Sayfa 281/637 İlkİlk ... 181231271279280281282283291331381 ... SonSon
Arama sonucu : 5090 madde; 2,241 - 2,248 arası.

Konu: ...:::Beyaz Yaka için Yatırım Koçluğu...:::

1. 2018 e ilişkin makro beklentilerimi de paylaşayım...talep olursa detaylı bir analiz de yaparım..şimdilik minik bir giriş yapmış olalım makro-strateji analizlerine;

bist: Bence 118 binlerde 2018 zirvesini yaptık. Önümüzdeki günlerde başlayabilecek global hisse satışında, en önden düşen borsa olacağız bence. bist öncü indikatör görevini güzel yerine getiriyor...güven duyduğumuz hisseleri tutmaya devam, şişkin, kısmen riskli gözüken hisselerde kar realizasyonu yapılabilir...portföyde ofansif hisselerden, defansif hisselere geçilebilir...portföy düzenlemesi için ideal bir dönem bence.

ons altın: abd 10 yıllıklarında güçlü hareket nedeniyle bir kaç gün daha dinlenmede kalabilir. Ama özellikle borsa düşüşleri ile tekrar yukarı hareketlenme bekliyorum..1300 üzerinde kalacağımızı düşünüyorum, ilk hedef 1400 usd, burası aşılırsa 1600 esas hedef.

dolartl: 3,8 altı alış için fırsat görüşüm devam ediyor...mb artık faiz arttırmayacak, düşüremeyecek de zaten...bu pasif tavır, spekleri daha da iştahlandıracaktır. ilk çeyrekte mutlaka dolara ataklar olacaktır zaman zaman...ilk hedef 4 üzeri atması...eurousd paritesi 1,2 altında kaldıkça dolar long ve 4 üzeri ilk hedef seviye için beklemeye devam.

Alıntı Originally Posted by temettü2023 Yazıyı Oku
    Hocam portfoyunuzde kac hisse var . Hisseyi alip unutuyor msnz satmamak uzerimi aliyorsnz merak ettim. Buffetin portfoyunde de cok hisse var ama bize kime sorsam 5 hisse ideal diyor ben nedense 20 hisse bile tutulabilir diyorum kendi kendime yeterki alinan hisse asla geri satilmasin ve bir hikayesi olsun hissenin

SM-G570F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Bu size kalmış. Yurtdışında portföyünde 110 üzeri hisse olan yatırımcı bile var.
    Twitter de değer yatırımcısı adında bir arkadaş uvy olarak 100 hisse alacağını belirtmişti. Yavaş yavaş hangi hisseler olduğunu paylaşıyordu.
    Benim portföyümde ise 46 hisse var. Paramı eşit dağıtmadım.
    İlk 10 hissenin ağırlığı %57 ilk 20 hissenin ağırlığı ise %79
    Portföyün F/K oranı 12, PD/DD oranı 3, ÖVK %30
    Yatırımlarımın %80 lik kısmını hisse senedinde değerlendirmeyi düşündüğüm için çeşitlendirme yapma gereği duydum.

Takip konusuna gelince; 5 hisseye yatırım yapsaydım. Enine boyuna araştırma yapmam gerekirdi. Çeşitlendirme yaparak riski epey düşürdüğüm için çok yakından takip etmeme gerek kalmadı. Önemli olaylar zaten hemen duyuluyor. Bilanço dönemlerinde hisselerin performansı, hazırladığım excel tablosundan takip ediyorum.

Hisselerimi uzun vadeli olarak aldığım için kolay kolay satmıyorum. Bilanço dönemlerinde iyi bilançoya sahip hisselerdeki alımlarımı arttırıyorum.
    Bilançoda ciddi bozulma meydana gelmedikten sonra satış yapmıyorum. İsterse %50 düşsün.
    Bakalım ilerde zorlanacak olursam ona göre hareket ederim.

Alıntı Originally Posted by steed1987 Yazıyı Oku
    Hoşbulduk. Teşekkür ediyorum. Bu forumdan bir şeyler öğrenebilmeyi umuyorum bu konuda.
    1. grupta listende olmayan 2 hisse hangileri?
    Ben genel olarak portföyümdeki hisse sayısının 3-5 taneyi geçmemesini sağlamaya çalışacağım.Çok uzun vadeli yatırım düşünüyorum bir nevi emeklilik gibi dolayısıyla sağlam firmalara girmek istiyorum.
    OTKAR ve TOASO portföyümde bulunmuyor.
    Bir çiçekle bahar olmaz ama her bahar bir çiçekle başlar. (Necmettin ERBAKAN)
    Paylaşımlarım yatırım tavsiyesi değildir.

3.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    2018 e ilişkin makro beklentilerimi de paylaşayım...

ons altın: 1300 üzerinde kalacağımızı düşünüyorum, ilk hedef 1400 usd, burası aşılırsa 1600 esas hedef.

dolartl: .ilk hedef 4 üzeri atması...eurousd paritesi 1,2 altında kaldıkça dolar long ve 4 üzeri ilk hedef seviye için beklemeye devam.
    Analiz için teşekkürler... düşüncelerinize katılıyorum...
    ONS Altın ve Dolar/TL bir arada değerlendirince bu seneyi ALTIN SENESİ olarak adlandırmak yanlış olmaz sanırım...

SM-A710F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

4.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    2018 e ilişkin makro beklentilerimi de paylaşayım...talep olursa detaylı bir analiz de yaparım..şimdilik minik bir giriş yapmış olalım makro-strateji analizlerine;

bist: Bence 118 binlerde 2018 zirvesini yaptık. Önümüzdeki günlerde başlayabilecek global hisse satışında, en önden düşen borsa olacağız bence. bist öncü indikatör görevini güzel yerine getiriyor...güven duyduğumuz hisseleri tutmaya devam, şişkin, kısmen riskli gözüken hisselerde kar realizasyonu yapılabilir...portföyde ofansif hisselerden, defansif hisselere geçilebilir...portföy düzenlemesi için ideal bir dönem bence.

ons altın: abd 10 yıllıklarında güçlü hareket nedeniyle bir kaç gün daha dinlenmede kalabilir. Ama özellikle borsa düşüşleri ile tekrar yukarı hareketlenme bekliyorum..1300 üzerinde kalacağımızı düşünüyorum, ilk hedef 1400 usd, burası aşılırsa 1600 esas hedef.

dolartl: 3,8 altı alış için fırsat görüşüm devam ediyor...mb artık faiz arttırmayacak, düşüremeyecek de zaten...bu pasif tavır, spekleri daha da iştahlandıracaktır. ilk çeyrekte mutlaka dolara ataklar olacaktır zaman zaman...ilk hedef 4 üzeri atması...eurousd paritesi 1,2 altında kaldıkça dolar long ve 4 üzeri ilk hedef seviye için beklemeye devam.
    Küresel faiz oranları artar iken altın genelde değer yitirmiştir. Bu sene küresel faiz oranlarında düşüş mü bekliyorsunuz?
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

5.  Alıntı Originally Posted by ikare Yazıyı Oku
    Analiz için teşekkürler... düşüncelerinize katılıyorum...
    ONS Altın ve Dolar/TL bir arada değerlendirince bu seneyi ALTIN SENESİ olarak adlandırmak yanlış olmaz sanırım...

SM-A710F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    BES te hatrı sayılır bir fonum var. %100 altın fonunda (gram altın) iki yıldır..Bu yıl da devam ediyorum aynen...Önceki sene %25, geçen yıl %20 kazandırdı...Bu sene de %25 primbekliyorum...Benim açımdan, riski düşük olmasına rağmen çok sağlam bir getiri.

6.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Küresel faiz oranları artar iken altın genelde değer yitirmiştir. Bu sene küresel faiz oranlarında düşüş mü bekliyorsunuz?
    İşte kritik nokta burası. Bazı korelasyonlar vardır, çoğu zaman çalışır..Nadiren de olsa çalışmadığı olur, bu yıl ons altın-abd 10 yıllık faizlerinde böyle bir durum oluşacak beklentisindeyim.

abd 10 yıllıkları 15 aralıktan bu yana 2,35 den 2,58 e ciddi bir yükseliş yaparken...ons altın 1250 usd den 1318 ye yükseldi

1 ocaktan bu yana bakarsak: abd 10 yıllıkları 2,4 den 2,58 e yükseldi...ons altın 1302 usd den 1318 e yükseldi

Yani şimdiden bir şeyler farklı gelişmeye başlamış....bu yıl abd 10 yıllıkları 3 e giderken, ons altının da yukarı devam etmesini bekliyorum.

7.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    2018 e ilişkin makro beklentilerimi de paylaşayım...talep olursa detaylı bir analiz de yaparım..şimdilik minik bir giriş yapmış olalım makro-strateji analizlerine;

Ofansif ve defansif hisse ayrımını hissenin beta katsayına göre mi yapıyorsunuz?

[device_name] cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

8.  Alıntı Originally Posted by Miriel Yazıyı Oku
    Ofansif ve defansif hisse ayrımını hissenin beta katsayına göre mi yapıyorsunuz?

[device_name] cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    evet...ayrıca döviz borcu az ya da fazlası olan, toplam borçluluğu düşük şirketlerde defansif şirket olarak düşünülebilir.

Sayfa 281/637 İlkİlk ... 181231271279280281282283291331381 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •