, tabloya göre 3.
    Devlet getirisi hariçse, 2. Sıraya bile yükseliyor olabilir.

Kisisel fikrim: her beyaz yakali az veya çok, sırf devlet katkısından dolayı bes e yatırım yapmalı. Sonuçta orada da hisse senedi, altın, tahvil vb fonlara yatırım yapılabiliyor. 56 yaşına gelince oldukça güzel bir birikime kavuşulabilir. Finansal özgürlüğe ekstra katkı yapar. 34 yaşındayım ve 2007’den beri besteyim. Başlangıçta değerlenmiyor gibi geliyordu ama şu an iyiki yaptırmışım diyorum.

8.  Alıntı Originally Posted by asuGaGuGa Yazıyı Oku
    Kisisel fikrim: her beyaz yakali az veya çok, sırf devlet katkısından dolayı bes e yatırım yapmalı. Sonuçta orada da hisse senedi, altın, tahvil vb fonlara yatırım yapılabiliyor. 56 yaşına gelince oldukça güzel bir birikime kavuşulabilir. Finansal özgürlüğe ekstra katkı yapar. 34 yaşındayım ve 2007’den beri besteyim. Başlangıçta değerlenmiyor gibi geliyordu ama şu an iyiki yaptırmışım diyorum.

2005 den bu yana BES teyim...üstelik şirket katkılı BES...yani brüt maaşın %3 ü kadar katkı yapıyor şirket, sen de %3 yapıyorsun(daha fazla katkı yapsan da şirket en fazla %3 yapıyor)..%3+%3 net maaşın neredeyse %10 u uzun vadeli tasarruf yapmış oluyorsun..devlet katkısı da işin baharatı oluyor.

şu an geriye dönüp baktığımda, keşke %3 değil de sürekli %10 BES e aktarsaydım diyorum...ara ara arttırmıştım, ortalamada %5 katkı yapmışımdır...hani finans piyasalarını çok iyi biliyoruz ya...burun kıvırmışttık, fazla katkı yapmamıştık...gelinen noktada kaynakta kesilen bir tasarruf olduğu için...fonları da düzgün seçince çok güzel bir birikim oluyor.

daha önce de bahsi geçmişti...portföyün %10-20 kadarı BES te olacak şekilde genç arkadaşlara katılmalarını öneririm...eğer bir de şirket katkısı varsa, büyük fırsat...bu arada iki yıldır gram altındayım...önceki yıl %25, geçen yıl %20 getiri aldım...hiç de fena değil.

Sayfa 263/637 İlkİlk ... 163213253261262263264265273313363 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •